Αποστολέας Θέμα: Καρπάθικη λύρα  (Αναγνώστηκε 7672 φορές)

KostasP

• Jr. Member
  • **
  • Αγαπημένο ξύλο: Μαυρομουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 30
Καρπάθικη λύρα
« στις: Δεκέμβριος 02, 2013, 03:54:44 μμ »
Καλησπέρα σε όλους τους συμφορουμήτες,

Παραθέτω προς κρίση σε όλους τους κατασκευαστές του φόρουμ που ασχολούνται με την κατασκευή της λύρας, μερικές απο τις κατασκευές μου. Αφορούν την Καρπάθικη λύρα, η οποία είναι σχεδόν ταυτόσιμη και με την Κασιώτικη (διαφέρουν μόνο στο κούρδισμα).

Δεκτή κάθετη ερώτηση και πρόταση που θα καλυτερεύσει τις ερασιτεχνικές κατασκευές μου.

Κώστας

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

• Hero Member
Απ: Καρπάθικη λύρα
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 02, 2013, 04:25:51 μμ »
ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΠΟ ΛΥΡΕΣ ΑΛΛΑ Μ ΑΡΕΣΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ.
ΚΑΙ ΞΕΡΩ Ν ΑΚΟΥΩ ΚΙΟΛΑΣ.........ΠΑΙΞΕ ΜΑΣ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΑΝΕΒΑΣΕ ΤΟ
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

georgalasg

• Hero Member
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Αριθμός κατασκευών: 0,3
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 02, 2013, 05:09:20 μμ »
εγω δε ξερω ουτε να ακουω λυρες, (δε μπορω να καταλαβω διαφορα απο μια καλη και μια καλη)  :-[     αλλα θα συμφωνησω με τον Κωστα οτι ειναι πολυ ομορφες.
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://trixordo.webnode.gr/

kedros27(Χρήστος.Μ)

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: κέδρος
  • Αριθμός κατασκευών: 14
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 02, 2013, 07:42:49 μμ »
εγω συμφωνω αλλά επαυξάνω κιόλας ;D

Dimitris Kriti

• Sr. Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Μαυρη μουρια εκατο και βαλε χρονων!!!
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 02, 2013, 08:31:00 μμ »
Πολυ ομορφες οι λυρες σου! Για πες μας στοιχεια, μηκος χορδης, βαθος, πλατος.

KostasP

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 02, 2013, 09:56:04 μμ »
Ευχαριστώ για τα καλά λόγια σας.

Η λύρα της Καρπάθου και της Κάσου, βασίζεται στην αχλαδόσχημη μορφή, και παρουσιάζει μικρές αλλά σημαντικές διαφορές με τις υπόλοιπες του Ελλαδικού χώρου. Για παράδειγμα, το κούρδισμα της είναι LA-RE-SOL. Η χορδή LA και η SOL επιβάλλεται να είναι εντέρινες, ενώ σαν RE, χρησιμοποείται η αντίστοιχη του βιολιού. Το καπάκι της επίσης επιβάλλεται να είναι απο κέδρο Λιβάνου-Φοινίκι-Κατράνι όπως λέμε εμείς οι Καρπάθιοι. Το ηχόχρωμα απο το συγκεκριμένο καπάκι είναι καθεριωμένο και κάθε προσπάθεια αντικατάστασης με έλατο ή ερυθρελάτη ή κέδρο Αλάσκας ή sitka spruce ή oregon pine, δεν είναι ηχητικά αρεστή. To πάχος του καπακιού είναι 3-3.5mm, ισόπαχο, και ίσιο. Δεν σκαλίζεται εσωτερικά προκειμένου να διαμορφώσει νεύρο, διότι λόγω του μέγιστου πλάτους των 17cm το καπάκι δεν βουλιάζει. Επίσης ιδανικό καπάκι θεωρείται το μονοκόματο και όχι το κολλητό, απο δυο αντικρυστά κομμάτια (bookmatched), γιατί οι παλιοί "μαστόροι" λένε ότι αλλοιώνεται ο ήχος. Εδώ με όλο το σεβασμό προς αυτούς θα διαφωνήσω μιας και οι περισσότερες λύρες που έχω κάνει, είναι με "κολλητό" καπάκι. Επίσης, η απόσταση μεταξύ του πανω χορδοστάτη και του καβαλάρη είναι 24.5cm. Το βάθος του αντηχείου κυμαίνεται μεταξύ 3.7-4 cm, και το πλάτος απο 16-17cm. Υπήρξαν και συνεχίζουν να κατασκευάζονται λύρες με λίγο μεγαλύτερο βάθος, μέχρι 4.5cm αλλά η λύρα είναι μπάσα. Το σώμα της λύρας, είναι μονοκόματο (τουλάχιστον μέχρι σήμερα δεν έχω δεί λύρα απο δύο κομμάτια στο χωριό μου), σκαφτό, απο ένα ξύλο (αχλαδιά, καρυδιές, μουριές, τριανταφυλλιά, padauk, κελμπέκι, ασκέλινος, αμπούρα κλπ). Ιδανικό ξύλο για το σώμα της λύρας θεωρείται το κυπαρίσσι.

Ευχαριστώ και πάλι για τα σχόλια, για οτιδήποτε άλλο στη διάθεση σας. 

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: κανενα
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 02, 2013, 11:04:14 μμ »
KostaP μπράβο για την κατασκευή σου αν και έχω μαύρα μεσάνυχτα από λύρες , για πες μας ο ασκέλινος τι ξύλο είναι; αν έχεις καμιά φωτο ακόμη καλύτερα, και που το βρίσκουμε;
...............Τώρα δεν πουλάω τρέλα άλλαξα γνώμη.....

Μακρής Δημήτρης

• Sr. Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Μαύρη μουριά, παλίσσανδρος
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 02, 2013, 11:17:00 μμ »
Πολύ όμορφες οι λύρες!! Σε ευχαριστούμε πολύ και για τις πληροφορίες κατασκευής!!
Έντερο τι πάχους χρησιμοποιείς για χορδές?

KostasP

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 03, 2013, 09:41:24 πμ »
Καλημέρα σε όλους,

Ο ασκέλινος ή ασ(κ)έλινος όπως τον προφέρουμε στην Κάρπαθο, αναφέρεται ώς άρκευθος (αναγνώρισα κάποιες φωτογραφίες απο το διαδίκτυο, που απέδιδαν το όνομα άρκευθος). Γενικώς είναι πολύ σκληρό ξύλο, χωρίς πόρους...

Όσον αφορά το πάχος των εντέρινων χορδών: Συνήθως η 16g(=1.3mm διάμετρος) και η 17L(=1.26mm διάμετρος) αποδίδουν τον ήχο που θέλω. Μεγάλη σημασία παίζει και η ικανότητα τάνυσης (tension) της χορδής, αλλά σε αυτό το σημείο έχω πλήρη άγνοια μιας και όταν το όργανο είναι κουρδισμένο, δεν μπορώ, δεν έχω το κατάλληλο όργανο μέτρησης τάνυσης. Για όποιον πάντως αποφασίσει κάποια στιγμή να αγοράσει εντέρινες χορδές απο τα γνωστά διαδικτυακά μαγαζιά, ας προσέξει, γιατί υπάρχουν κάτι λαμόγια που πωλούν τις χορδές της ρακέτας του τενις για εντέρινες. Η αλήθεια είναι, ότι υπάρχουν χορδές του τένις απο έντερο σε φυσικό χρώμα(χρυσο-κίτρινο) αλλά ο τρόπος επεξεργασίας τους δεν επιτρέπει τη χρήση σε μουσικό όργανο. Απο την άλλη αν κάποιος θέλει να αγοράσει επώνυμες εντέρινες χορδές, π.χ. (Pirastro Chorda), τότε για 60cm χορδή, θα βάλει βαθιά το χέρι στη τσέπη καθώς η τιμή ανά χορδή κυμαίνεται απο 14-17EUR. Θα ήθελα επίσης να αναφέρω, ότι υπάρχουν καταστήματα στην Αθήνα και τον Πειραιά που πωλούν εντέρινες χορδές, αλλά ως "νέοπας" του φόρουμ δεν γνωρίζω αν επιτρέπεται να αναφέρω τα ονόματα εδώ, ας το επιβεβαιώσει ο administrator του topic.

Κοῦρος

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 03, 2013, 09:20:46 μμ »
Φίλε Κώστα, κατ' αρχάς ένα μεγάλο μπράβο για τις κατασκευές σου!!

Είναι πάρα πολύ σημαντικό να υπάρχουν ερασιτέχνες (και όχι μόνο επαγγελματίες) που να συνεχίζουν την παράδοση των τόπων τους φτιάχνοντας τέτοια υπέροχα τοπικά μουσικά όργανα.

Τώρα όσον αφορά τη δυνατότητα αναφοράς προμηθευτών υλικών οργανοποιίας, υπάρχει ξεχωριστή υποενότητα στην ενότητα "Υλικά Οργανοποιίας" με τίτλο "Προμηθευτές Υλικών Και Εργαλείων Οργανοποιίας" όπου μπορεί το κάθε μέλος να αναφέρει οποιονδήποτε προμηθευτή θέλει αλλά να κάνει και σχόλια (ευμενή ή και δυσμενή αρκεί να αναφέρονται σε αληθινά γεγονότα) για οποιονδήποτε προμηθευτή ώστε να μαθαίνουμε και οι υπόλοιποι .

Κοῦρος

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 03, 2013, 09:34:04 μμ »
Και κάτι άλλο για τον ασκέλινο ή άρκευθο. Είναι ένα αυτοφυές φυτό του Ελλαδικού και γενικότερα του μεσογειακού χώρου που ανήκει στα κυπαρισσοειδή και μοιάζει πάρα πολύ με τον κοινό κέδρο χωρίς όμως τα φύλλα του να έχουν αγκαθωτή άκρη.

Να και μια φωτογραφία του:
 [ Invalid Attachment ]

KostasP

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 03, 2013, 09:52:01 μμ »
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Πράγματι, το δεντράκι της φωτογραφίας μοιάζει αρκετά με τον ασκελίνο που αναφέρω. Τα Χριστούγεννα που θα είμαι στο νησί μου, θα ανεβάσω φωτογραφία του "καρπάθικου" ασκέλινου  (-: 

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
  • ♪ Κλασική Κιθάρα ♪
  • Αριθμός κατασκευών: #59
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 12:46:01 μμ »
επιβάλλεται να είναι εντέρινες

Το καπάκι της επίσης επιβάλλεται να είναι απο κέδρο Λιβάνου
και κάθε προσπάθεια αντικατάστασης ...
δεν είναι ηχητικά αρεστή. 

Γεια σου Κωστα με τα πανεμορφα οργανα! 1000 μπραβο, αν και απ'οτι φαινεται στις φωτο εχεις κανει πολλα ωραια οργανα πιο πριν για να φτασεις σε αυτο το υψηλο επιπεδο....
βαλε ομως κ κανενα ηχητικο, να απολαυσουμε!

και δυο "παρατηρησεις", καλοπροαιρετα:
στο 1ο, μαλλον ηθελες να πεις "είθισται" - "συνηθίζεται" ή κατι τετοιο, κ οχι το "επιβάλλεται"
στο 2ο, παλι δεν νομιζω να το "επιβαλει" κανενας...

καλο ειναι, αφου αγαπας βλεπω πολυ το οργανο, ειναι να κανεις ενα blind τεστ:
βαλε εναν καλο λυραρη πισω απο ενα μαυρο ηχοδιαπερατό πανι, πιες κ καμια ρακι, και καθε φορα να σου παιζει 2 διαφορετικα οργανα, (π.χ. ελατος με κεδρο, κεδρο με σιτκα, σιτκα με αντιροντακ) που δεν εχεις ξανακουσει-δει (γιατι μετα μπαινει η...προκαταληψη), την ιδια μελωδια παντα, σε τυχαια σειρα τα οργανα που μονο αυτος να γνωριζει, 10 φορες (εσυ κρατας σημειωσεις στο χαρτι...κ αυτος για να μην ξεχασει ποια επαιξε) αφου το κανει με τεσσερις δυαδες (δηλαδη 8 οργανα) ξεκινα τον αποκλεισμο... πιστευω οτι μονον τοτε θα εισαι σιγουρος, και αυτο μονον για τον εαυτο σου (και τα δικα σου αυτια παντα!).
μπορει να εκπλαγεις ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ, οπως ειχα εκπλαγει κ εγω παλια οταν μου αρεσε να παιζω με ολου αυτου του ειδους τα blind tests, και για τα οργανα, αλλα κυριως στο hi-fi, οπου "επεφταν" πολλες βιωματικες προκαταληψεις...
αυτα κ συνεχισε ακαθεκτος! ("το'χεις" που λεει κ η κορη μου...)

τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα...
εκτος ισως απο δυο!

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

• Hero Member
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 01:11:44 μμ »
ΧΑ ΧΑ Η ΚΟΡΗ ΣΟΥ ΘΑ ΛΕΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΙ ΤΟ .....ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ......ΛΕΜΕ
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
  • ♪ Κλασική Κιθάρα ♪
  • Αριθμός κατασκευών: #59
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 01:39:18 μμ »
Χα χα χα Κωστακη, βουλωμενο γραμμα διαβαζεις...

ΒΟΥΛΩΜΕΝΟ ΓΡΑΜΜΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα...
εκτος ισως απο δυο!

Tags: λύρα