Αποστολέας Θέμα: Ντενεκεδένιες κατασκευές  (Αναγνώστηκε 3838 φορές)

Ψάραξ

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Αγαπημένο ξύλο: της αρκούδας
Ντενεκεδένιες κατασκευές
« στις: Δεκέμβριος 03, 2015, 04:05:09 μμ »
Γειά σας... πριν λίγες μέρες ανακάλυψα τούτο το φόρουμ κι έχω πάθει πλάκα. Δεν ήξερα καν ότι μπορεί κάποιος που απλά πιάνουν τα χέρια του κι έχει κι ένα ενδιαφέρον για τη μουσική (βρίσκομαι στα πρώτα στάδια του τρίχορδου) να μάθει από φόρουμ να φτιάχνει όργανα. Αμέσως μου έκανε, κι έχω περάσει όλον τον ελεύθερο χρόνο των τελευταίων ημερών μελετώντας το φόρουμ με τις ώρες (και κάτι παραπάνω από τον "ελεύθερο"• κάπου παρέλειψα και δυο γεύματα--κι ας μην είναι τούτο καθόλου του χαρακτήρος μου), πράγμα που οπωσδήποτε θα συνεχιστεί. Βρίσκομαι στο στάδιο που έχουν μόλις αρχίσει να κατακάθονται στον εγκέφαλό μου τα πολύ-πολύ-πολύ βασικά, και νομίζω ότι εντός της εβδομάδος θα σχεδιάσω την πρώτη μου πολύ-πολύ-πολύ ταπεινή απόπειρα. Επί του προκειμένου λοιπόν: η πρώτη μου απόπειρα θα είναι για μπαγλαμαδάκι ντενεκεδένιο (μην την παραπέσω στα ξύλα τόσο άμεσα• χώρια που μου έκανε το τακ--ή μάλλον το ντριγκ--το "καφεκούτι" του Αρχίδαμου, καθώς κι ένας εντελώς πρόχειρος και μάλλον επιδεκτικός πολλής βελτίωσης τζουράς από ντενεκέ λαδιού που είδα στο γιουτιούμπ). Επειδή δεν υπάρχει σχεδόν τίποτα λοιπόν στο φόρουμ για ντενεκέδες, σκέφτηκα πως θα ήτανε χρήσιμο--σε εμένα τώρα και πιθανότατα και σε άλλους μετά--ένα θέμα ειδικά για ντενεκεδένια, όπου θα κατατίθενται σχετικά φώτα και απορίες. Ξεκινώ με τις δικές μου:

Ξέρει κανείς τίποτα για επεξεργασία ντενεκέδων, ως προς τη συντήρηση και τη διακόσμηση;
Υπάρχουν γνώμες για τις ηχητικές διαφορές μεταξύ διαφορετικών ντενεκέδων;
Έχει δοκιμάσει κανείς καπάκι ντενεκεδένιο;
Έχει δοκιμάσει κανείς να σκληρύνει ντενεκεδένιο ηχείο βαπτίζοντάς το πυρωμένο;
Έχει νόημα να δώσει κανείς τις δόκιμες διαστάσεις σε ντενεκεδένιο ηχείο;
Κάθε φώτο ευπρόσδεκτο, και θα καταθέσω σε αυτό το θέμα όποια τυχόν αποκτήσω, καθώς και την ολοκληρωμένη κατασκευή κανονικά στις "κατασκευές", εφόσον βέβαια δεν βγει του πεταμού.

Υ.Γ. συγγνώμη αν έχω θέσει το θέμα στο λάθος σημείο.
How come they call that "easy listening", when it's really hard to listen to?

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Ντενεκεδένιες κατασκευές
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 03, 2015, 05:37:14 μμ »
καλως ηλθες..
σε διαβαζω πολυ ορεξατο, προσοχη στις πολλες παραληψεις γευματων!*
δες και εδω https://www.youtube.com/watch?v=qP3UpzENabI
και μερικα οργανα στο ξυλουρης http://xilouris.gr/catalog/product_info.php?products_id=10119
                                                   http://xilouris.gr/catalog/product_info.php?products_id=10117

μου φαινεται στις τοσες ερωτησεις πρεπει να το ψαξεις το παλουκαρι...
εγω μονο το 1ο μπορω να απαντησω...

* και στις γατες....
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Δημήτρης Αγγελακοπουλος

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 498
Απ: Ντενεκεδένιες κατασκευές
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 03, 2015, 07:48:42 μμ »
Υπάρχει ήδη ένα μέλος που κατασκευάζει αυτό τον καιρό ένα "τενεκεδοκρόταλο" μπαγλαμαδάκι.
Δες (αν δεν το έχεις ήδη δει) : http://www.luthier.gr/index.php?topic=2621.0

Είσαι στο σωστό διαδικτυακό τόπο -και δρόμο, λόγω του διαβάσματος που ρίχνεις- για να ξεκινήσεις τις κατασκευές σου.
Όταν με το καλό αρχίσεις τις κατασκευές, να είσαι σίγουρος πως τα παραλειπόμενα (γεύματα και όχι μόνο) θα αυξηθούν με ρυθμούς γεωμετρικής προόδου για χάρη του εργαστηρίου!
Βουρ στο ψαχνό λοιπόν!

Υ.Γ.: Ωραία γραφή και ωραίο ψευδώνυμο ρε μάγκα.
Όπως τον έβρω τον καιρό, έτσι τον αρμενίζω

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Ντενεκεδένιες κατασκευές
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 03, 2015, 09:00:09 μμ »
ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΠΡΩΤΑ ΕΝΑ ΣΚΑΦΤΟ ΚΙ ΑΣΕ ΤΑ ΥΒΡΙΔΙΑ ΓΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ.ΑΛΛΩΣΤΕ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ
ΤΕΝΕΚΕΔΕΝΙΟ ΚΑΠΑΚΙ? ΤΑ ΚΑΠΑΚΙΑ  ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΚΕΔΡΟ ΚΑΙ ΕΛΑΤΟ, ΚΙ ΟΧΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΑ.  ΑΣΕ ΤΟΥΣ ΤΕΝΕΚΕΔΕΣ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΣΚΑΨΕΙΣ ΕΝΑ ΟΡΓΑΝΑΚΙ ΝΑ ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΕΙΣ
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Ντενεκεδένιες κατασκευές
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 04, 2015, 10:47:30 πμ »
Ψάρακα (συμφωνώ με τον guru) καλώς ήρθες και καλές κατασκευές (να αποφύγεις τις κονσέρβες κι ειδικά το εσωτερικό, μην καταλήξεις μεζές για ούζο).

Λοιπόν οι τενεκέδες ως μη χρησιμοποιούμενα υλικά στην “κλασική” αλλά και τρέχουσα προσέγγιση της οργανοποιίας (στην Ελλάδα τουλάχιστον) δεν νομίζω να έχουν ούτε ιστορία ούτε αρχειακό αποτύπωμα, μόνο σκόρπιες εφαρμογές. Αποτελούν όμως πεδίο πειραματισμών – εδώ πειραματιζόμαστε συνέχεια ακόμα και με “γνωστά” υλικά, πόσω μάλλον με νέα.
Μάλλον μόνος σου θα βρεις τις απαντήσεις, έχω μόνο μερικά σχόλια:

Ο ορισμός του “τενεκέ” είναι “χάλυβας επικασσιτερωμένος” και ένας από τους λόγους της επεξεργασίας είναι ακριβώς για να μην χρειάζεται συντήρηση, ενώ ταυτόχρονα είναι κατάλληλος για τρόφιμα. Αν λοιπόν εννοείς τενεκέδες συσκευασίας τροφίμων, δεν χρειάζονται καμμία συντήρηση. Αν εννοείς “να μην σκουριάζει“ δεν μιλάς για τενεκέ αλλά για σκέτη λαμαρίνα (“μαύρη”).

Το πύρωμα που λες είναι καλή επεξεργασία για “μαύρη” λαμαρίνα, καθυστερεί τη σκουριά και αφήνει πολύ ωραίους ιριδισμούς (δοκίμασε με γκαζάκι ή με φλόγιστρο), αλλά και πάλι χρειάζεται βαφή (χάνεις τους ιριδισμούς) ή διαφανές βερνίκι μετάλου για να μην σκουριάσει ("κερδίζεις" τους ιριδισμούς, αλλά κάθε κάποια χρόνια χρειάζεται φρεσκάρισμα).
Αν το εμβαπτίσεις σε λάδι (χρησιμοποιημένο μηχανής για να μην ξοδεύεσαι, να είσαι σε εξωτερικό χώρο, προσοχή μην πάρεις φωτιά) αποκτά πατίνα, η επιφάνεια δείχνει “πεπαλαιωμένη”.
Το “κάψιμο” και όχι “πύρωμα”, μάλλον - στο βαθμό που μπορούμε να το κάνουμε εμείς, με γκαζάκια κτλ. εκτός αν έχεις φούρνο κατάλληλο ή καμίνι - δεν νομίζω ότι σκληραίνει την λαμαρίνα. Το έχω δοκιμάσει για διακοσμητικούς λόγους επιφανειακά σε λαμαρίνα 2 χλστ. και δεν με ενδιέφερε η σκλήρυνση για να το ελέγξω, αλλά δεν παρατήρησα καμμία άξια λόγου διαφορά στην μηχανική συμπεριφορά της λαμαρίνας μετά το “κάψιμο”.


Των “δόκιμων” διαστάσεων κατά την γνώμη μου προηγούνται οι “εφικτές” από τα διαθέσιμα υλικά και τεχνολογία διαστάσεις. Σχετικά με τον ήχο, μπορούμε να μιλάμε για “δόκιμες” διαστάσεις μετά από την βελτιστοποίηση των “εφικτών” (και στον βαθμό που είναι δυνατή). Επομένως μόνο σαν μπούσουλα μπορείς να τις πάρεις, και δεν νομίζω να έχει κανείς αξιόπιστη πληροφορία, μιας και οι "εφικτές" (και επομένως και οι "δόκιμες") στην λαμαρίνα διαστάσεις θα είναι τελείως διαφορετικές. Δοκιμάζεις και βλέπεις αν σου κάνει.

Για το καπάκι συμφωνώ με τον Κώστα παραπάνω, δεν έχει νόημα τενεκεδένιο καπάκι σε άλλου τύπου σκάφος. Εκτός αν είναι ειδική εφαρμογή τύπου resonator guitar όπου όμως ξέρεις πολύ καλά τι κάνεις (έστω σχετικά καλά, πάντως έχεις συγκεκριμένους στόχους και δεν κάνεις πειράματα γενικώς).
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 04, 2015, 11:13:46 πμ από Μάνος Τουρπάλης »

Πασχάλης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Αγαπημένο ξύλο: Σημύδα, Δρυς
Απ: Ντενεκεδένιες κατασκευές
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 04, 2015, 12:08:12 μμ »
Ψάρακα,

Καλώς ήρθες και από μένα και καλή επιτυχία στο κατασκευαστικό σου ταξίδι. Μόνο για τη σφαιρικότητα της γνώσης να συμπληρώσω ότι οι Ελβετοί οργανοποιοί στο παρακάτω βίντεο χρησημοποιούν 1χιλ. "ντεκαπέ" λαμαρίνα στην οποία έχουν κάνει εναζώτωση για να φτιάξουν τα περίεργα αυτά έγχορδα.

http://youtu.be/xf_Bd5JqfvY

Καλές κατασκευές,
Πασχάλης
Ο έξυπνος, μαθαίνει από τα λάθη του
Ο σοφός, από τα λάθη των άλλων
Ο βλάκας, ποτέ...

Ψάραξ

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Αγαπημένο ξύλο: της αρκούδας
Απ: Ντενεκεδένιες κατασκευές
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 07, 2015, 06:04:20 μμ »
Καλώς σας βρήκα παίδες, κι ευχαριστώ για την θερμή υποδοχή, τα ενθαρρυντικά σχόλια, και βέβαια την φιλότιμη πληροφόρηση! Ήθελα να έχω ανταποκριθεί ενωρίτερον σε αυτήν την θερμότητα έχοντας και κάτι πιο συγκεκριμένο να πω, αλλά η αλήθεια είναι πως ακόμα δεν είμαι περισσότερο κατασταλαγμένος ως προς το από πού ν' αρχίσω από ό,τι προχτές, μάλλον λιγότερο: σκεφτόμουν λοιπόν ν' αρχίσω με κάτι ντενεκεδένιο χάριν ευκολίας, αλλά όσο το σκέφτομαι τόσο μου φαίνεται βατό να ξεκινήσω με σκάψιμο, κι όσο σκέφτομαι το σκάψιμο τόσο μου έρχονται στο μυαλό οι ντούγιες, μετά πάω πάλι στον ντενεκέ... σηκώνομαι, κάθομαι, κόβω βόλτες στο σαλόνι, βγάζω το σκύλο, προσέχω τις γάτες, ενώ γυρνάνε στο μυαλό μου ξύλα και διαστάσεις και σχέδια για διακόσμηση... Οπωσδήποτε όμως κάτι θα βγει από αυτήν την υπερένταση, κι ελπίζω να σας παρουσιάσω σύντομα πρώτη κατασκευή!
How come they call that "easy listening", when it's really hard to listen to?

Δημήτρης Αγγελακοπουλος

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 498
Απ: Ντενεκεδένιες κατασκευές
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 07, 2015, 10:23:40 μμ »
Η μόνη λύση στο αδιέξοδο - όπως φαίνεται από την τροπή που έχει πάρει - πρόβλημά σου, είναι ο πάγκος...
Βρες ένα ξυλάκι, πιάσε τη ράσπα και τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους!
Όπως τον έβρω τον καιρό, έτσι τον αρμενίζω

Ψάραξ

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Αγαπημένο ξύλο: της αρκούδας
Απ: Ντενεκεδένιες κατασκευές
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 08, 2015, 12:17:29 μμ »
Όπερ και νομίζω ότι θα κάνω: είχα βάλει επιπλέον τάβλες κάτω από το στρώμα από το παλιό κρεβάτι που πετάχτηκε, σε σημείο που πιάνουν όλη την έκταση χωρίς κενά και μια-δυο δεν θα του λείψουν!
How come they call that "easy listening", when it's really hard to listen to?

gfourlias

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 67
  • Αγαπημένο ξύλο: Το φυσικό ...
  • Αριθμός κατασκευών: 17
  • Περιοχή: Καισαριανή
Απ: Ντενεκεδένιες κατασκευές
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 08, 2015, 12:27:24 μμ »
Όπερ και νομίζω ότι θα κάνω: είχα βάλει επιπλέον τάβλες κάτω από το στρώμα από το παλιό κρεβάτι που πετάχτηκε, σε σημείο που πιάνουν όλη την έκταση χωρίς κενά και μια-δυο δεν θα του λείψουν!
Κακή αρχή!
Αν αρχίσεις με τις τάβλες του κρεββατιού, δεν θα κοιμάσαι απλά στο πάτωμα αλλά σε λίγο θα τρώς και στο πάτωμα αν έχεις ξύλινο τραπέζι ;D

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Ντενεκεδένιες κατασκευές
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 09, 2015, 02:13:48 μμ »
Η μόνη λύση στο αδιέξοδο - όπως φαίνεται από την τροπή που έχει πάρει - πρόβλημά σου, είναι ο πάγκος...
Βρες ένα ξυλάκι, πιάσε τη ράσπα και τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους!

Επαναλαμβάνοντας τη συμβουλή - προτροπή του Δημ. Αγγελακόπουλου " Βρες ένα ξυλάκι, πιάσε τη ράσπα και τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους ! " σε καλωσορίζω και σου συνιστώ ανεπιφύλακτα να την ακολουθήσεις. Το "καφεκούτι" του Θανάση Βαλαβάνη και ο ήχος του ήταν και για μένα η αιτία να ασχοληθώ ξανά το "άθλημα" μετά από μια μεγάλη αποχή από τα ξύλα και τα γυαλόχαρτα. Αν δεν είχα όμως - έστω - τη μικρή εμπειρία από ένα καλούπι και ένα σκάφος που είχα φτιάξει για τρίχορδο μπουζούκι, δεν θα μπορούσα τώρα με τίποτα.

Καλό ξεκίνημα ! Καλό ταξίδι ! 
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Ψάραξ

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Αγαπημένο ξύλο: της αρκούδας
Απ: Ντενεκεδένιες κατασκευές
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 09, 2015, 02:41:35 μμ »
Ευχαριστώ παιδιά! Και: ξεκινάωωω...

.Όσο για το πάτωμα: ντάξει να κάθομαι πάνω του• στους αποκάτω μην πέσω (εμότικον με καρούμπαλο)
How come they call that "easy listening", when it's really hard to listen to?

Tags: