Αποστολέας Θέμα: resonator guitar  (Αναγνώστηκε 23326 φορές)

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
resonator guitar
« Απάντηση #60 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 04:46:42 μμ »
Κολυμπι σε βαθια νερα με καρχαριες

Ουτε να διαβασω το θεμα δε μπορω...
Σχεδιαση στο χερι... Καλυτερα απο υπολογιστη....

Τι να πω....  :-[
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: resonator guitar
« Απάντηση #61 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 07:22:37 μμ »
Δημιουργικά χέρια που καταφέρνουν και υλοποιούν τη σκέψη από ένα μυαλό που τρέχει με χίλια !!!

Πόσα μπράβο να πώ ; ... Μια ευχή μόνο

Να ναι ολα τα καλά στο δρόμο σου , προσωπικά, οικογενειακά, επαγγελματικά !

 
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: resonator guitar
« Απάντηση #62 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 10:15:20 μμ »
Μάνο πραγματικά  ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!!!!!!!

..........μια απορία  μόνο!....έχεις αναφέρει κατά λέξη :  " γενικά δεν έχω υπομονή "...?  ???  :-[

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: resonator guitar
« Απάντηση #63 στις: Νοέμβριος 22, 2016, 06:03:28 πμ »
μανο, παρα πολυ ωραια τα f-holes!
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: resonator guitar
« Απάντηση #64 στις: Νοέμβριος 22, 2016, 08:54:16 πμ »
ρε πουστηδες ...που βρισκετε τετοια ορεξη απορω πραγματικα

Κώστα, χαρμάνιασα... αν δεις τις ημερομηνίες, ένα μήνα είχα να κατέβω στο εργαστήριο, βρήκα κενό το ΣΚ και κατασκήνωσα μέσα.. δεν ξέρω πότε θα συνεχίσω πάλι και όρμηξα

....έχεις αναφέρει κατά λέξη :  " γενικά δεν έχω υπομονή "...?  ???  :-[

πράγματι... και ισχύει: επιμονή έχω, υπομονή όχι (το παλεύω όμως)  {music012}

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: resonator guitar
« Απάντηση #65 στις: Νοέμβριος 22, 2016, 09:14:28 πμ »
χτες έκανα το κάλυμμα του κώνου (coverplate). Το φοβόμουν λιγάκι γιατί αφενός θέλει συμμετρίες και δεν χωράνε λάθη, αφετέρου δεν είναι ξύλινη κατασκευή, αλλά βγήκε με την πρώτη.
Καταρχάς μιας και το ανέφερα, πολύ μου αρέσει ένα κάλυμμα ξύλινο που βάζει μια Βραζιλιάνικη εταιρεία (Del Vecchio). Έχω κρατήσει και τον δίσκο που αφαίρεσα από το καπάκι μήπως και βολέψει (δεν το βλέπω γιατί μάλλον χρησιμοποιούν άλλον κώνο ή τον βάζουν βαθύτερα στο σκάφος)





βρήκα για τις τρύπες και κάτι σιφωνάκια νιπτήρα μούρλια, αλλά προφανώς έχει άλλου είδους set up : το κάλυμμα φαίνεται να κάθεται στο ίδιο ύψος ή και χαμηλότερα από το καπάκι, ενώ αντίθετα στην δική μου κατασκευή πρέπει να προβάλλει λίγο επάνω για να "πάρει" το ύψος του καβαλάρη.

Τέτοιου είδους κατασκευές πρέπει να είναι κυρτές και για αυτό είναι συνήθως μεταλλικές. Από αυτές που είδα και μ' άρεσαν (και θα μπορούσα να κατασκευάσω ο ίδιος εννοείται) κατέληξα στην τελευταία, παρ όλο που είναι από μαντολίνο (μου άρεσε η λεπτομέρεια με το ημικύκλιο στο κέντρο κάθε "συστάδας" οπών)









μετέφερα το σχέδιο σε χαρτί το οποίο κόλλησα στο δίσκο αλουμινίου (από τα παλιατζίδικα, για πίτσες, κόστος 0,20 ευρώ ... αλλά πολύυυυ πλύσιμο)



και μετά από ένα "δοκιμαστικό", άρχισα το τρύπημα

 [ Invalid Attachment ]

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 22, 2016, 09:37:01 πμ από Μάνος Τουρπάλης »

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: resonator guitar
« Απάντηση #66 στις: Νοέμβριος 22, 2016, 09:30:34 πμ »
εδώ πρέπει να αναφέρω πάλι τα πριονάκια που πήρα από τον dimizparts
http://www.luthier.gr/index.php?topic=2003.msg46211#msg46211
έκοψα και το αλουμίνιο (2 χιλστ.) σαν βούτυρο, χωρίς αυτά δεν θα τα κατάφερνα.



Θέλει λίγο δουλίτσα ακόμα στο φινίρισμα (λιμάρισμα στα ημικύκλια) αλλά η πρώτη φάση σχεδόν τελείωσε - η δεύτερη είναι το άνοιγμα της τρύπας για τον καβαλάρη, το καμπύλωμα του δίσκου και πρέπει να βρω και αυτό το καλυμματάκι που βάζουν ακριβώς πάνω από τον καβαλάρη (χερούλι πόρτας / ντουλαπιού ή κάτι τέτοιο ίσως).
προς το παρόν είμαι εδώ



και έβγαλα και μία με την ταστιέρα : 24,75" (~63 εκ.) έτοιμη από Κίνα, παλίσανδρος αμφιβόλου ποιότητας, 9 ευρώ σύνολο (χαραγμένη με τα σημάδια, δωρεάν μεταφορικά)  - παίρνει 5άρι με δόντι ή 6,3 τάστο. Έλεγα να βάλω "κλασικά" (για resonator) στρογγυλά dots αλλά μου άρεσαν πολύ τα νερά της σε συνδυασμό με την καρυδιά. Θα δούμε.

Εδώ να γράψω και για την κλίμακα:  οι resonator έχουν γενικά λίγο μικρότερες κλίμακες ~ 25" και όχι 25,5" (65 εκ.) όπως συνηθίζεται - ίσως λόγω "βαρύτερων" χορδών - και το 12ο τάστο στην ένωση.

 [ Invalid Attachment ]

τα πλαϊνά σκεφτόμουν να τα βάψω μαύρα (ή πολύ σκούρα τέλος πάντων) όπως και το μπράτσο, αλλά τώρα που τα έξυσα μου μπαίνουν κι άλλες ιδέες γιατί μου άρεσε το συνολάκι ...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 22, 2016, 09:54:06 πμ από Μάνος Τουρπάλης »

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: resonator guitar
« Απάντηση #67 στις: Νοέμβριος 22, 2016, 10:39:43 πμ »
Εξελίσσεται σε καλλονή !  ... Miss resonator guitar ... Πιστεύω ότι και η φωνή της θα είναι πολύ καλή !

Πολύ τυχερός αυτός που θα την πάρει αγκαλιά !!!
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: resonator guitar
« Απάντηση #68 στις: Νοέμβριος 22, 2016, 04:10:01 μμ »
Α-ΨΟ-ΓΟΣ...................................................................... {music026} {celebrate011}
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: resonator guitar
« Απάντηση #69 στις: Νοέμβριος 22, 2016, 04:20:38 μμ »
Παραμυθένια πράγματα.............καταγοητευμένος............

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: resonator guitar
« Απάντηση #70 στις: Νοέμβριος 22, 2016, 06:32:37 μμ »
Μανο μας εστειλες αδιαβαστους. Το ολο αποτελεσμα, ο σχεδιασμος και  η προετοιμασια σε δικαιωνει απολυτα. Πολυ καλη δουλεια.  {celebrate012}
Θα αφησω την οργανοκατασκευη και θα αρχισω το πλεξιμο μου φαινεται.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: resonator guitar
« Απάντηση #71 στις: Δεκέμβριος 08, 2016, 03:05:18 μμ »
μέχρι να συνεχίσω, ορίστε κάτι επίκαιρο:

! No longer available

Παπαβλαχόπουλος Γιάννης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 371
  • Αγαπημένο ξύλο: το κοπάνημα
Απ: resonator guitar
« Απάντηση #72 στις: Δεκέμβριος 08, 2016, 04:13:22 μμ »
ρε πουστηδες ...που βρισκετε τετοια ορεξη απορω πραγματικα

Α ρε Κώστα δεν παίζεσαι, πέθανα στο γέλιο μόλις το διάβασα. Πραγματικά και όρεξη και μεράκι.

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: resonator guitar
« Απάντηση #73 στις: Δεκέμβριος 14, 2016, 02:32:03 μμ »
συνέχεια, από ΣΚ σε ΣΚ ...

είχαμε μείνει εδώ, όπου προσπαθώ να ρυθμίσω την γωνία της ένωσης για να πάρω ταυτόχρονα καλά action στο 1ο και 12ο τάστο, αποδεκτό ύψος καβαλάρη και καλή (~ 7-8° ) break angle







αφού τα έφερα σε κατ΄αρχάς αποδεκτά νούμερα (action 1.6 και 2,5 - καβαλάρη ~ 22 χλστ. και break angle 8.5°), πράγμα για το οποίο απαιτήθηκε νέα σφήνα (σφεντάμι) στον πάτο του τακουνιού, αποφάσισα να ασχοληθώ λίγο περισσότερο με την ένωση γιατί το θηλυκό μόρσο είχε πάρα πολλά κενά στο πίσω μέρος, και παρά την προσθήκη καπλαμάδων με τους οποίους "έσφιξε" στα πλαϊνά, το μπράτσο εξακολουθούσε να "παίζει" μπρος-πίσω, ακόμα και πιέζοντάς το με το χέρι (που να έμπαιναν και χορδές δηλαδή)







 [ Invalid Attachment ]

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: resonator guitar
« Απάντηση #74 στις: Δεκέμβριος 14, 2016, 02:54:14 μμ »
κάπου εδώ μου μπήκε η ιδέα να βάλω και βέργα. Είχα μια διπλής ενέργειας που είχα αγοράσει από το banggood (Κινέζικη, 2,5 ευρώ χωρίς μεταφορικά) για δοκιμές γενικώς - και μιας και αυτό το project είναι ο ορισμός της δοκιμής, αποφάσισα να την βάλω.



Το στοίχημα ήταν να καταφέρω να έχω την ρύθμιση σε κάποιο εύκολο μέρος, χωρίς να σπάσει το headstock και να είναι εφικτή η ρύθμιση - αυτή η κιθάρα δεν έχει τρύπα στο καπάκι.
Με την βοήθεια του ΚαΠα τον οποίο ευχαριστώ ξανά (δεν είχα ξαναβάλει βέργα και δεν ήξερα ούτε "μπρος - πίσω" ούτε "πάνω - κάτω") καταλήξαμε σ' αυτόν τον τρόπο: η βίδα προς το σκάφος, η πλακέ επιφάνεια επάνω, με όσο καλύτερο "γέμισμα" του καναλιού γίνεται για αποφυγή συντονισμών



πριν ανοίξω το κανάλι κόλλησα κάτω από την προέκταση της ταστιέρας ένα κομμάτι μαόνι μέσα στο οποίο θα άνοιγα το κανάλι - σ' εκείνο το σημείο δεν υπήρχε αρκετό υλικό και η βέργα θα αιωρούνταν. Δεν ξέρω αν έτσι γίνεται και στις ακουστικές, πάντως σε αυτήν μου φάνηκε σωστό. Στην φωτογραφία εδώ φαίνεται λίγο το μαόνι στο βάθος του καναλιού (πιο σκούρο απ την οξιά) όπως και οι διαφορετικές διαστάσεις του ίδιου του καναλιού (άλλο πλάτος κι άλλο βάθος προς την βίδα)



και όλο το μπράτσο, με τη βέργα και το κανάλι ανοιχτό



και με "γέμισμα" ~ 2-2,5 χιλστ., προσπαθώντας να καλύψω και τις διαφορές στο κάτω μέρος, όχι πολύ επιτυχημένα ομολογώ



κόλλησα και δυο "φτερά" προς τις άκρες και τώρα η προέκταση κάτω από την ταστιέρα έδειχνε κάπως έτσι:



αφού την μορφοποίησα λιγάκι καλύτερα



έπρεπε να ανοίξω κανάλι και στο καπάκι για να χωθεί το περίγραμμα της ράβδου (το μαόνι). Αυτή ήταν λίγο αγχωτική διαδικασία γιατί δεν μπορούσα (ή μάλλον: δεν το είχα σκεφτεί αρκετά) να στηρίξω σωστούς οδηγούς για το ρούτερ στο σκάφος, κι έτσι έβαλα δυο φαρδειά κομμάτια κόντρα πλακέ με αποτέλεσμα ο οδηγός του ρούτερ για παράλληλη κοπή να φτάνει μόνο σε δύο (κι όχι σε τέσσερεις) τρύπες.
Μετά την κοπή (φυσικά... κι όχι πριν...) μου ήρθε ο σωστός τρόπος, αλλά το είχα ήδη ανοίξει.. στο επόμενο καπάκι θα ξέρω ...
ο δεύτερος λόγος του άγχους ήταν μη μου φύγει κάτι (στην μέτρηση ή στην εκτέλεση) και διαλύσω το καμάρι, το οποίο θεωρητικά έπρεπε να έχει αρκετό ύψος, αλλά παρ όλα αυτά είμαι αγχώδης σε κάτι τέτοια...

 [ Invalid Attachment ]