Αποστολέας Θέμα: Κλασικη Κιθαρα #22 (Παθητικης Ακτινοβολιας)  (Αναγνώστηκε 24015 φορές)

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Κλασικη Κιθαρα #22 (Παθητικης Ακτινοβολιας)
« στις: Απρίλιος 24, 2015, 07:40:41 μμ »
απο πολυ παλαια, ειχα σκεφτει οτι μια τεχνολογια απο τον χωρο του χαϊ-φαϊ (και συγκεκριμενα των ηχειων) μπορω να την εφαρμοσω πανω στην κατασκευη μιας κιθαρας

ο λογος ειναι οτι αφενος  μοιαζουν στα βασικα σημεια οι αρχες λειτουργιας, και αφετερου μου αρεσε όχι μονο αυτό που ακουσα, αλλα και σαν θεωρια

απο τα λιγα που ξερω:
στα ηχεια ειναι η μετατροπη της ηλεκτρικης ενεργειας σε ακουστικη
στην κιθαρα  είναι η μεταδοση της συχνοτητας από το «τσιμπημα» (δονηση) της χορδης στο καπακι (μεσω του καβαλαρη) και αυτό με την σειρα του, μεσω της ταλαντωσης,  να δονησει τον αερα μεσα στο σωμα . σχεδον όπως κανει ένα τυπικο μεγαφωνο…
http://newt.phys.unsw.edu.au/music/guitar/guitarintro.html

στα ηχεια υπαρχει μια οπη που λεγεται μπας ρηφλεξ και εχει σκοπο την «ενισχυση» των χαμηλων συχνοτητων, ή εν παση περιπτωση να «αποβαλουν» τον αερα από την εκτονωση του γουφερ.
η αλλαγη της διαμετρου η του μηκους της σωληνας αλλαζει την συχνοτητα συντονισμου της καμπινας.

στην κιθαρα υπαρχει η τρυπα που επισης αναλογα της διαμετρου, «αλλαζει» και την συχνοτητα συντονισμου του αερα που περικλειεται μεσα στην κιθαρα, και ο οποιος είναι το σημαντικοτερο ολων, μετα βεβαια  τον φυσικο χωρο στον οποιο βρισκομαστε, και τις χορδες  οι οποιες «φοραει» η κιθαρα…
κλασικο τρυκ, το κλεισιμο της τρυπας με χαρτονακι, παιζοντας από την 5η χορδη (λα) και κατω (εως μι 6ης) που «χανεται» ο ηχος, μιας και ο συντονισμος αερα του ηχειου είναι περιπου στην συχνοτητα του λα

ηχος=μετατοπιση αερα……
καλος ηχος;=υποκειμενικο……
για εμενα, είναι ενας πλουσιος ηχος σε αρμονικες, με καλη διαρκεια, με καλη ενταση, (και συνεπακολουθο αυτου, στην κιθαρα, οι 114 νοτες να είναι ιδιου ηχοχρωματος……)

τι είναι η παθητικη ακτινοβολια;
στα ηχεια είναι όταν εχουμε μια (ή περισσοτερες) πηγες ακτινοβολιας, και υπαρχει τουλαχιστον ακομη μια η οποια διεγειρεται (ζαρκαδα-μεταλικα, φρονιμα…) παθητικα, δηλαδη χωρις να δεχεται αυτή το «πρωτευον» σημα…
η τρυπα (μπας ρηφλεξ) δεν υπαρχει

Και τι γινεται;
Αυτό που γινεται (και εχω διαπιστωση ιδιοις ωμμασι, και για να κυριολεκτω, αυτια και όχι ματια), είναι να υπαρχει μια πιο ομοιομορφη ταλαντωση, με καλυτερη διαρκεια, πιο ενισχυμενη, και ομαλη αποσβεση. Γενικα, ενας πιο αληθοφανης ηχος… η θεωρια λεει ότι δεν χανεται καθολου ακουστικη ενεργεια και αξιοποιειται ολη…

στην κιθαρα θα υπαρχει τρυπα;
εκ των πραγματων ναι! απλα θα υπαρχει και ενα καπακι εσωτερικα που θα παιξει αυτο τον ρολο...

Και αυτό θα δουλεψει στην κιθαρα που θες να φτιαξεις;
Ευελπιστω! αλλιως θα ελθω με σοκολατακια στην εκθεση...και τα σπασμενα της ξυλα...

Βαδιζεις σε καποια σχεδια ή μετρησεις;
Τελειως ενστικτωδως προχωραω-θα προχωρησω, βασισμενος στην λιγη εμπειρια που εχω αποκομισει από τις μεχρι τωρα κατασκευες που εχω κανει …

Και γιατι μια τετοια κιθαρα και όχι μια «κανονικη»;
Να παιξω λιγο, να πειραματιστω, είναι μια σκεψη, που δεν εχω ξαναδει κανεναν να την εφαρμοζει, τουλαχιστον ετσι όπως την εχω σκεφτει εγω!

τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

DRIVER (Βασιλειάδης Παύλος)

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 333
  • Αγαπημένο ξύλο: ΚΑΡΥΔΙΑ
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: Κλασικη Κιθαρα #22 (Παθητικης Ακτινοβολιας)
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 24, 2015, 08:53:44 μμ »
ΣΤΕΛΙΟ ΑΝ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΤΟ ΘΕΤΕΙΣ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ
ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΑ ΝΑ ΣΟΥ ΕΥΧΗΘΩ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ
Υ.Γ.ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΟΤΙ Η ΑΡΧΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΉΜΙΣΥ ΤΟΥ ΠΑΝΤΟΣ
Γεννήθηκα χωρίς να θέλω,
θα πεθάνω χωρίς να θέλω,
Αφήστε με όμως να ζήσω όπως θέλω

Metallikas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.210
Απ: Κλασικη Κιθαρα #22 (Παθητικης Ακτινοβολιας)
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 24, 2015, 10:02:06 μμ »
Έχεις ανέβει επίπεδο...τι να λέμε τώρα

panagiotis.lp

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 139
  • Η2Ο
  • Αγαπημένο ξύλο: ελια,καρυδια,κεδρος
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: Κλασικη Κιθαρα #22 (Παθητικης Ακτινοβολιας)
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 25, 2015, 12:48:52 πμ »
Καλησπερα
Στέλιο προσπαθώ να φτιάξω μια εικόνα στο μυαλό μου  :-[ με της πληροφορίες που δίνεις αλλα μου ειναι δύσκολο.
δηλαδή σκέφτεσαι να βάλεις και δεύτερο καπάκι μεσα στο σωμα κατι τέτοιο;
Παντός ακούγεται πολύ καλό.
 βαλε κανα σχέδιο οταν το φτιάξεις

BOULIS13

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 765
  • Αγαπημένο ξύλο: kung-fu - street fight - ελληνορωμαϊκη
  • Αριθμός κατασκευών: 7*1/2
Απ: Κλασικη Κιθαρα #22 (Παθητικης Ακτινοβολιας)
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 25, 2015, 12:51:42 πμ »
άντε....πέρασαν ήδη πέντε ώρες ..... αναμένουμε ξάγρυπνοι.......τί κάνεις ;;;.......

.......ούτε κιθάρα βλέπουμε , ούτε ακτινοβολίες..... :-[
κύριε ταξιτζή....ν΄αφήσω δυό πίτσες κ΄εφτά μπύρες στο πίσω κάθισμα;..   :-[ :-[ :-[

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: Κλασικη Κιθαρα #22 (Παθητικης Ακτινοβολιας)
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 25, 2015, 01:27:20 πμ »
άντε....πέρασαν ήδη πέντε ώρες ..... αναμένουμε ξάγρυπνοι.......τί κάνεις ;;;.......

κοιμησου τωρα και αυριο βλέπουμε, αντε το πρωι δεν θα εχεις ξυπνημο παλι.


Ευελπιστω! αλλιως θα ελθω με σοκολατακια στην εκθεση...και τα σπασμενα της ξυλα...


σαν πολλοι μαζευόμαστε για τον μουφε.

Και γιατι μια τετοια κιθαρα και όχι μια «κανονικη»;
Να παιξω λιγο, να πειραματιστω, είναι μια σκεψη


χαιρομαι που επιτελους αποφασισες να δοκιμασεις και κατι άλλο. Καλη επιτυχια στη νεα προσπαθεια!

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Κλασικη Κιθαρα #22 (Παθητικης Ακτινοβολιας)
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 25, 2015, 02:50:49 πμ »
... τον Lucien Gelas τον ξέρεις? ... σε βρίσκω ενημερωμένο  ;D

πριν λίγο καιρό βρήκα κάτι φωτογραφίες από τα όργανα που έφτιαχνε (κιθάρες και μαντολίνα με διπλό καπάκι και καβαλάρη "μηδενικής" τάσης)...
με εντυπωσίασε πολύ, έλεγα να κάνω κι ένα θέμα για συζήτηση εδώ αλλά μιας και ανέφερες διπλό καπάκι...

κιθάρες...





και τομή σε μαντολίνο (η αρχή είναι ίδια)

 [ Invalid Attachment ]
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 25, 2015, 03:17:25 πμ από Μάνος Τουρπάλης »

BOULIS13

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 765
  • Αγαπημένο ξύλο: kung-fu - street fight - ελληνορωμαϊκη
  • Αριθμός κατασκευών: 7*1/2
Απ: Κλασικη Κιθαρα #22 (Παθητικης Ακτινοβολιας)
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 26, 2015, 01:41:17 μμ »
Προτείνω δεύτερο καπάκι .... πολύ λεπτό..... κάτω απο την τρύπα ...... που διαιρεί τον χώρο στα δύο.....(καμμιά επαφή των δύο χώρων)...
....και ρυθμιζόμενη τρύπα στο πλάι....

...αν πίνεις πολύ γίνεται και με φελλούς...(τρίτη φωτό).......αυτό το είχα μελετήσει παλιά αλλά ένα παλιόγατο έφαγε την εργασία μου ..( 4η φωτο)
κύριε ταξιτζή....ν΄αφήσω δυό πίτσες κ΄εφτά μπύρες στο πίσω κάθισμα;..   :-[ :-[ :-[

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Κλασικη Κιθαρα #22 (Παθητικης Ακτινοβολιας)
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 26, 2015, 10:07:45 μμ »
Μπουλακο με πεθανες!
φατσοτσαχπινογαργαλιαρα η ψιψινελ!

με εβαλες σε πολυ σοβαρες σκεψεις, αλλα σε μελλοντικο προτζεκτ
προς το παρων οι προβληματισμοι ειναι στις ακτινες του 2ου καπακιου...και αν θα ειναι εσωτερικες ή εξωτερικες...

μανο τον ξερω (δεν εχω δει απο κοντα κιθαρα του, αλλα ουτε εχω ακουσει καμια ηχογραφηση, περαν 2 απο το σωληναριο, εκτος αν η διασημη luise walker παιζει με αυτη την κιθαρα σε καποιον απο τους 3 δισκους που εχω)
ειναι "παρεμφερη" η ιδεα του, και την οποια αν σε ενδιαφερει θα στην αναλυσω διεξοδικα, ομως καποια αλλη στιγμη, για να σου πω και που κατα την γνωμη μου εχει κανει τα καθοριστικα για τον ηχο (στην θεωρια) λαθη...
οπως επισης να σου πω οτι και η δικια μου, μαλλον την ιδια τυχη θα εχει...
ασε που μπορει και χειροτερα...

καπακι 1ο (παθητικος ακτινοβολητης): μονο τα απαραιτητα 2 καμαρια (μπρος-πισω στην τρυπα) και ενα καμαρακι στην θεση του καβαλαρη, που και θα παιξει τον ρολο μεταφορας των ιδιοσυχνοτητων στο κυριο καπακι που θα ειναι κολλημενο απο κατω του και θα εχει αυτο τις ακτινες...
σε αυτο το σημειο θελω να υπερευχαριστησω τον κωστα "τσε" πλιακωνη, για την απεριοριστη υπομονη αλλα και την ευγενεια του, για αυτα τα καπακια που μου εκοψε (σιτκες)

η συνεχεια με χειροπλανισμα, κολλημα, κατεβασμα στα 2,4 με 2,2 περιμετρικα, ροζετα (ετοιμη, μπας και προλαβω την εκθεση), καμαρια, και βαλσιμο στην σολερα
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Κλασικη Κιθαρα #22 (Παθητικης Ακτινοβολιας)
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 26, 2015, 10:10:39 μμ »
.
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 990
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Κλασικη Κιθαρα #22 (Παθητικης Ακτινοβολιας)
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 26, 2015, 10:42:31 μμ »
Στελιο δηλαδη τα δυο καπακια θα εχουν επαφη μεσω καμαριων; Σε ολα τα καμαρια ή μονο του καβαλαρη;

BOULIS13

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 765
  • Αγαπημένο ξύλο: kung-fu - street fight - ελληνορωμαϊκη
  • Αριθμός κατασκευών: 7*1/2
Απ: Κλασικη Κιθαρα #22 (Παθητικης Ακτινοβολιας)
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 27, 2015, 09:41:19 πμ »
αν και δεν κατάλαβα πολλά , πρέπει να κάνω τα παράπονά μου ...... ήρθα , είδα , γκρίνιαξα.....(Ι. Καίσαρ)...

......τα φορτία των χορδών , μεταβιβάζονται στο πάνω καπάκι , που δεν έχει οπλισμούς......και το λες "παθητικό" .... (μόνο παθητικό δεν είναι  :-[ ).....

....και τον οπλισμό τον βάζεις στο κάτω καπάκι .... που δεν έχει φορτία.....? ?

...το καμάρι κάτω από τη γέφυρα , όπως και να το συνδέσεις στο κάτω καπάκι δεν μπορεί να μεταφέρει σοβαρές στρέψεις >>>
... το πάνω καπάκι θα γίνει S  τελικό............. :-[

πρόσεχε γιατί , ο παλιός είναι αλλιώς , αλλά ο νέος είναι ωραίος........ :-[
κύριε ταξιτζή....ν΄αφήσω δυό πίτσες κ΄εφτά μπύρες στο πίσω κάθισμα;..   :-[ :-[ :-[

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Κλασικη Κιθαρα #22 (Παθητικης Ακτινοβολιας)
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 28, 2015, 11:33:19 πμ »
γιατι ο καισαρας φοραει σανδαλια; γιατι ειναι ιουλιος...

κατ' αρχην: ο μπεκεκεο μου ειναι φρονιμος, και δεν τρωει τις εργασιες μου...
οχι σαν μερικους-μερικους  αλλους...
 [ Invalid Attachment ]

η 1η σκεψη μου ηταν (παλαιοτερα) αυτο που σκεφτηκες και εσυ, για ενα καθαρο παθητικο. δηλαδη το καπακι πανω ενεργητικο, και το 2ο παθητικο υπερλεπτο απο μεσα χωρις ακτινες.
μετα σκεφτηκα να το κανω ετσι οπως το περιεγραψα πιο πανω, και εχεις απολυτο δικιο σε αυτο που λες οτι δεν ειναι καθαρα παθητικο, μιας και παιρνει αυτο την 1η ενεργεια...
θα το ελεγα ομως υβριδικο, κατι σαν ολοκληρωμενος ενισχυτης με λαμπες στην προενισχυση και τρανζιστορ εξοδου...  :)

αυτο με την στρεβλωση (μεταξυ καβαλαρη-τρυπας) ηταν και σε μενα ο προβληματισμος μου, και ειχα ρωτησει φιλο μηχανολογο.
μου ειχε πει το πιο σιγουρο να αντεξει, γι' αυτο και ειπα να προχωρησω ετσι στο (εξτριμ) υβριδικο...

αλλα: (πλαν Β'... οχι δραχμης...)
μιας και οι σκεψεις και οι προβληματισμοι ηταν ιδιες ακριβως, οπως και οι δικοι μου, (συναντηση πνευματων...)
θα ακολουθησω αυτη την λογικη σε καθαρο και οχι υβριδικο, με το παθητικο μεσα χωρις να φοραει τιποτε (παω να αρχισω βαζοντας ακτινες στο 1ο... )



τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

BOULIS13

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 765
  • Αγαπημένο ξύλο: kung-fu - street fight - ελληνορωμαϊκη
  • Αριθμός κατασκευών: 7*1/2
Απ: Κλασικη Κιθαρα #22 (Παθητικης Ακτινοβολιας)
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 28, 2015, 01:37:28 μμ »
......θα υπάρχει κάποια "υλική" σύνδεση , τύπου "ψυχής" , μεταξύ των καπακιών ;
.......ή θα "επικοινωνούν" μόνον με την δόνηση του αέρα ;.........

......εκτιμώ ότι , ως πειραματική κατασκευή, θα έπρεπε να περιλαμβάνει , όσο γίνεται περισσότερους , τρόπους "μεταβολής" των συνθηκών/παραμέτρων λειτουργίας της ....
....όπως π.χ. το ανοιγόμενο "πορτάκι" που έβαλα παραπάνω.....
.....όπως μια "ψυχή" με ελαστική ρύθμιση (έλασμα/σουστάκι/λάστιχο/....) , που θα αλλάζει το πόσο επηρεάζεται ή μια επιφάνεια από την άλλη.....
....ή την δυνατότητα προσθήκης κάποιου μεταβλητού βάρους στο μέσον(?) του παθητικού καπακιού......για να αλλάζει ιδιοσυχνότητα....

...ερώτηση για την οποία δεν έχω απάντηση.....ούτε γνώμη....ούτε απόψη.....  >>>
: το παθητικό (υποθέτω πολύ λεπτότερο) πρέπει να εδράζεται πιο ελαστικά του συνήθους στην περίμετρό του , για να μην δημιουργεί "στάσιμα"?........ :-[   
  (ισχύει στην περίπτωση που το θέλεις για bass-woofer...πέραν των στασίμων)

σταματάω εδώ .............. αν συνεχίσω θα πέσεις σε χρόνιο ακατάσχετο διαλογισμό και δε βλέπω κατασκευή....... :-[




Η ΤΑΝ  .... κιθάραν...... Ή ΕΠΙ ΤΑΣ ......κιθάρας
κύριε ταξιτζή....ν΄αφήσω δυό πίτσες κ΄εφτά μπύρες στο πίσω κάθισμα;..   :-[ :-[ :-[

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Κλασικη Κιθαρα #22 (Παθητικης Ακτινοβολιας)
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 30, 2015, 03:18:15 μμ »
...ταν... (...ετσι λεω...)

τον ρολο της ψυχης θα τον παιζει το 3 καμαρι, το καπακι σκεφτηκα να κολλησει και στα 3 καμαρια + κερφινκ, εξ' ου και οι τρυπες στο 2ο καμαρι για "εκτονωση" του αερα... το πανω δεν με νοιαζει, γιατι ειναι κατ' ουσιαν ηχητικα νεκρο...

συνεχεια με την πλατη, οπου την ειχα κολλησει παλαιοτερα.
τωρα λεπτυνση περιμετρικα, και αδιαβροχοποιηση εκ των εσω...

μπουλακο ασε με, μπας και την τελειωσω...  :)

τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...