Αποστολέας Θέμα: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Οκτώβριος-Νοέμβριος-Δεκέμβριος 2023  (Αναγνώστηκε 6328 φορές)

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Καλο μηνα σε ολους!
καλες κατασκευες!


μην ξεχνατε και τη ψηφοφορια (μερες που ειναι, η δικη μας μαζι με τις δημοτικες  ;D )
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Καλό μήνα κι από εμένα.
Επιτέλους ξεκίνησε η κατασκευαστική σεζόν για εμένα με μία καλίμπα (βλ. http://www.luthier.gr/index.php?topic=4490.msg85651#new).
Άντε να αρχίσουμε να ανεβάζουμε καμιά κατασκευή στο φόρουμ, έστω και απλόϊκή.


Μάγκες μη ξεχνάτε και τη ψηφοφορία όπως λέει και ο Στέλιος. Μέχρι τώρα τα αποτελέσματα είναι αποθαρρυντικά αλλά ελπίζω να αλλάξουν.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
μετα το 5αρακι τη κυριακη,

 


ηλθε η ωρα για σκαρπελα...
λυγιστηκαν τα πλαϊνα
και σκαφτηκε η θεση της ροζετας στο καπακι.
κατωπι, ξεκινημα χτισιμου ροζετας:



τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.686
Όμορφος φτιάχνει τα όμορφα! {celebrate013}
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Μοντελο μου! Αυτα ειναι.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Ναι αυτή είναι πρίν τα πέντε Χιλιομετρα, η φωτό μετα δε χωράνε τη γλώσσα μου που είχα βγει σα του μηρμυγκοφαγου... ;D
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
ροζετα φινιτο,
τριψιμο,
τρυπα,
τριψιματα γενικως,
λουστρακι στα επιμαχα σημεια
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
κι, αλλα τριψιματα, στο μαγαζι αυτη τη φορα:
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
έγραφα στη συζήτηση για την έκθεση, πριν λίγες μέρες:

Παράθεση
ελπίζοντας ότι θα καταφέρω κάποια στιγμή να επανέλθω. Για μένα - όπως για πολλούς νομίζω - η κατασκευή είναι ανάγκη και το καλύτερο φάρμακο στην περιβάλλουσα μιζέρια.

Σατανάδες, με βάλατε στην μπρίζα.

Με αφορμή ένα πακέτο που μου έστειλε ο Νίκος, άνοιξα κι ένα που είχε στείλει ο Στέλιος (ενάμισυ περίπου χρόνο πριν, Ιούνιο 2022) και σχεδόν είχα ξεχάσει την ύπαρξή του.
Ε, μύρισα τα ξύλα, τα τακτοποίησα, τα χάϊδεψα, τα θαύμασα .... και ξεκίνησα κιθάρα. Άντε να δούμε.
Ευχαριστώ και τους δύο ξανά και δημοσίως.

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
να κάνω μια μικρούλα διαφήμιση - περισσότερο ως προς την χρήση (κι όχι την μάρκα):

πριν κανα μήνα χρειάστηκε να ξεκολλήσω/ξανακολλήσω έναν καβαλάρη και αποφάσισα να πάρω έναν ατμοκαθαριστή να δοκιμάσω με ατμό - αντί για "σκέτο" ζέσταμα με θερμόλι πιστού αέρα  :D.

Ήταν κάτι που είχα συζητήσει με τον john2004 καμιά δεκαριά χρόνια πριν, συνεχώς το ξεχνούσα ή το ανέβαλα, τέλος πάντων τελικά τον πήρα τον ατμοκαθαριστή, τον πιο φτηνό της αγοράς, να δοκιμάσω.
Ο καβαλάρης ξεκόλλησε σε 10-15' χωρίς απώλειες και χωρίς ιδρώτα (όχι μόνο από ζέστη - αλλά ακόμα περισσότερο από άγχος, μην ξυρίσω και καπάκι μαζί).
Έμεινα σούπερ ευχαριστημένος, για ξεκόλλημα αποδείχτηκε πάρα πολύ χρήσιμο εργαλείο.
Χτές το δοκίμασα και στο γύρισμα των πλαϊνών: το πρώτο δεν το είχα "ψήσει" καλά και δεν ταίριαζε στο καλούπι ("λαστιχάριζε", πως να το πω, δεν κρατούσε το σχήμα του).

Αποφάσισα - μέχρι να γυρίσω το δεύτερο - να υποβάλλω το πρώτο σε "πειθαναγκασμό" που λέει κι ο Στέργιος: βρέξιμο και σφίξιμο μέσα στο καλούπι μέχρι να έρθει. Αλλά αντί για σκέτο νερό χρησιμοποίησα τον ατμοκαθαριστή. Και πάλι σούπερ αποτέλεσμα, άρχισε να στρώνει σχεδόν αμέσως. Οπότε όχι μόνο άτμιζα αυτό που ήταν στο καλούπι, αλλά ταυτόχρονα κι εκείνο που ήταν στις λάμπες για γύρισμα. Και πάλι πέτυχε, γύρισε τέλεια.

Είμαι λοιπόν πολύ ευχαριστημένος από τον ατμοκαθαριστή, είναι ο πιο φτηνός της αγοράς είπαμε, παρόλα αυτά για τις δικές μας τις δουλειές (δεν καθαρίζουμε κουρτίνες  να θέλουμε διάρκεια) είναι ό,τι πρέπει.

παραθέτω και φαντασμαγορικές φωτογραφίες:

 


 




« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 12, 2023, 10:50:11 πμ από Μάνος Τουρπάλης »

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Μάνο η λύση του ατμού είναι κάτι που σκεφτόμουν χρόνια και εγώ ότι κάνει.
Ωραία που το δοκίμασες και το μοιράστηκες μαζί μας να δούμε ότι όντως λειτουργεί.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 998
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Τέλεια ιδέα Μάνο.
Δηλαδη ατμιζες απευθείας την γέφυρα με αυτό και χαλαρωσαν οι σύνδεσμοι της κολλάς ; Δεν επιρρεαστηκε η ένωση του καπακιού;
Μετά κλασικά με "σπάτουλα" τον ξεκολλησες ;

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Τέλεια ιδέα Μάνο.
Δηλαδη ατμιζες απευθείας την γέφυρα με αυτό και χαλαρωσαν οι σύνδεσμοι της κολλάς ; Δεν επιρρεαστηκε η ένωση του καπακιού;
Μετά κλασικά με "σπάτουλα" τον ξεκολλησες ;

αρχικά μ΄ένα ξυραφάκι άνοιξα μιαν ιδέα την επαφή γέφυρας-καπακιού, ελάχιστα, ίσα ίσα να περάσει μέσα ατμός. Άρχισα να ρίχνω ατμό μ΄ένα σχετικό άγχος, έχοντας καλύψει περιμετρικά της γέφυρας το καπάκι με χαρτοταινία και πλαστικά, χαρτιά κτλ.
Αμέσως όμως διαπίστωσα ότι ο ατμός ψύχεται και υγροποιείται (και αποβάλλει θερμότητα) στιγμιαία σχεδόν.
Οπότε τα έβγαλα όλα (ούτως ή άλλως ξεκολλήσανε με τον ατμό) και απλώς κρατούσα ένα βετέξ στο ελεύθερο χέρι, με το οποίο σκούπιζα αμέσως την υγρασία.

Ο ατμός υγροποιείται τόσο γρήγορα που σχεδόν μπορείς να ψεκάσεις το χέρι σου χωρίς να καείς - υπερβάλλω τώρα, αλλά θέλω να σου πω ότι είναι τόσο άμεση η υγροποίηση/ αποβολή θερμότητας που δεν προλαβαίνει να κάνει ζημιά σε άλλη κόλληση, εκτός από αυτήν που στοχεύεις απευθείας. Η οποία μάλιστα σ' αυτήν την περίπτωση είναι "περίκλειστη" ανάμεσα στη γέφυρα και στο καπάκι, οπότε υποθέτω ότι εκεί μέσα αργεί ίσως λίγο περισσότερο να ψυχρανθεί και κάνει δουλίτσα.
Σε κάνα πεντάλεπτο είχε ανοίξει αρκετά η σχισμή. Στην κάτω πλευρά δούλευα, προς το πίσω μέρος, και στα φτερά, εκεί μου "έδινε χέρι", από μπροστά (από την τρύπα) δεν βόλευε.
Ε, μόλις άνοιξε αρκετά η σχισμή ν΄αρχίσει να χωράει την γωνία της σπάτουλας, την έβαλα μέσα και ψέκαζα πλέον κατευθείαν πάνω της, δηλαδή μεταξύ ατμού και καπακιού παρεμβαλόταν η σπάτουλα κι ο ατμός πλέον δεν έφτανε στο καπάκι θεωρητικά (οι υγρασίες βέβαια κυλούσαν από την σπάτουλα στο καπάκι, όμως ήδη ψυχρές).
Σιγά - σιγά και γύρω γύρω τελικά ξεκόλλησε.
Καμία σχέση με το πιστόλι, πολύ πιο γρήγορα και άνετα, χώρια που η σπάτουλα προχωράει με ελάχιστη πίεση και δεν χρειάζεται προσπάθεια (με κίνδυνο για το καπάκι αν σου ξεφύγει).
Το επόμενο που έβαλα στο μάτι είναι μια ταστιέρα. Αν κάνω κι εκεί κάνα δεκάλεπτο με τον καφέ στο χέρι (δεν χρειάζεται να σκουπίζω χαχα), φέρτε μου να ξεκολλάω.

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Μπράβο Μάνο !      :)  :)  :)

Να είσαι καλά !  Σ ευχαριστούμε πολύ !
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.456
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Να μην υποτιμάμε τα ελληνικά,ξύλα! Σας παρουσιάζω μαονι Ελληνικού και επεξεργασία στο Αιγάλεω City..!!



Tags: