Αποστολέας Θέμα: ¨Ενα φθηνό μπαγλαμαδάκι  (Αναγνώστηκε 8300 φορές)

chris

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 500
¨Ενα φθηνό μπαγλαμαδάκι
« στις: Μάιος 30, 2011, 06:47:09 μμ »




 Παιδιά δέν τό παρουσιάζω σάν κανένα κομψοτέχνημα σέ καμία μά σέ καμία περίπτωση θά τό συγκρίνω μέ τό τζουρά τού βαγγέλη καί τούτο διώτι τό έκανα πολύ μά πάρα πολύ βιαστικά καί μέ υλικά τής πλακας. δέν μού στοίχισε πάνω από 22 ευρά μαζί καί οί χορδές  μαζί .Θά τό δώσω σέ ένα γειτονάκι γιά νά μάθη νά παίζη άμα μάθει τότε άς αγοράση ένα καλό . Τήν πλάκα μου πάντως τήν έκανα. Δέν θά δεκτώ ούται μπράβο ούτε συνχαρητηρια γιατί απλά δέν τό αξοίζει

Διόρθωση από Admin
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 16, 2011, 08:21:24 μμ από admin »

Vagges2010

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.320
Απ: ¨Ενα φθηνό μπαγλαμαδάκι
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 30, 2011, 06:59:08 μμ »
Φίλε Χρήστο θα αρχίσω εγώ τα σχόλια μιας και με ανέφερες στο μήνυμά σου. Κατ' αρχάς για μένα προσωπικά δεν έχει καμμία απολύτως σημασία το πόσο φανταχτερό είναι το όργανο. Σημασία έχει ότι το έφτιαξες μόνος σου, άρα σε έκανε να νιώσεις την χαρά της δημιουργίας και σε πλούτισε με εμπειρίες. Επίσης αυτό που λες ότι θα το δώσεις σε ένα γειτονάκι σου (αν κατάλαβα θα του το χαρίσεις ) για μένα είναι πολύ σημαντικό και δείχνει ποιότητα ανθρώπου. Εξάλλου το όργανο το βρίσκω πολύ συμπαθητικό.
Μετά από όλα αυτά εγώ θα σου πώ μπράβο και ας μην δέχεσαι μπράβο.
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

chris

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 500
Απ: ¨Ενα φθηνό μπαγλαμαδάκι
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 30, 2011, 07:09:11 μμ »
Φίλε Βαγγέλη καί φυσικά θά τό χαρίσω όπως μέχρι τώρα χάρισα 2 τζουράδες ΄,καί 5 μπουζούκια καί τούτο γιατί είναι θέμα τάματος καί άν θέλη ο θεός θά χαρίσω καί άλλα πολά

MakriManikos

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 25
Απ: ¨Ενα φθηνό μπαγλαμαδάκι
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 30, 2011, 07:27:33 μμ »
Ένα μπράβο και από εμένα. Είναι καλύτερο από το δικό μου (που δεν το έκανα και γρήγορα!!)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 30, 2011, 07:34:29 μμ από MakriManikos »

Blekos Kerkyra

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 982
  • Ουτε καν ερασιτεχνης...
    • Youtube
  • Αγαπημένο ξύλο: Τιμιο ξυλο
  • Αριθμός κατασκευών: Κατασκευές...επισκευές...!
  • Περιοχή: Κέρκυρα
Απ: ¨Ενα φθηνό μπαγλαμαδάκι
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 30, 2011, 07:50:20 μμ »
Μαστορα μου εγω μια χαρα το βλεπω παντως...τι φτηνιαρικο και ξεφτηνιαρικο....η μοστρα του ειναι ομορφη.Οπως και να χει,συμφωνω με εναν προλαλησαντα που ειπε οτι φτιαχτηκε απο τα χερια σου και λεει πολλα αυτο!
Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

https://www.youtube.com/c/blekoskerkyra

yiannis

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.261
    • Greek luthiers community
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά...
  • Αριθμός κατασκευών: 15 και αυξάνονται!!!
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: ¨Ενα φθηνό μπαγλαμαδάκι
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 30, 2011, 08:06:57 μμ »
Μπράβο ρε Χρήστο και από εμενα.
Σου εύχομαι να χαρίσεις πολλά,πολλά ακόμα όργανα, φτιαχμένα από τα χέρια σου.

chris

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 500
Απ: ¨Ενα φθηνό μπαγλαμαδάκι
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 30, 2011, 09:33:40 μμ »
Παιδιά μου ειλικρινά  μέ συνγκηνήσαται . Σάς λέω παιδιά μου γιατί πολοί από σάς είσθαι στήν υλικεία τών παιδιών μου πού ο μεγαλύτερος είναι 43 ετών . Κάποτε μού είπε κάποιος μεγαλύτερος μου πώς ο άνθρωπος πού αγαπάει τήν τέχνη καί τήν μουσικη είναι άνθρωπος  ανωτέρου επιπέδου μέ ευγενή αισθήματα. Σάς λέω δέ μόνον αυτό μήν τό βάζεται κάτω συνεχίσται νά δημειουργείται, γιατί έτσι ίσως αυτός ο άμοιρος τόπος δεί άσπρη μέρα

Elias

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 406
    • κατασκευη ηλεκτρικης κιθαρας
  • Αριθμός κατασκευών: 3456
Απ: ¨Ενα φθηνό μπαγλαμαδάκι
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 30, 2011, 09:41:09 μμ »
φιλε chris πολυ ομορφο το οργανο. και το σημαντικοτερο ειναι η κινηση σου που θα δωσει χαρα σε ενα παιδακι. ενα μεγαλο μπραβο και συνεχισε την ωραια δουλεια σου.

Ανδρέου Δημ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.380
    • Κατασκευες
Απ: ¨Ενα φθηνό μπαγλαμαδάκι
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 30, 2011, 09:53:55 μμ »
Συμφωνω με ολα τα παιδια!
Συγχαρητηρια και ειναι παρα πολυ ομορφος ο μπαγλαμας!!!!!!!
Ειλικρινα!  Καλη συνεχεια στις κατασκευες σου!

ΥΣ Πες μας αν εχεις την καλοσυνη τι ξυλα χρησιμοποιησες!!!

Μακρής Δημήτρης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 333
  • Αγαπημένο ξύλο: Μαύρη μουριά, παλίσσανδρος
Απ: ¨Ενα φθηνό μπαγλαμαδάκι
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 30, 2011, 11:33:40 μμ »
Πολλά συγχαρητήρια και από εμένα!! Καλά τα φινιρίσματα αλλά σημασία έχει τι κρύβεται πίσω από αυτά!!

chris

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 500
Απ: ¨Ενα φθηνό μπαγλαμαδάκι
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 31, 2011, 01:39:11 μμ »
Δημητράκη τά ξύλα είναι καρυδιά αμερικής καί σφενδάμι ενχώρια τό δέ μάνικο είναι από σφενδάμη και κόντρα κερασιά. επίσης νά ευχαριστήσω όλα τά  ευγενή παιδιά τού φόρουμ καί ιδιαίτερα νιώθω πολύ νέος πού συνομιλώ μαζί σας . ο Θεός νά σάς έχη καλά νά σάς δίνει δύναμη καί κουράγιο στίς δύσκολες στιγμές πού ζούμαι. καί πάλι ευχαριστώ

Γιώργος Κατσίγιαννης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 929
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
Απ: ¨Ενα φθηνό μπαγλαμαδάκι
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 31, 2011, 10:50:46 μμ »
Πολλα μπραβο να πω κι εγω και να ευχηθω ολοψυχα να σας εχει ο Θεος καλα να δημιουργειτε και να δινετε χαρα σε παιδια που μπορει να μην εχουν την ανεση να αγορασουν ενα οργανο.Ισως να κρυβετε και καποιο ταλεντο σε αυτα τα παιδια.....!!!!
Μου εκανε εντυπωση το κοστος κατασκευης,μονο 22 ευρω...???
Το σκαφος πολυ ωραιο το σχημα του...εσεις το κανατε ή ετοιμο?
Αυτα απο εμενα....και παλι ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ....!!!!

chris

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 500
Απ: ¨Ενα φθηνό μπαγλαμαδάκι
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 31, 2011, 11:21:40 μμ »
κόστος κατασκευής ναί μόνον 22 ευρά. οίτη  κλιδιά καί χορδιέρα  8,5 ευρό
ξύλα                                                                                   2
καπάκι από τά περισεύματα καπακιού μπουζουκιού                      0
κορδόνια                                                                             1,5
ταστιέρα έβενος                                                                    3
τάσταπολύ ψυλά                                                                    2,5
βερνίκι μπάλας                                                                      0,5
χορδές                                                                                 3
τελείες στή ταστιέρα καί φυγούρα από πλαστικό τά έκανα εγώ μέ
τήν σκγρόπια   σέ μηδέν χρόνο καί κόστος                                  0
 κόλες                                                                                  1
                                                                    σύνολο        22    ευρό
 τί είναι ο κάβουρας τί είναι τό ζουμί του δέν είναι καί κανένα τέρας είναι περίπου μάκρος 160μμ φάρδος 100μμ βάθος 90 μμ καί κλίμακα 360 μμ ή δέ όλη    σέ εργατόρες  εργασεία περίπου  20 τό καλουπάκι τό έκανα εγώ χωρίς νά πάρω μέτρα από κανένα εκτός τά μέτρα τού μάνικο καί τής κλίμακας πού μού έδωσε οαγαπητός   sforzando
                                                                                     

chris

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 500
Απ: ¨Ενα φθηνό μπαγλαμαδάκι
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 01, 2011, 12:46:29 πμ »
κόστος κατασκευής ναί μόνον 22 ευρά. οίτη  κλιδιά καί χορδιέρα  8,5 ευρό
ξύλα                                                                                   2
καπάκι από τά περισεύματα καπακιού μπουζουκιού                      0
κορδόνια                                                                             1,5
ταστιέρα έβενος                                                                    3
τάσταπολύ ψυλά                                                                    2,5
βερνίκι μπάλας                                                                      0,5
χορδές                                                                                 3
τελείες στή ταστιέρα καί φυγούρα από πλαστικό τά έκανα εγώ μέ
τήν σκγρόπια   σέ μηδέν χρόνο καί κόστος                                  0
 κόλες                                                                                  1
                                                                    σύνολο        22    ευρό
 τί είναι ο κάβουρας τί είναι τό ζουμί του δέν είναι καί κανένα τέρας είναι περίπου μάκρος 160μμ φάρδος 100μμ βάθος 90 μμ καί κλίμακα 360 μμ ή δέ όλη    σέ εργατόρες  εργασεία περίπου  20 τό καλουπάκι τό έκανα εγώ χωρίς νά πάρω μέτρα από κανένα εκτός τά μέτρα τού μάνικο καί τής κλίμακας πού μού έδωσε οαγαπητός   sforzando    Σχετικά τώρα μέ τήν αγορά τών υλικών.  Πρώτα από όλα τά ξύλα δέν αγοράζουμαι από όπου νάναι παρά μόνον από ξυλαποθήκες μέ τό κυβικό όπως αγοράζουν οί επιπλοποιοί.  ενδεικτικά αναφέρω γιά νά καταλάβεται πόσο στοιχίζη τό ξύλο.  ¨Ενα δοκάρι καρυδιά αμερικής πού είναι καί ποιό ακριβή από τήν αφρικάνικη  μάκρος 4μετρα φάρδος 160μμ  καί πάχος 60μμ τά ίδια  μέτρα καί ένα δοκάρι σφενδάμη τά ίδια μέτρα καί ένα δοκάρι κερασιά  καί ένα κομάτι φλαμούρι τά πλήρωσα 130 ευρά. Ξέρεται πόσα μπουζούκια μπορούν νά βγούν. Θά σάς πώ εγώ.  γιά έναν ερασιτέχνη γιά όλη του τή ζωη. ¨Ολες οι ξυλαποθήκες έχουν πλάνιες καί κορδέλες .θά σάς τά πλανιάρουν θά τά κόψεται καί ανά πενήντα πόντους σέ κομάτια γιά νά τά μεταφέρεται καί μέ τό αυτοκηνητό σας χωρίς νά πληρώνεται μεταφορικά θά τά αποθηκεύσεται σέ ξηρό μέρος  κατά τέτοιο τρόπο πού να αερίζωνται  καί νά μήν βρέχωνται  καί θά έχεται όταν χρειάζεσται τό ξύλο σας όμορφα καί τραβηγμένο από υγρασία. Τώρα γιά τά άλλα υλικά ταστιέρες πουλάει καλές καί φθηνές από έβενο εδώ στήν Θεσσαλονικη οΣοφιανός .Μέ μία ταστιέρα βγάζης άνετα γιά 2 μπουζούκια 3 τζουράδες ή 4 μπαγλαμάδες σέ μένουν καί κομάτάκια γιά νά κάνεται καί τούς καβαλάρηδες τό μέγεθος τού ξύλου είναι 650μμ μάκρος 100 μμ φάρδος καί 10 μμ πάχος τιμάται δέ 12 ευρώ. Ο ίδιος έχη καί ποικιλία από κορδόνια γιά τό καπάκι από ξύλο σέ μάκρος πάνω από μέτρο καί τιμή από 1,25 έως 2 ευρώ τό κομάτι .¨Εχη καί καλά καπάκια από έλατο 12 ευρώ τό κομάτι αλλά σέ μέγεθος πού μπορείς νά βγάλης κομάτι γιά τζουρα μικρό καί γιά μπαγλαμά. Κόλα ψαρόκολα από μαγαζιά χρωμάτων  καί επιπλοποιών μόνον 6 ευρώ τό κιλο θά πάρεται 3κιλά μέ ένα 20άκι θά τήν αποθηκεύσεται σέ ένα βάζο νά μήν υγρένεται καί θά ξεχάσεται πότε τήν πήρατε.  Καπλαμάδες γιά φιλέτα  ανάμεσα στίς  ντούγιες από τό σοφιανό θά πάρης ένα φύλο καπλαμά ότι χρώμα θέλης έχη από8 ευρώ τά λευκά μέχρι 14 ευρώ τά χρωματιστά θά σάς τά κόψη 3 μμ φάρδος καί θά έχεται γιά μιά ζωή φιλέτα  έχη  μεγάλο ηλεκτρικό ψαλίδι πού κόβωνται τέλειααπό ένα φύλο μπορεί νά βγούν καί πάνω από 1500 κομάτια άν υπολογίσουμαι ότι θέλουμαι 20 κομάτια γιά ένα μπουζούκι θά πρέπει νά έχεται εργοστάσιο μπουζουκιών γιά νά τελειώσουν  τώρα τά άλλα υλικά δηλ βερνίκια αυτά επειδή έχουν ημερομηνία λήξης τά πέρνεται όταν χρειάζωνται.Τελίτσες γιά οδηγούς ταστιέρας 3ευρώ μία σειρά ζγκρόπιες  σέ μηδέν χρόνο βγάζης όσες θέλης μόνον ένα κομάτι φύλλο μολύβι από τό κάτω μέρος γιά νά μήν χαλάει η΄κόψη τής ζγκροπιας.Γιά κόντρες στό μάνικο  παλίσαντρο ή βέγκε ή  έβενο ένα δοκαράκι μικρό φάρδος 100 μμ μέ πάχος 30μμ θά έχεται γιά6-7 όργανα .Σέ γενικές γραμμές αυτά είναι τά υλικά πού χρειάζωνται  καί άν τά προμηθευθέιται  όπως αναφέρω θά έχεται φθηνό κόστος τού οργάνου καί δέν θά ταλεπορείσται κάθε φορά νά ψαχνεται. Αυτά γιά σήμερα καί απευθύνωνται γιά αυτούς πού έχουν σκοπό νά ασχοληθούν όχι μόνον γιά ένα όργανο.  Νά μέ συνχωρειται  από ορθογραφία σκίζω.
                                                                                     

Γιώργος Κατσίγιαννης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 929
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
Απ: ¨Ενα φθηνό μπαγλαμαδάκι
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 01, 2011, 01:28:03 πμ »
Αγαπητε μια ερωτηση εχω....
Το κομματι φυλλο μολυβι που θα το βρω?
Ρωταω γιατι και εγω το ιδιο κανω με τις σγρομπιες.....
Ευχαριστω.