Αποστολέας Θέμα: Cajon  (Αναγνώστηκε 16442 φορές)

Πασχάλης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Αγαπημένο ξύλο: Σημύδα, Δρυς
Cajon
« στις: Δεκέμβριος 09, 2013, 10:13:28 πμ »
Χαιρετώ την παρέα,

Είχα αποφασίσει να φτιάξω κάτι απλό, και ειδικά όταν είδα τι φτιάχνετε οι υπόλοιποι, αυτό το δικό μου είναι ΠΟΛΥ απλό. 'Ομως τελείωσε και είπα να ανεβάσω καμιά φωτό.

Το τελειωμένο Cajon:


Η μεμβράνη (Tapa):


Η πίσω πλευρά, η φωτό είναι λίγο κουνημένη:


Και ανοιχτό, για να φαίνεται το snare και η πατέντα για τη ρύθμισή του:
 [ Invalid Attachment ]

Σχόλια ευπρόσδεκτα.

Πάμε γι' άλλα...

Πασχάλης
Ο έξυπνος, μαθαίνει από τα λάθη του
Ο σοφός, από τα λάθη των άλλων
Ο βλάκας, ποτέ...

pikolo

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 389
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: Cajon
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 09, 2013, 10:35:26 πμ »
ενα βιντεάκι για το τι ήχο βγάζει για όσους δεν ξ'ερουν τι είναι.  http://www.youtube.com/watch?v=-uLsM9vp3dw

BOULIS13

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 765
  • Αγαπημένο ξύλο: kung-fu - street fight - ελληνορωμαϊκη
  • Αριθμός κατασκευών: 7*1/2
Απ: Cajon
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 09, 2013, 06:46:20 μμ »
εγω νόμιζα ότι το είχαν μόνο οι φλαμενγκατζήδες.... ??? ???.
....ο τύπος παίζει drums κανονικά.....και δεν κουράζει και τα πόδια του......

πολύ καλή πρώτη κατασκευή Πασχάλη...ευγε..
...εχω κάτι 4άρια κοντρα πλακέ και μου έρχονται ιδέες....

 :-[ :-[ :-[ <<δαρμένος.μελανιασμένος.και έκπληκτος
κύριε ταξιτζή....ν΄αφήσω δυό πίτσες κ΄εφτά μπύρες στο πίσω κάθισμα;..   :-[ :-[ :-[

Πασχάλης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Αγαπημένο ξύλο: Σημύδα, Δρυς
Απ: Cajon
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 09, 2013, 10:26:22 μμ »

...εχω κάτι 4άρια κοντρα πλακέ και μου έρχονται ιδέες....

 :-[ :-[ :-[ <<δαρμένος.μελανιασμένος.και έκπληκτος

Φίλε Boulis13,

Ευχαριστώ για τον καλό σου λόγο.
Έχει διάφορα σχέδια και οδηγίες στο διαδίκτυο αλλά εάν νομίζεις ότι μπορώ να βοηθήσω, ευχαρίστως. Όσο για τα 4αράκια που σου βρίσκονται, είναι μόνο για το μπροστά (tapa-χτες έμαθα ότι το λένε έτσι). Το υπόλοιπο θέλει 12 - 20 χιλ. πάχος σανίδας και διαστάσεις περίπου 110
x 60 εκ. για κάτι σαν αυτό της κατασκευής που είναι 30 x 30 x 50 εκ. Σαν χρόνος κατασκευής πάντως είναι μάλλον μικρός.
Ο έξυπνος, μαθαίνει από τα λάθη του
Ο σοφός, από τα λάθη των άλλων
Ο βλάκας, ποτέ...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Cajon
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 10, 2013, 08:11:49 πμ »
Πασχάλη συγχαρητήρια για την κατασκευή σου.
Τον Οκτώβριο του 2012 είχαμε την τύχη να δούμε - ανάμεσα σε άλλα στο Womex 2012 - και αυτό το συγκρότημα
https://www.youtube.com/watch?v=OsXrkRReujQ
και να ακούσουμε τρομερά πράγματα το cajon (στο συγκεκριμένο βίντεο δεν έχει σόλο, αλλά ο τύπος είναι καταπληκτικός)

Πασχάλης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Αγαπημένο ξύλο: Σημύδα, Δρυς
Απ: Cajon
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 10, 2013, 08:55:40 πμ »
Πασχάλη συγχαρητήρια για την κατασκευή σου.
Τον Οκτώβριο του 2012 είχαμε την τύχη να δούμε - ανάμεσα σε άλλα στο Womex 2012 - και αυτό το συγκρότημα
https://www.youtube.com/watch?v=OsXrkRReujQ
και να ακούσουμε τρομερά πράγματα το cajon (στο συγκεκριμένο βίντεο δεν έχει σόλο, αλλά ο τύπος είναι καταπληκτικός)


Γεια σου Μάνο,

Ευχαριστώ για τα συγχαρίκια. Το μόνο που μένει τώρα είναι να μάθω να ...παίζω  ;D.
Το βίντεο που με έπεισε να ασχοληθώ με την κατασκευή ηταν αυτό:
Cajon box & Hang drum


Το βίντεο δείχνει και ένα άλλο, κατ' εμέ, μαγικό όργανο, το Hang. Το διαδίκτυο είναι γεμάτο από βίντεο από  Hang αλλά είναι τόσο δυσέβρετα που ίσως να άξιζε κανείς να ασχοληθεί με την κατασκευή τους (το επόμενο project; ).

Πάντως δεν ξέρω τι απόδοση έχει το πρώτο μου cajon, το δεύτερο θα είναι καλύτερο.

Να είσαι καλά.
Πασχάλης
Ο έξυπνος, μαθαίνει από τα λάθη του
Ο σοφός, από τα λάθη των άλλων
Ο βλάκας, ποτέ...

BOULIS13

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 765
  • Αγαπημένο ξύλο: kung-fu - street fight - ελληνορωμαϊκη
  • Αριθμός κατασκευών: 7*1/2
Απ: Cajon
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 10, 2013, 06:20:09 μμ »
http://www.sustainababy.com.au/getattachment/blog/June-2012/Make-Your-Own-Percussion-Instruments/Final-Pic.jpg?width=550&height=371



τα παιδία παίζει έ......ρε δες χαρά ο μικρός !!!!!!

το hang ειναι ψηλή τεχνολογία ..... δεν "παίζεται"....φτιάξε ένα απλό steel pan drum αλά Καραιβική....

σου βρήκα και πατέντες διάφορες..... :-* :-*

http://www.freepatentsonline.com/6750386.html
κύριε ταξιτζή....ν΄αφήσω δυό πίτσες κ΄εφτά μπύρες στο πίσω κάθισμα;..   :-[ :-[ :-[

Πασχάλης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Αγαπημένο ξύλο: Σημύδα, Δρυς
Απ: Cajon
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 11, 2013, 09:21:20 πμ »
Φίλε Boulis13,

Ευχαριστώ για τον υπερσύνδεσμο.
Το Hang, ή άλλα handpans όπως λέγονται, είναι μεγάλη ιστορία. Ίσως εκατοντάδες κόσμος ανά τον πλανήτη να παιδεύονται αλλά μόνο 4-5 έχουν καταφέρει να κάνουν κάτι της προκοπής. Οι δε τιμές έχουν ξεφύγει καθώς οι λίστες για να κατασκευαστεί από τους καλούς οίκους έχουν κλείσει. Για να σου δώσω να καταλάβεις, όταν κάπου το 2000 το πρώτο Hang βγήκε στην αγορά από την Panart στοίχιζε γύρω στα 600€. Πριν από λίγο καιρό βγήκε στο ebay ένα κομμάτι και ο τύπος το πουλούσε 12,000€.
Απ' ότι κατάλαβα, το "κούρδισμα" είναι το μεγαλύτερο μανίκι στην όλη δουλειά καθώς κάθε τονική περιοχή βγάζει 3-4 αρμονικές τις οποίες τις έχουν σφυρηλατήσει κάθε μία αρμονική ξεχωριστά. Εάν θέλεις να ρίξεις καμιά ματιά παραπάνω, δες σε αυτό το φόρουμ:
http://www.handpan.org/forum/viewforum.php?f=23 που έχουν μαζευτεί πολλοί (δυνητικοί) κατασκευαστές και θιασώτες.

Οι μουσικές μου γνώσεις είναι περιορισμένες αλλά αυτό δε με σταματά. ούτε να διαβάζω και να γράφω ήξερα όταν γεννήθηκα αλλά τώρα ξέρω (νομίζω). Η φασαρία που πρέπει κανείς να κάνει για την κατασκευή είναι ένας παράγοντας που με κάνει να το σκέφτομαι πολύ (θα τους τρελάνω όλους στη γειτονιά) καθώς όλοι οι πετυχημένοι κατασκευαστές έχουν φτιάξει και πετάξει πολλά κομμάτια πριν να έχουν κάτι άξιο λόγου. Ακόμα λοιπόν είμαι στη σκέψη, που δεν κάνει τόση φασαρία  ;D.

Ότι και να 'ναι, ευχαριστώ για την βοήθεια.

Πασχάλης




Ο έξυπνος, μαθαίνει από τα λάθη του
Ο σοφός, από τα λάθη των άλλων
Ο βλάκας, ποτέ...

avosni@yahoo.com

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Αγαπημένο ξύλο: σφενδαμος αμερικής
  • Αριθμός κατασκευών: 2
Απ: Cajon
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 22, 2013, 09:28:51 μμ »
Πολύ ωραία δουλειά.
Και μένα το πρώτο μου όργανο ήταν cajon

Δοκίμασε να βγάλεις τη δευτερη καθετη βίδα (από πάνω προς τα κάτω) και δοκίμασέ το πάλι. Θα δεις διαφορά στον ήχο του.
Επίσης δεν έχω "πιάσει" πολύ καλά την πατέντα του snare. Μπορείς να ανεβάσεις μια πιο κοντινή φωτό?
Αν μπορείς κάποια στιγμή ανέβασε και ήχο ή βίντεο

Πασχάλης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Αγαπημένο ξύλο: Σημύδα, Δρυς
Απ: Cajon
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 23, 2013, 12:27:51 μμ »
Πολύ ωραία δουλειά.
Και μένα το πρώτο μου όργανο ήταν cajon

Δοκίμασε να βγάλεις τη δευτερη καθετη βίδα (από πάνω προς τα κάτω) και δοκίμασέ το πάλι. Θα δεις διαφορά στον ήχο του.
Επίσης δεν έχω "πιάσει" πολύ καλά την πατέντα του snare. Μπορείς να ανεβάσεις μια πιο κοντινή φωτό?
Αν μπορείς κάποια στιγμή ανέβασε και ήχο ή βίντεο

Φίλε avosni,

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Το cajon της φωτό "βρήκε νέο σπίτι". Το χάρισα σε φίλο λόγω των ημερών και ξέρω ότι το εκτίμησε. Έτσι, το cajon #2 είναι με τους ιμάντες για να γίνει σταθερή η κόλληση  :), οπότε λίγο υπομονή για τον ήχο. Στο #2 θα λείψουν οι βίδες που επισημαίνεις.

Όμως φωτό από το #1 κράτησα, και δες εάν είναι διευκρινιστικές:


 [ Invalid Attachment ]

Στις παραπάνω φωτό δεν φαίνεται το βιδωτό χερουλάκι που σφίγγει τη βίδα στο διάδρομο. Δοκίμασα να κάνω και σχέδιο της πατέντας στο SketchUp, εάν το θέλεις σου το στέλνω.

Πασχάλης
Ο έξυπνος, μαθαίνει από τα λάθη του
Ο σοφός, από τα λάθη των άλλων
Ο βλάκας, ποτέ...

Sforzando

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.346
  • Για την υπέροχη τέχνη της Οργανοποιίας!!!
    • LUTHIER SCHOOL
Απ: Cajon
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 23, 2013, 02:59:35 μμ »
Μπράβο φίλε Πασχάλη,καλή συνέχεια!!

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Cajon
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 23, 2013, 04:45:19 μμ »
ΚΟΙΤΑ ΣΥΜΠΤΩΣΗ............ΠΡΟΧΘΕΣ ΣΤΗΝ ΑΕΡΟΠΑΓΙΤΟΥ ΕΠΑΙΞΕ ΗΑΝΓ ΕΝΑΣ ΤΥΠΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΙΔΑ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ. ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΑ ΚΙΟΛΑΣ..................ΕΙΝΑΙ ΕΛΒΕΤΙΚΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ  ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟ ΤΗΣ ΕΛΒΕΤΙΑΣ Η ΕΝΟΕΙ ΟΤΙ ΕΚΕΙ ΤΟ ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ?
ΤΙ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΡΕ ΣΥ ΜΠΟΥΛΗ? ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΥΨΗΛΗ ΥΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΟΠΩΣ ΛΕΣ?
ΘΑ ΤΟ ΞΕΧΝΑΓΑ............ΦΙΛΕ ΠΑΣΧΑΛΗ ΩΡΑΙΑ Η ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΣΟΥ. ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΝΤΡΑΜΣ ΤΩΡΑ
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

BOULIS13

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 765
  • Αγαπημένο ξύλο: kung-fu - street fight - ελληνορωμαϊκη
  • Αριθμός κατασκευών: 7*1/2
Απ: Cajon
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 24, 2013, 08:27:18 πμ »
ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ  ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟ ΤΗΣ ΕΛΒΕΤΙΑΣ Η ΕΝΟΕΙ ΟΤΙ ΕΚΕΙ ΤΟ ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ?
ΤΙ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΡΕ ΣΥ ΜΠΟΥΛΗ? ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΥΨΗΛΗ ΥΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΟΠΩΣ ΛΕΣ?

το hang το επινόησαν δυό Ελβετοί το 2000 (παραδοσιακό γιοκ)..... και το έχουν πατεντάρει...
...BOULIS-PEDIA.....(με το γούγλη γίναμε όλοι επιστήμονες)....
το μέταλλο είναι σκληρημένο με νιτροποίηση όπως κάποια ατσάλια και τιτάνια για αεροναυπηγική χρήση ..
.. (για κάπόια άλλλη χρήση νιτροποιημένων μετάλλων δεν ξέρω....η NASA ξέρει περισσότερες σίγουρα).....
και λογικά αυτό γίνεται μετά το "κούρδισμα"........(υπόθεση δική μου αυτό) ::)......
και οι διαστάσεις του πρέπει να είναι έχουν ακρίβεια χιλιοστών......(υπόθεση δική μου κι αυτό) ::)......

99%  δεν μπορείς να το φτιάξεις μόνος σου ....... ο μέσος θνητός τουλάχιστον δεν μπορεί...... :'( :'( :'(

τα παραπάνω δεν ισχύουν για τα κουρδισμένα "βαρέλια" αλά καραιβική.. (steel pan drums) .
αυτά  είναι  (σχετικά) βατή δουλειά για κάποιον που θα ασχοληθεί σοβαρά......δεν το δοκίμασα αλλά έτσι μοιάζει ....
.....θα καταστρέψεις καμμιά δεκαριά βαρέλια αλλά κάτι θα πετυχείς σίγουρα......αν σε αντέξουν οι γείτονες..... :-[ :-[ :-[




Δοκίμασε να βγάλεις τη δευτερη καθετη βίδα (από πάνω προς τα κάτω) και δοκίμασέ το πάλι. Θα δεις διαφορά στον ήχο του.

γιατί επηρεάζει ρε παιδιά μια βιδούλα.......δεν το πιασα.... ??? ???
κύριε ταξιτζή....ν΄αφήσω δυό πίτσες κ΄εφτά μπύρες στο πίσω κάθισμα;..   :-[ :-[ :-[

Πασχάλης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Αγαπημένο ξύλο: Σημύδα, Δρυς
Απ: Cajon
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 24, 2013, 05:37:38 μμ »
Συνέχεια από αυτά που έγραψε ο Boulis:
Οι ελβετοί που το πρωτοέφτιαξαν ήταν κατασκευαστές βαρελιών της καραϊβικής αλλά ήθελαν να φτιάξουν ένα όργανο που να έχει τον ήχο των βαρελιών αλλά να είναι και πιο εύχρηστο (να παίζεται με τα χέρια και όχι με τα ειδικά ξυλάκια) και να μη χρειάζεται συχνά κουρδισμα. Γύρισαν λοιπόν ανάποδα τον πάτο του βαρελιού και αφού τό κουρδισαν (αυτό γίνεται με σφυριλάτιση), του έκαναν "εναζώτωση". Είναι η νιτροποίηση που ειπώθηκε και είναι μια θερμό-χημική διεργασία που σκληραίνει επιφανειακά μέταλλα. Εκτός των όσων αναφέρθηκαν, η εναζώτοση σε ατσάλι χρησιμοποιείται για εκκεντροφώρους σε πειραγμενες μηχανές ενώ σε Τιτάνιο δίνει εκείνο το κίτρινο χρώμα που έχουν τα καλά τρυπανάκια. Σαν διαδικασία δεν είναι απαγορευτικό το κόστος της. Κάτι σε 0.50 ευρώ το κιλό μετάλλου κάνει στη Θεσσαλονίκη. Τέλος οι ελβετοί το ξανακουρδισαν μετά την εναζώτοση και του έβαλαν κοίλο πάτο για να δημιουργηθεί ηχείο.

Boulis, πίσω από τις βιδουλες βρίσκεται το snare και σε εκείνο το σημείο καλό είναι η τάπα να μπορεί να κάνει μεγαλύτερη ταλαντωση.

Καλά Χριστούγεννα,
Πασχάλης
Ο έξυπνος, μαθαίνει από τα λάθη του
Ο σοφός, από τα λάθη των άλλων
Ο βλάκας, ποτέ...

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: Cajon
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 25, 2013, 01:16:06 μμ »
Βρε τι μαθαίνει κανείς!!!!

Κι εγώ που νόμιζα ότι είναι ένα απλό ........... κασόνι!!!!! :-[ :-[ :-[

Tags: