Αποστολέας Θέμα: οτι καταλαβαινει το φτωχο μου το μυαλο!  (Αναγνώστηκε 2816 φορές)

gush bilson

• Newbie
  • *
Απ: οτι καταλαβαινει το φτωχο μου το μυαλο!
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 02:11:57 μμ »
Φίλοι μου καλημέρα . Είμαι καινούργιο μέλος και είμαι πολύ χαρούμενος .
παίζω εντελώς ερασιτεχνικά τζουραδάκι και ένα μισομπούζοκο. Αλλά την αρωστεια να κατασκευάσω το δικό μου όργανο την έχω απο παλιά. Είδα τις προσπάθειες και μπράβο σε όλους σας είστε απίθανοι.
Θέλω όμως να ρωτήσω κάτι που ίσως μπορεί να βοηθησει όλους μας. Αν κατασκευασω καλούπι απο σκληρο φελιζόλ θα δουλέψει;

john 2004

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: αυτο που θα φανε οι πολιτικοι μας!
  • Αριθμός κατασκευών: 9
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 02:25:31 μμ »
φιλε μου καλωσορισες, δεν θα μπορεις να χρησημοποιησεις ψαροκολλα και θα πρεπει να βρεις εναν εναλλακτικο τροπο στερεωσης της δουγας αντι για καρφωμα. που μαλλον δεν γινεται.

BLEKOS

• Hero Member
  • Ουτε καν ερασιτεχνης...
  • Αγαπημένο ξύλο: Τιμιο ξυλο
  • Αριθμός κατασκευών: 1 μπαγλαμας+1 τριχορδο+1καφενειο:)
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 02:38:26 μμ »
Ψαροκολα μπορει να χρησιμοποιησει πανω σε οτιδηποτε αρκει να το καλυψει με πλαστικη ταινια.
Απλα οπως λες με το καρφωμα θα εχει προβλημα,το φελιζολ δε νομιζω να μπορει να κρατησει την πινεζα σφηνωμενη ωστε να συγκρατει τυχον δυναμεις που θα ασκουν οι ντουγες.

Εγω (προς το παρον )κανω τα καλουπια μου απο mdf,αφου φτιαξω το καλουπι το περναω μερικα χερια ξυλοκολλα (atlacol)  αραιωμενη με νερο....για να εισχωρησει και να σκληρυνει και για τελειωμα κανα 2 χερια βερνικι και ετσι ειναι σχετικα αδιαβροχοποιημενο.Εχει καλη συμπεριφορα και ειναι φτηνο.

Αν το κανεις απο καποιο αλλο ξυλο θα εχεις ακομα καλυτερη συμπεριφορα οι πινεζες θα στεκονται στην εντελεια και θα εχει μεγαλυτερη διαρκεια ζωης απο το mdf για παραδειγμα.

Παντως ο,τι κι αν κανεις,πριν ξεκινησεις να κολλας ντουγες καλυψε το ολο με πλαστικη ταινια ωστε να μην κολλαν οι ντουγες στο καλουπι.Απο την ταινια ξεκολλανε πολυ ευκολα.
Αντε μωρε σεβντα....μωρε καρασεβντα
πως μ'εχεις καταντησει τον μαυρο...
...πως μ'εχεις καταντησει..

john 2004

• Hero Member
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 02:42:08 μμ »
μπλεκ και πως θα την ζεστανει πανω στο φελιζολ?

BLEKOS

• Hero Member
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 03:13:16 μμ »
Να τη ζεστανει;....Χρειαζεται;

Εγω τις φορμαρω οσο πιο καλα γινεται πανω στο σωληνα-γκαζακι ωστε να καθονται καλα στο καλουπι,τις πλανιζω και μετα σιγουρευω οτι δεν εχουν χασει την καλη εφαρμογη στο καλουπι,αν την εχουν χασει τις ξαναπερναω λιγο απο το σωληνα-γκαζακι....τις τριβω στο γυαλοχαρτο απαλα ωστε να μην χασουν τη σωστη καμπυλη (του καλουπιου).
Επειτα εχω ετοιμη την ψαροκολλα,περναω τις ντουγες,τις στερεωνω με πινεζες και ταινια η σπαγγο και τις αφηνω να στεγνωσουν....την επομενη μερα βαζω αλλες δυο με τον ιδιο τροπο κ.ο.κ.

Εσυ γιατι τις ζεσταινεις;.....

john 2004

• Hero Member
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 03:32:35 μμ »
την ψαροκολλα με σιδερο!

BLEKOS

• Hero Member
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 03:44:01 μμ »
    Υποθετω οτι φτιαχνεις την ψαροκολλα με το νερο στο "μπεν μαρι" ωστε να παρει τη ρευστη μορφη της,περνας με το πινελακι τις ντουγες,τις στερεωνεις και μετα τις περνας απο πανω με το σιδερο.
Σωστα;

Δεν ειναι απαραιτητο να περασεις απο πανω με το σιδερο,το σιδερο σε διευκολυνει οταν προσπαθεις να κολλησεις φιλετο αναμεσα απο τις ντουγες,ζεσταινεις ωστε να λυγισει καλα και το φιλετο και να δεσει ολο το συστημα με την ψαροκολλα.

Φανταζομαι οτι με το ζεσταμα θα εξατμιζονται γρηγοροτερα τα υγρα και θα επιταχυνεται η κρυσταλλοποιηση της η θα μπορεις να διορθωσεις μερικα μικροσφαλματα κατα την εφαρμογη αφου οσο κρατας ζεστη την ψαροκολλα τοσο διατηρειται η ρευστοτητα της...αν και προοδευτικα γινεται πιο παχυρευστη.Εγω την αφηνω και στεγνωνει μονη της.

Το καλοκαιρι μεσα σε καποιες ωρες κρυσταλλωνε,τωρα που επεσαν οι θερμοκρασιες και αυξηθηκε η υγρασια δε μου στεγνωνει τοσο ευκολα.Ισως το σιδερο να εκανε καποια δουλεια γι αυτες τις συνθηκες,αλλα παιζει ρολο και η υγρασια στο χωρο εργασιας.

john 2004

• Hero Member
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 03:53:37 μμ »
φιλε μου bleko συνελθε! δεν εχω πιασει στη ζωη μου δουγα στα χερια μου. τωρα ελπιζω πως θα πιασω. θα προσπαθισω δηλαδη.

Σταύρος Κοντοκώστας

• Full Member
  • Αριθμός κατασκευών: 1
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 03:54:57 μμ »
Kαλησπερα! Εχω φτιαξει καλουπι εδω και καιρο για τζουρα-μισομπουζουκο συμφωνα με τα σχεδια του κ. Ανδρονη. Ολοκληρωσα και το σκαφος , καποια στιγμη οταν μεινει χρονος θα βαλω φωτο, απ ολα τα σταδια, μιας και τωρα ετοιμαζω το καπακι. Το καλουπι μου ειναι απο mdf και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τ αποτελεσμα. Το ελατωμα ειναι πως καποια καρφακια μερικες φορες δεν "επιαναν"καλα στο καλουπι. Χρησιμοποιυσα καρφακια απο πινακα ανακοινωσεων.Τωρα ξεκινω την κατατασκευη καλουπιου για τριχορδο και σκεφτομαι να το κανω απο σουηδικό αν βολεψει. Επισης ενα προβλημα που αντιμετωπισα ήταν πως χρησιμοποιουσα πολυ ψαροκολλα και ειχα "πασαλοιψει" αρκετα το σκαφος, ειδικα εκει που καψαλιζοταν οταν περνουσα ζεστο σιδερο, δεν εφευγε ευκολα στο τριψιμο. Τελος σκεφτομαι πριν κολλησω την διαμορφωμενη δουγα, να την καλυψω με χαρτοταινια, να την ψαλιδισω γυρω γυρω , ωστε η κολλα να υπαρχει μονο στο σημειο επαφης με τη διπλανη δουγα για να μην τη λερωνει και το τριψιμο επειτα να ναι πιο ανετο. Το σιδερο που θα περναω απο πανω θα φροντιζω να μη καιει παρα πολυ, ισα να ρευστοποιεί τη ψαροκολλα.
Όταν το όρμα δεν πάρει δράση, μένει απλα ένα όνειρο.....

Ανδρέου Δημ.

• Moderator
  • Hero Member
    • Κατασκευες
  • Αριθμός κατασκευών: 18
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 05:51:49 μμ »
Υπαρχουν καποιοι μαστοροι που δεν βαζουν πινεζες!! Βαζουν μονο στους τακους!!
Αλλα μιλαμε για μαστορους!!!

Αν δεν περασεις με σιδερο την κολα εχω την αισθηση οτι δεν γινεται καλη κοληση!!!

immortalx

• Hero Member
    • Facebook profile
  • Αγαπημένο ξύλο: οτιδηποτε εκτος απο αυτο που βγηκε απ'τον παραδεισο XD
  • Αριθμός κατασκευών: 6
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 06:15:03 μμ »
Παιδια θα πω κατι αλλα αν ειναι μ@λ@κια μη βαρατε  ;D
Επειδη η ιδεα του φιλου gush bilson ακουγεται πολυ καλη (ευκολη διαμορφωση του φελιζολ), ισως θα μπορουσε να γινει επικαλυψη πρωτα με γυψο, για να δημιουργηθει αρνητικο καλουπι και επειτα στο εσωτερικο του γυψου να γινει επικαλυψη με ρητινη για να βγει το θετικο. Τετοιου ειδους υλικα μπορειτε να βρειτε εδω http://mercouris.gr/
Εχω παρει απο εκει παλιοτερα υλικο για ενα καλουπι για τη δουλεια μου και αν θυμαμαι καλα, ηταν 3 συστατικων οπου με καταληλη αναμειξη μπορουσες να πετυχεις διαφορων ειδων σκληροτητες.

Κοῦρος

• Moderator
  • Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 07:36:59 μμ »
φιλε μου καλωσορισες, δεν θα μπορεις να χρησημοποιησεις ψαροκολλα και θα πρεπει να βρεις εναν εναλλακτικο τροπο στερεωσης της δουγας αντι για καρφωμα. που μαλλον δεν γινεται.

Ποτέ μη λες ποτέ. Κάτι θα βρεθεί ................... :-X :-X

john 2004

• Hero Member
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 07:50:34 μμ »

Ποτέ μη λες ποτέ. Κάτι θα βρεθεί ................... :-X :-X
εκτος αν εισαι σαν τον Τριανταφυλλο και προσπαθεις να φτιαξεις αρσενικο και θυληκο καλουπι ωστε να μην χρειαζεται καρφωμα. (ειμαι περιεργος να το δω ολοκληρωμενο,αν και ειμαι λιγο επιφυλακτικος για το κατα ποσο γινεται να δουλεψει ετσι). η ερωτηση του φιλου ηταν ξεκαθαρη και νομιζω εχει και ξεκαθαρη απαντηση. θα ειχε γεμισει ο τοπος με πλαστικα καλουπια αν δεν υπηρχε το θεμα στηριξης της δουγας.

BLEKOS

• Hero Member
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 08:27:21 μμ »
φιλε μου bleko συνελθε! δεν εχω πιασει στη ζωη μου δουγα στα χερια μου. τωρα ελπιζω πως θα πιασω. θα προσπαθισω δηλαδη.

Ωπα....ωπα μη βαρας ρε μαστορα....πασο ;)

Που να ξερω ο δολιος αν εχεις πιασει ντουγα;....Εγω προσπαθησα να τα εξηγησω εκτενως αλλα νομισα οτι κολλας κανονικα ντουγες και εχεις αλλη μεθοδο...προσπαθουσα να καταλαβω τι παιζει!

Καλως να πιασεις τοτε....και να κανεις σκαφη...οχι απλά σκαφος.

Εχω την εντυπωση οτι και χωρις σιδερο μια χαρα γινεται η κολληση....το καλοκαιρι ;D
Χειμωνας=titebond (για μενα)

john 2004

• Hero Member
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 08:49:58 μμ »
απο αυτα που διαβαζω και εγω απο τους πιο εμπειρους εδω μεσα, προφανως για να κερδισεις χρονο να δουλεψεις το κανεις αυτο, ιδιαιτερα τον χειμωνα.

Υ.Γ. δεν βαραω, νομιζα οτι μου κανεις πλακα!