Αποστολέας Θέμα: Τραπέζι Ρούτερ (Router)  (Αναγνώστηκε 17381 φορές)

Πασχάλης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Αγαπημένο ξύλο: Σημύδα, Δρυς
Τραπέζι Ρούτερ (Router)
« στις: Δεκέμβριος 03, 2013, 11:17:43 πμ »
Ψάχνοντας στο φόρουμ διαπίστωσα ότι δεν υπάρχει ιδιοκατασκευή για τραπέζι ρούτερ και αφού αυτό το κομμάτι έχει καιρό να κινηθεί, αποφάσισα να ανεβάσω φωτογραφίες από αυτό που έφτιαξα πριν καναδυό μήνες.
Τα πιο πολλά υλικά είναι περισσεύματα-ανακυκλωμένα αλλά θα αναφέρω την πηγή κάθε βασικού κομματιού.
Το "όλον" λοιπόν είναι αυτό:


Το βασικό θέμα που αντιμετωπίζω είναι η έλλειψη χώρου οπότε η κατασκευή είναι πτυσσόμενη:


Η βάση είναι από παιδικό μπανάκι (τα παιδιά μεγάλωσαν):


Η βασική σανίδα είναι κομμάτι "ντουροπάλ", περίσσευμα από τοποθέτηση κουζίνας ενώ η λευκή τετράγωνη επιφάνεια στη μέση είναι επιφάνεια κοπής από ΙΚΕΑ.

Ο οδηγός είναι από αλουμίνιο 6χιλ πάχος 80 Χ 80 χιλ γωνία από άλλο (αποτυχημένο) έργο αλλά την είχα αγοράσει από είδη αλουμινίου. Με σφυχτήρες εφαρμόζει στον πάγκο. Οι γλυστιέρες του είναι από επιφάνεια κοπής (HDPE) για επαγγελματίες που πουλάει το ΜΑΚΡΟ.


Οι γλυστιέρες μπορούν να είναι ανοιχτές για να "φιλοξενήσει" τμήμα του μαχαιριού (χρειάζεται άλλα μαχαίρια από αυτό που έχει η φωτό, χωρίς ρουλεμανάκι):


ή να κλείσουν για να τραβήξω "γκηνυσιά" που λεν και τα μαστόρια:


Από κάτω, η σανίδα έχει κοπεί με το ρούτερ και με σέγα για να φωλιάζει ο ρούτερ (τα ροδάκια είναι για άλλη χρήση της σανίδας - είπαμε ΔΕΝ έχω χώρο οπότε κοιτάζω μήπως και βολεύω καναδυό θέματα τη φορά). Στη βάση-πόδια στηρίζεται σφηνωτά με τις τέσσερις μεταλλικές γωνίες που φαίνονται στη φωτό:


Τέλος, ο ρούτερ στερεώνεται με ταχυμόρσες (toggle-clamps).
 [ Invalid Attachment ]

Ενώνεται ότι βάση δε χρειάζεται να είναι ανάποδα για να τοποθετηθεί ο ρούτερ. Μπαίνει και βγαίνει πολύ γρήγορα οπότε εύκολα μπορεί κανείς να δουλέψει είτε στον πάγκο είτε ελεύθερο χέρι.

Για ότι διευκρινίσεις είμαι διαθέσιμος με χαρά να απαντήσω.
Καλά μαστορέματα.

Πασχάλης
Ο έξυπνος, μαθαίνει από τα λάθη του
Ο σοφός, από τα λάθη των άλλων
Ο βλάκας, ποτέ...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Τραπέζι Ρούτερ (Router)
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 03, 2013, 11:28:28 πμ »
ξεκίνησα να διαβάζω κι έλεγα.. κάτι μου θυμίζει.. βρε κάτι μου θυμίζει.... γειά σου Πασχάλη! (ο Μάνος είμαι)
πολύ ωραία κατασκευή... θα την αντιγράψω μόλις έρθει το ρούτερ (αύριο  ;D )

theodoropoulos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Αγαπημένο ξύλο: Padauk
Απ: Τραπέζι Ρούτερ (Router)
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 03, 2013, 11:32:31 πμ »
Καλο αλλα δεν εχει μεταβαλλομενο υψος κοπης..


Πασχάλης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Αγαπημένο ξύλο: Σημύδα, Δρυς
Απ: Τραπέζι Ρούτερ (Router)
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 03, 2013, 11:40:46 πμ »
Καλο αλλα δεν εχει μεταβαλλομενο υψος κοπης..

Να σε προλάβω αλλά έχει. Το κανονίζεις από το ρούτερ που δεν έχει βγεί από τη βάση του. Από όλο το ύψος που δίνει το ρούτερ, χάνονται 6 χιλ. λόγω της επιφάνειας του ΙΚΕΑ. Θα ανεβάσω φωτό, σχετικά.

Πασχάλης
Ο έξυπνος, μαθαίνει από τα λάθη του
Ο σοφός, από τα λάθη των άλλων
Ο βλάκας, ποτέ...

Πασχάλης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Αγαπημένο ξύλο: Σημύδα, Δρυς
Απ: Τραπέζι Ρούτερ (Router)
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 03, 2013, 11:43:58 πμ »
ξεκίνησα να διαβάζω κι έλεγα.. κάτι μου θυμίζει.. βρε κάτι μου θυμίζει.... γειά σου Πασχάλη! (ο Μάνος είμαι)
πολύ ωραία κατασκευή... θα την αντιγράψω μόλις έρθει το ρούτερ (αύριο  ;D )

Γεια σου Μάνο. Ξεκίνησα να διαβάζω την απάντηση και αγχώθηκα λίγο μήπως κάποιος ζητήσει πνευματικά δικαιώματα...

Προκαταβολικά λοιπόν καλορίζικο και ότι θες.

Πασχάλης
Ο έξυπνος, μαθαίνει από τα λάθη του
Ο σοφός, από τα λάθη των άλλων
Ο βλάκας, ποτέ...

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: Τραπέζι Ρούτερ (Router)
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 03, 2013, 12:37:23 μμ »
Ψάχνοντας στο φόρουμ διαπίστωσα ότι δεν υπάρχει ιδιοκατασκευή για τραπέζι ρούτερ και αφού αυτό το


ειχε γινει παλιοτερα αυτη η συζητηση και ειχαν γραφτει διαφορες προτασεις. Εδω μια διαφορετικη ρυθμιζομενη καθ υψος για αντιφραφη ταμπλετ και οχι μονο.





 [ Invalid Attachment ]

theodoropoulos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Αγαπημένο ξύλο: Padauk
Απ: Τραπέζι Ρούτερ (Router)
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 03, 2013, 02:27:27 μμ »
το να το κανονιζεις απο το ρουτερ δεν ειναι πρακτικο κατ εμε παντα..θες κατι που θα σου ρυθμιζει με απλες κινησεις το υψος και να εχεις ακριβεια.Εγω εγω ειχα βαλει γρυλλο αυτοκινητου που κραταγε κοντρα σε ενα ξυλο....πολυ ευκινητο ετσι...

κατι τετοιο..

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: Τραπέζι Ρούτερ (Router)
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 03, 2013, 03:15:53 μμ »
ο γρυλος ειναι οκ. αλλα πρεπει το ρουτερ να στηριζεται σε οδηγους. Με τις ντιζες μπορεις να δωσεις και κλιση αν θες...

chris

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 500
Απ: Τραπέζι Ρούτερ (Router)
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 03, 2013, 04:48:29 μμ »
Νά παιδιά μήν κάθεστε καί παιδεύεστε καί κάνετε πράγματα επικύνδυνα  Μόνον 180ευρώ μαζί μέ τό ρούτερ 1200 βάτ καί 10 κοπτικά διάφορα δώρο.

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: Τραπέζι Ρούτερ (Router)
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 03, 2013, 09:53:35 μμ »
Φίλε Πασχάλη, αρχικώς μπράβο για την ιδιοκατασκευή σου. Αφού βολεύει εσένα με ότι προδιαγραφές (χώρου ή οτιδήποτε άλλο) έχεις ήδη βάλει, είναι καλό.

Μαστρο Χρήστο από που το αγόρασες αυτό;

chris

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 500
Απ: Τραπέζι Ρούτερ (Router)
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 03, 2013, 10:11:09 μμ »
τριαντάφιλλε από εδώ τό αγόρασα 180 ευρά. τώρα δέν ξέρω πόσα έχει γιατί εγώ τό αγόρασα πρίν τέσερα χρόνια. Είναι  μάρκα ρουόμπι και τά έχει αυτός πού πουλάει καί τίς μπόστον κορδέλες. πάντως είναι πολύ καλό γιά τά λευτά του.

chris

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 500
Απ: Τραπέζι Ρούτερ (Router)
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 03, 2013, 10:37:19 μμ »
http://www.unimac.gr/media/news/cat2010.pdf  Τριαντάφυλλε να΄η διευθηνση αλλά σήμερα τό δίνη 250 ευρά.

Πασχάλης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Αγαπημένο ξύλο: Σημύδα, Δρυς
Απ: Τραπέζι Ρούτερ (Router)
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 10:05:21 πμ »
το να το κανονιζεις απο το ρουτερ δεν ειναι πρακτικο κατ εμε παντα..θες κατι που θα σου ρυθμιζει με απλες κινησεις το υψος και να εχεις ακριβεια.Εγω εγω ειχα βαλει γρυλλο αυτοκινητου που κραταγε κοντρα σε ενα ξυλο....πολυ ευκινητο ετσι...



Φίλε theodoropoulos,

Ωραίος ο γρύλος και με κάποιες ...συμπληρωματικές πατέντες μπορεί να ενταχθεί στη δικιά μου ιδιοκατασκευή πληρώντας και τις προδιαγραφές για εξοικονόμηση χώρου, ευχρηστίας και χρόνου συναρμολόγησης-αποσυναρμολόγησης.

Παράθεση από: john 2004
ο γρυλος ειναι οκ. αλλα πρεπει το ρουτερ να στηριζεται σε οδηγους. Με τις ντιζες μπορεις να δωσεις και κλιση αν θες...



Φίλε John,
Ωραία και μάλλον γρήγορη κατασκευαστικά λύση αυτή με τις ντίζες αλλά απαιτεί το ρούτερ να είναι ως επί των πλείστων αφιερωμένο στον συγκεκριμένο πάγκο οπότε για χρήση με ελεύθερο χέρι χρειάζεται άλλο μηχάνημα. Για τέτοια, πιο μόνιμη λύση είχα δει αυτή την κατασκευή:
http://woodgears.ca/router_lift/index.html
Έχει μεγάλη λεπτομέρεια ο τύπος αλλά έχει και πολύ χώρο για να το εγκαταστήσει  >:( . Πάντως οι κατασκευές του είναι εντυπωσιακές. Ρίξε εάν θες καμιά ματιά στην ιστοσελίδα του, για έμπνευση.

Καλή συνέχεια και ευχαριστώ για τα σχόλια.
Πασχάλης
Ο έξυπνος, μαθαίνει από τα λάθη του
Ο σοφός, από τα λάθη των άλλων
Ο βλάκας, ποτέ...

Γιώργος Κατσίγιαννης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 930
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
Απ: Τραπέζι Ρούτερ (Router)
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 01:07:47 μμ »
Εγω εχω φτιαξει αυτο:http://woodgears.ca/router_lift/version1.html  Κανει πολυ καλα την δουλεια του ,αλλα εχω αλλα δυο ρουτερ.Αυτο το ρουτερ που εχει επανω η πατεντα,το εχω εκει μονιμο...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 04, 2013, 01:19:13 μμ από georgesk »

Πασχάλης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Αγαπημένο ξύλο: Σημύδα, Δρυς
Απ: Τραπέζι Ρούτερ (Router)
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 06, 2013, 11:23:09 πμ »
Εγω εχω φτιαξει αυτο:http://woodgears.ca/router_lift/version1.html  Κανει πολυ καλα την δουλεια του ,αλλα εχω αλλα δυο ρουτερ.Αυτο το ρουτερ που εχει επανω η πατεντα,το εχω εκει μονιμο...

Φίλε georgesk,

Δείχνει πολύ βολική κατασκευή. Έκοψες και γρανάζια από κόντρα πλακέ; Πάντος έναν άλλον που είχα δει να το κατασκευάζει αλλά χωρίς γρανάζια, το είχε κάνει να μεταβάλει το ύψος από πάνω, βγάζοντας το καπάκι που είναι γύρω από το μαχαίρι και γυρνώντας κοντραρισμένο παξιμάδι πάνω στη ντίζα κανονίζοντας το ύψος.

Πασχάλης
Ο έξυπνος, μαθαίνει από τα λάθη του
Ο σοφός, από τα λάθη των άλλων
Ο βλάκας, ποτέ...

Tags: