Αποστολέας Θέμα: φωτισμος  (Αναγνώστηκε 4749 φορές)

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
φωτισμος
« στις: Φεβρουάριος 09, 2021, 05:51:36 πμ »
ανοιγω ενα θεμα* να δουμε λιγακι τον φωτισμο του χωρου, ποσα βατ πρεπει ανα τετραγωνικα-κυβικα, θερμος η ψυχρος, λαμπες φθοριου, διαχυτες, γενικα τι ειναι σπεσιαλε, και για τα ματια κυριως να ναι ξεκουραστα
πειτε καμια γνωμη ρε παιδια, γιατι ολα ξεκινησαν με μια καμμενη λαμπα και οταν πηγα να παρω ημουν σε τριλημα, αλογονου βσ ζεστου λεντ βσ ψυχρου λεντ, ετσι μπηκα στο κολπο να τα φτιαξω ολα τα καλωδια-λαμπες απο την αρχη.
(μονο η ασφαλεια, που ειναι ξεχωριστη για τον χωρο, ειναι οκ)
καθε γνωμη καλοδεχουμενη. :)

δε μου εφταναν ολα τα αλλα, εβαλα κ νταλγκα να φτιαξω τον φωτισμο του χωρου
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Πασχάλης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Αγαπημένο ξύλο: Σημύδα, Δρυς
Απ: φωτισμος
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 09, 2021, 11:12:31 πμ »
Ωραίο θέμα Στέλιο, με απασχόλησε και εμένα πριν από λίγο καιρό και το έψαξα.

Οι αρχιτέκτονες του φόρουμ θα μας πληροφορήσουν ως πιο αρμόδιοι αλλά βρήκα τα ακόλουθα:
  • Η μονάδα μέτρησης της φωτεινής έντασης είναι το Lumen και είναι θεμελιώδες μέγεθος δηλαδή δεν έχει να κάνει με watt, volt, θερμοκρασία κλπ.
  • Αν θέλουμε να φωτίσουμε έναν χώρο, τότε τα Lumen μοιράζονται στα τετραγωνικά μέτρα που πέφτει το φως και έχουμε νέα μονάδα μέτρησης, τα Lux (Lumen /m2, μονάδα πυκνότητας φωτεινότητας)
  • Η λάμπες αναγράφουν τα Lumen στη συσκευασία οπότε αν διαιρέσεις με τα τετραγωνικά που θα φωτίζει, έχεις τα Lux που θα δώσει στο χώρο.
  • Ένα νούμερο να έχουμε στο νου για σύγκριση είναι 200 Lux για επαρκή φωτισμό εργασίας
  • Μιά άλλη παράμετρος που επειρεάζει είναι πως δίνει το φως ένας λαμπτήρας δηλαδή τι ακτίνα έχει ο φωτεινός κύκλος που προβάλεται στην επιφάνεια που φωτίζεται
  • Έτσι είναι καλύτερα σε ένα εργαστήριο 80 τ.μ. να έχουμε 10 λάμπες των 1600 Lumen παρά δύο προβολείς των 8000 Lumen
  • Τώρα, το χρώμα του φωτός είναι ένας άλλος παράγοντας και το μετρούν με θερμοκρασία δηλαδή αν θερμαίναμε ένα σώμα στους 3000 βαθμούς, θα μας έδινε μια απόχρωση του κίτρινου ενώ σε πιο ψηλές θερμοκρασίες παίρνουμε πιο λευκό φως (π.χ. στην ηλεκτροκολλητή)
  • Η προτίμηση είναι προσωπική υπόθεση αλλά με το λευκό εστιάζει κανείς πιο εύκολα ενώ το κίτρινο είναι πιο ξεκούραστο καθώς φέρνει πιο κοντά στο φως του ήλιου
  • Τέλος, οι λάμπες LED έχουν την καλύτερη απόδοση μετατροπής της ηλ. ενέργειας σε φωτεινότητα σε σχέση με άλλου είδους λάμπες αλλά είναι και πιο ακριβές οπότε καλό είναι να διαλέγει κανείς λαμπτήρες με μεγάλη διάρκεια ζωής για να προλάβει να κάνει απόσβεση τη «επένδυση»

Αυτά πάνω-κάτω ανακάλυψα στην έρευνά μου και ελπίζω να βοηθούν.
Ο έξυπνος, μαθαίνει από τα λάθη του
Ο σοφός, από τα λάθη των άλλων
Ο βλάκας, ποτέ...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: φωτισμος
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 09, 2021, 11:52:46 πμ »

    - Ένα νούμερο να έχουμε στο νου για σύγκριση είναι 200 Lux για επαρκή φωτισμό εργασίας[/li][/list]
    - Μιά άλλη παράμετρος που επειρεάζει είναι πως δίνει το φως ένας λαμπτήρας δηλαδή τι ακτίνα έχει ο φωτεινός κύκλος που προβάλεται στην επιφάνεια που φωτίζεται



    δυο λόγια γιατί είμαι στη δουλειά και δεν προκάνω (που λεγε γνωστός πολιτικός της αρχαιότητας)

    - τα 200 είναι για γενικό φωτισμό, για ειδικό (π.χ. πάγκος εργαστηρίου) μπορεί να είναι και παραπάνω ανάλογα με τη χρήση
    - το επίπεδο φωτισμού σε περίπτωση πάγκου είναι 0,80 (για να διαβάσεις τον πίνακα παρακάτω)
    - η γωνία ως προς την κατακόρυφο είναι ~ 30° από κάθε πλευρά (για σημειακή πηγή που κρέμεται από το ταβάνι φαντάσου το καλώδιο να είναι διχοτόμος γωνίας 60°). Μέσα σ' αυτήν την περιφέρεια πρέπει να εξασφαλίζεις το απαιτούμενο, και παραέξω προφανώς θα φωτίζεται αλλά δεν υπάρχει απαίτηση.


    αυτά κι άλλα πολλά αν έχεις το κουράγιο τα διαβάζεις εδώ (Πίνακας 2.4 σελ. 36/188 και το κείμενο από 150/188 και μετά)

    http://portal.tee.gr/portal/page/portal/SCIENTIFIC_WORK/GR_ENERGEIAS/kenak/files/TOTEE_20701-1_2017_TEE_1st_Edition.pdf

    βέβαια το παραπάνω pdf έχει στόχο την κατανάλωση ενέργειας κι όχι καθαυτή τη μελέτη φωτισμού. Για περισσότερα ψάξε με λέξεις κλειδιά "φωτομετρία", "μελέτη φωτισμού" ή συνδυασμό "μελέτη φωτομετρίας" κτλ.

    ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

    • Hero Member
    • *****
    • Μηνύματα: 6.116
    Απ: φωτισμος
    « Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 09, 2021, 03:55:05 μμ »
    εγω για πολλα χρονια δουλευα στα σκοταδια με ενα λαμπτηρα απο αυτο που διαβαζουν οι φοιτητες.Μετα εβαλα φθοριου κρεμασμενες απο το ταβανι.Τωρα και παλι δεν μου φτανει το φως.σχολουμαι απο μικρος με τα μηχανακια αμαξια και εχω φιλους σε συνεργεια εχω καταληξει οτι οτι φως κι αν εχεις, χρειαζεσαι και μια λαμπα συνεργειου με led που την μεταφερεις εκει που θες να εστιασεις
    Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

    Stergios_lutherie

    • Hero Member
    • *****
    • Μηνύματα: 1.176
    • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
    • Αριθμός κατασκευών: 14
    Απ: φωτισμος
    « Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 09, 2021, 04:20:16 μμ »
    Να πω και γω τη δική μου εμπειρία:
    Για γενικό φωτισμό δεν μπαίνω σε λεπτομέρειες γιατί το μόνο ζητούμενο είναι να βρίσκω ό,τι υπάρχει τριγύρω. Ο κανόνας είναι: Δεν βλέπω = ανεβάζω τα Watt ή προσθέτω λάμπες.
    Αλλά για το φωτισμό των σημείων εργασίας, χρησιμοποιώ πάντα δύο φωτιστικά πάγκου (αυτά με το μπράτσο που πηγαίνεις όπου θέλεις το κεφάλι του φωτιστικού). Ο συνδιασμός δύο φωτιστικών δίνει την ευχέρεια να φωτίσεις όπως θέλεις το κομμάτι εκεί όπου το δουλεύεις αντί να αναγκαστείς να το μετακινήσεις (που δεν είναι πάντα εύκολο) για να φωτιστεί βολικότερα. Χρησιμοποιώ για αυτά τα φωτιστικά λάμπες LED 21W που αποδίδουν 1900 Lumen η κάθε μία με κιτρινωπό φως (θερμοκρασία φωτός 3000 Kelvin).

    Nikos

    • Hero Member
    • *****
    • Μηνύματα: 1.473
    • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
    • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
    • Περιοχή: Αθήνα.
    Απ: φωτισμος
    « Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 09, 2021, 05:50:37 μμ »
    Βρε παιδιά, εγκό ντεν καταλαμπαίνει, Πακιστάν μόνο με Λυχνάρι του Αλομπεριντίν...Αλαντίν ντουλεύει, Εχω φθορίου εκεί που έχω τους πάγκους, μια διπλή, Αν θέλετε Κύριοι εξηγήστε με πιο απλά λόγια και σε εμάς, Ας πούμε Στέργιο μπορείς να βάλεις και μια φώτο να μας δείξεις για τι λάμπες μιλάς;
    Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
    Στις δροσές και στα φεγγάρια.

    Γρηγόρης Μαυρακης

    • Hero Member
    • *****
    • Μηνύματα: 1.456
    • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
    • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
    Απ: φωτισμος
    « Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 09, 2021, 06:57:29 μμ »
    εγω για πολλα χρονια δουλευα στα σκοταδια με ενα λαμπτηρα απο αυτο που διαβαζουν οι φοιτητες.Μετα εβαλα φθοριου κρεμασμενες απο το ταβανι.Τωρα και παλι δεν μου φτανει το φως.σχολουμαι απο μικρος με τα μηχανακια αμαξια και εχω φιλους σε συνεργεια εχω καταληξει οτι οτι φως κι αν εχεις, χρειαζεσαι και μια λαμπα συνεργειου με led που την μεταφερεις εκει που θες να εστιασεις

    Η πιο μεγάλη αλήθεια.. φώτιση επαρκώς τον χώρο για να βλέπω που πατάω και που είναι το καθετί αλλά όταν δουλεύω έχω δύο φοιτητικές λάμπες με βραχίονα και λάμπες led με το ΜΕΣΑΙΟ  χρώμα.. δλδ 4000 με 4500 Κ..
    Όσο αφορά για τον χώρο έχω βάλει σκαφακια με διπλές μακριές λάμπες.. απλώνει το φως πολύ ωραία.. Το πιο βασικό είναι για μένα το μεσαίο.. πολύ ξεκούραστο φως..

    steliosguitar

    • Moderator
    • Hero Member
    • *****
    • Μηνύματα: 7.180
    • Αριθμός κατασκευών: #78
    • Περιοχή: Ελληνικό
    Απ: φωτισμος
    « Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 10, 2021, 06:16:42 μμ »
    ενώ το κίτρινο είναι πιο ξεκούραστο καθώς φέρνει πιο κοντά στο φως του ήλιου


    πασχαλη-μανο και ολους σας παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις.
    μανο θα το ριξω στο διαβασμα πριν κανω οτιδηποτε οποτε τα σ/κ θα ειμαι κλεισμενος σε σεμιναρια ηλεκτρολογιας  ;D
    πασχαλη νομιζω ηλιακου φωτος ειναι το ψυχρο-μπορει να κανω κ λαθος...
    τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
    εκτος ισως απο δυο...

    sakkalis

    • Moderator
    • Hero Member
    • *****
    • Μηνύματα: 2.584
    Απ: φωτισμος
    « Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 10, 2021, 06:30:04 μμ »
    Στέλιο το θέμα είναι πολύ ενδιαφέρον και είναι ένα θέμα που με απασχολεί τελευταία και εμένα.[/size]Έχω καλό γενικό φωτισμό με λάμπες φθορισμού βέργες. Παρόλα αυτά μιας και το τελευταίο διάστημα έχω αρχίσω να αναπτύσω πρώιμη εφηβική πρεσβυωπία (σπάνιο φαινόμενο στα 29 έτη που είμαι ;D ;D  ) έχω εξτρά φωτιστικά στα σημεία εργασίας. Στον πάγκο έχω μια μόνιμη LED  κρεμασμένη απο έπάνω και δύο φωτιστικά φορητά (ένα LED και ένα με μικρή λάμπα φθορισμού). ένα φωτιστικό LED στην κορδέλα και μία LEDοταινία σε ένα δεύτερο πάγκο που λειτουργεί ως χώρο για σχεδιασμό θεωρητικά αλλά πιο πολύ ακουμπάω πράγματα πάνω του).Από τον γενικό φωτισμό δεν είμαι ευχαριστημένος, γιατί έχω την αίσθηση ότι τρεμοπαίζει και με κουράζει και μαλλον κάνει ποαράσιτα στο ραδιόφωνο που ακούω λόγω του ασθενούς σήματος (υπόγειο γαρ).Έχω σκοπό να αντικαταστήσω το γενικό φωτισμό κάποια στιγμή, αλλά μάλλον εντάσσεται και αυτό στο πενταετές πρόγραμμα. ;D
    Δημήτρης Σ.

    ''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
    Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

    Ιωσήφ Τορρένς

    • Hero Member
    • *****
    • Μηνύματα: 3.207
    • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
    • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
    Απ: φωτισμος
    « Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 10, 2021, 07:45:28 μμ »
    Ο Στέργιος , ο Γρηγόρης και ο Δημήτρης έγραψαν για δυο φωτιστικά μετακινούμενα για να βλέπουμε καλά το σημείο εργασίας .

    Από προσωπική εμπειρία ταυτίζομαι απόλυτα με τη γνώμη τους .   {celebrate012}
    Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
    Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

    Γρηγόρης Μαυρακης

    • Hero Member
    • *****
    • Μηνύματα: 1.456
    • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
    • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
    Απ: φωτισμος
    « Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 10, 2021, 08:12:22 μμ »
    Με πάσα σίγουρία το χρώμα της ημέρας είναι 4000 με 4500 Κ. Το ιδανικό για κλειστούς χώρους διάβασμα και συνεπώς εργασία..

    Aggelos83

    • Full Member
    • ***
    • Μηνύματα: 140
    • Αγαπημένο ξύλο: maple
    Απ: φωτισμος
    « Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 10, 2021, 09:28:34 μμ »
    4000 = φως ημερας , ξεκουραστο και οτι καλυτερο για εργασια- διαβασμα. αν θες χαλάρωση 2700-3000. ΜΗ πας σε ψυχρο τύπου 6500 , ειναι κουραστικό.

    Γρηγόρης Μαυρακης

    • Hero Member
    • *****
    • Μηνύματα: 1.456
    • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
    • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
    Απ: φωτισμος
    « Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 10, 2021, 10:34:48 μμ »
    https://www.skroutz.gr/mp/66612754/ACA-Fotistiko-Grafeiou-16-5x36cm-Mayro-DORO-LAMPTIRAS-A606CWE27-SF606B.html

    Αυτό έχω και αν πάθει κάτι το ίδιο θα πάρω..

    Stergios_lutherie

    • Hero Member
    • *****
    • Μηνύματα: 1.176
    • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
    • Αριθμός κατασκευών: 14
    Απ: φωτισμος
    « Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 11, 2021, 12:24:41 πμ »
    Στέργιο μπορείς να βάλεις και μια φώτο να μας δείξεις για τι λάμπες μιλάς;
    Νίκο, τα φωτιστικά είναι αρθρωτά, κάπως έτσι. Οι λάμπες είναι LED βιδωτές με το συνηθισμένο βίδωμα Ε27 (εκτός από το μακρόστενο στη δεύτερη φωτο που παίρνει λάμπες φθορισμού).

    xray

    • Newbie
    • *
    • Μηνύματα: 16
    • Αγαπημένο ξύλο: μελιο
    • Αριθμός κατασκευών: 1
    Απ: φωτισμος
    « Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 11, 2021, 09:20:36 πμ »
    οι λάμπες led όπως λένε όλοι είναι οι καλλίτερες. Αλλά υπάρχουν μεγάλες διαφορές στην απόδοση από λάμπα σε λάμπα. Οι ανώνυμες κινέζικες(οι πιό φθηνές) δεν έχουν καμία σχέση στην απόδοση με τις κινέζικες πάλι που έχουν κάποια φιρμα ,και καμία μα καμία σχέση με τις επώνυμες . Οσο για τις φθορίσμού  ύπάρχουν σε όλα τα μεγέθη σε led χωρίς να τρεμοπαίζουν όπως οι φθορισμού  γι αυτό είναι πιό ξεκούραστες. οι λάμπες τύπου φθορισμού βγαίνουν σε 4500kelvin και πάνω.για να μην μπερδευόμαστε με τα kelvin ,Γύρω στα 3000 kelvin είναι περίπου όπως μια κλασική λάμπα πυρακτώσεως και 4000 kelvin οπως μια παλιά λάμπα φθορισμού.  Οι λάμπες φθορισμού  από οτι έχω διαβάσει σιγά σιγά οι αποσύροναι από την αγορά

    Tags: