Αποστολέας Θέμα: Βελτίωση ήχου (κινεζικής) κρητικής λύρας  (Αναγνώστηκε 7721 φορές)

insect

• Sr. Member
  • Αριθμός κατασκευών: 0.817
Βελτίωση ήχου (κινεζικής) κρητικής λύρας
« στις: Μάρτιος 10, 2013, 12:03:12 μμ »
Για σας πρώτη φόρα γράφω στο forum σας που είναι παρά μα πάρα πολύ ωραίο. Λοιπόν πριν μερικά χρόνια αγόρασα μια φτηνή λύρα γύρω στα 160 ευρώ . Όταν την αγόρασα ρώτησα τον πωλητή γιατί δεν ήταν καλή και μου είπε είναι κινέζικη αλλά το πρόβλημα της ήταν το πολύ χοντρό καπάκι...κάνα χρόνο αργότερα αποφάσισα να την γυαλοχαρτίσω και να την ξαναβάψω έκανα προχειροδουλειά διότι δεν πολυήξερα τότε τι έκανα  ;D  βελτιώθηκε λίγο ο ήχος αλλά σταμάτησα φοβούμενος μην την τρυπήσω .περάσαν άλλα 2 χρόνια (πριν κάνα μήνα δηλαδή) και αποφάσισα να βελτιώσω την βαφή που είχα κάνει και ήταν χάλια έχοντας αποκτήσει γνώσεις από τις ηλεκτρικές κιθάρες με τις οποίες ασχολούμαι . Αλλά τώρα είναι που έχω πεισμώσει! >:( βασικά σκέφτομαι να βγάλω το καπάκι προσεχτικά και να το σκάψω από την άλλη και  το σώμα το οποίο πιστεύω ότι είναι σχεδόν ένα εκατοστό σε πάχος από πρόχειρες μετρήσεις . Αυτό που με σταματάει είναι ότι δεν ξέρω τι ξύλο είναι του σώματος και ίσως και να είναι τζάμπα κόπος να σκαφτεί άμα δεν είναι ηχητικά καλό. Σας επισυνάπτω κάποιες φώτο και θα χαρώ να ακουσω γνώμες

insect

• Sr. Member
Απ: Βελτίωση ήχου κινεζικής λύρας
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 10, 2013, 12:10:12 μμ »
και κάποιες άλλες φωτογραφίες

john 2004

• Hero Member
Απ: Βελτίωση ήχου (κινεζικής) κρητικής λύρας
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 10, 2013, 12:19:18 μμ »
βαλε αν θες και καμια να φαινεται ολοκληρη η λυρα μπρος και πισω.

insect

• Sr. Member
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 10, 2013, 12:24:25 μμ »
βασικά ντρέπομαι διότι φαίνονται κάποιες κακουχίες από το παρελθόν !!! :-[ :D

insect

• Sr. Member
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 10, 2013, 03:43:26 μμ »
δεν μπορούσα να περιμένω  γνώμη και αποφάσισα να προχωρήσω βγάζοντας την ταστιέρα με το σίδερο τον σουγιά και το σφυρί ελπίζοντας ότι θα βρω την άκρη του καπακιού αλλά δυστυχώς είναι ενωμένο .Η γραμμή που φαίνεται στην ταστιέρα είναι από την πρώτη μου απόπειρα πριν από χρόνια που την έσπασα για να φτάσω στο καπάκι ;D  Τώρα μάλλον θα ανοίξω μια τρύπα στο λαιμό να αρχίσω να βγάζω το καπάκι σιγά σιγά

insect

• Sr. Member
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 10, 2013, 03:57:24 μμ »
μερικές ακόμα φωτογραφίες, οποίος έχει κάποια συμβουλή, θα βοηθήσει διότι από εδώ και πέρα βαδίζω στα τυφλά!! :-\

john 2004

• Hero Member
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 10, 2013, 04:18:26 μμ »
ακου τωρα εσυ που ντρεπεσαι! αυτη ειναι καλυτερη και απο την δικια μου που επισκευασα καποτε. το σκαφος πραγματι ο κινεζος θα το εχει αφησει στον ενα ποντο οποτε θελει σκαψιμο πολυ. το καπακι μην το λυπασαι, σπαστο. θα χρειαστεις καινουργιο, μην φανταστεις οτι σου εχει βαλει κανενα σοβαρο κομματι με 160 ευρω! ασε που μολις το ανοιξεις θα δεις οτι δεν θα ειναι καν σκαμενο αλλα λυγισμενο με κολημενο το καμαρι στη μεση. οποτε δεν κανει. οτι θα παιξει, θα παιξει. αλλα μην φανταστεις οτι θα γινει και το σουπερ οργανο. προχωρα το!

insect

• Sr. Member
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 10, 2013, 09:20:45 μμ »
μετά από πολλές ώρες εργασίας κατάφερα να βγάλω το καπάκι !Δεν το έσπασα γιατί δεν θα μπορούσα να κοιμηθώ μετά...
λοιπόν το καπάκι είναι ένα κομμάτι δεν μπόρεσα να διακρίνω κάποια κόλληση επίσης φαίνεται σημάδι μολύβι που σημαδεύει το κέντρο  μάλλον πριν σκαφτεί.Το σώμα έχει φτιαχτεί από δυο κομμάτια ενωμένα στη στην μέση της λύρας . Στα σημεία που ενώνεται με το καπάκι το σώμα το μεγαλύτερο πάχος είναι 9 mm και το μικρότερο 5mm  υπάρχουν επίσης ανωμαλίες στο εσωτερικό του σώματος,βουναλάκια.
Έπρεπε να το είχα βγάλει από την αρχή γιατί ήταν πολύ όμορφο το φινίρισμα και να το έσκαβα από μέσα μόνο.
Τέσπα υποθέτω ότι πρέπει τώρα να γίνει όλο το σώμα ισοπαχές γύρω στα 2mm.Είμαι όλος αυτιά!

το καπάκι μοιάζει λίγο σαν να κλαίει, μάλλον το επλήγωσα... ;D

john 2004

• Hero Member
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 10, 2013, 09:55:58 μμ »
ε τι περιμενεις να ακουσεις. ξεκινα το σκαψιμο και την ομαλοποιηση του εσωτερικου για αρχη.τα 2μμ ειναι βεβαια λιγα. σταματα στα 3 να δεις ποση ελαστικοτητα θα εχει το σκαφος, μοναχα στο χειλος που θα πατησει το καπακι ασε 5 και σβηστο σιγα σιγα κατεβαινοντας προς τα κατω.

insect

• Sr. Member
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 10, 2013, 10:05:11 μμ »
οκ ευχαριστώ πολύ.

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

• Hero Member
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 11, 2013, 09:27:51 πμ »
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ.....ΠΑΙΞΤΕ ΜΕ ΚΙ ΕΜΕΝΑ. ΓΙΑΤΙ ΕΓΙΝΕ ΑΥΤΗ Η ΤΡΥΠΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΣΤΟ ΠΑΝΩ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΚΑΠΑΚΙΟΥ?
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

θεοδοση

• Full Member
  • Αγαπημένο ξύλο: στον πισινο του καθε ανθελληνα.
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 11, 2013, 09:41:29 πμ »
Δεν ειναι ντροπη να αγοραζουμε κινεζικα οργανα ρε παιδια..? μην τα ισωπεδωμουνε ολα!!!
μολις ξεμεινετε απο Γη Ελληνικη πουληστε και τις μανες σας

john 2004

• Hero Member
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 11, 2013, 11:24:37 πμ »
Δεν ειναι ντροπη να αγοραζουμε κινεζικα οργανα ρε παιδια..? μην τα ισωπεδωμουνε ολα!!!

προσωπικα δεν το γνωριζα οτι ηταν κινεζικη οταν την αγοραζα, δεν γνωριζα καν οτι υπαρχουν. κατα τυχη-ατυχια βρεθηκε στα χερια μου. βεβαια ηταν και η αιτια να ασχοληθω με τις κατασκευες, να γνωρισω το φορουμ και ολον αυτον τον καλο κοσμο εδω μεσα! οποτε..... τιποτα δεν ειναι τυχαιο! ο φιλος δεν ξερω αν το γνωριζε. οσο για την ντροπη, μετρα ποσα πραγματα εχεις στο σπιτι σου κινεζικης κατασκευης! απο μικροκυματων μεχρι επαναφορτιζομενο δραπανοκατσαβιδο μεχρι ψιλοεργαλεια και αλλα πολλα. ΝΤΡΟΠΗ ειναι που δεν μπορουμε να κατασκευασουμε σφικτηρακια και μολυβια και τα εισαγουμε απο την κινα. γιατι την λυρα την αγορασε ο φιλος 160 αντι για 350-400 που θα εβρησκε μια φτηνη εδω. εχει καποια διαφορα με τα αναλογα αποτελεσματα. ενας σφικτηρας ποση διαφορα θα μπορουσε να εχει αν κατασκευαζοταν εδω 10 λεπτα, 20 λεπτα?

insect

• Sr. Member
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 11, 2013, 11:57:21 πμ »
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ.....ΠΑΙΞΤΕ ΜΕ ΚΙ ΕΜΕΝΑ. ΓΙΑΤΙ ΕΓΙΝΕ ΑΥΤΗ Η ΤΡΥΠΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΣΤΟ ΠΑΝΩ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΚΑΠΑΚΙΟΥ?
φίλε μου η τρύπα έγινε από άγνοια για τον τρόπο αφαίρεσης ήλπιζα να βρω κάποιο σημείο που να ξεχωρίζει το καπάκι και να αρχίσω από εκεί την αφαίρεση του καπακιού .Το σημείο δεν φαίνεται και θα επιδιορθωθεί εύκολα. Τελικά την ξεκίνησα την αφαίρεση από το πλάι με πριονάκι με καλά αποτελέσματα .χρησιμοποίησα λίγο τον σουγιά αλλά ήταν κακή ιδέα.
Δεν νομίζω ότι χρειάζεται σε αυτούς τους καιρούς να απαντήσω. Πάντως είχα πολύ μεγάλη χαρά όταν την απέκτησα και ας ήξερα ότι δεν ήταν καλής ποιότητας .  :)

insect

• Sr. Member
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 20, 2013, 01:28:22 μμ »
συνέχισα σιγά σιγά την  "επισκευή" ... αρχικά έφτιαξα αυτό το παχύμετρο και κατέγραφα τα πάχη ,το έκανα μερικές φορές στην αρχή αλλά μετά βαρέθηκα και χρησιμοποίησα την αφή και το παχύμετρο χώρίς όμως να καταγράφω. Χρησιμοποίησα 80άρι γυαλόχαρτο  και 100άρι που ήταν τα πιο χοντρά που είχα και σε ρυθμό slooooooooow motion άρχισα να την τρώω .Σήμερα αποφάσισα να κάνω σκαρπέλο ένα κατσαβίδι λιμάροντας το (μάλλον έκανα καλή δουλειά διότι κατάφερα να κόψω το δάχτυλο μου ελαφρώς....)και ως τώρα είμαι ευχαριστημένος.Βγάζει πριονίδια αντί για σκόνη που είναι λίγο ενοχλητική όταν μαζεύεται διότι έχει μια  κανελοπιπερομυρωδιά που σου κάθεται στο λαιμό ελαφρώς. Επίσης με την σκόνη μαζί με κυανοακρυλική κόλλα μπάλωσα διάφορα σημεία. Το σώμα της λύρας διαπίστωσα ότι είναι από πολλά κομμάτια κολλημένα. Άντε να δούμε πότε θα την τελιώσω >:(

Tags: