Αποστολέας Θέμα: βοήθεια για συντήρηση - επισκευή dremel  (Αναγνώστηκε 3831 φορές)

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
βοήθεια για συντήρηση - επισκευή dremel
« στις: Οκτώβριος 27, 2015, 01:23:37 μμ »
καλημέρα
έχω το dremel 300. Το πρόβλημα έχει να κάνει με το πλήκτρο, κουμπί δεν ξέρω πως να το πω του "φρένου" που ¨κλειδώνει" τον άξονα (Νο 27 στις παρακάτω εικόνες). Κάποια στιγμή προχτές (ΣΚ, αλλιώς θα είχα ρωτήσει νωρίτερα, αλλά το ΣΚ συχνά δεν έχω ιντερνετ) άρχισε να χαλαρώνει (ψιλο-γυρνούσε ο άξονας με πατημένο το φρένο) ώσπου αχρηστεύτηκε εντελώς (είτε πατάς είτε όχι δεν κάνει καμμία διαφορά, γυρνάει κανονικά - και μου 'μεινε και ένα Bit μέσα).





ψάχνοντας  βρήκα κι αυτήν την εικόνα με τα εντόσθια αλλά το κείμενο είναι στα Ισπανικά και δεν καταλαβαίνω τίποτα.

 [ Invalid Attachment ]

Απ' ό,τι καταλαβαίνω το "φρένο" λειτουργεί με ένα έμβολο (που βρίσκει την κατάλληλη υποδοχή στον άξονα) και μια κυκλική λάμα (ελατήριο / φλάντζα / φίλερ (?), αλλά μέχρι εκεί. Δεν ξέρω ούτε φαντάζομαι τι μπορεί να έχει πάθει.

έχει κάποιος άλλος αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα ? χρειάζομαι ανταλλακτικό ? το ανοίγω και προσπαθώ ή ψάχνω αντιπροσωπεία ?

insect

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Αριθμός κατασκευών: 2.617
Απ: βοήθεια για συντήρηση - επισκευή dremel
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 27, 2015, 02:57:35 μμ »
Γεια σου Μάνο
πριν κάποιο καιρό είχα ανεβάσει ένα video για το πως να ξεμπλοκάρεις το bit
δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει καθώς είναι του lidl το dremel
πάντως προσέχω να μην συσφίγγω τα bit πλέον πολύ σφιχτά .

https://www.youtube.com/watch?v=rAwJNK168sA


κάπου είχα δει ότι μπορείς να τους βάλεις και τσοκ σαν τρυπανιού
είχε φτηνά στο  ebay όταν είχα κοιτάξει


χαχα τώρα είδα ότι έχει ένα dislike το video οπότε μάλλον δεν είναι πολύ βοηθητικό... ;D

Δημήτρης Αγγελακοπουλος

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 498
Απ: βοήθεια για συντήρηση - επισκευή dremel
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 27, 2015, 08:36:36 μμ »
καλημέρα
έχω το dremel 300. Το πρόβλημα έχει να κάνει με το πλήκτρο, κουμπί δεν ξέρω πως να το πω του "φρένου" που ¨κλειδώνει" τον άξονα
...χρειάζομαι ανταλλακτικό ? το ανοίγω και προσπαθώ ή ψάχνω αντιπροσωπεία ?

Απορώ πώς κρατιέσαι... εγώ θα το είχα κάνει βίδες και θα έψαχνα ήδη και πατέντα για να καταργήσω το κομβίο εμπλοκής του άξονα εξόδου (πςςςςςςςς....!!!)
Σοβαρά τώρα, έχω λύσει στο παρελθόν ένα και δεν είναι τίποτα φοβερό. Το πολύ πολύ να το ξαναδέσεις αν δε βγάλεις άκρη..
Όπως τον έβρω τον καιρό, έτσι τον αρμενίζω

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: βοήθεια για συντήρηση - επισκευή dremel
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 28, 2015, 06:22:31 μμ »
.. δεν είχα το κατάλληλο κατσαβίδι (με "αστεροειδή" μύτη) για να το λύσω, οπότε είπα επι τη ευκαιρία να ρωτήσω κιόλας.
Χτες πήρα κατσαβίδι και το έλυσα. Το ελασματάκι από το έμβολο (Νο 817 στο σχέδιο της dremel) είχε περιστραφεί και το έμβολο δεν περνούσε από την τρύπα του ελάσματος. Το έβγαλα, το έβαλα κι όλα καλά. Με την ευκαιρία το ξεσκόνισα.
Πάντως έχει δίκιο και ο Insect, καλύτερα με το μαλακό το σφίξιμο.

ΥΓ και χρόνια πολλά Δημήτρη

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: βοήθεια για συντήρηση - επισκευή dremel
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 16, 2015, 11:28:48 πμ »
... το πρόβλημα δεν είχε λυθεί τελικά, συνεχίζω με τον τρόπο που το αντιμετώπισα, μήπως το συναντήσει και κάποιος άλλος.

Το ελασματάκι γυρνούσε γιατί απλά η "απόληξη του κομβίου εμπλοκής του άξονα" (πςςςςςςςςς!!!!) είχε φαγωθεί, με αποτέλεσμα να μην περνάει ούτε από το έλασμα, πόσω μάλλον να μπαίνει και στον άξονα.



Το Σάββατο μου ξανακόλλησε για τα καλά, κι επειδή εν μέσω  ΣΚ που να ψάχνεις για ανταλλακτικά (ούτε και ξέρω αν υπάρχουν), και είχα και δουλειά να τελειώσω, αποφάσισα να φτιάξω νέο έμβολο από κάτι βιδάκια Μ3 που είχα πρόχειρα.



πέρασα δυο παξιμάδια στην βίδα και τα λιμάρισα όλα μαζί (και το κεφάλι της βίδας) χρησιμοποιώντας το δράπανο σαν τόρνο.
έβαλα και μια ροδελίτσα και άρχισα τις δοκιμές γιατί δεν ήξερα το αρχικό συνολικό μήκος του εμβόλου (αφού είχε "φαγωθεί").
Αριστερά το νέο έμβολο (αρχικά στα 12 μμ) δεξιά το ορίτζιναλ.

 [ Invalid Attachment ]

σε περίπτωση που χρειαστεί σε κάποιον, το τελικό μήκος του εμβόλου πρέπει να είναι περίπου 10 μμ. με διάμετρο περ. 2,40 μμ (και συνολ. διάμετρο 4,60 μμ)

Axille

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Αγαπημένο ξύλο: Τριανταφυλλια
  • Αριθμός κατασκευών: 26
Απ: βοήθεια για συντήρηση - επισκευή dremel
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 26, 2019, 11:56:49 μμ »
Καλησπερα σας, ειμαι νεο μελος και βρεθηκα εδω λογω μιας βλαβης του Dremel 300 που εχω και εγω. Αν και βλεπω οτι το θεμα ειναι αναπαντητο εδω και χρονια, ας κανω μια προσπάθεια για ανταποκριση!

Απο κακη χρηση του Dremel εχουν καταστραφει οι βολτες, το σπιρωμα στο σημειο που βιφωνει το τσοκ, και επειδη η αντικατασταση ειναι ακριβη, αγγιζει την αγορα καινουριου, διοτι σε ανταλλακτικο υποχρεωτικα πρεπει να παρω ολο τον αξονα δηλαδη το εικονιζομενο ανταλλακτικο 3 απο την παραπανω φωτο του Dremel αλλα και το τελικο τσοκ, ηθελα αν καποιος γνωριζει να μου πει τι σπειρωμα εχει το εργοστασιακο τσοκ, ωστε να το ανοιξω με κολαουζο στο υπαρχον αξονα

Ευχαριστω εκ των προτερων

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.937
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: βοήθεια για συντήρηση - επισκευή dremel
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 27, 2019, 01:25:09 μμ »
Δοκίμασα έναν οδηγό για σπειρώματα μετρικό που έχω και δεν ταίριαζε κανένα
Πρέπει να ειναι κάτι μεταξύ 0,6-0,7mm το σπείρωμα και για να μην ταιριάζει μάλλον είναι σε υποδιαίρεση της ίντσας
Βρεις ένα καλό μηχανουργείο να στο μετρήσουν ή κάποιο μεγάλο εξειδικευμένο μαγαζί να το δούν.
Έχουμε κάποιο μηχανουργό εδώ μέσα με dremel?

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: βοήθεια για συντήρηση - επισκευή dremel
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 28, 2019, 01:11:02 μμ »
Αν δεν έχει αλλάξει κάτι είναι 3/4 -12. Δηλαδή 12 στροφές ανά 3/4 της ιντσας.

Axille

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Αγαπημένο ξύλο: Τριανταφυλλια
  • Αριθμός κατασκευών: 26
Απ: βοήθεια για συντήρηση - επισκευή dremel
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 29, 2019, 11:45:05 πμ »
Σας ευχαριστω πολύ και τους δυο, θα το κοιταξω ετσι

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.937
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: βοήθεια για συντήρηση - επισκευή dremel
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 31, 2019, 05:42:29 πμ »
Αν δεν έχει αλλάξει κάτι είναι 3/4 -12. Δηλαδή 12 στροφές ανά 3/4 της ιντσας.
Όπως το περιγράφεις βγαίνει 1,58mm βέβαια το δικό μου ειναι παλιότερο μοντέλο 20ετίας από τα πρώτα που κυκλοφόρησαν εδώ

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.143
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: βοήθεια για συντήρηση - επισκευή dremel
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 31, 2019, 06:27:19 πμ »
παλιότερο μοντέλο 20ετίας
το μοντελο dinosaur  {celebrate018}
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Tags: