Αποστολέας Θέμα: Από τετράχορδο σε τρίχορδο  (Αναγνώστηκε 5723 φορές)

Chris Dem

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 1
Από τετράχορδο σε τρίχορδο
« στις: Δεκέμβριος 24, 2014, 01:15:26 μμ »
Γεια σας παιδιά, έχω ένα τετράχορδο μπουζούκι, και θέλω να το κάνω τρίχορδο... Σκέφτηκα, να αλλάξω το μάνικο, αλλά πιστεύω θα είναι πολλά λεφτά. Έχω στον νου μου, να λεπτύνω το μάνικο όπως είναι πάνω στο μπουζούκι αλλά δεν ξέρω αν γίνεται... η άλλη λύση που  'εχω στο μυαλό μου είναι να του αλλάξω καβαλάρι, και το κοκαλάκι πάνω στα κλειδιά χωρίς να κάνω κάτι στο μάνικο.. τι λέτε εσέις παιδιά?

xrhstos77

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Αγαπημένο ξύλο: ελια
Απ: Από τετράχορδο σε τρίχορδο
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 24, 2014, 02:45:27 μμ »
κοίταξε να δεις τα πάντα γίνονται και τα περισσότερα έχουν γίνει όπως και αυτή η μετατροπή που λες . τώρα επί της ουσίας ένα τρίχορδο και ένα τετράχορδο δεν έχουν μόνη διαφορά το μανικο

ενδεικτικά σου δείχνω διαστάσεις του σκάφους που υπάρχουν εδώ http://www.luthier.gr/index.php?topic=215.0

Τριχορδο διαστασεις
μηκος 38
βαθος 17
πλατος27,5

ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΛΟΥΠΙΟΥ  4-ΧΟΡΔΟΥ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙΟΥ
Μήκος:36.4cm
Μέγιστο βάθος:15.4cm
Μέγιστο πλάτος: 28cm

αυτά στα λέω γιατι θα σου αλλάξει και ο ήχος μετά την αλλαγή και δεν ξέρω αν θα ακούγετε σαν τρίχορδο
άμα θες γράψε τα στοιχεία του μπουζουκιού που έχεις τις διαστάσεις του σκάφους και την κλίμακα , και θα σου απαντήσουν οι πιο έμπειροι από μένα

και μετά δεν ξέρω πόσο εύκολο θα είναι να λεπτύνεις το μανικο και να γίνει σωστή δουλειά εφόσον θα είναι πάνω στο όργανο
Ο χρόνος ποτέ δεν συγχωρεί!
Ούτε μπορεί να γυρίσει πίσω

kedros27(Χρήστος.Μ)

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.501
  • Αγαπημένο ξύλο: κέδρος
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Από τετράχορδο σε τρίχορδο
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 24, 2014, 04:27:24 μμ »
Φίλε μου ο Μανώλης Τουρπαλης νομίζω έχει κάνει αλλαγή 4χορδο σε τρίχορδο, για κάνε του μια ερώτηση, εγώ στην θέση σου επιδί αυτό το βλέπω κουραστικό θα αγόραζα ένα σκάφος τρίχορδου και θα έφτιαχνα μπουζούκι απ την αρχή, σοβαρά το λέω, αυτό το βλέπω πιο εύκολο και πιο διασκεδαστικό.

αποστολης τ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 501
Απ: Από τετράχορδο σε τρίχορδο
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 24, 2014, 06:24:43 μμ »
γινετε ευκολα αυτο που θες να κανεις απλα δεν θα εχει τοση ενταση οσο εχει τωρα,μην φανταστεις τρελες διαφορες......

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Από τετράχορδο σε τρίχορδο
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 24, 2014, 10:16:14 μμ »
Εχω φτιαξει κι εγω ενα τετραχορδο μετατροπη σε τριχορδο.Αν δεν αλλαξεις ομως ταστιερα εξ ολοκληρου, θα πρεπει να βρεις τροπο να στενεψεις την ταστιερα που ...μπαινει μεσα στο καπακι. Ενα αλλο προβλημα ειναι να εχει η ταστιερα τσαμπουκαδες ( σημαδια ) τυπου ζοζεφ ξερεις εκεινα τα περιτεχνα ακρυλικα. Στενευοντας λοιπον μανικο και ταστιερα ερχονται αυτα και τρωγονται.Αν εχει τα απλα σημαδια ( τελειτσες) ειναι πιο ευκολα τα πραγματα.Γενικα αν δεν εχεις καποια εμπηρεια μ αυτα το πιθανοτερο ειναι να μεινεις απο οργανο
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Tags: