Αποστολέας Θέμα: D.I.Y.  (Αναγνώστηκε 27970 φορές)

Γιάννης Ελευθεριάδης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 311
  • Trial and error
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: D.I.Y.
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 08:01:35 μμ »
Πολλά μπράβο γιάννη έχω εντυπωσιαστεί...καλοδούλευτα!!!

yiannis

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.261
    • Greek luthiers community
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά...
  • Αριθμός κατασκευών: 15 και αυξάνονται!!!
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: D.I.Y.
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 08:28:53 μμ »
Γιάννη απλώς RESPECT φιλε...

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.473
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: D.I.Y.
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 09:10:35 μμ »
Τι έφτιαξες ρε μεγάλε τα σέβη μου και congratulations.
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: D.I.Y.
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 09:57:11 μμ »
Γιάννη, γεια στα χέρια σου φίλε μου!!! Ωραίες κατασκευές!!!

Όπως είπε όμως και ο Δημήτρης (Ανδρέου) παραπάνω, πρόσεχε φίλε την πριονοκορδέλα να της βάλεις προστατευτικό και να μένει ελεύθερο μόνο το τμήμα που θα κόβει το ξύλο. Αλλοιώς είναι ΚΙΝΔΥΝΟΣ-ΘΑΝΑΤΟΣ.

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: D.I.Y.
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 10:13:52 μμ »
Γιάννη, γεια στα χέρια σου φίλε μου!!! Ωραίες κατασκευές!!!

Όπως είπε όμως και ο Δημήτρης (Ανδρέου) παραπάνω, πρόσεχε φίλε την πριονοκορδέλα να της βάλεις προστατευτικό και να μένει ελεύθερο μόνο το τμήμα που θα κόβει το ξύλο. Αλλοιώς είναι ΚΙΝΔΥΝΟΣ-ΘΑΝΑΤΟΣ.


η κατω ροδα ειναι ολη κλεισμενη με πορτακι. απο την αριστερη μερια υπαρχει μονιμο καλυμμα και δεξια μαζι με την ραβδο που φερει τους ρεγουλατορους κινειται και ενα καλυμμα αλουμινιου που δεν αφηνει εκτεθειμενη την κορδελα παρα μονο μεχρι το υψος που κοβεις καθε φορα. μολις του περασω το μεγαλο μοτερ θα κανουμε ενα καλυτερο βιντεακι να φαινονται ολα αυτα.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 17, 2013, 10:26:21 μμ από john 2004 »

tasarosrock (tasos kar)

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 316
Απ: D.I.Y.
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 18, 2013, 12:22:10 μμ »
φανταστική δουλειά . εχω εντυπωσιαστεί . δε μας δίνεις και κανα σχέδιο να το μελετήσομε και μείς? της μικρής κορδέλας αν είναι ευκολό . :)

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.586
Απ: D.I.Y.
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 18, 2013, 05:08:13 μμ »
Καλός;;
Απλά καλός;
Οχι φίλε μου απλά καλός αλλά τέλειος.
Μπράβο σου να είσαι καλά να μας τρελαίνεις μπας και ξεκουνήσουμε κι εμείς και κάνουμε καμιά πατέντα τρελή επιτέλους. Χρόνια τώρα λεω να φτιάξω έναν τροχολειαντήρα που είναι σαφώς ευκολότερος από κορδέλα αλλά που!
Άσε που πήγα το Σάββατο να κόψω με την κορδέλα και δεν δούλευε σωστά γιατί ένα ράουλο οδηγός είχε κοπεί. Θα κάνω και εγώ πατέντα μου φαίνεται. Λεφτά γιοκ.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: D.I.Y.
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 19, 2013, 06:27:05 μμ »
φανταστική δουλειά . εχω εντυπωσιαστεί . δε μας δίνεις και κανα σχέδιο να το μελετήσομε και μείς? της μικρής κορδέλας αν είναι ευκολό . :)
φιλε Τασο  βλεπω την πορεια σου στο φορουμ απο την ημερα που εψαχνες για ξυλα μεχρι που ολοκληρωσες αυτο το πολυ ομορφο μπαγλαμαδακι! μπορω να σε βεβαιωσω οτι ειναι πιο ευκολο να στησεις μια κορδελιτσα απο αυτο που καταφερες εσυ. σχεδια δεν υπαρχουν για καμια απο τις κατασκευες μου, παντα του κεφαλιου μου κανω και γιαυτο τρωω και λιγο κραξιμο απο καποιους φιλους εδω μεσα αλλα δεν πειραζει. και δεν υπαρχουν σχεδια γιατι βαδιζα συμφωνα με τα υλικα που πεφταν στα χερια μου. μπορω να σου μετρησω διαστασεις αλλα θα ειναι αχρηστες αν δεν μπορεις να βρεις τα ιδια εξαρτηματα. βρες δυο εδρανα μαζι με τους αξονες τους και θα χαρω να σε βοηθησω να το προχωρησεις..
φιλε sakkalis αν εννοεις drum sander ναι ειναι σχετικα ευκολο και υπαρχουν και πολλα βιντεο στο ιντερνετ που θα σε βοηθεισουν. ειναι και κατι που εχει απαγορευτικη τιμη για να το αποκτησεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 19, 2013, 07:17:53 μμ από john 2004 »

kedros27(Χρήστος.Μ)

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.501
  • Αγαπημένο ξύλο: κέδρος
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: D.I.Y.
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 19, 2013, 07:50:58 μμ »
Γιάννη την κατασκευή την έκανες σύμφωνα με το μήκος της κορδέλας που αγόρασες; οι ρόδες που πατάει η κορδέλα έχουν αυλάκι να φανταστώ ίσα ίσα για να πατάει το πλάτος της λάμας; και μια τελευταία ερώτηση, ποσο τεντώνεις την κορδέλα ώστε και να τρέχει σωστα πάνω στις ρόδες αλλά και να μην υπάρχει κίνδυνος να τεντώσει κ να σπάσει η να βγεί απ τις ρόδες;
ρε φίλε απ την κυριακή που έβαλες το βίντεο προσπαθώ να κάνω το σχέδιο στο μυαλό μου και έχω ένα καρο απορίες, όποτε βρεις χρόνο..........................

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: D.I.Y.
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 19, 2013, 08:03:48 μμ »
Χρηστο τη λαμα την πηρα τελευταια αφου ολοκληρωσα την κατασκευη. γιαυτο εγραψα παραπανω οτι τα υλικα που θα βρουμε θα μας οδηγησουν και στο μεγεθος. Στις ροδες ΟΧΙ αυλακι πρεπει να στεκεται μονη της η λαμα. Κανονικα πρεπει οι ροδες να εχουν στρογγυλεμενο προφιλ και να παταει μονο η μεση της λαμας ωστε να μην φθειρεται το τσαπραζι και το δοντι, αφου δεν μπορουσα να κανω τετοιο πραγμα το εντυσα με λαστιχο και θα το φτιαξει μονο του σιγα σιγα. το τεντωμα θα το δουμε με το χρονο, ποσο πρεπει να ειναι, ακομα δοκιμες κανω.

BOULIS13

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 765
  • Αγαπημένο ξύλο: kung-fu - street fight - ελληνορωμαϊκη
  • Αριθμός κατασκευών: 7*1/2
Απ: D.I.Y.
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 19, 2013, 08:41:30 μμ »
θεωρητικά το στρογγυλεμένο προφίλ "κρατάει" τη λάμα στη θέση της ,
http://woodgears.ca/bandsaw/crowned_pulleys.html
Υποθέτω ότι χωρίς στρογγυλάδα ή ευθυγράμμιση των αξονων θέλει τρελλή ακρίβεια.Οι δικές σου είναι επίπεδες απ΄οτι κατάλαβα ....... έχεις ξεφύγει απο του κανόνες της φυσικής..... ή πιο πιθανά να φανεί το πρόβλημα όταν θα αρχίσεις να τεντώνεις περισσότερο.

Και ένα ωραίο για την επιλογή λάμας
http://woodgears.ca/bandsaw/resaw.html
κύριε ταξιτζή....ν΄αφήσω δυό πίτσες κ΄εφτά μπύρες στο πίσω κάθισμα;..   :-[ :-[ :-[

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: D.I.Y.
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 19, 2013, 09:17:43 μμ »
δεν εχω ξεφυγει.... ομως για να αντιμετωπισεις τετοια προβληματα υπαρχουν καποιοι τροποι. για να εχω την καλυτερη δυνατη ευθυγραμμιση ολο το πανω συστημα κρεμεται σε δυο μεγαλους μεντεσεδες και στο κατω μερος του εχει δυο βιδες ρυθμιστες που οριζουν την αποσταση του απο τον κορμο. του δινεις κινηση λοιπον και αναλωγα προς τα που τραβαει την λαμα ρυθμιζεις την αποσταση μεχρι να ερθει στα ισια του και να μην φευγει η λαμα.

tasarosrock (tasos kar)

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 316
Απ: D.I.Y.
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 23, 2013, 04:43:58 μμ »
φίλε john 2004 μάλλον θα σε χρειαστώ για την πριονοκορδέλα :).έχω 2 πλυντήρια έτοιμα για λύσιμο.μόλις βρώ λίγο χρόνο θα τα λύσω και μετα΄θα σε ξαναενοχλήσω.

Sforzando

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.346
  • Για την υπέροχη τέχνη της Οργανοποιίας!!!
    • LUTHIER SCHOOL
Απ: D.I.Y.
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 24, 2013, 12:55:47 μμ »
Μου έβαλες ιδέες τώρα...ρε John μπράβο πολύ ωραία πράγματα!!!

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: D.I.Y.
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 11, 2013, 04:05:41 μμ »
αφου πηρα το ρουτερ απο επισκευη συνεχισα τις δοκιμες για να βελτιωσω λιγο τα εργαλειακια μου. αρχικα εφτιαξα ενα καλουπι απο mdf. ανακαλυψα λοιπον οτι ο αξονας που εφερε πανω του το ρουτερ και την ακιδα μονο κακο εκανε παρα καλο. και αυτο γιατι δεν ειχα υπολογισει τις δυναμεις που θα ασκουνταν. το ρουτερ κλωτσαγε πολυ με αποτελεσμα να χανει την ευθυγραμμιση του. εβγαλα λοιπον τον αξονα και εφτιαξα μια νεα πλακα με βαση για το ρουτερακι χωρις περιστροφικη κινηση. ετσι ειναι παντα κατακορυφο.


 το δευτερο προβλημα ειχε να κανει με τα κοπτικα. μικρο η μεγαλο? τα ψιλα κοπτικα εβγαζαν καλυτερο αποτελεσμα αλλα σε ρυθμους που μονο ενας συνταξιουχος μπορει να αντεξει. εβαλα λοιπον φαρδυτερο κοπτικο που εκανε πιο γρηγορη δουλεια αλλα ειχε και τα αναλογα αποτελεσματα.


δοκιμη παντογραφος john 2004



 μετα απο 20 λεπτα ειχα αυτο το αποτελεσμα
 [ Invalid Attachment ]
 τωρα θελει η δευτερο και τριτο περασμα με ψιλοτερο κοπτικο καθε φορα, μεχρι να γινει λειο,η συνεχεια με το χερι ρασπες κ.τ.λ.  Αλλο ενα προβλημα ειναι  η ευθυγραμμιση του ξυλοτεμαχιου με το καλουπι. τρωει πολυ χρονο και δεν ξερω ποση ακριβεια μπορω να εχω αν τα τουμπαρω και τα δυο για να συνεχισω απο μεσα. αργοτερα θα πρεπει να κανω μια εξτρα κατασκευη ωστε να τοποθετουντε και τα δυο πανω σε αξονες και να μην υπαρχει το προβλημα της ευθυγραμμισης κατα το γυρισμα αλλα τωρα δεν υπαρχει χρονος για τετοια.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 11, 2013, 05:40:00 μμ από john 2004 »

Tags: