Αποστολέας Θέμα: Προϊόντα πολυουρεθάνης και πινέλο  (Αναγνώστηκε 12518 φορές)

insect

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Αριθμός κατασκευών: 2.617
Προϊόντα πολυουρεθάνης και πινέλο
« στις: Ιούλιος 11, 2013, 02:40:10 μμ »
Για χαρά παιδιά θα ήθελα αν μπορείτε να μου πείτε την εμπειρία σας με προϊόντα πολυουρεθάνης  για το λουστράρισμα .Βασικά ενδιαφέρομαι για ηλεκτρική και το σημαντικό για μένα είναι το υλικό να είναι σκληρό και αντιχαρακτικό όσο γίνεται .Ιδιότητες ήχου ΔΕΝ με απασχολούν στην συγκεκριμένη εργασία.Αν μπορείτε πείτε μου μάρκες που χρησιμοποιήσατε και επίσης αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί και πινέλο στην εφαρμογή  διότι δεν έχω εξοπλισμό ψεκασμού χρώματος.   

immortalx

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.449
    • Facebook profile
  • Αγαπημένο ξύλο: οτιδηποτε εκτος απο αυτο που βγηκε απ'τον παραδεισο XD
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Προϊόντα πολυουρεθάνης και πινέλο
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 11, 2013, 09:29:36 μμ »
Πολυουρεθανης εχω χρησιμοποιησει μερικες φορες της εταιρειας Erlac και συγκεκριμενα το Sealer Dur για υποστρωμα και το Στιλπνο για τελικο.
Δεν ειναι τοσο σκληρο οσο τα ακρυλικα αυτοκινητου, αλλα η εφαρμογη του ειναι σχετικα ευκολη. Τα σημεια που θελει προσοχη ειναι οι συνθηκες εφαρμογης (υγρασια/θερμοκρασια), η σωστη αναμειξη και το σετ μπεκ/βελονα που θα χρησιμοποιηθει. Το sealer το ριχνω με 1.8 και το τελικο με 1.5
Παντως αν εχω καταλαβει καλα (μιας και ειμαι νεος στο σπορ) κανενα προϊον δεν ειναι καλυτερο ενος αλλου. Απλα αν σου "καθησει" ενα απο αυτα καλα, τοτε μενεις σε αυτο γιατι ουσιαστικα εχεις βρει τις ιδιοτροπιες του και εχεις συνηθισει σε μια συγκεκριμενη διαδικασια εφαρμογης.
Οσον αφορα την εφαρμογη με το χερι, υπαρχουν ειδικα πινελα για πολυουρεθανη που δεν αφηνουν τοσο εντονα ιχνη οσο ενα κοινο πινελο. Αν και δεν το εχω δοκιμασει προσωπικα, εχω δει οργανα που φινιριστικαν με αυτη τη μεθοδο και το τελικο αποτελεσμα δεν διαφερει σε τιποτε απο την εφαρμογη με πιστολι. Φανταζομαι οτι θελει block sanding επειτα απο καθε χερι, πραγμα που σημαινει οτι αφαιρειται το μεγαλυτερο μερος του βερνικιου (μιας και δεν πεφτει ομοιομορφα) και οταν φτασει κανεις στο επιθυμητο παχος φιλμ κανει το τελικο buffing και κανεις δεν θα ξερει οτι εγινε στο χερι  ;D

efthymis

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 89
  • Αριθμός κατασκευών: 30
Απ: Προϊόντα πολυουρεθάνης και πινέλο
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 12, 2013, 07:29:39 πμ »
Πολυουρεθανης εχω χρησιμοποιησει μερικες φορες της εταιρειας Erlac και συγκεκριμενα το Sealer Dur για υποστρωμα και το Στιλπνο για τελικο.
Δεν ειναι τοσο σκληρο οσο τα ακρυλικα αυτοκινητου, αλλα η εφαρμογη του ειναι σχετικα ευκολη. Τα σημεια που θελει προσοχη ειναι οι συνθηκες εφαρμογης (υγρασια/θερμοκρασια), η σωστη αναμειξη και το σετ μπεκ/βελονα που θα χρησιμοποιηθει. Το sealer το ριχνω με 1.8 και το τελικο με 1.5
Παντως αν εχω καταλαβει καλα (μιας και ειμαι νεος στο σπορ) κανενα προϊον δεν ειναι καλυτερο ενος αλλου. Απλα αν σου "καθησει" ενα απο αυτα καλα, τοτε μενεις σε αυτο γιατι ουσιαστικα εχεις βρει τις ιδιοτροπιες του και εχεις συνηθισει σε μια συγκεκριμενη διαδικασια εφαρμογης.
Οσον αφορα την εφαρμογη με το χερι, υπαρχουν ειδικα πινελα για πολυουρεθανη που δεν αφηνουν τοσο εντονα ιχνη οσο ενα κοινο πινελο. Αν και δεν το εχω δοκιμασει προσωπικα, εχω δει οργανα που φινιριστικαν με αυτη τη μεθοδο και το τελικο αποτελεσμα δεν διαφερει σε τιποτε απο την εφαρμογη με πιστολι. Φανταζομαι οτι θελει block sanding επειτα απο καθε χερι, πραγμα που σημαινει οτι αφαιρειται το μεγαλυτερο μερος του βερνικιου (μιας και δεν πεφτει ομοιομορφα) και οταν φτασει κανεις στο επιθυμητο παχος φιλμ κανει το τελικο buffing και κανεις δεν θα ξερει οτι εγινε στο χερι  ;D
Συμφωνω απολυτα με τα παραπανω ,θα ηθελα μονο να προσθεσω οτι πρεπει να αραιωσεις λιγο παραπανω το βερνικι σου απο οσο θα το αραιωνες αν το περνουσες με πιστολι.Επισης πολυ καλο πινελο με λεπτη τριχα και απαλες κινησεις .Καλη επιτυχια!
efthymis

ΝΙΚΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΥ

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 84
Απ: Προϊόντα πολυουρεθάνης και πινέλο
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 12, 2013, 09:23:40 πμ »
Χρησιμοποιούμε πινέλλο μαλακό με λευκή τρίχα,ΟΧΙ ΜΑΥΡΗ, χωρις να σταυρώνουμε τα χέρια.Περνάμε-αποχαρτάρουμε.Όταν φθάσει το επιθυμητό πάχος,αφήνουμε καμμιά εβδομάδα,τρίβουμε και αλοιφάρουμε.Πολλές φορές πετυχαίνει αν έχεις καλό χέρι στο πινελλάρισμα.

insect

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Αριθμός κατασκευών: 2.617
Απ: Προϊόντα πολυουρεθάνης και πινέλο
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 23, 2013, 10:07:11 πμ »
Ευχαριστώ immortalx,efthymi,ΝΙΚΟ ΝΙΚΟΛΑΟΥ

Νίκο αποχαρτάρουμε υποθέτω ευνοείς τρίψιμο με γυαλόχαρτο dry/wet μετά από κάθε χέρι

το sealer είναι απαραίτητο με όλα τα ξύλα; ή μόνο τα πορώδη όπως το μαόνι;

Γύρω στα 18 ευρώ βρήκα ένα τελικό υποθέτω θα κρατήσει για πολλές κιθάρες (δεν κατέω) ... καθώς είναι ένα κιλό  ρώτησα κάπου και μου είπαν ότι κρατάει 2-3 χρόνια αν είναι καλά σφραγισμένα τα δοχεία.
 
μάλλον θα πάρω το έρλακ κάποια στιγμή .

σκέφτομαι να κάνω ένα  κάτι σαν sunburst τι είδους spray σε κουτάκι είναι το καταλληλότερο να περαστεί με διάφανο πολυουρεθάνης μετά;κανένα εναλλακτικό τρόπο με πινέλο-πανάκι και τρίψιμο έχει  δοκιμάσει κανείς;


επίσης είδα ότι υπάρχουν προιόντα 2 σε 1 (σαν σαμπουάν...) sealer και τελικό μαζί πχ http://www.erlac.gr/prd/finent_fondo_finitura.aspx?prd_id=2191&prd_cat=201002&txt=
έχει κανείς άποψη για αυτό;

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.938
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: Προϊόντα πολυουρεθάνης και πινέλο
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 23, 2013, 06:32:02 μμ »
Τα περισσότερα σπρέυ χρωμάτων που κυκλοφορούν ειναι ακρυλικά  ή νίτρο δεν ξέρω τι συμβατότητα έχουν με τη πολυουρεθάνη πρέπει να δοκιμάσεις σε σκραπ και μας λες ;D

Άλλος τρόπος να κάνεις sunburst που να φαίνεται ικανοποιητικό ειναι με το χρώμα και πανάκι απ ευθείας στο ξύλο όπως εδώ και μετα καθαρό βερνίκι αλλά όχι πινέλο θα σου χαλάσει την επίστρωση του χρώματος
http://www.luthier.gr/index.php?topic=585.60

ΝΙΚΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΥ

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 84
Απ: Προϊόντα πολυουρεθάνης και πινέλο
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 24, 2013, 08:29:31 πμ »
Αποχαρτάρισμα σε κάθε χέρι,με φρη κάτ 180-220.Για βερνίκι πολυουρεθάνης με πινέλλο δεν είναι απαραίτητη η εφαρμογή σήλερ.ΤΟ ΣΗΛΕΡ ΠΕΡΝΙΕΤΑΙ ΜΕ ΠΙΣΤΟΛΙ.γΙΑΤΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΒΕΡΝΙΚΙ ΠΙΝΕΛΟΥ;Περνάμε διαδοχικά χέρια έως ότου γεμίσουν οι πόροι,σε ανοικτόπορα ξύλα,π.χ. μαόνι,δρυς , καστανιά.Αν χρησιμοποιήσεις το βερνίκι,κλείνεις καλά το κουτί του,το γυρνάς μερικά δευτερόλεπτα ανάποδα,και κατόπιν το φυλάς.Όχι2-3 χρόνια,το λιγότερο 5-6 θα κρατήσει το προϊόν αν γίνει σωστά το σφράγισμά του.Αν βρήκες το ΕΡ ΛΑΚ S-70 είναι πολύ καλό βερνίκι πινέλλου πολυουρεθάνης ενός συστατικού.Η φόντο φινιτούρα που διάβασες (που την θυμήθηκες;),είναι ένα προϊόν που χρησιμοποιούταν πιο πολύ από κατασκευαστές καρεκλών.Προσπαθεί σαν προιόν να συμβιβάσει τα ασυμβίβαστα.Δηλαδή.Οι εταιρείες κατασκευάζουν μια προεργασία,που να είναι ευκολότριφτη,και σχετικά μαλακή ώστε να κερδίζει σε πρόσφυση πάνω στο ξύλο.Και αυτό είναι το σωστό.Κατόπιν εφαρμόζεται ένα βερνίκι,που έχει μεγαλύτερη σκληρότητα,ώστε να προστατεύει.Η φόντο φινιτούρα,ούτε αρκετά μαλακή είναι,ούτε αρκετά σκληρή.Είναι για δουλειές φθηνές.Προσπαθεί να σερβίρει δυο διαφορετικά πράγματα στο ίδιο πιάτο.Κάτι σαν καταϊφι πάνω στην μπριζόλα σου.

insect

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Αριθμός κατασκευών: 2.617
Απ: Προϊόντα πολυουρεθάνης και πινέλο
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 24, 2013, 02:24:53 μμ »
Νάσο ήδη έχω αρχίσει δοκιμές σε scrap bubingas και εννοείται θα ξαναποστάρω ότι αποτελέσματα έχω. Στις φώτο έχω περάσει βερνίκι vivexrom vivelac το οποίο λειτουργεί γυαλίζει μια χαρά αλλά έχει το κακό ότι χαράσσεται πολύ εύκολα ....πάνω από ακρυλικό ματ χρώμα basic της kraft το οποίο  το αραίωνα σε νερό και το πέρναγα με πινέλο .το μόνο αρνητικό με αυτό είναι ότι "it raises the grain" το έχεις γυαλοχαρτίσει και επειδή έχει μέσα νερό σηκώνονται  τα νερά του ξύλου ειδικά στην bubinga to φαινόμενο είναι πολύ έντονο! γι'αυτό σκεφτόμουν για κάποιο σίαλερ...

ΝΙΚΟ ΝΙΚΟΛΑΟΥ αγόρασα το "s 70" ,8 ευρώ τα 0,750 λίτρα  δεν βρήκα το μικρότερο στα 0,375 .Με έπεισε αυτό το "αντιχαρακτικό" που είχε στην περιγραφή του θα ξεκινήσω δοκιμές όταν δροσίσει λίγο ;D
http://www.erlac.gr/prd/s_70.aspx?prd_ID=2199&prd_cat=102002001  το gloss πήρα, είχε και το "παλίσανδρος"  από ότι είδα 2 ευρώ φτηνότερα     

στις φώτο είναι περασμένο 1,5 χέρι βερνίκι χωρίς γυαλοχάρτισμα .

insect

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Αριθμός κατασκευών: 2.617
Απ: Προϊόντα πολυουρεθάνης και πινέλο
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 15, 2013, 04:11:40 μμ »
Έχω κάνει πρόοδο πιστεύω, σύντομα  ελπίζω να γράψω ένα αναλυτικό οδηγό ( από άσχετο  για άσχετους...)για sunburst με φωτογραφίες  ;D . Μια απορία .Σε αυτές τις φωτογραφίες εδώ έχω πάει έως 2000 grit  και το μπάφαρα μετά με κρέμα .Ενώ φαίνεται ωραίο ,όταν το κοιτάς στην γωνία  που το χτυπά το φως φαίνονται κάποιες ατέλειες . Που έχω κάνει λάθος μήπως ήθελε και άλλο τρίψιμο; 

Vagges2010

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.320
Απ: Προϊόντα πολυουρεθάνης και πινέλο
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 15, 2013, 10:54:47 μμ »
Με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα οι εντυπώσεις σου. Πες μας κι αλλα
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

insect

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Αριθμός κατασκευών: 2.617
Απ: Προϊόντα πολυουρεθάνης και πινέλο
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 16, 2013, 12:02:07 πμ »
Με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα οι εντυπώσεις σου. Πες μας κι αλλα
θα τα γράψω κάποια στιγμή συνοπτικά.  Το συγκεκριμένο υλικό σκληραίνει με την επαφή με το οξυγόνο,όταν σκληρύνει δεν χαράζεται εύκολα . σε 2 ώρες στεγνώνει επιφανειακά και σε 24 σε κάποιο βάθος οπότε?
παχύ χέρι με πινέλο = FAIL,ΑΠΟΤΥΧΙΑ   :-[ δεν θα σκληρύνει ποτέ  καθώς η  επιφάνεια που σκληραίνει πρώτα εμποδίζει το οξυγόνο να αντιδράσει με  κατώτερα στρώματα.

για να πετύχει εκμεταλευόμαστε το ότι στεγνώνει επιφανειακά  σε 2 ώρες .... 8)   SUPER ΛΕΠΤΟ ΧΈΡΙ (εγώ το πέρναγα με γάντι latex χωρίς πινέλο σαν true oil π.χ.) το οποίο θα σκληρύνει γρήγορα.  πιστεύω ότι μπορείς να πετύχεις καλό αποτέλεσμα με 3 λεπτά χέρια την μέρα με ενδιάμεσο πολύ ελαφρύ επιφανειακό γυαλοχάρτισμα σε λιγότερο από  7 -10 μέρες . περισσότερα σε λίγο καιρό!     

insect

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Αριθμός κατασκευών: 2.617
Απ: Προϊόντα πολυουρεθάνης και πινέλο
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 23, 2013, 12:29:15 πμ »
Νομίζω.... πάλι .... κατάλαβα πως πρέπει να γίνει  >:(, αγνοήστε αυτά που έγραφα πριν  :-[  .Βασικά χρειάζομαι διαλυτικό οπωσδήποτε είτε  το ws 100 της ίδιας εταιρίας ή mineral spirit white spirit (νέφτι με βάση το πετρέλαιο) που θα το απλώνει ομαλά.... περισσότερα στο μέλλον ...

Να σας περιγράψω όμως πως έκανα ένα πετυχημένο sunburst (νομίζω...)

Να πω ότι είμαι ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΟΣ και σίγουρα θα υπάρχουν καλύτεροι τρόποι να γίνει αλλά τα ανεβάζω αυτά διότι ίσως βοηθήσουν κάποιον που θέλει να πειραματιστεί.   

Καταρχάς επειδή θα χρησιμοποιηθεί ακρυλικό χρώμα υδατοδιαλιτό και θα το αραιώσουμε αρκετά ,καλό είναι να βρέχουμε την επιφάνεια ,να περιμένουμε να σηκωθούν τα νερά του ξύλου και να το γυαλοχαρτίσουμε (200άρι) μερικές φορές μέχρι που να μην αντιδράει στο άπλωμα του νερού και η επιφάνεια που θα βαφτεί να είναι εντελώς επίπεδη. Στην συνέχεια με ένα πινέλο βάφουμε το ποιο σκούρο κομμάτι του σχεδίου μας  .
 

insect

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Αριθμός κατασκευών: 2.617
Απ: Προϊόντα πολυουρεθάνης και πινέλο
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 23, 2013, 12:45:31 πμ »
Στην συνέχεια αραιώνοντας το το χρώμα ( χρησιμοποίησα το kraft basics ματ μαύρο που είχα) μέσα στο ποτηράκι με λίγο νερό κάθε χέρι έφτασα στο επιθυμητό αποτέλεσμα .Αν είχα αραιώσει πολύ το χρώμα με νερό προσέθετα λίγο από το ακρυλικό  .Αν έχετε λίγη υπομονή θα γίνει ωραίο.Αφού στεγνώσει πολύ καλά συνεχίζουμε με το βερνίκι.(η συνέχεια στο μέλλον...)  Οι τελευταίες είναι με την πολυουρεθάνη με παχιά χέρια που οδήγησαν στην καταστροφή...οπότε δείτε τις ως παράδειγμα προς αποφυγήν!

insect

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Αριθμός κατασκευών: 2.617
Απ: Προϊόντα πολυουρεθάνης και πινέλο
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 24, 2013, 02:34:09 μμ »
Μια απορία .Σε αυτές τις φωτογραφίες εδώ έχω πάει έως 2000 grit  και το μπάφαρα μετά με κρέμα .Ενώ φαίνεται ωραίο ,όταν το κοιτάς στην γωνία  που το χτυπά το φως φαίνονται κάποιες ατέλειες . Που έχω κάνει λάθος μήπως ήθελε και άλλο τρίψιμο; 

Νομίζω εντόπισα εντόπισα που έχω κάνει λάθος.... βασικά οι ατέλειες αυτές γυάλιζαν ελάχιστα πριν το μπαφάρω οπότε μάλλον θα πρέπει ΚΑΘΕ στρώση από την αρχή να την γυαλοχαρτίζω ΕΝΤΕΛΩΣ μέχρι να φύγει τελείως η γυαλάδα.Το white spirit δουλεύει στο αραίωμα αλλά θέλει προσοχή (και μικρές ποσότητες) καθώς λιώνει και τα λατέξ γάντια.Το δύσκολο είναι πως θα έχω κάποιο χρώμα από κάτω χωρίς να το καταστρέψω στο πρώτο τρίψιμο....θα δείξει  :(  ;)

 

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Προϊόντα πολυουρεθάνης και πινέλο
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 24, 2013, 06:02:15 μμ »
Παράθεση από: insect
.... πριν το μπαφάρω ...

τι είναι το "μπαφάρω" ?  :)

Tags: