Αποστολέας Θέμα: Καλωσήρθατε στην κοινότητα μας  (Αναγνώστηκε 75964 φορές)

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.140
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Καλωσήρθατε στην κοινότητα μας
« Απάντηση #195 στις: Μάρτιος 08, 2016, 01:43:46 μμ »
αντωνη καλως ηλθες
εδω προσπαθουμε να τα επισκευασουμε μονοι μας την οιαδηποτε ζημια, αν ανεβασεις κανα 2-3 φωτο με το προβλημα, και πιανουν λιγο τα χερια σου με τα μαστορεματα, πιστευω δεν θα εχεις προβλημα, αρκει να ειναι μικρη η "ζημια" και ευκολα επισκευασιμη...
επι την ευκαιρια να αναφερω οτι περισσυ και εγω εφτιαξα τον δικο μας (με μαλλον ιδιο προβλημα:απο πισω ειχε ανοιξει, εχυσα κολλα, κολλησα καθετα με "σφιξιμο" χαρτοταινια, και την αλλη μερα ηταν περδικι ο ταμπουρας...)
(σε ποιο μουσικο ειναι ο γιος; τα δικα μου πανε στον αλιμο...γιος-κορη)
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Ακαν

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 7
Απ: Καλωσήρθατε στην κοινότητα μας
« Απάντηση #196 στις: Μάρτιος 08, 2016, 02:24:52 μμ »
Αγαπητέ Στέληο, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

και μενα στον Αλιμο. Α γυμνασίου. (Α2).

Θα βγάλω φωτό και επανερχομαι. {celebrate018}

Αντώνης

Ακαν

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 7
Απ: Καλωσήρθατε στην κοινότητα μας
« Απάντηση #197 στις: Μάρτιος 08, 2016, 05:47:32 μμ »
Στέληο, οι φωτό,

Οι "1, 1α, 1β," είναι γενικες του μεγαλύτερου μέρους του "κοίλου". Οι υπόλοιπες, είναι μεγεθύνσεις της χαρακιάς.

Ευχαριστώ και πάλι,λάβε υπ'όψη παρακαλώ οτι πιάνουν μεν τα χέρια μου, αλλά είμαι άσχετος περί των μουσικών, ξύλα, κόλλες, ορολογία, μουσική.

Αντώνης
   

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.140
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Καλωσήρθατε στην κοινότητα μας
« Απάντηση #198 στις: Μάρτιος 08, 2016, 07:58:29 μμ »
αντωνη μικρο το κακο!
αυτο που πρεπει να κανεις, ειναι αν εχεις ξυλοκολλα με λιγη αραιωση (για να εισχωρηση στην ρωγμη) να την απλωσεις (με το δαχτυλο, με ενα πινελακι, οτιδηποτε...) και ακολουθως με μικρα κομματια χαρτοταινιας θα κολλας καθετα (για να σφιξει η ρωγμή) .
αυτος ηταν ο πιο "σωστος" τροπος και με μικρο βαθμο δυσκολιας

ενας ακομη πιο απλος τροπος ειναι να να παρεις κολλα "ξυλοσφικτη" και να βαλεις μεσα (η οποια εχει την ταση να διογκωνεται στο στεγνωμα και νε "γεμιζει" τυχον κενα... π.χ.http://exaspaper.gr/p14831)
κοστος α 4 ευρα κολλα + 2 χαρτοταινια
           β 6 ευρα η κολλα (τα ιδια ερχονται)

στον β τροπο, η ρωγμη θα φαινεται...

αν νομιζεις οτι δεν θα τα καταφερεις, να τον δωσει ο γιος σου στην κορη μου η στο γιο μου, και θα τον παρεις την μεθεπομενη...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Καλωσήρθατε στην κοινότητα μας
« Απάντηση #199 στις: Μάρτιος 08, 2016, 11:12:14 μμ »
ΞΕΧΑΣΕΣ ΝΑ ΤΟΥ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΤΙΣΟΥΜΕ................................
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Ακαν

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 7
Απ: Καλωσήρθατε στην κοινότητα μας
« Απάντηση #200 στις: Μάρτιος 09, 2016, 10:14:20 πμ »
 {celebrate018} {celebrate014}

Ωραιότατα. Θα το κάνω και θα πετύχει!! (αφού το λέτε εσείς και εγώ το πιστεύω).

Στέληο και Κώστα σας ευχαριστώ πάρα πολύ.  {celebrate013}

Θέλω να ρωτήσω κιάλλα σχετικά γιατί είναι ταλαιπωρημένο το οργανάκι, ο δικός μου δεν τον προσέχει αλλά και η κατασκευή του, μου φαίνεται, πολύ... χύμα.

Να ρωτήσω εδώ ή ν'αλλάξω ενότητα, πχ στις "επισκευές" για να βοηθάμε και την σωστή συντήρηση του "χώρου;"

Αντώνης

Ακαν

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 7
Απ: Καλωσήρθατε στην κοινότητα μας
« Απάντηση #201 στις: Μάρτιος 22, 2016, 11:48:17 πμ »
Στέλιο, το έκανα και φαινεται Οκ.

Και πάλι Ευχαριστώ. Συνεχίζω όμως, γιατι σε λιγο θα δώσουν εξετάσεις και ο δικός μου δεν ξερει ουτε τις χορδες ακόμα. Ερωτήσεις: Εχουμε τον ταμπουρά με τις διαστάσεις που βλέπεις στις φωτό. Συνολικό μηκος = 108,5 εκατ.

ο δάσκαλος ειπε οτι οι χορδές που μπάινουν είναι Ντο, Σολ, Ρε απο πάνω προς τα κάτω, οπως τον κρατάμε.
1) Σωστά, η λάθος κατάλαβε το εξυπνοπούλι μου;
2) Πως μπαίνουν οι 7 χορδές απο πάνω προς τα κάτω και γιατι μας ονοματισε μονο 3 αντι για 7;
3) Σε ποια κουρντιστηρια πρέπει να αντιστοιχεί η κάθε χορδή;
4) Ξεκουρδίζεται εύκολα μονο του. Τι πρεπει να κάνω για να μην ξεκουρδίζεται;

Σος . Βοηθησε να μην του το φερω καπέλλο Στέληο μου παρακαλώ {celebrate000}

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.140
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Καλωσήρθατε στην κοινότητα μας
« Απάντηση #202 στις: Μάρτιος 24, 2016, 06:04:22 μμ »
το κουρδισμα ειναι οπως σας ειπε ο δασκαλος, ντο - σολ - ρε
με την διαφορα οτι ειναι 2 οι χορδες ντο, 2 οι σολ, και η κατω-κατω εχει 3 χορδες ρε...=7!
τωρα: οι ντο (που ειναι 2) η μια απο τις δυο ειναι πιο μπασα (μια οκταβα χαμηλωτερα και μπαινει πανω απο την αλλη ντο)
οι σολ ειναι ιδιες, και στις 3 ρε παλι εχει μια πιο "μπασα" η οποια μπαινει πιο πανω απο τις αλλες 2!
εν ολιγης:(απο πανω προς τα κατω οπως τον κραταμε:)

ντο μπασο
ντο

σολ
σολ

ρε μπασο
ρε
ρε


ολα τα εγχορδα ξεκουρδιζονται!
θα παρεται ενα κουρδιστιρι, στην ντο θα δειχνει C, στην σολ G, και στην ρε D
ελπιζω να βοηθησα!
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Καλωσήρθατε στην κοινότητα μας
« Απάντηση #203 στις: Μάρτιος 25, 2016, 09:58:38 μμ »
ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΤΑ ΟΣΑ ΓΡΑΦΩΝΤΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΚΑΤΙ. ΕΧΩ ΚΙ ΕΓΩ ΕΝΑ ΓΕΙΤΟΝΑΚΙ ΠΟΥ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΒΙΟΛΙ ΚΙ ΕΧΕΙ ΕΝΑΝ ΤΑΜΠΟΥΡΑ. ΜΙΛΑΜΑΙ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΜΑΘΗΤΗ ΜΟΥΣΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ. ΚΑΘΕ ΤΟΣΟ ΕΡΧΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΚΟΥΡΤΙΣΩ ΤΟΝ ΤΑΜΠΟΥΡΑ. ΤΟ ΒΙΟΛΙ ΛΕΕΙ ΤΟΥ ΤΟ ΦΤΙΑΧΝΕΙ Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ.
ΡΩΤΑΩ ΛΟΙΠΟΝ..............ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΕΝΑΣ ΜΑΘΗΤΗΣ ΣΕ ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΚΟΥΛΟ ΝΑ ΤΟΥ ΚΟΥΡΤΙΣΕΙ? ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΑ ΑΦΟΥ ΚΟΥΡΤΙΣΑΜΕ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙ ΤΑ ΚΑΛΑΝΤΑ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ.........ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΡΕ ΤΟΥ ΛΕΩ? ΝΑ ΜΩΡΕ ΕΓΩ ΤΑ ΕΠΑΙΖΑ ΓΙΑ ΜΕΡΕΣ ΕΔΩ ΚΑΤΩ ( ΔΕΙΧΝΟΝΤΑΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΤΗΣ ΤΑΣΤΙΕΡΑΣ) ΤΩΡΑ ΜΟΝΟ ΕΔΩ ΓΙΝΕΤΑΙ. ΤΟΥ ΕΞΗΓΩ ΟΤΙ ΑΦΟΥ ΗΤΑΝ ΞΕΚΟΥΡΤΙΣΤΟ ΕΜΑΘΕ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΕΤΣΙ. ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΚΟΥΡΤΙΣΑΜΕ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ..........................ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΕΙΠΕ ΤΟ ΘΕΙΚΟ. ΚΩΣΤΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΟΥΡΤΙΣΕΙΣ ΟΠΩΣ ΠΡΙΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΙΖΩ? ΤΙ ΝΑ ΠΩ????
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.937
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: Καλωσήρθατε στην κοινότητα μας
« Απάντηση #204 στις: Μάρτιος 25, 2016, 11:30:51 μμ »
Και γω κουρδίζω τον ταμπουρά της κόρης που πάει επίσης μουσικό σχολείο
Για να μην ξεκουρδίζει εύκολα σφηνώνουμε λίγο τα ξύλινα κλειδιά για να γυρίζουν δυσκολότερα

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.140
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Καλωσήρθατε στην κοινότητα μας
« Απάντηση #205 στις: Μάρτιος 26, 2016, 01:01:29 μμ »
τα παιδια αν τα βρισκουν ολα "ετοιμα", δεν θα μαθουν ποτε να κουρδιζουν...
ειναι λυπηρο το γεγονος να φτανουν λυκειο με πολυχρονες σπουδες σε ωδεια, και να βασιζονται σε ενα ηλεκτρονικο κουρδιστηρι για να παιξουν...
μπορειτε να αφησετε τα οργανα ακουρδιστα, μεχρι να καθησουν να μαθουν πως κουρδιζεται και ποιες οι "τεχνικες" του κουρδισματος...
εν παση περιπτωση, να καθησουν λιγη ωρα καθε μερα και να "παιδευτουν" (απο το εκπαιδευω), μεχρι αυτο να γινεται μηχανικα-τυφλοσουρτης.
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Ακαν

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 7
Απ: Καλωσήρθατε στην κοινότητα μας
« Απάντηση #206 στις: Μάρτιος 26, 2016, 02:31:40 μμ »
Φίλτατοι καλοί και αγαπητοί οργανοποιοί,

δυστυχώς, συμφωνώ με τον Κώστα, πιο πάνω... Κάνουν λέει ταμπουρά, 10 λεπτά την εβδομάδα. Τι να κάνεις σε 10 λεπτά; Αν και ο δάσκαλος δεν ειναι αυστηρός και δεν εχει σύστημα, Αστα..... {music024}

Λοιπόν, Στέλιο, ΣΟΣ> Επειδη ειχαμε τα μπερδεματα , του ελειπαν και οι χορδες, δεν ξεραμε και πως και που μπαίνουν, πήγαμε σε ενα κατάστημα της γειτονιας με μουσικά ήδη. Ο καλός άνθρωπος, δεν γνώριζε απο ταμπουρά, αλλά ρώτησε κάποιο γνωστό του καθηγητή και, κατέληξε οτι ο δικος μας δεν είναι κλασσικος μαθητικος ταμπουρας γιατι ειναι 1,10 μηνος αντι για 1μ. Παιρνει μακρυτερες χορδες, μας τις εβαλε ευτυχως και κουρντίζεται λεει μονο σε ΣΟΛ ΡΕ Λα (απο πανω προς τα κατω οπως τον κρατάμε με το μπράτσο αριστερά). Οπου μπαίνουν,

ΣΟΛ ψιλη
ΣΟΛ Χονδρή

ΡΕ ψιλη
ΡΕ ψιλή

ΛΑ χονδρή,
ΛΑ ψιλή,
ΛΑ ψιλή.

Αν προσπαθησουμε λεει να τον κουρδήσουμε σε Ντο, Σολ, Ρε, θα σπάσουν.

Τι να κάνω γιατρέ μου???   {celebrate004} {celebrate004} {music024}

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.140
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Καλωσήρθατε στην κοινότητα μας
« Απάντηση #207 στις: Μάρτιος 26, 2016, 03:12:45 μμ »
μιλα και με τον δασκαλο του σχολειου

το πιο πιθανο να τον αφησεις ετσι (αφου ουτως η αλλως σχεδον παντα παιζει μονος του ο ταμπουρας... δεν ειναι σε συνολα)
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Ακαν

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 7
Απ: Καλωσήρθατε στην κοινότητα μας
« Απάντηση #208 στις: Μάρτιος 26, 2016, 07:53:46 μμ »
Ευχαριστώ.  {music025} {music020} {music009}

αποστολης τ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 501
Απ: Καλωσήρθατε στην κοινότητα μας
« Απάντηση #209 στις: Μάρτιος 27, 2016, 07:56:12 πμ »
στα ξυλινα κλειδια για να μην ξεκουρδιζονται βαζουμε κιμωλια(αυτην που γραφαμε στον πινακα του σχολειου)θα δυσκολεψει λιγο το κουρδισμα γιατι θα ειναι καπως σφιχτα τα κλειδια αλλα οπως θα αφηνεις το οργανο ετσι θα το βρισκεις....

Tags: