Αποστολέας Θέμα: ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΖΟΥΡΑ ΥΠΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ.......  (Αναγνώστηκε 23937 φορές)

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΖΟΥΡΑ ΥΠΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ.......
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 11:26:07 μμ »
Φίλε Κώστα, γι' αυτό ξαναρώτησα επειδή σ΄αυτές τις διαστάσεις και το φλαμούρι μπορεί πολύ καλά να καμφθεί όπως οποιαδήποτε ντούγα και να διαμορφωθεί καταλλήλως ώστε να πατήσει σε όλη την εσωτερική επιφάνεια των χειλιών του σκάφους.
Οπότε κατά τη γνώμη μου δεν χρειαζόταν να κάνεις τις χαρακιές οι οποίες αδυνατίζουν το ξύλο και δημιουργούν έστω και μικρά εμπόδια στον ήχο.
Επίσης αν θέλεις μπορείς τρίβοντας να "σβήσεις" την κάτω γωνία του φιλέτου ώστε να δημιουργηθεί μια ενιαία και λεία επιφάνεια με το υπόλοιπο σκάφος που θα επιτρέψει να "κινείται" το δυνατόν καλύτερα ό ήχος στο εσωτερικό του σκάφους.

Υ.Γ. Και εγώ το δικό σου τρόπο ήξερα μέχρι που είδα πριν μερικές μέρες να λυγίζεται φιλέτο έλατου 5 χιλ. από περίσσευμα καπακιού.

Βλέποντας και την ερώτησή σου για το κάρμα (γιατί την είχα κι εγώ όταν πρωτομπήκα) είναι οι θετικές και αρνητικές γνώμες των μελών μας προς τα υπόλοιπα μέλη.ΟΚ καταλαβα για το καρμα χα χα οσο για το φιλο εκει με τα χιλιοστα ναι μπερδευτηκα.Τωρα για το θεμα του φιλετου και το οτι ο ηχος θα βρισκει σκαλοπατια που λεει ο φιλος....εγω βλεπω τα βιολια που εκει κι αν εχει ψαγμενους κατασκευαστες, ετσι τα φτιαχνουν.Και τις κιθαρες.Δεν ειναι κακη ιδεα παντος να γλυκανω την γωνια λιγο, και θα φυγει και βαρος
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΖΟΥΡΑ ΥΠΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ.......
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 03, 2011, 03:13:44 μμ »
Κι αυτο ειναι το καπακι του απο εμπρος, αλλα κι απο πισω.Παντα τωρα τελευταια συνηθιζω να γραφω μεσα στα καπακια των οργανων, κατι σημαντικο για τη χωρα, η κατι που μου εκανε εντυπωση.Ετσι για τον ιστορικο του μελοντος, η ετσι για να γελασουμε λιγο μερες που ειναι
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Ανδρέου Δημ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.380
    • Κατασκευες
Απ: ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΖΟΥΡΑ ΥΠΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ.......
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 03, 2011, 04:36:49 μμ »
Πανεμορφη δουλεια στο καπακι!!!!!!!!!!

Stamart

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 517
    • GeeTar
  • Αγαπημένο ξύλο: όχι άλλο μαόόόνιιι...
Απ: ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΖΟΥΡΑ ΥΠΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ.......
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 03, 2011, 06:20:42 μμ »
ωραιο και το σχολιο... ;D

moytro

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 193
  • Αγαπημένο ξύλο: rosewood
  • Αριθμός κατασκευών: 7
Απ: ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΖΟΥΡΑ ΥΠΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ.......
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 03, 2011, 07:00:24 μμ »
χα χα!! και'γώ έγραψα κάτω απο το καπάκι μου!! ;)
 Μπράβο καθαρή δουλειά, τα καμάρια είναι τελειωμμένα?  *τα δικά μου τα έκανα λίγο λεπτοχαμηλότερα και τα φοβάμαι.

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΖΟΥΡΑ ΥΠΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ.......
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 03, 2011, 07:27:09 μμ »
χα χα!! και'γώ έγραψα κάτω απο το καπάκι μου!! ;)
 Μπράβο καθαρή δουλειά, τα καμάρια είναι τελειωμμένα?  *τα δικά μου τα έκανα λίγο λεπτοχαμηλότερα και τα φοβάμαι.

Ναι ειμαι ετοιμος να κλεισω
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΖΟΥΡΑ ΥΠΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ.......
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 06, 2011, 07:15:48 μμ »
Το καπακι εκλεισε και χαρακτηκε η πατουρα για τα φιλετα για την ωρα μπηκαν τα δυο, ενα ξυλινο κι ενα απο ασετοπαστα που μοιαζει με οστρακο οταν πεσουν τα βερνικια
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΖΟΥΡΑ ΥΠΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ.......
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 06:53:13 μμ »
Καπακι κλεισμενο,τριμενο , και περασμενο 2 χερια γομαλακα για να μην λερωθει και τρεχουμε,πλαινα φιλετα ετοιμα,.Αυριο θα κοληθει η ταστιερα.Τα λεμε.....
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Ανδρέου Δημ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.380
    • Κατασκευες
Απ: ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΖΟΥΡΑ ΥΠΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ.......
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 06:57:22 μμ »
Κωστα πολυ ωραια δουλεια εχεις κανει!
Το σχημα του καπακιου μου αρεσει παρα πολυ!
Το τελικο βαψιμο θα ειναι γομαλακα;;

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΖΟΥΡΑ ΥΠΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ.......
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 06:58:57 μμ »
Α θα το ξεχναγα.Φιγουρα....δεν θα μπει..... ετσι.Για να θυμηζει την λιτοτητα, και τις μερες που διανυουμε.Και ευχομαι ολοψυχα να μην τις ξαναζησουμε κυριοι
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΖΟΥΡΑ ΥΠΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ.......
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 07:02:15 μμ »
Κωστα πολυ ωραια δουλεια εχεις κανει!
Το σχημα του καπακιου μου αρεσει παρα πολυ!
Το τελικο βαψιμο θα ειναι γομαλακα;;

Ελα ρε μητσακο....οχι φιλε.Παντα βαφω με βερνικια απο πανω.Την γομαλακα την βαζω να δωσω μια παραδοσιακη νοτα στο χρωμα
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Blekos Kerkyra

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 982
  • Ουτε καν ερασιτεχνης...
    • Youtube
  • Αγαπημένο ξύλο: Τιμιο ξυλο
  • Αριθμός κατασκευών: Κατασκευές...επισκευές...!
  • Περιοχή: Κέρκυρα
Απ: ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΖΟΥΡΑ ΥΠΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ.......
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 07:21:19 μμ »
Το σχημα του καπακιου ειναι πολυ ομορφο....σταγονα.
Φιλε Κωστα δεν εχω καταλαβει,αυτος ο τζουρας ηταν απο κιτ,απλα ετοιμο σκαφος....τον εφτιαξες εξ ολοκληρου εσυ; :D
Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

https://www.youtube.com/c/blekoskerkyra

Vagges2010

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.320
Απ: ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΖΟΥΡΑ ΥΠΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ.......
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 09:05:05 μμ »
Κώστα και πάλι μπράβο !!!!! Η εξέλιξη είναι πολύ όμορφη. Πολύ όμορφα ταιριαστή λιτότητα. Επίσης συμφωνώ με το σχόλιό σου για την φόδρα φλαμουριού. Αν ενοχλεί η φόδρα γιατί να μην ενοχλούν τον ήχο και τα καμάρια που προεξέχουν, λέω εγώ. Μια ερώτηση μόνο. Η γομαλάκα σαν υπόστρωμα συνεργάζεται με άλλου τύπου βερνίκη. Το ρωτάω γιατί κάποια στιγμή, πήγα σε έναν επώνυμο οργανοποιό, έναν τζουρά που είχα φτιάξει πριν 17 χρόνια και τον είχα από τότε αλουστράριστο, για να μου τον λουστράρει. Με ρώτησε αν έχω βάλει γομαλάκα πάνω. Και μου είπε ότι αν έχω κάνει κάποια τέτοια προεργασία δεν θα τον αναλάμβανε γιατί δεν συνεργάζονται τα βερνίκια. Ισχύει ;
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΖΟΥΡΑ ΥΠΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ.......
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 09:54:05 μμ »
Κώστα και πάλι μπράβο !!!!! Η εξέλιξη είναι πολύ όμορφη. Πολύ όμορφα ταιριαστή λιτότητα. Επίσης συμφωνώ με το σχόλιό σου για την φόδρα φλαμουριού. Αν ενοχλεί η φόδρα γιατί να μην ενοχλούν τον ήχο και τα καμάρια που προεξέχουν, λέω εγώ. Μια ερώτηση μόνο. Η γομαλάκα σαν υπόστρωμα συνεργάζεται με άλλου τύπου βερνίκη. Το ρωτάω γιατί κάποια στιγμή, πήγα σε έναν επώνυμο οργανοποιό, έναν τζουρά που είχα φτιάξει πριν 17 χρόνια και τον είχα από τότε αλουστράριστο, για να μου τον λουστράρει. Με ρώτησε αν έχω βάλει γομαλάκα πάνω. Και μου είπε ότι αν έχω κάνει κάποια τέτοια προεργασία δεν θα τον αναλάμβανε γιατί δεν συνεργάζονται τα βερνίκια. Ισχύει ;

εγω τι να πω,σχεδον ολα μου τα οργανα τα βαφω πρωτα με γομαλακα, και μετα ριχνω βερνικια.Τωρα οτι θα ακουστουνε διαφωρα το ξερω .Αλλα η γομαλακα δεν ειναι λαδι,ουτε πετρελαιο, αρα κολαει το βερνικι πανω της.Εχω μπουζουκι βαμενο ετσι κι αν το ακουσεις θα μου πεις
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΖΟΥΡΑ ΥΠΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ.......
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 09:58:38 μμ »
Το σχημα του καπακιου ειναι πολυ ομορφο....σταγονα.
Φιλε Κωστα δεν εχω καταλαβει,αυτος ο τζουρας ηταν απο κιτ,απλα ετοιμο σκαφος....τον εφτιαξες εξ ολοκληρου εσυ; :D
φιλε μπλεκο  σχεδον ολα τα οργανα που εχω φτιαξει ( εκτος τα σκαφτα) εχουν ετοιμο το σκαφος, και μονο αυτο.Καποια στιγμη ομως θα ασχοληθω και με τα σκαφη, γιατι μου πιανουν τον κωλο, και δεν γουσταρω .Να φανταστεις αυτο το σκαφος το παρελαβα ατριφτο ,γεματο κολες , και το πληρωσα 125€
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Tags: τζουρας