Αποστολέας Θέμα: Κρητικό Λαούτο από Ανθρακόνημα  (Αναγνώστηκε 12888 φορές)

vardas

• Jr. Member
  • **
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 2
Κρητικό Λαούτο από Ανθρακόνημα
« στις: Μάιος 22, 2014, 05:44:14 μμ »
 Γειά σας ,

λέγομαι Βάρδας Δημήτρης και είμαι 4ο ετής φοιτητής στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων στο τμήμα Μηχανικών Επιστήμης Των Υλικών. Στα πλαίσια μίας ερευνητικής εργασίας που θα ξεκινήσω πάνω στις ακουστικές ιδιότητες των εμποτισμένων ανθρακονημάτων ( και με αφορμή ότι προσπαθώ να διευρρύνω τις γνώσεις μου πάνω στην οργανοποιοία) ,επέλεξα να φτιάξω ένα κρητικό λαούτο με σκάφος και μανίκι από ανθρακόνημα "παντρεμένο" με καπάκι από έλατο και ταστιέρα από έβενο. Αυτό που χρειάζομαι είναι ένα λαούτο για να φτιάξω το καλούπι μου για να ξεκινήσω την κατασκευή . Το καλούπι θα το φτιάξω από πολυεστέρα ντύνοντας το όργανο δίχως να του προκαλέσω καμία ζημιά . Αν μπορούσε κάποιος να μου δανείσει το όργανο του για αυτή την εργασία μόνο για 2-3 μέρες ή να μου δώσει πληροφορίες γενικά για την κατασκευή του λαούτου ας μου απαντήσει ,θα του ήμουν ευγνώμον . Επίσης εγγυώμαι τόσο εγώ όσο και ο επιβλέπων καθηγητής πως το όργανο δεν θα πάθει την παραμικρή ζημιά .

Ευχαριστώ!

Metallikas

• Hero Member
Απ: Κρητικό Λαούτο από Ανθρακόνημα
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 22, 2014, 06:48:16 μμ »
http://www.luthier.gr/index.php?topic=661.0 Φίλε καλώς όρισες...εδώ υπάρχουν αρκετές πληροφορίες αν δεν βρεις κάποιον να σου δανείσει ένα λαούτο...

Giovou (Γιώργος)

• Full Member
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 23, 2014, 03:13:37 μμ »
Καλησπέρα Δημήτρη και από 'μένα. Σε ότι χρειάζεται διευκρίνιση ,στο παραπάνω link, θα χαρώ πολύ να βοηθήσω. Καλή επιτυχία.

vardas

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 23, 2014, 03:38:33 μμ »
Ευχαριστώ πολύ μπορείτε να με βοηθήσετε και στο να βρω ένα λαούτο, ξέρω είναι παράξενο να ζητάω από κάποιον να μου εμπιστευτεί το όργανό του αλλά είναι σοβαρός ο λόγος και ελπίζω κάποιος να δεχτεί . Τονίζω πως δεν θα πάθει τίποτα όπως θα το παραλάβω έτσι θα το επιστρέψω.

kostaslaouto

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 23, 2014, 10:36:50 μμ »
Γεια σου και καλη επιτυχια  στην προσπαθεια σου
Αν ζητας στεριανο λαουτο  μπορω να σου δανεισω και σκετο σκαφος αλλα και τελειωμενο
αν ενδιαφερεσαι να σου δωσω το τηελφωνο μ ου γιατι πρεπει να σου πω αρκετα πραγματα που πρεπει να  προσεξεις

vardas

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 23, 2014, 11:27:33 μμ »
ενδιαφέρομαι αν και ψάχνω για κρητικό λαούτο γιατί νομίζω πως έχουν διαφορές. Πες το τηλέφωνο σου να μιλήσουμε .

vardas

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 24, 2014, 02:16:50 πμ »
Επίσης κατά τη διάρκεια της εργασίας θα ανεβάζω φωτογραφίες και βίντεο την διαδικασία.

παυλος

• Hero Member
    • http://trixordo.webnode.gr/
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Αριθμός κατασκευών: 0,1
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 30, 2014, 04:15:01 πμ »
Εγω και ο Ζοζέφ.

tzekos

• Full Member
  • Αγαπημένο ξύλο: κεδρος
  • Αριθμός κατασκευών: δυο
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 31, 2014, 03:13:20 μμ »
 :) δημητρη να σε καλοσωρισω και εγω μα την σειρα μου.οτι χρειαστει απο carbon θα χαρω να σε βοηθεισω.ασχολουμαι 4 χρονια με κατασκευες,οχι οργανα,αλα διαφορα κοματια σε μοτοσυκλετες.μενω αθηνα και αν θελεις μιλαμε και απο κοντα.οτι θελεις μην ντραπεις.εδω ειμαι.φιλικα ζαχαριας ζαχαριουδακης

vardas

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 31, 2014, 05:47:25 μμ »
Σε ευχαριστώ φίλε μου , το κύριο και φλέγον θέμα μου είναι να βρω ένα όργανο έτσι ώστε να βγάλω το αποτύπωμα μόλις γίνει αυτό σίγουρα θα χρειαστώ τις συμβουλές σου σχετικά με την επένδυση τους .

vardas

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 06, 2014, 07:07:54 μμ »
Τελικά λαούτο μπορεί να μη βρέθηκε αλλά με πέισμα και υπομονή έφτιαξα καλούπι σε cnc και έβγαλα το αποτύπωμα μου!Εδώ είναι οι σχετικές φωτό!

http://imgur.com/8zuRG3M

http://imgur.com/GtABhrI

http://imgur.com/U75nVmL

http://imgur.com/W6is3g0

http://imgur.com/zALyD6M

kedros27(Χρήστος.Μ)

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: κέδρος
  • Αριθμός κατασκευών: 13
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 06, 2014, 07:29:40 μμ »
ελπίζω το πειραμα που κάνεις να σου δώσει το αποτέλεσμα που θες, καλή επιτυχία, περιμένω να ολοκληρωθεί το όργανο και να ακούσω τον ήχο του, είμαι πολύ περίεργος, βλέπω έχεις χρησιμοποιήσει διαφορετικά υλικά, το λέω λόγο της διχρωμίας που παρουσιάζετε, εχω μια ερώτηση, οταν λες ακουστικές ιδιότητες των εμποτισμένων ανθρακονημάτων;

vardas

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 06, 2014, 08:42:20 μμ »
1oν αυτό που βλέπεις με τη διχρωμία είναι το καλούπι απο mdf που το έφτιαξα σε cnc καμία σχέση με το όργανο .
2ον έντυσα πάνω ύφασμα από ίνες γυαλιού και το πολυμέρισα με ρητίνη
3ον στο δεύτερο θα ντύσω αθρακόνημα και θα πάρω το τελικό μου σκάφος

Απάντηση στην ερώτηση:

όπως το ξύλο έχει κάποιες ακουστικές ιδιότητες ( και το χρησιμοποιούμε στα όργανα) έτσι και το ανθρακόνημα έχει και αυτό τέτοιες ιδιότητες.Η έρευνα που έκανα στο πανεπιστήμιο με ακουστική εκπομπή και ακουστική ανακλαστικότητα πάνω σε εμποτισμένο ανθρακόνημα έδειξε πως αυτό το υλικό είναι κατάλληλο για να φτιάξω όργανο.Επίσης είναι πολύ πιο ελαφρύ και πολύ πιο σκληρο και άκαμπτο από οποιοδήποτε ξύλο .

Ελπίζω να σε κάλυψα!  :)

tzekos

• Full Member
  • Αγαπημένο ξύλο: κεδρος
  • Αριθμός κατασκευών: δυο
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 07, 2014, 12:16:33 πμ »
μια χαρα τα πας.καλη σηνεχεια να εχεις.ενυσχησε καλα το καλουπι σου για τυχον διαστρεβλωσεις και για να ειναι γερο και για να το εχεις παντα αριστο,και περασε το εσωτερικα με ντουκοχαρτο 1.000 και 1.500 για να ειναι καλα φινηρισμενο.να πρωσεξεις καλα τι αντικολητικο θα δουλεψεις.κερι η P.V.A γιατι πολλες φορες καποιες κατασκευς μου,ειχαν ΚΡΑΤΗΡΕς.δεν ξερω πως να σου το πω αλοιος,συγνωμη για τα ορθογραφικα μου,παντα διαθεσιμος. φιλικα Ζαχαριας

vardas

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 08, 2014, 02:16:03 μμ »
Όλα είναι μελετημένα από τη στιγμή που έφτιαξα το καλούπι μετα όλα είναι δρόμος περπατημένος ευχαριστώ