Αποστολέας Θέμα: μονοκόμματο καπάκι σε τζουρα  (Αναγνώστηκε 3017 φορές)

Γκ. Κωστας

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 325
μονοκόμματο καπάκι σε τζουρα
« στις: Νοέμβριος 02, 2015, 04:49:05 μμ »
γειά σας παιδια.
προσοχη το μήνυμα εχει μόνο ερωτησης :o
όταν το καπάκι είναι 2 κομματια μπένει ενισχυση στην ένωση απο το τελευταιο καμαρι μεχρι κάτω. η ενίσχυση αυτή βοηθά και στην τάση που ασκει ο καβαλάρης;;
εαν μπεί μονοκομματο καπακι χωρίς αυτην την ενισχυση θα υπαρχει πρόβλημα; η ακομη και στο μονοκόμματο βάζουμε ενισυση; :-[
η μήπως το μονοκόμματο καπακι δεν είναι καθόλου καλη ιδεα;;


kedros27(Χρήστος.Μ)

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.501
  • Αγαπημένο ξύλο: κέδρος
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: μονοκόμματο καπάκι σε τζουρα
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 10:36:38 μμ »
σε όλους τους τζουραδες που εχω κανει 4 τον αριθμο μονοκόμματο το εχω βαλει το καπάκι χωρις ενίσχυση απο κάτω, εγω δεν ειχα κανέναν θεμα, τα καμαρια σου να προσεξεις να μπουν σωστα και να ειναι οπως πρεπει να ναι, περίμενε ομως να σου απαντήσει και κανεναν άλλος μηπως ξερει να σου πει κατι περισσοτερο.

Nikolas Fereos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 659
  • Όλα διορθώνονται.....
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: ουκ εστιν αριθμός
Απ: μονοκόμματο καπάκι σε τζουρα
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 10:44:07 μμ »
 Φίλε Κώστα επιστημονική απάντηση για αυτά που ρωτάς δεν έχω, αλλα θα σου πώ τί κάνω και τί πιστεύω σχετικά.
1. το μονοκόμματο καπάκι σε τζουρά είναι πάρα πολύ καλή ιδέα και το έχω εφαρμόσει με επιτυχία σε πολλά όργανα.
2. αν μπει μονοκόμματο καπάκι χωρίς αυτή την ενίσχυση σίγουρα δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά παρ' όλα αυτά βάζω ενίσχυση, γιατί πιστεύω πως η ενίσχυση παίζει και άλλο ρόλο εκτός απο το να προστατεύει την ένωση απο πιθανό άνοιγμα. Σωστό κατα την άποψή μου κι αυτο που λές για την τάση που ασκεί ο καβαλάρης, ιδιαίτερα αν το καπάκι είναι πολύ λεπτό. Σε κάθε περίπτωση όμως πιστεύω οτι πρέπει να αποφεύγονται οι υπερβολές σ αυτήν την ενίσχυση σε ότι αφορά το πάχος , το πλάτος και το ύψος της.

Γκ. Κωστας

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 325
Απ: μονοκόμματο καπάκι σε τζουρα
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 11:39:45 πμ »
ευχαριστω για τις απαντησης σας.

γιατί πιστεύω πως η ενίσχυση παίζει και άλλο ρόλο εκτός απο το να προστατεύει την ένωση απο πιθανό άνοιγμα.

πιστευεις πως πεζει ρόλο στη μεταφορα δονησεων νικολα;

Nikolas Fereos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 659
  • Όλα διορθώνονται.....
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: ουκ εστιν αριθμός
Απ: μονοκόμματο καπάκι σε τζουρα
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 11:19:00 μμ »


γιατί πιστεύω πως η ενίσχυση παίζει και άλλο ρόλο εκτός απο το να προστατεύει την ένωση απο πιθανό άνοιγμα.

πιστευεις πως πεζει ρόλο στη μεταφορα δονησεων νικολα;
'Οπως δήλωσα και στην αρχή επιστημονική απάντηση δεν έχω, οπότε μπορώ μονο την άποψή μου να πώ. Το καπάκι του τζουρά είναι τόσο μικρό που η μεταφορά των δονήσεων γίνεται έτσι κι αλλιώς, δε νομίζω δηλ να παίζει τοσο σπουδαίο ρόλο σ αυτο . Πιστεύω όμως οτι αυτή η ενίσχυση έχει άμεση σχέση με την ''στατικότητα'' και την αντοχή του καπακιού σ' ένα σημείο μάλιστα που δέχεται μεγάλη πίεση λόγω των χορδών και του καβαλάρη. Με λίγα λόγια ένα πιθανό ''βούλιαγμα '' του καπακιού ίσως μπορεί να το αποτρέψει αυτή η ενίσχυση υπο την προυπόθεση να είναι σωστά φτιαγμένα τα καμάρια ...

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: μονοκόμματο καπάκι σε τζουρα
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 11:54:59 μμ »
εγω ελεγα να μην απαντησω, περιμενοντας να απαντησετε εσεις πρωτα, μιας και σε εσας τεθηκε το ερωτημα.  Εγω διαφωνω και λεω οτι δεν νομιζω να υπαρχει θεμα στατικοτητας σε ενα στενο καπακι οπως του τζουρα.  αυτο το ξυλακι ομως περα απο την ενισχυση της ενωσης σε ενα καπακι δυο τεμαχιων, εχει και αλλο ρολο. Χωριζει η οριζει καποιες περιοχες που παλονται διαφορετικα, οπως κανουν και τα καμαρια, περα απο την στηριξη του καπακιου. Αρα χωρις αυτο θα ειχαμε καποιο διαφορετικο χρωμα απο αυτο που εχουμε συνηθισει. Αυτο καταλαβαινω, γιαυτο και σε μονοκομματο καπακι βαζω ξυλακι.  Η διαφορα ειναι οτι αφου δεν προκειτε για ενωση, μπορουμε να περιορισουμε το πλατος του.

Δημήτρης Αγγελακοπουλος

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 498
Απ: μονοκόμματο καπάκι σε τζουρα
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 04, 2015, 03:48:32 μμ »
Ωραίες κουβέντες.... Από τα γραφόμενα βγάζω το συμπέρασμα πως και οι δυο δίκιο έχετε. Η στατική ισορροπία σίγουρα ενισχύεται έστω και αν δεν υπάρχει θέμα αστοχίας λόγω του μικρού πλάτους του καπακιού σε ένα τζουρά. Μου άρεσε πολύ όμως και η προσέγγιση του John. Αν και δεν έχω βάλει ποτέ τέτοιου είδους ενίσχυση, τώρα θα το δοκιμάσω σίγουρα πάντως στο καπάκι του τζουρά που φτιάχνω...
 {celebrate011}
Όπως τον έβρω τον καιρό, έτσι τον αρμενίζω

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.003
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: κανενα
Απ: μονοκόμματο καπάκι σε τζουρα
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 04, 2015, 06:43:13 μμ »
Νομίζω πως η "γλώσσα" που μπαίνει στο σημείο ειναι καθαρά για λόγους ενίσχυσης της ένωσης σε καπάκι αποτελούμενο από δύο τμήματα, άρα σε μονοκόμματο καπάκι δεν υπάρχει λόγος, μπορεί να κόβει και παλμό, και να πριμάρι το όργανο παραπάνω, ας θυμηθούμε το πείραμα που μας είπε ο κύριος Βασιλειάδης με το μανταλάκι στο καμάρι, όπως επίσης όταν έχουμε ακατέργαστο το καμμάρι αλλιώς ακούγετε το καπάκι χτυπώντας το, και αλλιώς όταν είναι επεξεργασμένα (σκαμμένα) τα καμάρια, από αυτές της σκέψεις ορμώμενος έγραψα την δική μου γνώμη.
...............Τώρα δεν πουλάω τρέλα άλλαξα γνώμη.....

Tags: