Αποστολέας Θέμα: Κατασκευη βιολολυρας.  (Αναγνώστηκε 32944 φορές)

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.003
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: κανενα
Απ: Κατασκευη βιολολυρας.
« Απάντηση #45 στις: Νοέμβριος 03, 2013, 10:05:53 μμ »
Ατέλιες.... δεν υπάρχουν στο δικό σου χέρι.... τουλάχιστων έχω μάτια και βλέπω
...............Τώρα δεν πουλάω τρέλα άλλαξα γνώμη.....

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: Κατασκευη βιολολυρας.
« Απάντηση #46 στις: Νοέμβριος 04, 2013, 01:50:33 μμ »
Δημήτρη κοιτά ευκολίες υπάρχουν μήπως οι παλαιοί δεν της ήξεραν π.χ δεν είχαν ματικάπι για να κάνουν τρύπες και μετα να σκάψουν με το χέρι όμως εκεί παιδευονταν κάτι θα ήξεραν και αυτοί και τέλος πιστεύω πώς έχει άλλη αξία ίσως ο ιδρώτας  :D :που πεφτη την ώρα που σκάβεις το ευλογή....... δεν ξέρω λέω, και είναι και το άλλο, κούραση, κόπος, και μετά η χαρά της δημιουργίας


Κωστα θα μου επιτρεψεις να σου πω οτι αν ειχαν οι παλιοι ευκολιες, θα εφτιαχναν ακομα πιο σπουδαια πραγματα! Οι σημερινες ευκολιες ειναι για να χρησιμοποιουνται, να γλυτωνεις χρονο και κουραση. αλλιως ειναι να κανεις ξεκουραστα τις χοντροδουλιες και να εχεις ενεργεια να δωσεις οταν φτασεις στα πραγματικα σημαντικα σημεια του οργανου, παρα να εισαι ηδη πτωμα! Τι να κανουμε, να κρεμασουμε στο συνταγμα οσους εχουν cnc και παντογραφους? Καλα ειναι και αυτα τα εργαλεια, απλα δεν μπορουν να φτιαξουν οργανο απο μονα τους. Πρεπει να μπει χερι στα σημαντικα σημεια...

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.003
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: κανενα
Απ: Κατασκευη βιολολυρας.
« Απάντηση #47 στις: Νοέμβριος 04, 2013, 02:38:03 μμ »
Δημήτρη κοιτά ευκολίες υπάρχουν μήπως οι παλαιοί δεν της ήξεραν π.χ δεν είχαν ματικάπι για να κάνουν τρύπες και μετα να σκάψουν με το χέρι όμως εκεί παιδευονταν κάτι θα ήξεραν και αυτοί και τέλος πιστεύω πώς έχει άλλη αξία ίσως ο ιδρώτας  :D :που πεφτη την ώρα που σκάβεις το ευλογή....... δεν ξέρω λέω, και είναι και το άλλο, κούραση, κόπος, και μετά η χαρά της δημιουργίας


Κωστα θα μου επιτρεψεις να σου πω οτι αν ειχαν οι παλιοι ευκολιες, θα εφτιαχναν ακομα πιο σπουδαια πραγματα! Οι σημερινες ευκολιες ειναι για να χρησιμοποιουνται, να γλυτωνεις χρονο και κουραση. αλλιως ειναι να κανεις ξεκουραστα τις χοντροδουλιες και να εχεις ενεργεια να δωσεις οταν φτασεις στα πραγματικα σημαντικα σημεια του οργανου, παρα να εισαι ηδη πτωμα! Τι να κανουμε, να κρεμασουμε στο συνταγμα οσους εχουν cnc και παντογραφους? Καλα ειναι και αυτα τα εργαλεια, απλα δεν μπορουν να φτιαξουν οργανο απο μονα τους. Πρεπει να μπει χερι στα σημαντικα σημεια...
Προς θεού john μαζί σου είμαι σε αυτά που λές δεν κατηγορώ κανένα απλός πιστεύω και το εννοώ πως το χέρι βγάζει κάτι που με τίποτα δεν μπορεί να το αναπληρώσει το μηχάνημα, και πίστεψέ με είμαι τόσο κ...νος για cnc για τους λόγους που προανέφερες πιο πάνω αλλά δυστυχώς χωρίς παρά δεν γίνετε τίποτα, και τέλος ο συνδυασμός των δύο δίνει άψογο αποτέλεσμα παραγωγής όχι όμως μοναδικότητας.......   
...............Τώρα δεν πουλάω τρέλα άλλαξα γνώμη.....

panagiotis.lp

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 139
  • Η2Ο
  • Αγαπημένο ξύλο: ελια,καρυδια,κεδρος
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: Κατασκευη βιολολυρας.
« Απάντηση #48 στις: Νοέμβριος 04, 2013, 05:22:49 μμ »
Φιλε Δημητρη μιας και ειμαι και εγω λατρεις του πειραματικου αλλα και του "βασιλια" των οργανων μ αρεσει πολυ η ιδεα και η εξελιξη της.
Ενα μεγαλο μπραβο και απο μενα...

Dimitris Kriti

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • Αγαπημένο ξύλο: Μαυρη μουρια εκατο και βαλε χρονων!!!
Απ: Κατασκευη βιολολυρας.
« Απάντηση #49 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 08:23:57 μμ »
Ξεκινησε το καπακι. Αποφασισα τελικα να μην κανω πολυ μεγαλη κουρμπα, 1,3cm.

Ανδρέου Δημ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.380
    • Κατασκευες
Απ: Κατασκευη βιολολυρας.
« Απάντηση #50 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 09:41:16 μμ »
Συγχαρητηρια Δημητρη!!!
Πανεμορφη γινεται!!!

Μακρής Δημήτρης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 333
  • Αγαπημένο ξύλο: Μαύρη μουριά, παλίσσανδρος
Απ: Κατασκευη βιολολυρας.
« Απάντηση #51 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 12:47:47 μμ »
Κούκλα θα γίνει!!
Κάτι μου λέει ότι και από ήχο θα σκίζει!!

Dimitris Kriti

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • Αγαπημένο ξύλο: Μαυρη μουρια εκατο και βαλε χρονων!!!
Απ: Κατασκευη βιολολυρας.
« Απάντηση #52 στις: Νοέμβριος 07, 2013, 07:00:27 μμ »
Ευχαριστω βρε παιδια!
Το καπακι προχωραει. Διαμορφωθηκε το χειλος και μπηκε το φιλετακι στην μια πλευρα.
Το Purfling εγινε με το πανακριβο  Purfling tool της φωτογραφιας. ;D

Dimitris Kriti

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • Αγαπημένο ξύλο: Μαυρη μουρια εκατο και βαλε χρονων!!!
Απ: Κατασκευη βιολολυρας.
« Απάντηση #53 στις: Νοέμβριος 09, 2013, 10:22:42 μμ »
Καπακιου συνεχεια...

Vagges2010

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.320
Απ: Κατασκευη βιολολυρας.
« Απάντηση #54 στις: Νοέμβριος 09, 2013, 10:44:30 μμ »
Έλα Δημήτρη, συνέχισε να μας τρελαίνεις. Έχει πάρει φωτιά το φόρουμ με τις ομορφιές.
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

ΡΕΜΠΕΤΗΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 643
Απ: Κατασκευη βιολολυρας.
« Απάντηση #55 στις: Νοέμβριος 09, 2013, 10:57:08 μμ »
Πολύ όμορφη κατασκευή, και ωραία παρουσίαση.
Χαίρομαι να παρακολουθώ το θέμα.

Dimitris Kriti

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • Αγαπημένο ξύλο: Μαυρη μουρια εκατο και βαλε χρονων!!!
Απ: Κατασκευη βιολολυρας.
« Απάντηση #56 στις: Νοέμβριος 10, 2013, 06:35:22 μμ »
Πολύ όμορφη κατασκευή, και ωραία παρουσίαση.
Χαίρομαι να παρακολουθώ το θέμα.

Η παρουσιαση δεν ειναι και οτι καλητερο αλλα δυστιχως το κινητο μου δεν εχει και την καλητερη καμερα.

Σημερα την εβγαλα ολη μερα στη γιαφκα και βγηκε αρκετη δουλιτσα.
Ανοιχτηκαν οι ηχητικες οπες, και κολληθηκε και διαμορφοθηκε η μπασαμπαρα.
Στη δευτερη φωτο, ενα τιπ για οσους δεν το ξερουν για την αντιγραφη της καμπυλης του καπακιου στο καμαρι.

Nikolas Fereos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 659
  • Όλα διορθώνονται.....
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: ουκ εστιν αριθμός
Απ: Κατασκευη βιολολυρας.
« Απάντηση #57 στις: Νοέμβριος 10, 2013, 11:06:35 μμ »
Εξαιρετική η δουλειά σου Δημητρη ,πεντακάθαρη και προσεγμένη .Ειμαι σίγουρος για το ηχητικό αποτέλεσμα. Οσο για την παρουσίαση υποδειγματική !

Dimitris Kriti

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • Αγαπημένο ξύλο: Μαυρη μουρια εκατο και βαλε χρονων!!!
Απ: Κατασκευη βιολολυρας.
« Απάντηση #58 στις: Νοέμβριος 10, 2013, 11:32:51 μμ »
Δυστιχως Νικολα εχω θεματακια οσον αφορα τις λεπτομεριες στο φινιρισμα των οργανων μου. Θα πρεπει να τιθασευσω την ανυπομονησια μου και να χαλαρωσω τον ρυθμο που προχωραω για να βγει ποιο καλο αποτελεσμα.
Να πω δυο λογια για το σκεπτικο σχεδιασμου και κατασκευης του οργανου.  Αφου πηρα το περιγραμα απο ενα βιολι που εχω, τροποποιησα τις δυο ακρες του σκαφους. Απο στόγγιλα που ειναι στο βιολι, πλησιασαν στις αποληξεις του σκαφους της λυρας. Στη μεση, οι "δαγωνιες" εμειναν ως εχουν.
Η κλιμακα του βιολιου εναι μεγαλητερη απο της λυρας. Η δικια μου κλιμακα ειναι 29cm. Το μηκος κατω απο τον καβαλαρη δεν πειραχτηκε (16cm). Η μειωση εγινε στο μπρατσο και στο πανω μερος του σκαφους. Το καπακι εχει λιγοτερη κουρμπα απο του βιολιου(1,3cm) και ειναι ποιο λεπτο. Στο κεντρο ειναι 3,3mm και σβυνει στις ακριες στα2,6mm.  Το καμαρι μεγιστο υψος 1,2cm και πλατος στη βαση 8mm. Ελπιζω να αντεξει (λεπτο καπακι γαρ)... Προχωραω την κατασκευη παρατηρωντας το βιολι και εχωντας στο νου μου την ανατομια της λυρας.
 Πολλα τα ερωτηματα. Θα αντεξει το καπακι; Θα αντεξει η ενωση μανικου σκαφους; Ειδωμεν...

Dimitris Kriti

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • Αγαπημένο ξύλο: Μαυρη μουρια εκατο και βαλε χρονων!!!
Απ: Κατασκευη βιολολυρας.
« Απάντηση #59 στις: Νοέμβριος 12, 2013, 08:12:17 μμ »
Εφτιαξα την ταστιερα σημερα, απο αγριελια παλι. Το ξυλο αυτο δεν υπαρχει!
Ειναι τρομερα συμπαγες και εχει και το λαδακι του. Η επιφανεια που φτιαχνει εναι το κατι αλλο.
Αυτος ο κωλοκαιρος δεν λεει να γυρισει βοριας να κολλησω το καπακι...

Tags: λύρα βιολί