Αποστολέας Θέμα: Τοποθέτηση τάστων  (Αναγνώστηκε 4065 φορές)

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.472
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Τοποθέτηση τάστων
« στις: Απρίλιος 22, 2013, 07:43:15 μμ »
Χαιρετώ την μεγάλη παρέα,μήπως μπορείτε να μου πείτε όταν σφηνώνουμαι τα τάστα είται αυτά είναι χοντρά ή ψιλά,με δόντι ή χωρίς δόντι,μαλακά ή σκληρά,πώς αποφεύγουμαι στείς άκρες από το κάθετο μέρος που σφηνώνει,να στραβώνει στήν άκρη και φαίνεται είτε δεξιό είται αρίστερό,είτε τελείως στραβοβαλμένο,Γιατί συμβαίνει αυτό και βέβαια το χάραγμα υποδοχής του τάστου το κάνω ίσιο,μήπως φταίει το κόψιμο με τον κόφτη τάστου, που το κόβω σύριζα με την πλάκα της ταστιέρας και στραβώνει από την πίεση του κόφτη.
Κάπου άκουσα ότι πρέπει να αφήνουμαι 2 χιλ. παραπάνω τάστο και μετά να τα λιμάρουμαι με λίμα για να αποφεύγουμαι το στράβομα που φαίνεται στα πλάγια,φυσικά δεν συμβαίνει αυτό σε όλα τα τάστα.
Τελικά τι ισχύει για να έχουμαι την καθετότητα σε όλο το μήκος του τάστου και να φαίνεται και σωστό και να είναι και σωστό,αυτά ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

immortalx

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.449
    • Facebook profile
  • Αγαπημένο ξύλο: οτιδηποτε εκτος απο αυτο που βγηκε απ'τον παραδεισο XD
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Τοποθέτηση τάστων
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 22, 2013, 08:00:37 μμ »
Νικο την απαντηση την εδωσες μονος σου: Αυτο που κανει ο κοφτης ειναι να συνθλιβει το ταστο και να το παραμορφωνει. Μπορεις ειτε να το κοψεις λιγο πιο μακρυ ή να χρησιμοποιησεις dremel με δισκο κοπης και να κοψεις ακριβως το μηκος που θελεις.

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.472
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Τοποθέτηση τάστων
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 22, 2013, 08:05:40 μμ »
Να είσαι καλά Γιάννη.
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: Τοποθέτηση τάστων
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 22, 2013, 09:15:44 μμ »
Φίλε Νίκο τι κοφτάκι έχεις;
Σε ρωτάω γιατί κι εγώ έχοντας έναν KNIPEX κόφτη που τον χρησιμοποιούν οι σιδεράδες οικοδομών (!!!!!!) τα ρήμαζα τα τάστα. Μέχρι που χρησιμοποίησα πάλι ένα KNIPEX κοφτάκι που κόβει σύριζα τα τάστα στο πλαϊνό της ταστιέρας και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Με ελάχιστο λιμάρισμα έρχονται πρόσωπο χωρίς το παραμικρό τσαλάκωμα.

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Τοποθέτηση τάστων
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 22, 2013, 09:51:29 μμ »
ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΙ ΕΓΩ . ΕΝΑ ΦΤΗΝΟ ΑΛΛΑ ΚΟΦΤΕΡΟ ΚΟΦΤΑΚΙ, ΠΟΥ ΤΟΧΩ ΦΕΡΕΙ ΠΡΩΣΟΠΟ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΧΟ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΤΣΑΜΠΑ.
ΕΝΟΕΙΤΕ ΟΤΙ Μ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΚΟΒΩ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑΣΤΑ ΤΙΠΟΤ ΑΛΛΟ.
ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΚΑΡΙΕΡΑΣ ΜΟΥ ΤΑ ΕΚΟΒΑ ΜΕ ΤΡΟΧΟ ΚΑΙ DREMEL ΑΛΛΑ ΤΑ ΚΟΜΑΤΑΚΙΑ ΠΕΤΑΓΟΝΤΑΝ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΜΠΛΟΥΖΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΚΑΙΓΟΜΟΥΝΑ.
ΑΦΟΥ ΠΑΡΑΛΙΓΟ ΝΑ ΣΠΑΣΩ ΕΝΑ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ ΑΠ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ, ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΟ ΚΟΦΤΑΚΙ
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Nikolas Fereos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 659
  • Όλα διορθώνονται.....
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: ουκ εστιν αριθμός
Απ: Τοποθέτηση τάστων
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 22, 2013, 10:13:28 μμ »
Απολύτως σωστοί οι προλαλήσαντες ,κάνε ότι σου είπαν.

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.472
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Τοποθέτηση τάστων
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 23, 2013, 12:39:18 πμ »
Ρε σείς παληκάρια τώρα είδα τις απαντήσεις,έχω πάρει από ebay σαν και αυτό περίπου του stewmac δηλαδή καλής ποιότητας .http://www.stewmac.com/shop/Fretting_supplies/Pullers,_nippers,_sizing/Fret_Cutter.html?tab=Pictures
Πάντως κατάλαβα ποιό κοφτάκι ενοείτε,ευχαριστώ παιδιά,θα την ψάξω στήν πράξη.
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

αποστολης τ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 501
Απ: Τοποθέτηση τάστων
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 23, 2013, 11:15:12 πμ »
και εγω με φτηνο τροχισμενο κοφτακι κοβω,εχω και ενα ακομη κοφτακι με τροχισμενη την μια πλευρα,με αυτο δημιουργο δοντακια στα ταστα που δεν εχουν δοντι,την τροχισμενη πλευρα την βαζω στην πανω πλευρα του ταστου και πιεζωντας ελαφρα τσαλακωνω λιγακι την πλευρα του ταστου που θα καρφωθει στο ξυλο.

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Τοποθέτηση τάστων
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 18, 2020, 11:38:54 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!Θέλω να βάλω ταστα στην δεύτερη κιθάρα μου αλλά έχω ξεχάσει την διαδικασία
Θα την περιγράψω και σας παρακαλώ  επισήμανεται μου τα λάθη.. λοιπόν..κάρφωνω τα ταστα και τς ελέγχω με το fret rocker..ύστερα με ένα τακο απολύτως φλατ βάζω 180? γυαλοχαρτο και τα τρίβω από πάνω.. ύστερα με την ειδική Λίμα τα στρογγυλευω.. ύστερα λιπαρή τις έξοχες και δίνω λίγο κλίση στις άκρες.. Μετά τα γυαλιζω με ατσαλομαλλο?1500 γυαλοχαρτο?και μετά ξεκινάω λουστρα και όνειρα για τρίτη κιθάρα..!

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.148
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Τοποθέτηση τάστων
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 19, 2020, 06:52:46 πμ »
κατ αρχην ελεγχω την ταστιερα αν ειναι οκ.
αν ειναι οκ , προχωρω στα ταστα, αν τα βαλω σωστα, θα δω οτι ΔΕΝ χρειαζεται φρετ λεβελινγκ, αλλα μονο ελεγχος (και απο το 1 ---> 19, αλλα κ απο 19 --- 1)
αφου κανω τις απαραιτητες μικροδιορθωσεις, (με χαρτοταινια δεξια-αριστερα), τα "ασθαινουντα" ταστα θα τα τριψω με 400 - 600 - ατσαλομαλλο να γυαλισουν.
μετα θα προχωρησω να δημιουργησω την καταλληλη γωνια-φαλτσο (στην αποληξη στη ταστιερα).
μετα την (λεπτη) λιμα, αυτο το φαλτσο το κανω με 1000 γυαλοχαρτο γρηγορες κινησεις.
προσεχω μην φαω το εβενο, να εχει καλη ακμη μεταξυ ταστων, και οχι να κανει σκαλοπεντ.
τονιζω οτι το παραπανω ειναι η διαδικασια που εφαρμοζω εγω. ο καθενας εχει την δικια του.
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Τόνιο

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 1
Απ: Τοποθέτηση τάστων
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 12, 2020, 01:03:12 πμ »
Γεια σας παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορούσα να κάνω ένα μπαγλαμά 36 κλίμακας και να έχει λίγα τάστα ως το τέλος της ταστιέρας δηλαδή να φτάνουν μέχρι την το τέλος της ταστιέρας τα τάστα.Αυτό θέλω να το κάνω για να παίζω πιο εύκολα αφού οι αποστάσεις των ταστών θα είναι μεγάλες αφού τα λίγα τάστα θα φτάσουν μέχρι το έπακρο της ταστιέρας γίνεται να το κάνω αυτο; Να ξεκινούν τα τάστα κανονικά καταλαμβάνοντας όμως όλη την ταστιέρα;;

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.148
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Τοποθέτηση τάστων
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 12, 2020, 06:46:37 πμ »
αν καταλαβα καλα θελεις να υπαρχουν τα ταστα σε ολο το μηκος αλλα αυτα να ειναι λιγοτερα σε αριθμο.
γινεται αλλα θα σου λειπουν νοτες. κατσε να πουνε κ οι πιο εμπειροι...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: Τοποθέτηση τάστων
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 12, 2020, 09:47:13 πμ »
Λογικα θελει απο κοκκαλο σε καβαλαρη 12 ταστα με ολες τις νοτες. Μια οχταβα.

Θελει τα πανω 12 ταστα (μεγαλες αποστασεις) μπουζουκιου σε μπαγλαμα

Δεν γινεται αυτο. Οι θεσεις των ταστων βγαινουν αναλογα την κλιμακα του οργανου.
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Τοποθέτηση τάστων
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 12, 2020, 12:45:20 μμ »
αν προκειτε να παιζεις με αλλους κουρτισμενους Ευρωπαικα  θα υπαρχει προβλημα
Αν ομως παιζεις μονος σου μπορεις να κανεις οτι θες.....με περιορισμενο ρεπερτοριο ομως
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

BOULIS13

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 765
  • Αγαπημένο ξύλο: kung-fu - street fight - ελληνορωμαϊκη
  • Αριθμός κατασκευών: 7*1/2
Απ: Τοποθέτηση τάστων
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 12, 2020, 01:17:54 μμ »
https://www.cigarboxguitar.com/knowledge-base/diatonic-dulcimer-fretting-what-it-is-how-and-why-to-use-it/

https://www.clemmerdulcimer.com/store/index.php?route=product/product&product_id=59


Τα αμερικανακια εχουν  "διατονικα" όργανα (η λέξη είναι λάθος περιγραφή).....
στην ουσία το όργανο παίζει σε μιά προκαθορισμένη σκαλα (επτάτονη)......αλλά μπορεί να έχει και μια νοτα παραπάνω (blue note) για να παίζουν μπλουζάκια (και παντελονάκια)...... :-[
το πρώτο λινκ έχει περιγραφή.... :-[

τα ίδια είπε και ο κύριος Ζαρκάδας.....με λιγοτερα λόγια   :character0029:
κύριε ταξιτζή....ν΄αφήσω δυό πίτσες κ΄εφτά μπύρες στο πίσω κάθισμα;..   :-[ :-[ :-[

Tags: