Αποστολέας Θέμα: Κλασικη Κιθαρα #14 (Fleta)  (Αναγνώστηκε 9031 φορές)

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Κλασικη Κιθαρα #14 (Fleta)
« στις: Σεπτέμβριος 10, 2014, 06:07:29 μμ »
Εχοντας μετα απο "αρκετες" κατασκευες αποκτησει ενα... στοκ "χαλασμενων" ξυλων, ειτε απο δικα μου λαθη, ή κακης ποιοτητας ξυλα, αποφασισα να φτιαξω μια κιθαρα απο αυτα, μιας και λυπομουν να τα πεταξω...

Η αποφαση επαρθη μετα τις διακοπες του αυγουστου, και καθομουν που καθομουν, επεσα με τα μουτρα στα σκαρπελα, ελπιζοντας ο, τι το αποτελεσμα που θα βγει να μην ειναι για τα "σκουπιδια".

Ο ορος "σκουπιδια" μου ειχε κανει εντυπωση σε ενα παλαιοτερο θεμα του φορουμ, οπου ενας φορουμιτης ειχε μαζεψει τετοιου ειδους ξυλα και εφτιαξε εναν αξιοπροσεχτο-αξιο λογου μπαγλαμα!

(δυστηχως ομως δεν εχω κρατησει φωτο απ' την διαρκεια κατασκευης. θα τα περιγραψω ομως...)

τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: Κλασικη Κιθαρα #14 (Fleta)
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 10, 2014, 06:20:44 μμ »
το οτι ειναι πολυ καλη θα στο γραψουν οι αλλοι. Εγω αλλο θελω να ρωτησω, τα πλαινα και η πλατη τι ακριβως ελλατωμα εχουν και ειναι για πεταμα? Γιατι αν εχεις και αλλα τετοια για πεταμα, να ξερω να περναω απο την γειτονια σου συχνα!  Εγω που ειμαι και στραβος το μονο κακο που ειδα ειναι οτι η τα κλειδια ηταν κοντα η εσυ εκανες το καραολο φαρδυ και το τσονταρες, και πραμα αλλο! Καλα ξετελεματα!

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Κλασικη Κιθαρα #14 (Fleta)
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 10, 2014, 07:13:36 μμ »
Γεια σου βρε Γιαννη! μιλαμε ματι αετου!

εδω θελω να ευχαριστησω τον φιλο-επαναστατη Τσε Κωσταρα, που χαρη στην υπομονη του μαζι μου, μου πλανησε και εκοψε αρκετα ξυλα... Σ' αυτην την κιθαρα, εν προκειμενω, πλατη-πλαϊνα, αλλα και πλανισμα ταστιερας...

εχουμε και λεμε:
Καπακι, ελατο αλπεων, πολυ καλης ποιοτητας, ομως με σπασιμο απο απροσεξια μου στην περιοχη των καντινιων αλλα και στην περιοχη κατω απο ταστιερα εως μεσα στην ροζετα, και γι' αυτο η ροζετα φτανει μεχρι την τρυπα και δεν υπαρχει ξυλο μετα απ' αυτην... στα 2.1 χιλ στην μεση, 1.8 χιλ στις ακρες, μπαλωματα στο ραγισμα, καμαρωμα Fleta (ασυμμετρο).

εδω θελω να πω ο, τι σε ενα θεμα (Τραχύτητα καπακιού μπουζουκιού) ο xaris εγραψε για λαθος φιλοσοφια κ οτι το καπακι παλλεται ολοκληρο... στην κιθαρα υπαρχουν ολες οι αποψεις, μαζι με αυτους που τα κανουν ολα ασυμμετρα (καμαρωματα-παχη κλπ), γιατι ναι μεν το καπακι ειναι μια "ηχητικη πλακα" αλλά άλλα σημεια παλλονται πιο γρηγορα και αλλα πιο αργα, μεσα στην ιδια πλακα, με την μεταδοση ηχου μεσω μοριων του ξυλου, και σε συνδυασμο μπασων-καντινιων=χαμος στο ισωμα=υπαρχουν ηχητικες διαφορες (σχεδιαγραμματα chaldi) χωρις ομως να μπορει καποιος να αποφανθει πιο ειναι "καλυτερο", μιας και ειναι υποκειμενικο και οχι αντικειμενικο...

Πλατη-Πλαϊνα, αγορασμενα απο ματιντερ (τα πιο φθηνα, για να την τελειωσω, οχι δεν εχουν τιποτε αυτα!) μαονι, φθηνο, ελαφρυ, αλλα και να δοκιμασω μια κιθαρα με αυτο το ξυλο... στα 2.3 χιλ η πλατη ενιαια, στα 2 χιλ τα πλαϊνα. Φρικαρε ο Κωστης...

Ταστιερα, παο φερρο, με λαθος χαραξη (ευτυχως μονον 2) γυρισμενη αναποδα και χαραγμα κανονικο...

Μπρατσο, μαονι και αυτο, αλλα (στρεψιϊνο μαλλον λεγετε...) αφου ηταν πλανισμενο μετα επαιρνε κλιση αρνητικη.
το αφησα ετσι αρκετο καιρο, και μετα το κατεβασα αρκετα στην μεση... ειδωμεν! με λαθος ανοιγμα στην περιοχη των κλειδιων (μεγαλυτερο δηλαδη, δεν ειναι κοντα τα κλειδια), και προσθηκη τσοντας ξυλου και ανοιγμα τρυπων παλι...το τακουνι κολλαει απανω, χωρις την απαιτουμενη καμπυλη αλλα ευθεια, λογω ελλειψης μεγαλυτερου σε μηκος ξυλου.

Κερφινγκ, απο κυπαρισσι, αυτα ομως που δεν ηταν καλα κομμενα (γιατι τα κοβω ενα-ενα) απο τις προηγουμενες κιθαρες... αλλα κοντα, αλλα στραβα, αλλα κουτσα, ολα μεσα να στηριξουν...

Κολλα, μιση-μιση (ταϊτμποντ-ατλακολ) διοτι ετελειωσε παλι η καλη...

Μπιντινγκ, τα 2 σπασμενα, τα χω βαλει απ' την κατω μερια...

Λουστρο, το μπαλας της βερνιλακ, για να τελειωνει αυτο, και οχι η πολυτιμη γολακα που φυλαω στο ψυγειο σαν κορη οφθαλμου... αλλα δεν τελειωνει με τιποτε το ατιμο!
...και τα λαθη συνεχιζονται...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.003
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: κανενα
Απ: Κλασικη Κιθαρα #14 (Fleta)
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 10, 2014, 10:04:36 μμ »
Αγαπητέ μου φίλε ΣΤΕΛΙΟ πρόσεχε με της κόλλες μην της ανακατέβης γιατι μια φορά το έπαιξα χημικός με αποτέλεσμα να σβολιάσει και την πέταξα, τώρα όσον αφορά την κατασκευή της κιθάρας μια χαρά την βλέπω βαλέ και ένα βιντεάκη να την ακούσουμε 
...............Τώρα δεν πουλάω τρέλα άλλαξα γνώμη.....

Μήτσος

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 375
Απ: Κλασικη Κιθαρα #14 (Fleta)
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 10, 2014, 10:34:10 μμ »
Στέλιο οι fleta έχουν ως κύριο χαρακτηριστικό τα ασύμμετρα καμάρια ή και άλλα ιδιαίτερα κατασκευαστικά χαρακτηριστικά;;
πάντως (ακόμη και με το καράολο αυτό) είναι πολύ όμορφη κιθάρα!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 10, 2014, 10:48:25 μμ από mitsos71 »

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.937
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: Κλασικη Κιθαρα #14 (Fleta)
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 12:03:01 πμ »
Εμπαινε Στελιο με τα παλιόξυλα θα βγει αστέρι, νομίζω τα πιο πολλα κομμάτια μου τα δειξες στο εργαστήρι τίποτα δεν παει χαμενο ;D

ΡΕΜΠΕΤΗΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 643
Απ: Κλασικη Κιθαρα #14 (Fleta)
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 12:42:14 πμ »
Στέλιο η δουλειά σου είναι άψογη, όπως πάντα.

Nikolas Fereos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 659
  • Όλα διορθώνονται.....
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: ουκ εστιν αριθμός
Απ: Κλασικη Κιθαρα #14 (Fleta)
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 10:53:55 πμ »
Σε μένα δεν μοιάζουν με σκουπίδια αυτα τα υλικά , μια χαρά τα βλέπω
εκτος αυτου , όπως έχω ξαναπεί κι άλλες φορές εδω μέσα όλα κρίνονται απο το αποτέλεσμα , περιμένω να την ακούσω λοιπόν και κρίνοντας απο τις παλιότερες που έχεις παρουσιάσει φίλε Στέλιο δεν έχω σοβαρές αμφιβολίες για το πώς θα ακούγεται

POWER STELIOS GUITARS ;D

Θάνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Αγαπημένο ξύλο: Σφενδαμος
Απ: Κλασικη Κιθαρα #14 (Fleta)
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 10:18:59 μμ »
Στελιο, αψογη δουλεια.
Ειναι αυτο το μπρατσο που ειδαμε στο εργαστηρι με τον Νασο?
Λοιπον σου τυπωνω Logos,(Power Stelios Guitars) PSG.

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Κλασικη Κιθαρα #14 (Fleta)
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 12, 2014, 06:20:40 μμ »
Κωστα μου οχι δεν τις ανακατεψα, απλα μολις τελειωσε η ταϊτμποντ συνεχισα (και συνεχιζω) με την ατλακολ.

Μητσαρα ο φλετα ηταν ενας ιδιαιτερος καλλιτεχνης-κατασκευαστης, οπου εφτιαχνε επισης αψογα, πολλα αλλα οργανα. ειναι της κλασικης σχολης της μαδριτης, και για χαρη του αφησε ο μεγαλος σεγκοβια τις χαουζερ και του ειπε να φτιαχνει μονον κιθαρες! επισης ο γουιλιαμς εχει ηχογραφησει πανω απο 15 δισκους με την φλετα του...
εγω ειχα την χαρα και την τιμη να μου δωσει η βουλα απο θεσ/νικη την φλετα της για μια εβδομαδα, και η αληθεια ειναι οτι τα σαλια μου, τρεχουν ακομη μετα απο τοσα χρονια...
δυνατη, ομοιοχρωμη σε ολη την εκταση, βαθυ ηχωχρωμα (δεν μπορω να το περιγραψω), με καλη αποσβεση του ηχου, ρωμαλαια...
αλλα χαρακτηριστικα, παντα κεδρος μεχρι που πεθανε (τωρα οι διαδοχοι βαζουν και ελατο), το παχος του καπακιου αρκετα μικρο για κεδρο (2,5 στην μεση, 2,1 στην ακρη), οι ακτινες ολες ιδιες σε εξωπραγματικο βαθμο (!), φευγοντας απ' τον μαγικο αριθμο 7 τορρες, και καθιερωνοντας τον 9...

Νασο-Θανο ειναι αυτα που ειδατε (μανικι και το σπασμενο-υπερλεπτο καπακι), ευχαριστω για τα σχολια...
(να δω ποτε θα τα πουμε...)

Νικολα ωραιος! ρε σεις δεν μπαινουν ομως αυτα απο τις ηλεκτρικες, στις κλασικες...
ακου PSG... (εγω PalioksilaSteliosGuitars)!
αλλα που θα παει, στην επομενη θα παρω το αιμα μου πισω με τον αγαπημενο μου κατασκευαστη... υπομονη...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: Κλασικη Κιθαρα #14 (Fleta)
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 12, 2014, 10:39:36 μμ »
ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΡΕ ΣΤΕΛΙΟ Ε?

Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.466
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Κλασικη Κιθαρα #14 (Fleta)
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 12, 2014, 11:22:03 μμ »
Μπράβο Στέλιο καλιτέχνη.
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.937
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: Κλασικη Κιθαρα #14 (Fleta)
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 12, 2014, 11:54:09 μμ »
Νασο-Θανο ειναι αυτα που ειδατε (μανικι και το σπασμενο-υπερλεπτο καπακι), ευχαριστω για τα σχολια...
(να δω ποτε θα τα πουμε...)

υπέρλεπτο ?
Θα σκίζει απο ήχο  για τα δικά μου γούστα ;D

Μήτσος

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 375
Απ: Κλασικη Κιθαρα #14 (Fleta)
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 09:05:50 μμ »
Στέλιο είσαι ζωντανή εγκυκλοπαίδεια της κιθάρας..........αν θυμάμαι καλά ο κ. Μπουντούνης και ο κ. Ασημακόπουλος είχαν από μια Fleta!!!
είσαι πολύ τυχερός που είχες στη διαθεσή σου μια τέτοια κιθάρα για μια εβδομάδα.........εγώ δυστυχώς δεν είχα μέχρι σήμερα μια τέτοια ευκαιρία.......

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Κλασικη Κιθαρα #14 (Fleta)
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 12, 2014, 01:04:54 μμ »
Μητσο, ξερω ο Μπουντουνης εχει σιγουρα φλετα μιας και τον ακουσα πολυ παλια, σε ενα ρεσιταλ σε καποιο δημαρχειο...πολυ καλη-ος! (οπως επισης και σε ενα σιντι ντουεττο με την ραζη παιζουν χατζιδακι, LYRA ML 0651) ο ετερος Βαγγελης, δεν ξερω... (ραμιρεζ, ξερω σιγουρα οτι εχει...)

συνεχεια: (και αφου αργησαν πολυ τα ταστα απο PRC, μαζι με ετοιμο καβαλαρη)
το μανικι στον ενα μηνα πηρε και αλλο πισω, μαλλον λογω ακαταλληλοτητας του συγκεκριμενου ξυλου, και παρα οτι ηταν κολλημενη η ταστιερα + την θετικη της κλιση 3χιλ...
εφαγα οσο μπορουσα την ταστιερα στην μεση προτου βαλω τα ταστα, μετα τοποθετηση ταστων, κολλημα καβαλαρη, και περασμα χορδων εξτρα χαϊ τενσιον, και πιστευω ετσι να μπει ενα τελος στο "περπατημα" του μανικου...
βαρος ελαφρυ (για κλασικη) στα 1535 κομπλε με τις χορδες...
ομως ανισα κατανεμημενο, κατα την γνωμη μου, λογω ελαφρυτητας της πλατης, (δεν ηθελα, ισως ομως λαθος μου, να την κανω πιο παχια), με αποτελεσμα η αισθηση της ταστιερας να ειναι καπως "βαρια"...
επισης το ζυγισμα των χορδων σε ευθεια με την ταστιερα ειναι (πολυ λιγο ομως) παρακεντρο...

εντος των ημερων οι ηχητικες εντυπωσεις, με μια συγκεντρωση κιθαριστοφιλων, (ξαφνιασαν αναπαντεχα μερικα στοιχεια τους, και προσπαθω πραγματι να εξηγησω τα ανεξηγητα), οπως επισης και ενα εσυ-σωληναριο...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...