Αποστολέας Θέμα: Σχέδια Πολίτικης Λύρας  (Αναγνώστηκε 20252 φορές)

Ρωμηός

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Αγαπημένο ξύλο: Κυπαρίσσι
Απ: Σχέδια Πολίτικης Λύρας
« Απάντηση #30 στις: Απρίλιος 22, 2015, 03:11:01 μμ »
Και οι δυο ερωτήσεις σου μπορούν να απαντηθούν αρχικά με ερώτηση.. "τι καπάκι επέλεξες να βάλεις ;" Υπάρχουν 2 ειδών καπάκια για την πολίτικη , το ένα στα 5 mm ώς παχύτερο σημείο με ομόκεντρο άδειασμα και το άλλο στα 7mm που θέλει άδειασμα σε ζώνες.
Επίσης , για την δεύτερη ερώτησή σου ... 1ον) Αναφέρεσαι στο καπάκι ή στην σκάφη ; 2ον) Θα το βάλεις χωνευτό το καπάκι ή θα κάτσει απλά πάνω στο σκάφος ;
Αλλά ποιο είναι τελικά το μουσικό άρωμα της Πόλης ; “Είναι μισμαγιά και μακελάρικο χασάπικο, ουσάκ και νιαβέντι, μπεκτασίδικο ιλαχί και πατριαρχική ψαλμουδιά, καρσιλαμάς και τανγκό, τύμπανο του Ραμαζανιού και Υπερμάχω“.
                                                              του Θωμά Κοροβίνη

Metallikas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.210
Απ: Σχέδια Πολίτικης Λύρας
« Απάντηση #31 στις: Απρίλιος 24, 2015, 10:04:29 μμ »
Ρωμηός ειδικές γνώσεις πάνω στη λύρα...πως και δεν είδαμε καμία λύρα σου ...? φαίνεται να το έχεις χαλαρά (ρε σεις λέτε να έχει παρουσιάσει ο άνθρωπος και να μην εχω πάρει γραμμή τίποτα?)

Ρωμηός

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Αγαπημένο ξύλο: Κυπαρίσσι
Απ: Σχέδια Πολίτικης Λύρας
« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 27, 2015, 02:48:05 μμ »
Metallikas , δέν είναι ειδικές γνώσεις , είναι απλά ένας βασικός μπούσουλας . Επίσης , χαλαρά δέν έχει κανείς τίποτα , όπως λέει και ένας φίλος .. "μάστορας είναι μόνο της κατσίκας ο κώλος"... Όργανο δέν έχω παρουσιάσει στο φόρουμ ακόμα , αλλά υπόσχομαι οτι με την πρώτη ευκαιρία θα παρουσιάσω το τελευταίο μου όργανο - την Rawiah- έναν μετα-βυζαντινό κεμανέ που έχει αποδωθεί όσο πιο πιστά γινόταν απο πλευράς κατασκευής και διακόσμησης στην τότε εποχή.  ;D
Αλλά ποιο είναι τελικά το μουσικό άρωμα της Πόλης ; “Είναι μισμαγιά και μακελάρικο χασάπικο, ουσάκ και νιαβέντι, μπεκτασίδικο ιλαχί και πατριαρχική ψαλμουδιά, καρσιλαμάς και τανγκό, τύμπανο του Ραμαζανιού και Υπερμάχω“.
                                                              του Θωμά Κοροβίνη

Απόστολος Κ.

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 36
Απ: Σχέδια Πολίτικης Λύρας
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 16, 2019, 03:31:17 μμ »
Καλημέρα στην παρέα πρώτη ϕορά! Θέλω κι εγώ να κατασκευάσω μια πολίτικη λύρα, και αϕού διάβασα όλα (νομίζω) τα σχετικά στο ϕόρουμ μου έμειναν μια σειρά απορίες, που τις βάζω εδώ για να μην ανοίγω θέμα, αλλά και για να βρίσκονται για τους επόμενους, αϕού είναι απορίες πολύ βασικές για το θέμα της πολίτικης. Ζητώ εκ των προτέρων συγγνώμη αν κάτι έχει ήδη παρουσιαστεί και μου ξέϕυγε.

α. Κατάλληλο υλικό καβαλάρη;

β. Κατάλληλο υλικό για ψυχή; κυπαρίσσι, ή έλατο όπως το βιολί;

γ. Όταν λέμε μήκος «40 ή 41 cm» εννοούμε μαζί με την προεξοχή για το δέσιμο της χορδιέρας;

δ. Πόσο κάνουμε τα μάτια; (ξέρω υπάρχει ένα σχέδιο που δείχνει 3 cm την ευθεία την παράλληλη με το καπάκι και 4 cm το βάθος της κάθετης σε αυτό καμπύλης, αλλά επειδή αυτό που λέει «4» ϕαίνεται μικρότερο από αυτό που λέει «3» αμϕιβάλλω για την ορθότητά του)

ε. Εϕόσον το καπάκι είτε δεν έχει καμάρι ή το έχει σκαϕτό στη μέση, με ποιον τρόπο δημιουργείται μια κάποια ασυμμετρία στο καπάκι για την καλύτερη δόνηση; ή μήπως στο συγκεκριμένο όργανο δεν την θέλουμε την ασυμμετρία στο καπάκι;

ζ. Αν το πάχος της σκάϕης είναι, όπως έχει γραϕτεί, 4-5 mm το μέγιστο στο σημείο που πατάει ο καβαλάρης, και 2 mm το ελάχιστο στο κέντρο του σκαϕτού αυλακιού, πόσο είναι στα χείλη, και πόσο το λεπτότερο στα πλάγια του σκάϕους;

η. Πόσο είναι το ύψος του καπακιού από τα πλάγια;

θ. Τέλος, υπάρχει κάποια στάνταρ αναλογία μεταξύ του μήκους του καράβολου και του μήκους της υπόλοιπης ταστιέρας, καθώς και μεταξύ μήκους-μέγιστου πλάτους του καράβολου;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποιες απαντήσεις.

Tags: