Αποστολέας Θέμα: τριχορδο μπουζουκι παλισανδρος  (Αναγνώστηκε 26548 φορές)

Χρήστος Φυλλαρίδης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 380
τριχορδο μπουζουκι παλισανδρος
« στις: Ιανουάριος 28, 2012, 01:03:40 πμ »
Ειναι η  δευτερη ολοκληρωμενη κατασκευη.Αλλο καλουπι μικροτερο απο το πρωτο.Η ιδιαιτεροτητα του ειναι το σπαστο καπακι,αλλοστε αυτος ειναι ο λογος που το ξεκινησα ,να πειραματιστω πανω σ'αυτο.Φυσικα ηθελα να δοκιμασω και τον παλισανδρο να δω πως δουλευεται και τι ηχο θα δωσει στο τελος,αυτο το περιβοητο ξυλο.Τα μικρα μαδερακια  που ειχα ηταν ακαταλληλα,εντελως ακαταλληλα ομως,καθολου ισοβενα,κυματοειδη νερα  και πλαγια,με αποτελεσμα κατα το λυγισμα να εχω σπασιματα αλλα και η ντουγα στο τελος να εχει ταση για στρεβλωση,τελος παντων το δουλεψα κι εγινε το σκαφος χωρις προβληματα χοντρα.Το μπρατσο ειναι βεγγε και φλαμουρι,καραολο λευκα,τακος λευκα.Το καπακι χαμηλης ποιοτητας,ελατο 3 ευρω,δεν εχει ακτινικη κοπη.Κοινως οτι απομειναρια  απο ξυλα ειχα τα εβαλα.Τωρα το τι θα βγει απο ηχο,ο θεος κι η ψυχη του.Προς το παρον αυτα.Λιγες φωτο απο τα μεχρι στιγμης σταδια κατασκευης:

Χρήστος Φυλλαρίδης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 380
Απ: τριχορδο μπουζουκι παλισανδρος
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 28, 2012, 01:09:02 πμ »
.....

dimitris_7

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 250
Απ: τριχορδο μπουζουκι παλισανδρος
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 28, 2012, 01:42:01 πμ »
πολυ ωραια δουλεια φιλε μου και προσεγμενη..εχω μια απορια ομως...στη φωτογραφια που φαινεται το μπρατσο ενωμενο με το σκαφος...απο οτι φαινεται απο τη φωτο στο σημειο ενωσης,στον μπροστινο τακο εχεις προσαρμοσει το λεγομενο "δοντι " του μπρατσου..στη φωτο φαινεται οτι σαν δοντι εχεις αφησει πολυ λεπτο κομματι..ισα ισα την κοντρα του μπρατσου.ειναι πραγματι ετσι η φαινεται στη φωτογραφια? φαινεται δηλαδη οτι η ενωση μπρατσου και τακου γινεται με πολυ λεπτο ξυλο,ισα ισα οσο ειναι η κοντρα δηλαδη

Ανδρέου Δημ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.380
    • Κατασκευες
Απ: τριχορδο μπουζουκι παλισανδρος
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 28, 2012, 08:29:00 πμ »
Καλημερα!!!

Πολυ καλη δουλεια και ευχομαι και σε ηχο να βγει πολυ καλο!
Στο σκαφος εχεις κανει πολυ ωραια δουλεια και το ξυλο αυτο πραγματι ειναι ιδανικο!
Στην ταστιερα εχεις χαραξει τελεια τα σχεδια και θελω να μας πεις το εξαρτημα αυτο που εβαλες
αν το πηρες απο το διαδικτυο και να μας δωσεις το link

Ωραια πατεντα για χαραξη ταστιερας. Θελω να ρωτησω στον τακο της χορδιερας
εχεις κατεβασει πιο χαμηλα ενα ξυλακι! Δεν το εχω ξαναδει αυτο και φανταζομαι για καλυτερη ενισχυση το εβαλες; Επισης το καμαρι που ειναι στον καβαλαρη φαινεται να ειναι κολλημενο
με κλιση σε σχεση με τον καβαλαρη! Δεν ξερω αν εγινε κατα λαθος αλλα ξερω οτι στα παλια μπουζουκια το εκαναν με αυτον τον τροπο βελτιωνοντας τον ηχο!
Και εγω σε ενα τζουρα το 2009 που εφτιαξα το κολησα κατα λαθος στραβα
αλλα το οργανο επαιζε μια χαρα!
Οντως το μορσο φαινεται πιο λεπτο απο οτι πρεπει!
Απο οτι υπολογιζω πρεπει να ειναι πανω 8-10 χιλιοστα και κατω 1,5 ποντο!
Εχω την αισθηση μιας και ειναι μικροτερο το σκαφος οτι θα το κανεις τριχορδο!
Εγω στο τετραχορδο το μορσο το κανω 23 πανω και 27 κατω!

Καλη συνεχεια φιλε μου και ευχομαι να πετυχει το σπαστο καπακι και να βγαλεις πολυ καλο ηχο!!



Vagges2010

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.320
Απ: τριχορδο μπουζουκι παλισανδρος
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 28, 2012, 09:24:09 πμ »
Χρήστο δεν μπορώ παρά να πω ένα μεγάλο μπράβο. Πολύ όμορφη και συμαζεμένη δουλειά !!!! Με επιμέλεια και μεράκι. Μπράβο !!!
Και μια ερώτηση. Βλέπω ότι χαράζεις την ταστιέρα αφού την έχεις ήδη διαμορφώσει στην τελική της μορφή. Αυτό προφανώς το κάνεις γιατί στο επιτρέπει η πατέντα που έχεις κάνει για την χάραξη. Μήπως μπορείς να μας κάνεις μια ανάλυση της πατέντας ? Βοηθάει πολύ να γίνεται η χάραξη σε διαμορφωμένη ταστιέρα και με κολλημένα τα celluloid.
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

Χρήστος Φυλλαρίδης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 380
Απ: τριχορδο μπουζουκι παλισανδρος
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 28, 2012, 09:49:09 πμ »
Φιλοι Δημητρηδες ευχαριστω για τα καλα λογια.Η ενωση του μπρατσου με το σκαφος πραγματικα ειναι ετσι,το μορσο ειναι 6 πανω και 9 κατω,η ιδεα προερχεται απο εδω  http://www.khalafoud.com/Jameel_OudConstruction6.htm.Στο ουτι βεβαια το εχει κανει  παραλληλογραμο , εγω το εκανα πυραμιδα (χελιδονοουρα) οπως κλασικα γινεται στα μπουζουκια μονο που το εκανα πιο λεπτο αλλα πιο ψηλο.Κανοντας το λεπτο εκμεταλλευτικα ολο το παχος που μου δινει η τομη του τελιωμενου μπρατσου στην ενωση με το σκαφος και ετσι το μορσο νε μεν λεπτο αλλα εχει υψος,η μοναδικη μεγαλη δυναμη που υπαρχει ειναι αυτη των χορδων που ελκουν το μπρατσο και εχει την ταση να το φερει εμπρος και να το ξεκολλησει,σε αυτην με το υψος αυτο αντιστεκεται μια χαρα,σιγουρα ειναι πιο ευαισθητο σε πλαγιες δυναμεις,αλλα τετοιες δεν υπαρχουν,μονο εαν γινει αλλη χρηση του μπουζουκιου  ή αν πεσει.Το εξαρτημα που χαραξα τα σχεδια στην ταστιερα ειναι απο stewmac  http://www.stewmac.com/shop/Tools/Special_tools_for_Routing/Precision_Router_Bases/Precision_Router_Base.html
Ο τακος της χορδιερας ο οποιος μπηκε στο καλουπι πριν φτιαχτει το σκαφος,ειναι αυτο το ξυλακι και πιανει ισα ισα την περιοχη που συγκλινουν  και ενωνονται ολες οι ντουγες.Προρθεσα κατοπιν και δυο κομματια δεξια και αριστερα απο αυτο για να εχει περισσοτερο παχος το ξυλο οπου θα μπουν οι βιδες της χορδιερας.
  Το καμαρι προς τον καβαλαρη δεν ειναι κατα λαθος ετσι, ειναι λοξο απο σχεδιασμου,φοβηθηκα να δωσω μεγαλυτερη κλιση, πρωτη φορα κανω αυτην την διαταξη οπλισμου, δινουν κλιση και στο αλλο καμαρι της τρυπας και αρκετη μαλιστα, οπως και το μεγιστο υψος τους  δεν ειναι στην μεση του καπακιου αλλα προς την πριμα μερια,τελος παντων  σε αλλο οργανο ισως εχω μεγαλυτερο θαρρος και κανω διαφορα απ αυτα.

Ανδρέου Δημ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.380
    • Κατασκευες
Απ: τριχορδο μπουζουκι παλισανδρος
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 28, 2012, 10:00:41 πμ »
Χρηστο το Link που εβαλες για το ουτι δεν δουλευει!

Ηθελα να σε ρωτησω ποσο βαθος εκανες το αυλακι;

Επισης θελω να μαθω για την φρεζα οχι για την βαση!
Σε ευχαριστω!

Χρήστος Φυλλαρίδης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 380
Απ: τριχορδο μπουζουκι παλισανδρος
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 28, 2012, 10:15:37 πμ »
Βαγγελη  σε ευχαριστω. Λοιπον η πατεντα εχει ως εξης: σε ξυλο παχους 2-3 εκατοστων μηκος 80  και πλατος 10 ,εφτιαξα και κολλησα τους οδηγους αυτους που κρατανε το πριονι καθετο  σε ολους τους αξονες.Την  αποσταση μεταξυ των οδηγων την εκανα τετοια που χωραει μεχρι και ταστιερα ακουστικης κιθαρας , ειναι 6 εκατοστα.Στο μεσω ακριβως της αποστασης αυτης τραβηξα μια γραμμη κατα μηκος.Απο κοντρα πλακε εφτιαξα ενα κομματι 70 χ 6 εκατοστα και τραβηξα και σ αυτο την μεση γραμμη,στην ουσια ειναι ενα βαγονι που φερει επανω την καθε ταστιερα.Η καθε ταστιερα πληρως διαμορφωμενη φερει επισης την μεση γραμμη και κολλιεται με διπλης οψεως κολλητικη ταινια πανω στο βαγονι ετσι που ολες οι μεσες γραμμες να συμπιπτουν.Χρειαζεται προσοχη στην κατασκευη του βαγονιου και πρεπει το πλατος του να ειναι ακριβως οσο η αποσταση των οδηγων του πριονιου ,6 εκατοστα δηλαδη σε εμενα,πρεπει λιγο να σφηνωνει , βαζουμε σαπουνι στις ακμες του βαγονιου για να μπορει να γλιστραει και να κινειται κατα μηκος μονο,δεν πρεπει να εχει τζογο,αλλα και να αποκτησει με τον καιρο,γιαυτο ειναι χαραγμενες ολες οι μεσες γραμμες για να υπαρχει ελεγχος.Σαπουνι επισης βαζω καθε φορα και στη λαμα του πριονιου γιατι και αυτη σφηνωνει στους οδηγους.Ελπιζω να εγινα κατανοητος,εαν οχι ,μπορω να ανεβασω αναλυτικα φωτογραφιες της κατασκευης.

Χρήστος Φυλλαρίδης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 380
Απ: τριχορδο μπουζουκι παλισανδρος
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 28, 2012, 10:22:48 πμ »
Η φρεζα ειναι μια που ειχα απο αλλο μικροδραπανο  απο αλεξ πακ,δεν την ειχα χρησιμοποιησει ποτε και τωρα μου φανηκε πολυ χρησιμη.Το αυλακι το εκανα 0,3 ,λιγο λιγοτερο απο 0,4 που ειναι το παχος του σελουλοιντ.  http://www.khalafoud.com/Jameel_OudConstruction6.htm  ελπιζω να δουψει το λινκ τωρα

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: τριχορδο μπουζουκι παλισανδρος
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 28, 2012, 10:41:04 πμ »
Φίλε Χρήστο,
συγχαρητήρια. Η κατασκευή σου φαίνεται να είναι πάρα πολύ προσεγμένη αν και είπες ότι χρησιμοποίησες περισσευούμενα ρετάλια από άλλες κατασκευές σου.

Χαίρομαι ιδιαιτέρως τους ανθρώπους που δεν φοβούνται να πειραματιστούν και να πάρουν το ρίσκο και μιας κάποιας αποτυχίας.
Από τότε που ξεκίνησες την προσπάθεια για το σπαστό καπάκι ήταν φανερό ότι οι ικανότητές σου ήταν σε υψηλό επίπεδο. Το αποδεικνύει η ποιότητα κατασκευής του συγκεκριμένου οργάνου.

Αν και το επισήμαναν και οι προηγούμενοι θα επιμείνω κι εγώ λίγο στο στενό μόρσο της ένωσης του μάνικου με το σκάφος. Έχεις δίκιο ότι φυσιολογικώς οι τάσεις των χορδών είναι μόνο προς το κάθετο επίπεδο του μάνικου. Όμως τα διαφορετικά πάχη των χορδών και ειδικώς οι μπουργκάνες εφαρμόζουν μια ανισόρροπη τάση επάνω στο μάνικο. Συνέπεια αυτού νομίζω ότι πρέπει να είναι το προσεκτικό και ομοιόμορφο αρχικό κούρδισμα και μετέπειτα μια επιπλέον προσοχή ώστε το όργανο να μην επηρεάζεται από σοβαρές μεταβολές θερμοκρασίας.

Όσον αφορά τώρα την κλίση στο καμάρι του καβαλάρη πράγματι επηρεάζει τον ήχο. Ξέρω έναν οργανοποιό που έλεγε ότι τίποτα δεν είναι θέσφατο στην οργανοποιία και όταν είδα "στραβοκολλημένο" καμάρι σε σύγχρονο μπουζούκι του κατάλαβα εν μέρει μέχρι που μπορεί να φτάσουν οι πειραματισμοί για επίτευξη καλού ήχου. Σε συζήτηση μαζί του (δεν ήταν ιδιαιτέρως αποκαλυπτικός) ας πούμε ότι κατάλαβα ότι η κλίση αντισταθμίζει ορισμένες ατέλειες στο κούρδισμα του καπακιού, εξισορροπεί την ένταση σε κάποιες ακραίες νότες ενώ ταυτοχρόνως δίνει και περισσότερες αρμονικές.
Επαναλαμβάνω ότι κατέληξα σ' αυτό το συμπέρασμα χωρίς να είμαι σίγουρος ότι αυτά εννοούσε ακριβώς.

Τώρα για τον ήχο του μπουζουκιού σου, εγώ είμαι πεπεισμένος ότι θα είναι υπέροχος.

Τα συγχαρητήριά μου και πάλι.

Blekos Kerkyra

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 982
  • Ουτε καν ερασιτεχνης...
    • Youtube
  • Αγαπημένο ξύλο: Τιμιο ξυλο
  • Αριθμός κατασκευών: Κατασκευές...επισκευές...!
  • Περιοχή: Κέρκυρα
Απ: τριχορδο μπουζουκι παλισανδρος
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 28, 2012, 11:02:05 πμ »
Πολυ ομορφο!!!
Πανεμορφο ξυλο ο παλισανδρος...το σκαφος ειναι κουκλακι.
Μια χαρα ηχο θα βγαλει....εχει γινει πολυ καλη δουλεια!
Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

https://www.youtube.com/c/blekoskerkyra

dimitris_7

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 250
Απ: τριχορδο μπουζουκι παλισανδρος
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 28, 2012, 11:56:41 πμ »
εμενα φιλε μου η κατασκευη μου αρεσει πολυ..φαινεται οτι γινεται πολυ προσεγμενη δουλεια ,και θα εχει ωραιο αποτελεσμα....χωρις παρεξυγηση ομως εχω μια ανησυχια,οτι εκανες το δοντι πολυ λεπτο..συγκρινεις την τεχνικη ,με το ουτι.ομως το ουτι ειναι αλλης γεωμετριας οργανο,και το μπρατσο του πολυ μικροτερο...το μπρατσο του τριχορδου,ειναι λεπτοτερο και κατα πολυ μακρυτερο,και οι δυναμεις που εφαρμοζονται στον τακο(απο την ταση των χορδων) ειναι τεραστια...μηπως πρεπει να το ξανασκεφτεις πριν καπακωσεις? ειναι αμαρτια τοσο καλη δουλεια να ριψοκινδυνεψει,χωρις λογο για μερικα χιλιοστα ξυλου,που θα προσφερουν στιβαροτητα στο συγκεκριμενο σημειο.
και παλι χωρις παρεξυγηση ετσι?

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: τριχορδο μπουζουκι παλισανδρος
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 28, 2012, 11:57:45 πμ »
ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΟΡΣΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΟΣ ΣΤΕΝΟ ...ΜΕ ΚΑΛΥΨΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ. ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΕΥΧΟΜΑΙ.   ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΝΕ ΠΙΣΤΕΨΕ ΤΟ!!!!!!!!
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

theodoropoulos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Αγαπημένο ξύλο: Padauk
Απ: τριχορδο μπουζουκι παλισανδρος
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 28, 2012, 03:00:34 μμ »
Aπο αυτο το λινκ ξεκινησα να κανω και γω το πρωτο μου ουτι αλλα δυστυχως οπως ειπαν και τα παιδια ειναι πολυ λεπτο..λκαι σου επισημαινω μερικα λαθη κατα την γνωμη μου σε αυτη τ την σελιδα...
1)πολυ λεπτο μορσο οπως προειπαμε
2)η ακρη του μικρου τακου εκει που δενει με το μανικο ειναι ημικυκλιο ενω στο ουτι ειναι αλλιως
3)κοιτα πως ενωνει το σωμα με το μπρατσο...ειναι τελειως ανορθοδοξο διοτι αμμα με την πιεση σηκωθει επανω μετα θα κανει κουρμπα ολη η ταστιερα σε σχεση με το καπακι...
τι θελω να πω???οτι ο τυπος δεν τα λεει σωστα και μηπως να το ξανασκεφτεις...εχουνε δικιο τα παιδια κατα την γνωμη μου...ασε που στο ουτι οι τασεις δεν ξερω αν ειναι ιδιες με το μπουζουκι....γνωμη μου παντα και να με συμπαθας... :) ;) :D

ρεμα

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 210
Απ: τριχορδο μπουζουκι παλισανδρος
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 28, 2012, 03:41:42 μμ »
το κοτσανι το κολλησες στην ευθεια και μετα εδωσες κλιση πλανιζωντας πο τη μεση και κατω???