Αποστολέας Θέμα: Runout  (Αναγνώστηκε 3687 φορές)

Ανδρέου Δημ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.380
    • Κατασκευες
Runout
« στις: Οκτώβριος 18, 2011, 10:50:22 μμ »
Eνα πολυ ενδιαφερον αρθρο!!

http://www.lutherie.net/frankford.runout.html

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: Runout
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 18, 2011, 11:50:19 μμ »
Πράγματι, πολύ ενδιαφέρον άρθρο Δημήτρη!!

Η κατάλληλη μετάφραση για το runout θα μπορούσε να είναι το "στραβοσκίσιμο" ή το "στραβοκόψιμο";

Και σε ένα αγοραστό καπάκι 4 ή το πολύ 5 χιλ., πως μπορείς να ελέγξεις αν τα νερά είναι εντελώς παράλληλα ή στραβοσχισμένα λίγο ή πολύ;

Ανδρέου Δημ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.380
    • Κατασκευες
Απ: Runout
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 07:37:04 πμ »
Νομιζω εννοει πως εχει κοπει το ξυλο σε λαθος σημειο!!

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: Runout
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 10:49:42 μμ »
Ναι Δημήτρη,
αυτή είναι η αιτία για το στραβοσχίσιμο δηλαδή το λάθος κόψιμο του ξύλου ή (αρκετά συχνή αιτία) τα νερά του ξύλου που  δεν φαίνεται ότι μπλέκονται και δεν μπορεί να υπολογιστεί αρχικώς το τελικό αποτέλεσμα.
Υπάρχει αρκετή φθορά ξυλείας ή κατάταξή της σε δευτερεύουσες κατηγορίες λόγω αυτού του φαινομένου. Επίσης το να βγει μαδέρι μεγάλου μήκους με τόσο σωστό κόψιμο είναι εξαιρετικώς σπάνιο.

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Runout
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 03, 2020, 10:23:39 μμ »
Μιας και μου κόλλησε να ψάξω λίγο παραπάνω το run out..Δεν έχει σχέση με τα νερά του ξύλου.. Μπορεί να έχει κάθετα νερά αλλά να έχει αρκετό run out. Διάβασα σε άλλο φόρουμ ότι ένας τρόπος να δεις αν ένα καπάκι έχει run out το φωτογραφίσεις με φλας κάθετα.. αν το φλας κάνει αντανάκλαση στο ίδιο ύψος και στα δύο κομμάτια του καπακιου ΔΕΝ έχει run out..Όσο αποκλίνει τόσο περισσότερο έχει.. ΑΝ ισχύει αυτό στο προσωπικό μου στοκ (Σιγά την ποσοτητα) ταιριαζει αυτό το πείραμα..στο καλύτερο μου ελαστικό η αντανάκλαση είναι ακριβώς στη μέση!!ενω στο ΑΑΑ απο ελληνικο μαγαζι οι αντανακλασεις ειναι αλλα νταλλων..ενω σε ενα με αρκουδοπατημασια ειναι ελαχιστο το run out..για του λόγου το αληθές..


Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Runout
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 03, 2020, 10:32:50 μμ »
Χωρίς να είμαι ειδικός.....Μάλλον έτσι είναι Γρηγόρη...!!!! Θα σιγουρευτούμε όμως αν αυτός ο ριμαδογερμανός (ξέρεις εσύ....) αποφασίσει να μας στείλει αυτά τα καπάκια με το μηδενικό run out τέλος του μήνα....  ;D

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 990
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Runout
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 03, 2020, 11:32:14 μμ »
Αν δεν έχει κάποια σοβαρή επίπτωση σε αντοχή και ήχο και είναι αισθητικό το θέμα , εμένα δεν θα με αγχωνε. Τώρα αν κάποιος θέλει την απόλυτη συμμετρία ακόμη και όταν χτυπάει το φως επάνω στο καπάκι , δεν τον αδικώ. Όλοι έχουμε ψυχαναγκασμούς

Κοίτα πως φαινόταν η δικιά μου όταν έβγαζα φωτογραφία με φλας από πίσω πλάγια και πως χωρίς φλας από πάνω . Θα νόμιζες στην πρωτη ότι είχε ανοίξει το καπάκι από υγρασία ...
Το συγκεκριμένο καπάκι είχε τρομερό πρόβλημα με run out . Αφού τρίβοντας έβγαζε σοκορο ... Δηλαδή τα νερά ανεβοκατέβαιναν και ας ήταν παράλληλα και κάθετα προς τις αλλες δύο διαστάσεις . Κατάφερα να περιορίσω το σοκορο στο πάνω Μπουτ κάτω από την ταστιέρα . Βέβαια έχει σε κάποια σημεία αριστερά και δεξιά της . Αλλά αισθητικά έκανε "παιχνίδια" με το φως όπως κάνει ο σφενδαμος . Φαίνεται στην δεύτερη φωτό δίπλα απο την χαρτοταινια που θα κολληθεί η ταστιέρα . Και.μιλαμε για καπάκι σε τιμή ΑΑΑ...

...

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Runout
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 04, 2020, 01:49:20 πμ »
Έχει επίπτωση σε ακαμψία και συνεπώς σε ήχο.. Για αυτό και το αποφεύγουν το run out.. Όσο για το καπάκι που αγόρασες πήρα κι εγώ το 3Α από το ίδιο κατάστημα και είναι το πιο αδιάφορο καπάκι που έχω.. φταίω Γτ το παράγγειλα και δεν το διάλεξα.. Ενώ αυτά που διάλεξα στον μαυρομουστακης είναι πολύ καλύτερα και στη μισή τιμή.. ήταν και η τελευταία φορά που ψώνισε από Ελλάδα ξυλεία.
Πάντα από Ισπανία πλέον..Το χειρότερο όλων είναι που και οι ίδιοι προμηθεύονται από Ισπανία!Κανείς τους δεν αγοράζει μαδερι και να το κόψουν.. Μέχρι που έχω δει με τα μάτια μου κούτες του madinter..τεσπα, ας δουλέψουν όπως νομίζουν..

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Runout
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 04, 2020, 06:43:56 πμ »
γρηγορη αν θες να το τσεκαρεις, θα βγαζεις 2 φωτο, (με μια, υπαρχει μικρη μεν υπαρκτη δε, περιπτωση λαθους)
μια κανονικη και μια αναποδα , και οταν βλεπεις π.χ. οτι το μισο σκουρο πηγε απο τη μερια των μπασων ενω ηταν στα καντινια τοτε εχει (η το αναποδο τους)
μπορεις κ χωρις φωτο, ειναι εξωφθαλμο, βαζεις τη (λουστραρισμενη) κιθαρα καθετα στο φως, κ μετα την γυρνας αναποδα.

αν θες να δεις τα ξυλα, η θα χαλασεις ενα μικρο κομματακι και θα το σκισεις, η θα τα τριψεις να τα κανεις γουλι...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Runout
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 04, 2020, 06:53:03 πμ »
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Runout
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 04, 2020, 08:26:15 πμ »
Είχαμε πει από πέρσι με τον Γιάννη να περνάμε μερικά καπάκια από αυτόν το γερμανό να τα δοκιμαζαμε..

https://www.germanspruce.com/

Άλλα από ότι φαίνεται έπαθε τακαμουρι και τουλάχιστον μέχρι τέλος Σεπτέμβρη δεν έχει σκοπό να δουλέψει..

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 990
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Runout
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 04, 2020, 09:36:22 πμ »
Έχει επίπτωση σε ακαμψία και συνεπώς σε ήχο.. Για αυτό και το αποφεύγουν το run out.. Όσο για το καπάκι που αγόρασες πήρα κι εγώ το 3Α από το ίδιο κατάστημα και είναι το πιο αδιάφορο καπάκι που έχω.. φταίω Γτ το παράγγειλα και δεν το διάλεξα.. Ενώ αυτά που διάλεξα στον μαυρομουστακης είναι πολύ καλύτερα και στη μισή τιμή.. ήταν και η τελευταία φορά που ψώνισε από Ελλάδα ξυλεία.
Πάντα από Ισπανία πλέον..Το χειρότερο όλων είναι που και οι ίδιοι προμηθεύονται από Ισπανία!Κανείς τους δεν αγοράζει μαδερι και να το κόψουν.. Μέχρι που έχω δει με τα μάτια μου κούτες του madinter..τεσπα, ας δουλέψουν όπως νομίζουν..
Το συγκεκριμένο καπάκι πάντως Γρήγορη ήταν βράχος ακόμη και στα 2.5 χιλιοστά . Όταν ήταν 4 χιλιοστά έφαγε πάνω του μάρμαρο που μου έπεσε και χτύπησε με την γωνία και το έκανε ένα βαθούλωμα που δεν πήγε κάτω από 1.5 χιλιοστό . Αλλά περιόρισα και το κακό grain κάτω από την ταστιέρα και λίγο στον πισω τάκο . Δηλαδή τίποτα κακό στην περιοχή του καβαλάρη .
Το επόμενο καπάκι είναι αψογο σε grain αλλά υπερβολικά ελαστικό. Τόσο που με φοβίζει γιατί έχω και άλλο καμαρωμα απο κάτω .

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Runout
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 04, 2020, 10:47:48 μμ »
αυτός ο ριμαδογερμανός
ποιος - που - τι;

Στέλιο μόλις παραλάβουμε....αν παραλάβουμε ....θα έρθω με το Γρηγόρη για αξιολόγηση και μαθήματα  {celebrate012} {celebrate012}

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Runout
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 04, 2020, 10:59:34 μμ »
Έχει επίπτωση σε ακαμψία και συνεπώς σε ήχο.. Για αυτό και το αποφεύγουν το run out.. Όσο για το καπάκι που αγόρασες πήρα κι εγώ το 3Α από το ίδιο κατάστημα και είναι το πιο αδιάφορο καπάκι που έχω.. φταίω Γτ το παράγγειλα και δεν το διάλεξα.. Ενώ αυτά που διάλεξα στον μαυρομουστακης είναι πολύ καλύτερα και στη μισή τιμή.. ήταν και η τελευταία φορά που ψώνισε από Ελλάδα ξυλεία.
Πάντα από Ισπανία πλέον..Το χειρότερο όλων είναι που και οι ίδιοι προμηθεύονται από Ισπανία!Κανείς τους δεν αγοράζει μαδερι και να το κόψουν.. Μέχρι που έχω δει με τα μάτια μου κούτες του madinter..τεσπα, ας δουλέψουν όπως νομίζουν..

Γρηγόρη για άλλη μια φορά θα συμφωνήσω μαζί σου...Έχω αγοράσει από όλους εδώ στην Ελλάδα και τους έχω γνωρίσει και προσωπικά. Προφανώς η εγχώρια κατανάλωση δεν τους καλύπτει οπότε οι περισσότεροι αγοράζουν από τα ίδια καταστήματα που παίρνουμε κι εμείς από το εξωτερικό. Πρόσφατα επιστρέφοντας από Χαλκιδική για Αθήνα επισκέφτηκα την  Ξυλοφάν στη Θεσσαλονίκη. Είναι ο μόνος (που εγώ γνωρίζω) που έχει μαδέρια μεγάλα από έλατο και κέδρο και κόβει καπάκια. Αν βρεθείς κάποια στιγμή Θεσσαλονίκη αξίζει να πας από κει και να γνωρίσεις τον ίδιο τον κ. Γαβριηλίδη. Σίγουρα θα βρεις αρκετά πράγματα να σε ενδιαφέρουν από κει.  {celebrate013}

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Runout
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 05, 2020, 06:44:31 πμ »
[θα έρθω με το Γρηγόρη για αξιολόγηση και μαθήματα

μισο να ετοιμασω το
 


και φυσικα μεχρι τοτε να δουμε ολοι αυτο  ;D
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Tags: