Αποστολέας Θέμα: Καλούπι Βιολιού (Το πρώτο που έφτιαξα)  (Αναγνώστηκε 5732 φορές)

credit24

• Newbie
  • *
Καλούπι Βιολιού (Το πρώτο που έφτιαξα)
« στις: Δεκέμβριος 14, 2012, 09:09:38 μμ »
Καλησπέρα σε όλους, αυτές τις ημέρες αποφάσισα να δοκιμάσω να κατασκευάσω το πρώτο μου βιολί! Ασχολούμαι με την παραδοσιακή μουσική και γνωρίζω αρκετά πράγματα για το βιολί! Ανέβασα και μία φωτογραφία! Στην πορεία θα ανεβάσω όλα τα στάδια της κατασκευής.

Ξεκινάω και ο θεός βοηθός!!!!

Κοῦρος

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: Καλούπι Βιολιού (Το πρώτο που έφτιαξα)
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 14, 2012, 09:10:40 μμ »
Επιτέλους και ένας βιολοποιός!!!!!!

credit24

• Newbie
  • *
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 14, 2012, 09:18:47 μμ »
Χα χα   ;D  !!! Ωραίο το Βιολιοποιός!!! Θα το σημειώσω!!! Για να δω φίλε μου τι αποτέλεσμα θα βγάλω! Έχω 4 βιολιά τα οποία είναι αγορασμένα και άνοιξα ένα προχθές το οποίο ήταν φθηνό αλλά με ωραίο σχέδιο, ελαφρύ κτλ. Να φανταστείς τα ξύλα του αντί κελεμπέκι είναι κόντρα πλακέ! Το μόνο που με ενδιέφερε είναι οι διαστάσεις και το καλούπι!

credit24

• Newbie
  • *
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 14, 2012, 09:21:15 μμ »
Να σημειώσω ότι αν δει κάποιος που έχει γνώση του αντικειμένου ότι ετοιμάζομαι να κάνω γκάφα να με σταματήσει αμέσως!!!

yiannis

• Administrator
  • Hero Member
    • Greek luthiers community
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά...
  • Αριθμός κατασκευών: 15 και αυξάνονται!!!
  • Περιοχή: Πειραιάς
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 14, 2012, 09:27:54 μμ »
Καλώς τον!

Καλως ήρθες φίλε credit24 και σιδεροκέφαλος.
Ο ioannis μέσα από το φόρουμ ασχολείται με την κατασκευή βιολιού και θα βρεις πολυτιμη βοήθεια από εκείνον αλλά και από άλλα παιδιά σε όλο το φόρουμ.

credit24

• Newbie
  • *
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 14, 2012, 09:43:11 μμ »
Σε ευχαριστώ για την Πληροφορία Yiannis.  Το θέμα μου είναι ότι ενώ τελείωσα με το καλούπι τώρα πρέπει να βρω ξύλο κελεμπέκι! Ξέρει κανείς από που μπορώ να αγοράσω και να είναι στεγνό με νερά κτλ κτλ????  ???

yiannis

• Administrator
  • Hero Member
    • Greek luthiers community
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά...
  • Αριθμός κατασκευών: 15 και αυξάνονται!!!
  • Περιοχή: Πειραιάς
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 14, 2012, 09:57:06 μμ »
Πρόσφατα αγόρασα  ένα μαδεράκι κελεμπέκι από τον Καλλιγά στο Θησείο
Τηλέφωνο: 2103450750

credit24

• Newbie
  • *
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 14, 2012, 10:04:48 μμ »
Σε ευχαριστώ φίλε μου! Αύριο θα τον πάρω τηλ να δω αν έχει!!!!

john 2004

• Hero Member
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 14, 2012, 10:33:04 μμ »
εχει σιγουρα, αλλα απο δευτερα και μαλιστα μεχρι τις 2 το μεσημερι. σαββατο ειναι κλειστα.

chris

• Hero Member
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 15, 2012, 01:38:48 μμ »
Γιά βιολί φίλε μου χρειάζεσε σφενδάμι  ζγουρη ή όπως τή λένε γκοφρέ . Πολύ δύσκολα νά βρείς καί άν θά βρείς είναι πανάκριβη. Επειδή είναι τό πρώτο όργανο πού θά κάνης ΄καί ασφαλώς θά κάνης πολές πατάτες σέ συνηστώ νά τό κάνης μέ τό ενχώριο κελεμπέκι πού υπάρχει σέ πάρα πολές ξυλαποθήκες καί είναι πάρα πολύ φθηνότερο από τό γκοφρέ. ¨Ενα τέτοιο ξύλο οίδα τίς προάλλες στό Γιώργο τού Σοφιανού τόν υπάλληλο. Τόν ρώτησα καί μού είπε από πού τό πήρε αλλά δέν θυμάμε. Τό μόνο πού θυμάμε είναι ότι τό μαδεράκι αυτό ήταν περίπου 100χ25χ20 πόντους σέ τριγωνική μορφή καί ότι τό πήρε ένα  500 ευρ δηλ πανάκριβο. Αυτός κατασκεβάζη ερασιτεχνικά λύρες καί τό πήρε γιά τό σκοπό αυτό.

john 2004

• Hero Member
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 15, 2012, 04:07:53 μμ »
συμφωνα με τις διαστασεις που αναφερεται κυριε Χρηστο, ο φιλος σας το αγορασε 12500 το κυβικο! οταν ειχα ρωτησει τον καλλιγα νομιζω μου ειχε πει 13000! και μαλιστα ολοκληρο το μαδερι. ακριβα γουστα.

credit24

• Newbie
  • *
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 15, 2012, 06:58:37 μμ »
Ρε παιδιά έχετε τρελαθεί τελείως??? Από εξωτερικό βρίσκω κελεμπέκι (Δηλαδή σφένδαμο) σγουρό, στεγνό και κομμένο έτοιμο για κατασκευή βιολιού το πολύ με 150€ μαζί με τα μεταφορικά! Όλα τα ξύλα......... Τι είναι αυτά που λέτε για 500άρια! Πασατέμπο τα περάσατε? Επισυνάπτω και μερικές φώτο!!!

john 2004

• Hero Member
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 15, 2012, 07:17:18 μμ »
οι τιμες αυτες ειναι για μαδερακι μουαρε. που κανει για αρκετα βιολια. αυτο που δειχνεις ειναι για ενα βιολι και αν το υπολογισεις σε κυβικο την ποσοτητα του, το πληρωνεις σιγουρα πολυ ακριβοτερα. ο κυριος Χρηστος στο ειπε γιατι οπως και να το κανουμε για αρχη θα κανεις καποια λαθη, και ειναι κριμα να τα κανεις σε ενα τοσο ακριβο ξυλο! γιαυτο σου προτεινε κατι φτηνοτερο μεχρι να μαθεις.

chris

• Hero Member
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 17, 2012, 03:21:15 μμ »
http://vimeo.com/ribesjost  πάρε καί μία ιδέα καί από εδώ

ioannis

• Jr. Member
  • **
    • www.bulgariviolins.gr
  • Αγαπημένο ξύλο: maplewood
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 17, 2012, 11:50:33 μμ »
Φιλε credit καλη αρχη και απο μενα και να γνωριζεις οτι αυτη αρχη δεν εχει τελος ειναι ενα τριπακι γλυκο αλλα βασανιστικο οσο δεν φανταζεσαι.Κατ αρχας μην βιαστεις για τιποτα σπιλωσου με πολλη υπομονη διαβασμα και απολυτο σεβασμο στο ξυλο.ΔΕΝ συγχωρει λαθη.Βασικα που ειναι η εδρα σου για να δω πως μπορει να βοηθησω.  Ανεβαζε οτι μπορεις γιατι εγω δεν εχω τη υπομονη να το κανω και θα τα λεμε.
www.grecoviolins.tk υπο κατασκευη,- ;D 

Tags: βιολί