Αποστολέας Θέμα: κατασκευή οργανου  (Αναγνώστηκε 2212 φορές)

αχιλλεας Μπ.

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Αγαπημένο ξύλο: μουρια
κατασκευή οργανου
« στις: Απρίλιος 03, 2016, 11:07:11 μμ »
καλησπέρα είμαι νέος στο φόρουμ και θα ήθελα την βοήθεια σας.Εδώ και καιρό βλέπω κάποια σχεδία για να φτιάξω ένα μπαγλαμαδάκι. τι κλίμακα μου προτείνετε και τι ξύλο;;;
έχω πολύ όρεξη και μεράκι
ευχαριστώ εκ των πρότερων

Nikolas Fereos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 659
  • Όλα διορθώνονται.....
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: ουκ εστιν αριθμός
Απ: κατασκευή οργανου
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 03, 2016, 11:54:44 μμ »
Καλησπέρα φίλε
Αν είναι να το κάνεις σκαφτό πάρε φλαμούρι , είναι φτηνό σαν ξύλο και καλό για αυτη τη δουλειά ,αν είναι για ντούγιες βάλε καρυδιά καλύτερα. Κλίμακα 37 ή 38  με κόντρα στο μάνικο . Καλή συνέχεια και καλή επιτυχία.

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: κατασκευή οργανου
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 04, 2016, 09:56:02 μμ »
ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑ ΟΥΤΕ ΝΑ ΣΟΥ ΛΥΣΩ ΤΑ ΚΟΡΔΟΝΙΑ .........Η ΣΥΝΗΘΕΣΤΕΡΗ ΚΛΙΜΑΚΑ ΣΤΟΥΣ ΜΠΑΓΛΑΜΑΔΕΣ ΕΙΝΑΙ 36 ΝΟΜΙΖΩ
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

αχιλλεας Μπ.

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Αγαπημένο ξύλο: μουρια
Απ: κατασκευή οργανου
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 06, 2016, 04:04:26 μμ »
ευχαριστώ πολύ παιδιά αλλά  έχω ένα πρόβλημα με την ταστιέρα πως θα την χαράξω;;;;
Μάλλον σκαφτό θα είναι το μπαγλαμαδάκι που είναι και πιο εύκολο και αν μπορεί ας μου εξηγήσει την κλίμακα σύμφωνα  με τον κάτω καβαλάρη και το σκάφος  γιατί δεν έχω καταλάβει.
τα ξύλα θα τα πάρω από τον Σοφιανό στη Θεσσαλονίκη που είμαι και διπλά


Μήτσος

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 375
Απ: κατασκευή οργανου
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 06, 2016, 09:42:30 μμ »
καλησπέρα Αχιλλέα....ο καβαλάρης σου θα μπεί στο 1/3 του μήκους του σκάφους σου...../την ταστιέρα θα τη χαράξεις με ειδικό πριόνι razor saw λέγονται αυτά.....π.χ. αν βάλεις πεντάρι τάστο χωρίς δόντι το πριόνι σου θα πρέπει να είναι 0.45 (κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ στο μενού με τα εργαλεία για να βρεις περισσότερες πληροφορίες...) τέλος, εδώ, αφού κατεβάσεις αυτό το προγραμματάκι θα έχεις την κλίμακα που έχεις επιλέξει και τις αποστάσεις των τάστων.....http://www.luthier.gr/index.php?topic=1229.msg19342#msg19342

αχιλλεας Μπ.

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Αγαπημένο ξύλο: μουρια
Απ: κατασκευή οργανου
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 06, 2016, 09:51:39 μμ »
φίλε Δημήτρη ευχαριστώ για την βοήθεια. έψαξα και βρήκα ένα πρόγραμμα το fret calculator  αλλά δεν μπορώ να το χειριστώ διότι μου βγάζει την κλίμακα 100 και δεν μπορώ να κάνω τίποτα το εκτύπωσα και μου έβγαλε μια χάραξη για την ταστιέρα τεράστια τι μπορώ να κάνω για να την πετύχω ;;;

Μήτσος

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 375
Απ: κατασκευή οργανου
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 06, 2016, 09:56:52 μμ »
καλησπέρα Αχιλλέα....ο καβαλάρης σου θα μπεί στο 1/3 του μήκους του σκάφους σου...../την ταστιέρα θα τη χαράξεις με ειδικό πριόνι razor saw λέγονται αυτά.....π.χ. αν βάλεις πεντάρι τάστο χωρίς δόντι το πριόνι σου θα πρέπει να είναι 0.45 (κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ στο μενού με τα εργαλεία για να βρεις περισσότερες πληροφορίες...) τέλος, εδώ, αφού κατεβάσεις αυτό το προγραμματάκι θα έχεις την κλίμακα που έχεις επιλέξει και τις αποστάσεις των τάστων.....http://www.luthier.gr/index.php?topic=1229.msg19342#msg19342
εδώ....είναι πολύ εύκολο.....http://www.luthier.gr/index.php?topic=429.0

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: κατασκευή οργανου
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 06, 2016, 10:40:22 μμ »
δες και εδω. Σου δίνει τις αποστασεις. Δε θυμαμαι αν σου βγαζει και σχεδιο

https://www.stewmac.com/FretCalculator.html
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

αχιλλεας Μπ.

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Αγαπημένο ξύλο: μουρια
Απ: κατασκευή οργανου
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 06, 2016, 11:34:59 μμ »
Από δεύτερα πάω να πάρω το ξύλο θα σας ενημερώσω για ότι γίνει
ευχαριστώ πολύ σε όλους σας

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: κατασκευή οργανου
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 07, 2016, 08:21:36 πμ »
Αχιλλέα αν είσαι κοντά στον Σοφιανό τότε κάπου κοντά θα είμαστε και μεταξύ μας (εγώ είμαι στη Θέρμη), πάρε τηλ. (δες π.μ.) ή στείλε μήνυμα από εδώ να βρεθούμε να σου πω ό,τι μπορώ και αν θες σου τυπώνω επιτόπου σχέδιο με τις διαιρέσεις (ό,τι κλίμακα θες).

αχιλλεας Μπ.

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Αγαπημένο ξύλο: μουρια
Απ: κατασκευή οργανου
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 07, 2016, 03:02:57 μμ »
παιδιά ακόμη μια ερώτηση το βάθος του σκάφους παίζει σημαντικό ρόλο και αν ναι γιατί ? 

συγγνώμη αν σας ζάλισα {music009} 

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: κατασκευή οργανου
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 07, 2016, 03:47:04 μμ »
καταρχάς εξαρτάται και από τις άλλες διαστάσεις...
για μπαγλαμά, αυτό που έχω καταλάβει εγώ (υπόψη ότι μόνο σκαφτούς έχω κάνει) είναι ότι ένα ρηχό σκάφος "πετάει" τον ήχο έξω αμέσως και είναι εντυπωσιακό αλλά υπολείπεται σε "βάθος" και γλύκα - σε σχέση με ένα βαθύ σκάφος (σε στενό σχήμα), το οποίο πάλι ενδέχεται να παίξει χαμηλά σε ένταση, ειδικά αν είναι μικρό (όπως μ' αρέσουν).
Έπειτα έχει να κάνει με τον όγκο του αέρα που θες (εδώ μπαίνουν και οι υπόλοιπες διαστάσεις), το "κούρδισμα" (μέγεθος) της τρύπας και δεν συμμαζεύεται...
Για μένα πάντως δεν υπάρχει καθαρά μονοσήμαντη σχέση. Είναι από τις ερωτήσεις που απαντάει περισσότερο η εμπειρία, γιατί παίζουν ρόλο πολλά πράγματα (πάχος και ξύλο στο καπάκι, μέγεθος τρύπας, sustain κτλ.) τα οποία δοκιμάζεις αναγκαστικά ταυτόχρονα (αλλιώς πρέπει να φτιάξεις δεκάδες όργανα με μια μόνο αλλαγή στο καθένα) και καταλήγεις σιγά σιγά στο τι σου αρέσει.
Νομίζω ότι σε μπέρδεψα, αλλά δεν θα καταλάβεις αν δεν ακούσεις πολλά όργανα τουλάχιστον - δεν λέω να φτιάξεις, αλλά άκου.

αχιλλεας Μπ.

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Αγαπημένο ξύλο: μουρια
Απ: κατασκευή οργανου
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 07, 2016, 04:04:13 μμ »
Ευχαριστώ πολύ θα σας ξαναρωτήσω για κάθε απορία.

Tags: