Αποστολέας Θέμα: αναζητω σπασμενη κλασικη κιθαρα  (Αναγνώστηκε 3599 φορές)

atlas

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 160
αναζητω σπασμενη κλασικη κιθαρα
« στις: Νοέμβριος 02, 2012, 05:42:47 μμ »
ειπα να κανω μια πρωτη προσπαθεια ανεξοδη διοτι το budget μου ειναι 20000 λευγες υπο τον πυθμενα της θαλασσας, και επειδη δεν αντεχω συναισθηματικα να σπασω την κιθαρα μου (Alhambra 6p s/n:07206 αγορασθεισα το 1996 απο το στολλα) ,αν εχει καποιος κυριος/κυρια την ευγενεια της στιγμης να μου τη χαρισει για εγχειρηση τον/την ευχαριστω εκ των προτερων.
υ.γ1 ουτε λογος για αγορα , ή υλικα για κατασκευη καινουριας καθως μου λειπουν σχεδον τα παντα σε εργαλεια εκτος απο ορισμενα που ειχα για αλλο σκοπο
υ.γ2 τα τελευταια 7 χρονια φτιαχνω μονος μου το σπιτι μου(οχι επειδη ειμαι μαστορας,αλλα επειδη δε μου ρεουν απο τα μπατζακια χαχαχα)  εκτός απο ενα dremel 400 digital και ισως το χωρο που φτιαχνω τωρα για τα μουσικα τους υπολογιστες και τα εργαλεια δε διαθετω τιποτα αλλο.
υ.γ σε οτι μπορω να φανω χρησιμος σε καποιον/α εδω μεσα θα το κανω αρκει να βρω λιγο χρονο.
ευχαριστω
Δημητρης
"Τα πάντα ρει"

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: αναζητω σπασμενη κλασικη κιθαρα
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 02, 2012, 07:24:04 μμ »
δεν καταλαβα τι ζητας.Αφου κιθαρα εχεις οκ?  Αν θες επισκευη....εγω!!!!! Τζαμπα αλλα να τη δω πρωτα.Μην μπουμε σε ξενα χωραφια.Αν θες κιθαρα....δεν εχω
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

atlas

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 160
Απ: αναζητω σπασμενη κλασικη κιθαρα
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 02, 2012, 07:26:58 μμ »
μια κλασικη κιθαρα ζηταω να την εγχειρησω να δω λεπτομερειες, πως ειναι κολλημενη,που,πως κλπ.
ευχαριστω παντως για την προσφορα(ευτυχως η δικια μου κιθαρα ειναι μια χαρα ακομα)
"Τα πάντα ρει"

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: αναζητω σπασμενη κλασικη κιθαρα
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 02, 2012, 07:29:44 μμ »
χα χα εσυ ζητας πτωμα για να μαθεις ανατομια δηλαδη. Τωρα το πιασα.Δεν εχω να σε βολεψω .Εχω μια σπασμενη ηλεκτρικη που γραφει επανω jimy hendrix.....................σου κανει?
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

ρεμα

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 210
Απ: αναζητω σπασμενη κλασικη κιθαρα
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 02, 2012, 07:30:07 μμ »
φιλε μου Ατλαντα,ειναι λιγο δυσκολο αυτο που ζητας,για τον απλουστατο λογο οτι εδω μεσα δεν υπαρχει τιποτα σπασμενο,ολα τα φτιαχνουμε ολα τα μαχαιρωνουμε! ;)

atlas

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 160
Απ: αναζητω σπασμενη κλασικη κιθαρα
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 02, 2012, 07:36:08 μμ »
προς κωστα.... ευχαριστω προς το παρον μ ενδιαφερει να ασχοληθω μονο με κλασικη.
προς ρεμα... το χω καταλαβει ... απλα ψαχνω ενα πτωμα οπως ειπε και ο Κωστας παραπανω, τουλαχιστον πριν κανω την πρωτη αποπειρα με κοντρα πλακε,καδρονια,κομματια laminate πατωμα,χαρτονια και διαφορα καλουδια σχολικων οικοκυρικων χαχαχα.
"Τα πάντα ρει"

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: αναζητω σπασμενη κλασικη κιθαρα
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 02, 2012, 07:45:55 μμ »
ατλα..............δεν το πιασες το αστειο μου χα χα
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

atlas

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 160
Απ: αναζητω σπασμενη κλασικη κιθαρα
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 02, 2012, 07:53:18 μμ »
σορρυ ρε... το περασα γρηγορα, κρατουσα τον 8μηνο γιο μου στα χερια(αυτον λενε Ατλα,οχι εμενα) ;D
χαρηκα Δημητρης!
"Τα πάντα ρει"

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: αναζητω σπασμενη κλασικη κιθαρα
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 02, 2012, 09:23:28 μμ »
Να τον χαιρεσαι ρε . Και ελπιζω να ειναι οπως λεει και τ ονομα του.Γερος και δυνατος.Πιστευω μ αυτο το ονομα δεν θα υπαρχουν πολλοι Ελληνες
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

atlas

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 160
Απ: αναζητω σπασμενη κλασικη κιθαρα
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 03, 2012, 09:18:10 πμ »
Για το ονομα, τι να σου πω δεν ξερω αν υπαρχουν αλλοι.Α υτο που μ'ενδιαφερει κυριως ειναι να ειναι υγιης,καλος ανθρωπος και να μην το βαζει ποτε κατω στη ζωη του, ολα τ'αλλα φτιαχνουν στην πορεια.
Ρε συ Κωστα ψαχνω να βρω ενα κοστολογιο υλικων για κατασκευη κλασικης κιθαρας κυριως απο ξενα sites,ομως δεδομενου οτι θα παραγγειλω καποια στιγμη απο ελληνικο υπαρχει καποιος ενδεικτικος καταλογος κοστους υλικων για ενα πληρες οργανο (επειδη καπου ειδα σε ενα βιντεακι ενα κατασκευαστη να φτιαχνει απο πρωτες υλες μονος του γομο(α)λακα http://lazaridesguitars.com/ ,που τα βρισκετε ηθελα να ξερα ολα αυτα τα υλικα)
οποιος ξερει ας ριξει μερικα λινκ μηπως παω και πω τα καλαντα φετος παρεα με το μπομπιρα στη μερκελ και κανω ενα δωρο στον εαυτο μου αντι να ψαχνω για διαλυμενες κιθαρες. ::)
"Τα πάντα ρει"

yiannis

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.261
    • Greek luthiers community
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά...
  • Αριθμός κατασκευών: 15 και αυξάνονται!!!
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: αναζητω σπασμενη κλασικη κιθαρα
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 03, 2012, 09:47:29 πμ »
Άτλα καταρχάς να χαίρεσαι τον γιόκα σου και να τον καμαρώσεις όπως εσύ φαντάζεσαι...
Όσο για την κιθάρα ξένα sites για κλασική θα σου πρότεινα το
 www.madinter.com και το  www.tonewood.es
Και τα δύο είναι ισπανικά sites και έχουν ξυλεία φτηνή και ακριβή ανάλογα τα γούστα.
Μπορείς να κάνεις ένα κοστολόγιο και να υπολογίσεις περίπου το τελικό κόστος.
Από εκεί και πέρα υπάρχουν και οι Έλληνες προμηθευτές που μπορείς να προμηθευτείς ό,τι θες...

atlas

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 160
Απ: αναζητω σπασμενη κλασικη κιθαρα
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 03, 2012, 11:40:00 πμ »
Σ ευχαριστω Γιαννο, θα βαλω τον κολλητο-κουμπαρο που δουλευει στον thomann(ισπανικο τμημα) να ρωτησει τι παιζει μ αυτες τις εταιρειες.
Σ' ευχαριστω πολυ για τις συνδεσεις.
"Τα πάντα ρει"

yiannis

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.261
    • Greek luthiers community
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά...
  • Αριθμός κατασκευών: 15 και αυξάνονται!!!
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: αναζητω σπασμενη κλασικη κιθαρα
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 03, 2012, 12:41:20 μμ »
Από θέμα αξιοπιστίας δεν έχεις να φοβάσαι τίποτε.Είναι μεγάλα καταστήματα και εγώ προσωπικα έχω πάρει παμπολλες φορές πράγματα.

Πάντως δες και τις λίστες με Ελληνες και Ξένους προμηθευτές στα υπάρχοντα θεματα

Έλληνες προμηθευτές

Διεθνείς προμηθευτές εκτός Ε.Ε.

Ευρωπαίοι προμηθευτές

Και ότι χρειαστείς στην κατασκευή εδώ είμαστε να βοηθήσουμε όλοι...

Tags: