Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα με κλειδιά  (Αναγνώστηκε 5278 φορές)

Σταύρος Κοντοκώστας

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Πρόβλημα με κλειδιά
« στις: Φεβρουάριος 16, 2014, 05:13:19 μμ »
Παρήγγειλα κλειδια για το τρίχορδο μπουζουκι που φτιαχνω . Αγορασα της GROVER κλειδια που φαινονται στην φωτογραφία. Η αποσταση μεταξυ των αξονων των πύρων που δένονται οι χορδές είναι 35 mm. Το καράολο μου θα είναι παλαιού τύπου, όπου τα κλειδια θα βιδωθούν στην κάτω πλευρα.

Οπως φαινεται στη φωτογραφία πρέπει να ανοιξω τρύπα να περάσει ο πύρος απο τα κλειδιά και μετα να κάνω πατούρα να μπει και το υπόλοιπο τμήμα που βρίσκεται στην βαση των πύρων. Επίσης η τρπυπα όπου θα δέσουν οι χορδές στα κλειδιά είναι 13 mm απο τη βαση των πύρων, δηλαδη το καράολο θα πρεπει να το κάνω 1cm, που είναι μαλλον λεπτό. Ετσι σκεφτομαι να ανοιξω κι αλλη τρυπα πιο πανω με το τρυπανάκι και το καραολο μου να εχει παχος 15-17mm. Θα πράξω καλά ή τα κλειδια δεν είναι καταλληλα.
Όταν το όρμα δεν πάρει δράση, μένει απλα ένα όνειρο.....

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: Πρόβλημα με κλειδιά
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 16, 2014, 09:15:01 μμ »
ΠΡΟΣΕΧΕ ΕΔΩ ΚΑΡΑΔΟΚΕΙ Η ΜΑΛΑΚΙΑ. ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ( ΤΟΧΩ ΠΑΘΕΙ ΠΑΛΙΑ) .
ΠΡΩΤΑ ΘΑ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΤΙΣ ΤΡΥΠΕΣ ΤΙΣ ΦΑΡΔΙΕΣ ΣΕ  ΣΤΑΘΕΡΟ ΔΡΑΠΑΝΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΡΥΠΑΝΙ ΣΙΔΗΡΟΥ ΣΤΡΟΓΓΥΛΟ ΕΜΠΡΟΣ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΔΗΓΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΣΕ ΔΙΑΜΕΤΡΟ ΤΡΥΠΑΝΙ. ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΑ ΚΕΝΤΡΑ ΤΩΝ ΤΡΥΠΩΝ ΘΑ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΜΙΚΡΟΤΕΡΕΣ ΤΡΥΠΕΣ ΜΕ ΤΑΚΟ ΑΠΟ ΚΑΤΩ , ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΦΟΡΑ ΤΟΥ ΤΡΥΠΑΝΙΟΥ ΜΗΝ ΠΕΤΑΕΙ ΔΕΞΙΑ ΚΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΑΚΙΔΕΣ.

ΟΛΕΣ ΟΙ ΤΡΥΠΕΣ ΜΕ ΤΡΥΠΑΝΙ ΣΤΡΟΓΓΥΛΟ ΞΑΝΑΛΕΩ.


ΚΙ ΑΝ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΣΤΟ ΔΙΝΩ ΣΩΣΤΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ,( ΑΠΟΦΗΤΟΣ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΒΛΕΠΕΙΣ) ΠΑΡΕ ΜΕ ΕΝΑ ΤΗΛ
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Σταύρος Κοντοκώστας

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: Πρόβλημα με κλειδιά
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 16, 2014, 09:52:52 μμ »
Kωστα σ ευχαριστω!!! Θα ακολουθησω τα βηματα που λες. Επίσης θ ανοιξω νεες τρυπες για τις χορδες λιγο ψηλότερα για να κανω πιο παχυ το καραολο.
Όταν το όρμα δεν πάρει δράση, μένει απλα ένα όνειρο.....

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: Πρόβλημα με κλειδιά
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 16, 2014, 10:38:45 μμ »
Kωστα σ ευχαριστω!!! Θα ακολουθησω τα βηματα που λες. Επίσης θ ανοιξω νεες τρυπες για τις χορδες λιγο ψηλότερα για να κανω πιο παχυ το καραολο.

ΓΙΑ Ν ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΤΡΥΠΟΥΛΕΣ ΣΤΑ ΚΛΕΙΔΙΑ ΘΕΛΟΥΝ ΠΡΩΤΑ ΜΕ ΠΟΝΤΑ. ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΡΥΠΙΜΑ ΘΕΛΟΥΝ ΛΙΓΟ ΦΡΕΖΑ
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: Πρόβλημα με κλειδιά
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 22, 2014, 07:12:26 μμ »
ΠΡΟΣΕΧΕ ΕΔΩ ΚΑΡΑΔΟΚΕΙ Η ΜΑΛΑΚΙΑ. ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ( ΤΟΧΩ ΠΑΘΕΙ ΠΑΛΙΑ) .
ΠΡΩΤΑ ΘΑ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΤΙΣ ΤΡΥΠΕΣ ΤΙΣ ΦΑΡΔΙΕΣ ΣΕ  ΣΤΑΘΕΡΟ ΔΡΑΠΑΝΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΡΥΠΑΝΙ ΣΙΔΗΡΟΥ ΣΤΡΟΓΓΥΛΟ ΕΜΠΡΟΣ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΔΗΓΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΣΕ ΔΙΑΜΕΤΡΟ ΤΡΥΠΑΝΙ. ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΑ ΚΕΝΤΡΑ ΤΩΝ ΤΡΥΠΩΝ ΘΑ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΜΙΚΡΟΤΕΡΕΣ ΤΡΥΠΕΣ ΜΕ ΤΑΚΟ ΑΠΟ ΚΑΤΩ , ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΦΟΡΑ ΤΟΥ ΤΡΥΠΑΝΙΟΥ ΜΗΝ ΠΕΤΑΕΙ ΔΕΞΙΑ ΚΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΑΚΙΔΕΣ.

ΟΛΕΣ ΟΙ ΤΡΥΠΕΣ ΜΕ ΤΡΥΠΑΝΙ ΣΤΡΟΓΓΥΛΟ ΞΑΝΑΛΕΩ.

Κώστα, ἐδῶ θὰ διαφωνήσω φίλε μου για τό σιδηροτρύπανο.

Πιστεύω ὅτι προτιμότερο θὰ ἦταν ξυλοτρύπανο μὲ μύτη (ἀκίδα). Ὄχι ξυλοτρύπανο φτεροῦ ἀλλά κανονικὀ ξυλοτρύπανο. Ὡς πρὸς τὴ διαδικασία (πρῶτα ἡ φαρδύτερη πατούρα καὶ μετὰ ἡ τρύπα τοῦ πίρου), συμφωνῶ.

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: Πρόβλημα με κλειδιά
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 23, 2014, 09:03:08 πμ »
ΤΟ ΙΔΙΟ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΑΛΛΑ ΕΙΠΑ ΣΙΔΗΡΟΥ. ΜΑΛΑΚΙΑ ΕΙΠΑ................ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΑΚΙΔΑ ΕΧΩ ΚΙ ΕΓΩ. ΣΤΑΥΡΟ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΕ ΜΠΕΡΔΕΨΑ
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Γιώργος Κατσίγιαννης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 929
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
Απ: Πρόβλημα με κλειδιά
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 12, 2014, 10:03:09 μμ »
Τα κλειδιά αυτά δεν είναι τα κατάλληλα για παλαιού τύπου καραολο. Αυτά κάνουν για καραολο όπως του 8χορδου μπουζουκιού. Για τις τρύπες σου εξήγησαν τα παιδιά....!!!!

xaris

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 169
  • Αγαπημένο ξύλο: Βρεγμενη σανιδα
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: Πρόβλημα με κλειδιά
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 29, 2014, 07:43:49 μμ »
Και μενα δυστυχως τετοια ειναι τα κλειδια.
Αυτο που σκεφτομαι ειναι να κανω πατουρα απτην κατω μερια του καραολου και οσο χρειαζεται ωστε να πατησει ολος ο μηχανισμος.
Με αυτο τον τροπο δεν θα σκαψω ολο το καραολο,δεν θα το λεπτυνω ολο.
Τι λετε;

Γιώργος Κατσίγιαννης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 929
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
Απ: Πρόβλημα με κλειδιά
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 29, 2014, 09:17:21 μμ »
Χαρη αν το καραολο ειναι παλαιου τυπου,δλδ τα κλειδιά να έρχονται από πίσω προς τα εμπρός,αυτά τα κλειδιά λοιπόν δεν κάνουν διότι οι τρύπες που περνάνε μέσα οι χορδές είναι στην μέση του μήκους του στελέχους των κλειδιών. Αυτα τα κλειδιά θέλουν καραολο όπως του οκτάχορδου μπουζουκιού. Τώρα για την πατούρα που έχουν πρέπει να κάνεις πρώτα την μεγάλη τρύπα με τρυπάνι όπως αυτά των μεντεσέδων:
Δες Φωτο......αυτά τα τρυπάνια έχουν ακίδα στο κέντρο οπότε μετά από αυτή την τρύπα θα βάλεις το τρυπάνι για το στέλεχος που θα περάσει μέσα στο καραολο.





xaris

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 169
  • Αγαπημένο ξύλο: Βρεγμενη σανιδα
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: Πρόβλημα με κλειδιά
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 30, 2014, 10:36:44 πμ »
Εμενα Γιωργο τα κλειδια δεν εχουν αυτο το φαρδυ σημειο.Ειναι μονοκοματοι οι πηροι.
Εχουν μηκος μεχρι την τρυπιτσα που περναει η χορδη ,14 χιλιοστα.

Τις τρυπες τις εχω κανει απο χθες  αλλα μετα διαπιστωσα οτι θελει αρκετο φαγωμα το καραολο.


ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: Πρόβλημα με κλειδιά
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 30, 2014, 01:29:56 μμ »
ΚΟΙΤΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΕΝΕΨΕΙΣ ΤΟ ΚΑΡΑΟΛΟ ΣΕ ΒΑΘΜΟ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΟ. ΜΠΟΡΕΙΣ Ν ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΚΑΙΝΟΥΡΙΕΣ ΤΡΥΠΕΣ ΣΤΑ ΚΛΕΙΔΙΑ
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

xaris

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 169
  • Αγαπημένο ξύλο: Βρεγμενη σανιδα
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: Πρόβλημα με κλειδιά
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 30, 2014, 02:51:03 μμ »
Τωρα Μαστροκωστα τα περασα κανονικα.
Εχω αλλο θεμα με τα πρωτα ταστα μεχρι το 5ο οπου τριζει.

Tags: