Αποστολέας Θέμα: Βελτίωση ήχου (κινεζικής) κρητικής λύρας  (Αναγνώστηκε 9245 φορές)

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: Βελτίωση ήχου (κινεζικής) κρητικής λύρας
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 20, 2013, 01:34:12 μμ »
Φίλε μου σιγά, προσεκτικά και με υπομονή. Αφού την ξεκίνησες θα την τελειώσεις.

insect

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Αριθμός κατασκευών: 2.617
Απ: Βελτίωση ήχου (κινεζικής) κρητικής λύρας
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 10, 2013, 02:55:36 μμ »
Ξανάπιασα την λύρα μετά από πολύ καιρό και προχώρησα το σκάψιμο  μέχρι που απέκτησε το σκάφος αρκετή ελαστικότητα ,δυστυχώς από τον  κατασκευαστή το πάχος σε κάποια σημεία ήταν ελάχιστο και έβαλα κυανοακριλική και σκόνη από το ξύλο .

χρησιμοποίησα και αυτό το εργαλείο:http://www.luthier.gr/index.php?topic=1464.0


 Άδειασα μεγάλο μέρος του λαιμού για να ελαφρύνει (απέκτησε έξτρα ηχείο...) .αφού γιαλοχαρτισά μέχρι χιλιάρι το πέρασα λίγη γομαλάκα το σκάφος  μπας και αποκτήσει λίγο παραπάνω όγκο ο ήχος (όπως ένα άδειο δωμάτιο) .



 Στο καπάκι δυστυχώς δεν μπορούσα να κάνω πολλά πράγματα 
καθότι από την πρώτη μου απόπειρα επιδιόρθωσης το άφησα πολύ λεπτό. Σε κάποια σημεία σχεδόν υπάρχει μόνο βερνίκι και γι'αυτό δεν γίνεται να του αλλάξω το λουστράρισμα διότι θα το τρυπήσω .μίκρυνα αρκετά το καμάρι μέχρι που μου άρεσε ο ήχος από δοκιμές και  το πέρασα και αυτό μια σταλιά γομαλάκα.




το κόλλησα με pva  και ξεκίνησα να χαράζω αυλάκια για 4 χορδές (τις δυο εσωτερικές) .Νομίζω από η πίεση της επιπλέον χορδής θα επιδράσει στην λύρα σαν να υπήρχε ψηλότερος καβαλάρης . σύντομα θα ανεβάσω ήχο .




Να διορθώσω κάτι που είπα για τις χορδές της λύρας  .Αν και όταν την πρωτοπήρα είχε χορδές που μοιάζανε με ακουστικής ,το δεύτερο σετ που πήρα και έχω ακόμη(και έχουν ωραίο ήχο) είναι flat wound(όπως την κάτω στην εικόνα)  που δεν είναι οι κοινές τις ηλεκτρικής κιθάρας αλλά της jazz ηλεκτρικής κιθάρας και νομίζω καταπονούν λιγότερο τις τρίχες του δοξαριού.
 [ Invalid Attachment ]



Υ.Γ άκυρο ψαρά!!! δεν χωράνε 4 χορδές ή τουλάχιστον δεν θα παίζεται εκτός αν έχεις νυχάρες θέλει πλατύτερη ταστιέρα...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 10, 2013, 03:33:21 μμ από insect »

Dimitris Kriti

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • Αγαπημένο ξύλο: Μαυρη μουρια εκατο και βαλε χρονων!!!
Απ: Βελτίωση ήχου (κινεζικής) κρητικής λύρας
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 10, 2013, 07:12:58 μμ »
Μεταξυ των χορδων χρειαζεσε τουλαχιστον 13mm για να χωραει το δαχτηλο οποτε ναι, ξεχασε το. Πρεπει το οργανο να σχεδιαστει απο την αρχη για τετραχορδο.
Μερικες παρατηρησεις. Μεταξυ μπρατσου και σκαφους, επρεπε να αφησεις ενα κοματι για να πατησουν επανω το καπακι και η ταστιερα. Στο σημειο αυτο περνει ολα τα ζορια το οργανο.  Αν το καπακι σου ειναι τοσο λεπτο οσο λες, καλητερα να φτιαξεις αλλο.

insect

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Αριθμός κατασκευών: 2.617
Απ: Βελτίωση ήχου (κινεζικής) κρητικής λύρας
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 10, 2013, 08:07:56 μμ »
 Όντως το σκεφτόμουν μήπως έκανα βλακεία εκεί στην ένωση ,μηχανικά πάντως νομίζω θα αντέξει  είναι το πιο παχύ σημείο ,ηχητικά δεν έχω ιδέα αν επηρεάζει πάντως αφού υπάρχουν όργανα με παρόμοια αρχιτεκτονική όπως το σιτάρ αν δεν κάνω λάθος  ελπίζω να μην επιδρά αρνητικά στον ήχο.
την αρμάτωσα ήδη στην αρχή λέω έχμμμμ νταξ ,έπαιξα λίγο  και μετά έφτιαξα ένα καβαλάρη από μπουμπίνγα  (μεγαλύτερο και μακρύτερο) και λέω βουάου τζάμπα έτριβα!! ο καβαλάρης είναι όλα τα λεφτά eq.....  μετά άρχιζα να το σχηματίζω (ήταν ορθογώνιος)  και χάθηκε λίγο ο ήχος ... τώρα του μεγάλωσα πολύ τις εσωτερικές τρύπες  και έβαλα την πνοή(κομμένο μολύβι) άκρη άκρη η μισή να ακουμπάει και ζωντάνεψε!!  (χαμήλωσε και μπάσαρε η la)
θα φτιάξω άλλο έναν καβαλάρη ακόμα μεγαλύτερο να δω ...αν θα σπάσω το καπάκι! χεχε
  [ Invalid Attachment ]

insect

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Αριθμός κατασκευών: 2.617
Απ: Βελτίωση ήχου (κινεζικής) κρητικής λύρας
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 11, 2013, 05:59:55 μμ »
ορίστε και ο ήχος ...δυστυχώς δεν ξέρω να παίζω λύρα .Μου έσπασε και η λα και έβαλα ηλεκτρικής αλλά δεν ταιριάζει με τις άλλες . Νομίζω η εγχείρηση πέτυχε μια βελτίωση  του ήχου  κοντά στο 5- 10%... αλλά έμαθα αρκετά στην διαδικασία.  τουλάχιστον τώρα  που την έκλεισα θα μπορώ να παίζω. του χρόνου ίσως ασχοληθώ με το φινίρισμα και ίσως κάποια στιγμή φτιάξω μια δικιά μου.  :)

https://skydrive.live.com/?cid=9560c5038ef0f0de#cid=9560C5038EF0F0DE&id=9560C5038EF0F0DE%21108

Tags: