Αποστολέας Θέμα: οτι καταλαβαινει το φτωχο μου το μυαλο!  (Αναγνώστηκε 13921 φορές)

giorikas

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 298
  • Αριθμός κατασκευών: 50
Απ: οτι καταλαβαινει το φτωχο μου το μυαλο!
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 24, 2012, 06:34:21 μμ »
Φίλοι μου καλημέρα . Είμαι καινούργιο μέλος και είμαι πολύ χαρούμενος .
παίζω εντελώς ερασιτεχνικά τζουραδάκι και ένα μισομπούζοκο. Αλλά την αρωστεια να κατασκευάσω το δικό μου όργανο την έχω απο παλιά. Είδα τις προσπάθειες και μπράβο σε όλους σας είστε απίθανοι.
Θέλω όμως να ρωτήσω κάτι που ίσως μπορεί να βοηθησει όλους μας. Αν κατασκευασω καλούπι απο σκληρο φελιζόλ θα δουλέψει;

Φιλε  μου  γεια  σου  και  απο μενα  το  καλουπι   αν  γινει απο  φελιζολ  νταουν  το  μπλε  το  σκληρο θα  πρεπει  να  γινει  μερικα  χιλ.  μικροτερο  και  πανω  σε  αυτο  να  περαστουν  αρκετα  χερια  απο  εφημερίδα δηλ  χαρτι  σε  λουριδες  βρεγμενο  με  αραιωμένη  ατλακολ  η  ψαροκολα   μεχρι  να  καλυφθεί  ολη  η  επιφάνεια   απλα  αφηνουμε  να  στεγνωση  η  καθε  στρωση  πριν  παμε  στην  επομενη  μετα  απο  6-7  χερια  εχουμε  ενα  παχος  περιπου  5  χιλ  και  αρκετα  σκληρο  για  να  καρφωσης  αυτη  ειναι  η  μεθοδος  πρεσ  παπιε  που  κανουν  και  τις  θεατρικες  μασκες   αν βαλεις  και  κιτρινο χαρτι  συσκευασιας  που  ειναι  πιο  χοντρο  ακομα  καλυτερα

Tags: