Αποστολέας Θέμα: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιανουάριος 2020  (Αναγνώστηκε 10318 φορές)

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιανουάριος 2020
« Απάντηση #60 στις: Ιανουάριος 16, 2020, 06:21:12 πμ »
Ωραία παρουσίαση . Εκανες ότι καλύτερο μπορούσε να γίνει . Κελάηδησε το όργανο στα χέρια σου !

Μπράβο Γιώργο !
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιανουάριος 2020
« Απάντηση #61 στις: Ιανουάριος 16, 2020, 07:03:32 πμ »
ρε γιωργο, ακουμε τα βιντεα σου κ χορευουμε μπροστα στα πισι!
τελειο!
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.938
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιανουάριος 2020
« Απάντηση #62 στις: Ιανουάριος 16, 2020, 07:18:32 πμ »
Ωραίος!
Κελάηδησε με το παίξιμο σου

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιανουάριος 2020
« Απάντηση #63 στις: Ιανουάριος 16, 2020, 08:37:19 πμ »
η "ασπρούλα"

έτσι ωραία με τις επιφάνειές τους απόλυτα επίπεδες
η σουηδεζα...  ;D

ιωσηφ ειχα πει και παλαιοτερα οτι το μπρατσο ηταν του μελους κατεχος απο πατρα, και μου το εδωσε να το τελειωσω. οπως μου εδωσε κ τη ξυλεια (κυπαρισσι) ΑΑΑ σε μεγαλο κοομματι , και τα εκοψα-τεμαχισα παλαιοτερα στον κωστα, και κατοπι τα διαμορφωσα αναλογα (σε παχη-μηκη κλπ).
το μανικι ηταν ενα πολυ μεγαλο σε μηκος αλλα και σε παχος, που του ειχε βαλει ειδη τις κοντρες (εγω δεν βαζω, αλλα ουτε κ σ αυτο θα εβαζα...), το τεμαχισα, εφτιαξα τακουνι με τα κομματακια (3 κομματια), εκοψα φαλτσο το κεφαλι, το διαμορφωσα (τρυπες κλπ)  και μετα η πολλη δουλεια για εμενα ηταν να κατεβασω το παχος που ηταν στα 2.5-3 εκ.

η βραδυνη δουλεια:
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιανουάριος 2020
« Απάντηση #64 στις: Ιανουάριος 16, 2020, 08:56:56 πμ »
...  η πολλη δουλεια για εμενα ηταν να κατεβασω το παχος που ηταν στα 2.5-3 εκ. ...


Ευχαριστώ Στέλιο ! κι εγώ παιδεύομαι στο κατέβασμα ...

Επιβεβαίωσες αυτό που σκεφτόμουν ...  πολλή δουλειά το κατέβασμα ...  " τη ψηλή να τη κοντύνεις " που έλεγε και η Βλαχοπούλου στη ταινία με τη μοδίστρα   ;)
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιανουάριος 2020
« Απάντηση #65 στις: Ιανουάριος 16, 2020, 09:00:58 πμ »
Πριν μερικές μέρες τελείωσα την επισκευή του τετράχορδου........το παρουσιάζω σήμερα γιατί ήθελα να δω την συμπεριφορά του!
........
Και ο ήχος του https://www.youtube.com/watch?v=ocJDmzjkKdQ

μπράβο Γιώργο! λουκούμι...
και για το παίξιμο, το 'χω πει επανειλημμένως, από τους λίγους τετράχορδους που πραγματικά μ' αρέσει ν 'ακούω - οι νότες πέφτουν σαν στραγάλια στα πλακάκια

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιανουάριος 2020
« Απάντηση #66 στις: Ιανουάριος 16, 2020, 09:04:06 πμ »
εμενα μ εχει σωσει μια καλη ρασπα , κανω μια γραμμη απο δω-μια απο κει, και κατεβαζω αφου αφησω μισο χιλ  παραπανω, τσεκαρω με μικρο χαρακακι (απο κεφαλη ως τακουνι) και 2ο σταδιο διαμορφωνω με χοντρο γυαλοχαρτο μεγαλο κομματι κ κανοντας κυκλικες κινησεις καθετα τραβοντας προς τα κατω (να σχηματιστη η σωστη καμπυλη)

το 2 σταδιο, αφου κολληθει η τοστιερα  ;D
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιανουάριος 2020
« Απάντηση #67 στις: Ιανουάριος 16, 2020, 12:54:08 μμ »
Καλημέρα. Με 2 μήνες και καθυστέρηση σήμερα με πολύ χαρά παρέλαβα το σετ cocobolo καπάκι για ηλεκτρική. Άρτι αφιχθεν από Νικαράγουα και αγορασμένο από ebay στα 90 ευρώ περίπου.
Μαζί με το καπάκι μου έστειλε και με μικρά κομμάτια κατάλληλα για καραούλι.
Εντυπωσεις:
Το ξύλο όμορφο πολύ, το ορίζει σαν κατηγορία Β γιατί έχει κάτι μικρά ροζακια που παρόλαυτα εμένα μου αρέσουν. Δεν έχει ξαναδουλεψει τέτοιο ξύλο. Μου έκανε εντύπωση γιατί ήρθε σε δέμα τυλιγμένο με καλά με χαρτόνι. Το χαρτί από έξω ήταν τελείως στεγνό αλλά εσωτερικά ήταν σαν νοτισμενο. Το ξύλο φαίνεται σαν να βγάζει λάδι (να το κρατήσω για εμποτισμο;;; που λέει και μια ψυχή) τόσο έντονα που ακόμα και η διαφανή ταινία που ήταν κολλημένα τα ξύλα μεταξύ του έχει χρωματίσει. Τα χέρια μου χρωματιστήκαν και αυτά όπως το έτριβα για να ξεκολλήσω τα κολλημένα νοτισμενα χαρτιά.
Αναρωτιέμαι πόσο στεγνό μπορεί να είναι. Μιας και το πρότζεκτ αργεί σκέφτομαι να βάλω τα δύο κομμάτια σε επιπεδη επιφάνεια με εφημερίδα ανάμεσα τους και βάρος από πάνω μην τυχόν και σκευρωσουν

Τελος να αναφέρω ότι ήρθε με το ταχυδρομείο χωρίς εμπλοκή τελωνείου.
Ο ενθουσιασμός μου ήταν τόσος που δεν περιμένα το απόγευμα να γυρίσω σπίτι και το άνοιξα επί τόπου το δέμα. Η φωτογραφία είναι από το πορτ παγκαζ του αυτοκινήτου.

Η δεξιά φωτογραφία είναι η πιο ρεαλιστική στα χρώματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 16, 2020, 03:38:31 μμ από sakkalis »
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιανουάριος 2020
« Απάντηση #68 στις: Ιανουάριος 16, 2020, 01:34:42 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια ,κάποιων   ιδιαιτερως κολακευτικά κι από παίκτες του δικού σας μεγέθους, πραγματικά έρχομαι σε δύσκολη θέση!! να στε όλοι καλά! :)

Δημήτρη, καλορίζικα καλοδουλευτα τα ξύλα!!
,............παραγγειλα ένα πριονακι για τάστα από Ιαπωνία και όταν ήρθε  στο ταχυδρομείο , πλήρωσα 24 ευρώ τελωνείο !!......"ευτυχώς" που είχα παραγγείλει και ανταλλακτική λάμα και μου βγήκε μια η άλλη αν θα τ αγόραζα από Ελλάδα!!!

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιανουάριος 2020
« Απάντηση #69 στις: Ιανουάριος 16, 2020, 02:05:59 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια ,κάποιων   ιδιαιτερως κολακευτικά κι από παίκτες του δικού σας μεγέθους, πραγματικά έρχομαι σε δύσκολη θέση!! να στε όλοι καλά! :)

Γιωργο ξερεις οτι σπανια ζηλευω τετραχορδα ε? Τα δικα σου φιλε τα ζηλευω ολα ...να ξερεις.Εκανες τρομερη δουλεια
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιανουάριος 2020
« Απάντηση #70 στις: Ιανουάριος 16, 2020, 02:33:42 μμ »
...  η πολλη δουλεια για εμενα ηταν να κατεβασω το παχος που ηταν στα 2.5-3 εκ. ...


Ευχαριστώ Στέλιο ! κι εγώ παιδεύομαι στο κατέβασμα ...

Επιβεβαίωσες αυτό που σκεφτόμουν ...  πολλή δουλειά το κατέβασμα ...  " τη ψηλή να τη κοντύνεις " που έλεγε και η Βλαχοπούλου στη ταινία με τη μοδίστρα   ;)

πάρτε βρε ένα ρουτεράκι, κι αν δεν το θέλετε μην το χρησιμοποιείτε και πολύ, αλλά τουλάχιστον γι αυτά τα ανούσια και κουραστικά τμήματα της δουλειάς (η κούραση κάνει κακό και στην συγκέντρωση και στον χρόνο) - σε μένα τουλάχιστον είναι μεγάλο βοήθημα...

εμένα μ΄έχει σώσει, η πρώτη του δουλειά (2015) δεν ήταν σε οργανο αλλά κατασκευή περσίδας με κλίση (σε φύλλα προβαλόμενα)

 


και η τελευταία σε σκάλα (αυτή έγινε τώρα με τα κρύα, με δυο μπουφάν και σκούφο δούλευα, έξω φυσικά δεν χωράει στον πάγκο)

 


....................

και μια από το εργαστήριο να μην είμαι κι εντελώς off topic

 

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιανουάριος 2020
« Απάντηση #71 στις: Ιανουάριος 16, 2020, 02:40:21 μμ »
Καλημέρα. Με 2 μήνες και καθυστέρηση σήμερα με πολύ χαρά παρέλαβα το σετ cocobolo καπάκι για ηλεκτρική. 
.....
Μιας και το πρότζεκτ αργεί σκέφτομαι να βάλω τα δύο κομμάτια σε επιπεδη επιφάνεια με εφημερίδα ανάμεσα τους και βάρος από πάνω μην τυχόν και σκευρωσουν

κούκλα, να το χαρείς!

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.686
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιανουάριος 2020
« Απάντηση #72 στις: Ιανουάριος 16, 2020, 03:21:34 μμ »
Καλημέρα. Με 2 μήνες και καθυστέρηση σήμερα με πολύ χαρά παρέλαβα το σετ cocobolo καπάκι για ηλεκτρική. Άρτι αφιχθεν από Νικαράγουα και αγορασμένο από ebay στα 90 ευρώ περίπου.
Μαζί με το καπάκι μου έστειλε και με μικρά κομμάτια κατάλληλα για καραούλι.
Εντυπωσεις:
Το ξύλο όμορφο πολύ, το ορίζει σαν κατηγορία Β γιατί έχει κάτι μικρά ροζακια που παρόλαυτα εμένα μου αρέσουν. Δεν έχει ξαναδουλεψει τέτοιο ξύλο. Μου έκανε εντύπωση γιατί ήρθε σε δέμα τυλιγμένο με καλά με χαρτόνι. Το χαρτί από έξω ήταν τελείως στεγνό αλλά εσωτερικά ήταν σαν νοτισμενο. Το ξύλο φαίνεται σαν να βγάζει λάδι (να το κρατήσω για εμποτισμο;;; που λέει και μια ψυχή) τόσο έντονα που ακόμα και η διαφανή ταινία που ήταν κολλημένα τα ξύλα μεταξύ του έχει χρωματίσει. Τα χέρια μου χρωματιστήκαν και αυτά όπως το έτριβα για να ξεκολλήσω τα κολλημένα νοτισμενα χαρτιά.
Αναρωτιέμαι πόσο στεγνό μπορεί να είναι. Μιας και το πρότζεκτ αργεί σκέφτομαι να βάλω τα δύο κομμάτια σε επιπεδη επιφάνεια με εφημερίδα ανάμεσα τους και βάρος από πάνω μην τυχόν και σκευρωσουν

Τελος να αναφέρω ότι ήρθε με το ταχυδρομείο χωρίς εμπλοκή τελωνείου.
Ο ενθουσιασμός μου ήταν τόσος που δεν περιμένω το απόγευμα να γυρίσω σπίτι και το άνοιξα επί τόπου το δέμα. Η φωτογραφία είναι από το πορτ παγκαζ του αυτοκινήτου.

Η δεξιά φωτογραφία είναι η πιο ρεαλιστική στα χρώματα.

Δημήτρη καλορίζικα και καλοδούλευτα!

Η εμπειρία μου από το cocobolo είναι ότι βγάζει πολύ χρώμα και λάδι. Και αυτό είναι πρόβλημα τόσο στο κόλλημα όσο και στο φινίρισμα. Θέλει πριν από τις κολλήσεις να το περνάς με κάποιο κατάλληλο διαλυτικό που να αφήνει γρήγορα στεγνή επιφάνεια και να μη δίνει χρόνο στο ξύλο να βγάλει επιπλέον λάδι. Παρά τις δυσκολίες το ξύλο είναι πανέμορφο και το αποτέλεσμα δικαιώνει τον κόπο.
Επίσης όταν το τρίβεις βγάζει διαφορετικό χρώμα (δεν ξέρω γιατί). Η μυρουδιά του είναι πολύ όμορφη και γλυκιά, αλλά θέλει προφυλάξεις γιατί μπορεί να είναι και τοξικό. Άρα μάσκα οπωσδήποτε και ποδιά γιατί τη σκόνη που βγάζει κάνει τα ρούχα τα κάνει χρωματιστά.
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιανουάριος 2020
« Απάντηση #73 στις: Ιανουάριος 16, 2020, 03:37:19 μμ »

Δημήτρη καλορίζικα και καλοδούλευτα!

Η εμπειρία μου από το cocobolo είναι ότι βγάζει πολύ χρώμα και λάδι. Και αυτό είναι πρόβλημα τόσο στο κόλλημα όσο και στο φινίρισμα. Θέλει πριν από τις κολλήσεις να το περνάς με κάποιο κατάλληλο διαλυτικό που να αφήνει γρήγορα στεγνή επιφάνεια και να μη δίνει χρόνο στο ξύλο να βγάλει επιπλέον λάδι. Παρά τις δυσκολίες το ξύλο είναι πανέμορφο και το αποτέλεσμα δικαιώνει τον κόπο.
Επίσης όταν το τρίβεις βγάζει διαφορετικό χρώμα (δεν ξέρω γιατί). Η μυρουδιά του είναι πολύ όμορφη και γλυκιά, αλλά θέλει προφυλάξεις γιατί μπορεί να είναι και τοξικό. Άρα μάσκα οπωσδήποτε και ποδιά γιατί τη σκόνη που βγάζει κάνει τα ρούχα τα κάνει χρωματιστά.
Παναγιώτη ευχαριστώ για τις χρήσιμες συμβουλές.
Άρα τα χαρτιά λογικά ποτίσανε με το λάδι του ξύλου. Δεν έχω ξαναδουλέψει τέτοιο ξύλο και παρόλο που το σκεφτόμουν πως πρόκειται για λάδι φοβόμουν μήπως ήταν υγρασία.

Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιανουάριος 2020
« Απάντηση #74 στις: Ιανουάριος 16, 2020, 04:03:52 μμ »
ελα καλοριζικα τα κοκομπολενια!!!!!!!!! :-* :-* :-*
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Tags: