Αποστολέας Θέμα: Κατασκευη βιολολυρας.  (Αναγνώστηκε 32945 φορές)

Dimitris Kriti

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • Αγαπημένο ξύλο: Μαυρη μουρια εκατο και βαλε χρονων!!!
Απ: Κατασκευη βιολολυρας.
« Απάντηση #90 στις: Νοέμβριος 22, 2013, 07:45:59 μμ »
Ευχαριστω πολυ παιδια! Μαστρομητσο, η ψιχη ειναι ενα κοματι ξυλο κυλινδικης διατομης που το ποθετιται μεταξυ καπακιου και σκαφους στο σημειο που παταει ο καβαλαρης στην μερια της μι. Χωρις αυτη, το οργανο ειναι "μουγγο" Ηπαρχει και στις λυρες, με τη διαφορα οτι παταει κατευθειαν στο ακρο του καβαλαρη και οχι κατω απο το καπακι οπως στο βιολι.

Επιτελους τελιωσε!
Η ψιχη μουεβγαλε την ψιχη μεχρι να την βαλω! >:(
Πιστευω οτι ο στοχος επιτευχθηκε. Εχουμε βιολι-λυρα 60-40, ισως και λιγο περισοτερο βιολι.
Εχει αρκετα γλυκο ηχο και παρολο το μεγαλο της σκαφος, δεν ειναι ιδιαιτερα φωνακλου.
Εχω θεμα ομως με την λεπτη χορδη τη μι, εβαλα του βιολιου αλλα ειναι αδυναμη σε σχεση με τις υπολοιπες (σετ dogal για λυρα).
Πρεπει να βρω χορδη σε διατομη καπου αναμεσα στη μι και στη λα του βιολιου.
Παντως, ο βιολατορας Βαγγελης Βαρδακης που την επιασε για πολυ λιγο του αρεσε πολυ. Συντομα θα σηναντηθουμε και θα την ακουσετε στα χερια του. Προς το παρον, βολευτητε με το βιντεακι που την γρατζουναω εγω... :-X

 
Βιολολυρα, δοκιμη ηχου.

Vagges2010

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.320
Απ: Κατασκευη βιολολυρας.
« Απάντηση #91 στις: Νοέμβριος 22, 2013, 07:55:49 μμ »
Πω,πω τρέλα είναι !!!!!!!!!!!!!!! Από τα περισσότερα όμορφα όργανα που έχω δεί !!!!!!!!!!!!!!
Δημήτρη σε τι μορφή είναι το βίντεο ? Δεν μπορώ να το δω. Μου λέει ότι δεν αναγνωρίζει το φορματ. Μήπως μπορείς να το βάλεις σε άλλη μορφή?
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

Dimitris Kriti

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • Αγαπημένο ξύλο: Μαυρη μουρια εκατο και βαλε χρονων!!!
Απ: Κατασκευη βιολολυρας.
« Απάντηση #92 στις: Νοέμβριος 22, 2013, 07:58:20 μμ »
Ευχαριστω Βαγγελη! Το βιντεο ειναι στο you tube.
Σου στελνω το συνδεσμο.

   

Μακρής Δημήτρης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 333
  • Αγαπημένο ξύλο: Μαύρη μουριά, παλίσσανδρος
Απ: Κατασκευη βιολολυρας.
« Απάντηση #93 στις: Νοέμβριος 22, 2013, 08:20:41 μμ »
Συνονόματε υποκλίνομαι!! Πολύ καλός ήχος!! Νομίζω πέτυχες αυτός που ήθελες με τον ήχο!! Κι από ομορφιά όμως είναι στολίδι!!

Nikolas Fereos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 659
  • Όλα διορθώνονται.....
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: ουκ εστιν αριθμός
Απ: Κατασκευη βιολολυρας.
« Απάντηση #94 στις: Νοέμβριος 22, 2013, 08:54:39 μμ »
Δημήτρη πανέμορφη η βιολόλυρά  σου. Φωνακλού συμφωνώ, εκτος αυτού πρωτότυπη ως προς το σχήμα,  τη μορφή, τη γενικότερη εμφάνιση. Αν και δεν έχω μέτρο σύγκρισης για τον ήχο απο παρόμοια όργανα, εχω να πώ οτι αυτός ο ήχος μ' αρέσει.
 Συγχαρητήρια κι απο μένα.

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: Κατασκευη βιολολυρας.
« Απάντηση #95 στις: Νοέμβριος 22, 2013, 09:02:30 μμ »
ΟΝΤΟΣ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΗ ΕΙΔΙΚΑ Η ΠΙΣΩ ΟΨΗ. ΚΙ ΑΠΟ ΦΩΝΗ ΦΩΝΑΡΑ.
ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ  ΔΗΜΗΤΡΗ
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: Κατασκευη βιολολυρας.
« Απάντηση #96 στις: Νοέμβριος 22, 2013, 09:55:23 μμ »
το ακουσα μερικες φορες μεχρι να αποφασισω να σου γραψω. καταρχην το οργανο απο εμφανηση μαμαει! δεν καταλαβα γιατι λες οτι δεν ειναι ιδιαιτερα φωνακλαδικο, και αυτο το θεμα της μι δεν μπορω να το καταλαβω μιας και δεν εχω πιασει στα χερια μου ποτε τετραχορδη.  Αν παμε τωρα στην αλλη μπαντα, εχει μια απιστευτη σολ που ειναι ολα τα λεφτα! Η αναλογια μου φαινεται ειναι λιγο παραπανω προς το βιολι. Ωραιος ο Δημητρης! Πες μας τωρα  μηκος σκαφους και σε ποιο σημειο του καπακιου παταει η ψυχη.

Ανδρέου Δημ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.380
    • Κατασκευες
Απ: Κατασκευη βιολολυρας.
« Απάντηση #97 στις: Νοέμβριος 22, 2013, 10:17:02 μμ »
Πανεμορφο οργανο!!!!!!  :o :o :oΜπραβο μαστορα!!!!!!!!!

Dimitris Kriti

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • Αγαπημένο ξύλο: Μαυρη μουρια εκατο και βαλε χρονων!!!
Απ: Κατασκευη βιολολυρας.
« Απάντηση #98 στις: Νοέμβριος 22, 2013, 11:03:44 μμ »
Ευχαριστω πολυ παιδια , να 'στε καλα!
Γιαννη, ωντως ειναι περισοτερο προς το βιολι, εξαλου το γραφω ποιο πανω, και αυτος ηταν ο στοχος.
Στο βιντεο δεν ακουγεται η σολ και η μι, σε ξεγελασε. Τα κοματια που προσπαθω να παιξω ειναι στη λα και στη ρε.
Η μι του βιολιου ειναι πολυ λεπτη και δεν καθεται καλα στην 29αρα κλιμακα. Οι υπολοιπες ειναι πολυ ποιο γεματες.
Η ψιχη και το καμαρι ειναι βαλμενα οπως στο βιολι. Δες το σχεδιο.
Για διαστασεις αυριο, ειμαι σπιτι και εδω δεν εχω ουτε χαρακα!

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: Κατασκευη βιολολυρας.
« Απάντηση #99 στις: Νοέμβριος 22, 2013, 11:10:57 μμ »
Δημητρη μαςςςς, και στην αρχη και στην αλλαγη τραβας δυο φορες πισω την σολ! που για να κανει τετοιο τραβηγμα η δικια μου σολ, θελουμε ψωμι ακομα! ειπαμε, το ακουσα μερικες φορες!

Dimitris Kriti

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • Αγαπημένο ξύλο: Μαυρη μουρια εκατο και βαλε χρονων!!!
Απ: Κατασκευη βιολολυρας.
« Απάντηση #100 στις: Νοέμβριος 22, 2013, 11:13:17 μμ »
Α ρε  μπαγασα, το ξεχασα αυτο! ;D
Υ.Γ. πρεπει να ανεβασω να ακουσεις ηχο απο την προηγουμενη Σταγακη με την αγριελια!!! 8)

Γιάννης Ελευθεριάδης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 311
  • Trial and error
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: Κατασκευη βιολολυρας.
« Απάντηση #101 στις: Νοέμβριος 22, 2013, 11:17:25 μμ »
Εγώ περίμενα να την δω τελειωμένη για να γράψω ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ για το ότι πειραματίστηκες σ'ένα καινούργιο σχέδιο και δικαιώθηκες.Ο ήχος τέλειος και όσο για το 60-40 πιστεύω είναι ανάλογα το παίξιμο,σε μερικά σημεία ακούγεται μία το ένα πιο πολύ(βιολί) και σε μερικά  το άλλο(λύρα).

Dimitris Kriti

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • Αγαπημένο ξύλο: Μαυρη μουρια εκατο και βαλε χρονων!!!
Απ: Κατασκευη βιολολυρας.
« Απάντηση #102 στις: Νοέμβριος 22, 2013, 11:26:21 μμ »
Ευχαριστω Γιαννη. Βασικα αυτο ηταν το ζητουμενο. Να βγει ενα οργανο που να καληπτει εν μερη και τα δυο. Εδω στην Ανατολικη Κρητη το βιολι επαιξε πρωταρχικο ρολο στο τοπικο μουσικο ειδιωμα. Το βιολι ειναι αρκετα ποιο δυσκολο στο παιξιμο του απο την λυρα λογω του τροπου που πιανεται. Με την βιολολυρα, ενας λυραρης θα παιξει πολυ καλητερα για παραδειγμα Σειτιακες κοντιλιες που γραφτικαν και παιζωνταν με βιολι. Και βεβαια η τεταρτη χορδη δινει αααλλες δυνατοτητες στο οργανο.

kedros27(Χρήστος.Μ)

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.501
  • Αγαπημένο ξύλο: κέδρος
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Κατασκευη βιολολυρας.
« Απάντηση #103 στις: Νοέμβριος 23, 2013, 01:35:36 πμ »
Δημήτρη ένα μεγάλο μπράβο και από μένα για το ιδιαίτερο όργανο που έφτιαξες, μιας και δεν έχω ιδέα από λύρες και βιολιά μένω στην εμφάνηση, είναι υπέροχο, μια ερώτηση έχω μόνο, το έχεις δει απο αλλού κατασκευασμένο ή είσαι ο πρώτος που το επιχείρησε αυτό;

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.937
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: Κατασκευη βιολολυρας.
« Απάντηση #104 στις: Νοέμβριος 23, 2013, 08:00:33 πμ »
Δημήτρη μπράβο και απο μενα!
Σήμερα κατάφερα να διαβάσω όλο το ποστ στα γρήγορα και βλέπω οτι έχω χασει πολλά επεισόδια  ;D
Μπράβο για το ευρηματικό καλούπι, το τιπ αντιγραφής καμπύλης στο καμάρι, την υπομονή σου στο σκάψιμο τοχω κάνει και ξέρω ονειραύομαι και γω cnc, γενικά γράφεις ιστορία με αυτό το όργανο και
μας τη δείχνεις ;)

Ο ήχος του λίγο οξύς θα έλεγα αλλά το αυτί μου απαίδευτο

Και πάλι μπράβο!

Tags: λύρα βιολί