Αποστολέας Θέμα: Dark Queen - Explorer Project  (Αναγνώστηκε 3026 φορές)

MetalBaby

• Newbie
  • *
  • Αριθμός κατασκευών: 2
Dark Queen - Explorer Project
« στις: Ιούλιος 18, 2012, 07:33:27 μμ »
Καλησπέρα Greek Luthieres,
Καταρχάς να πω ένα μεγάλο μπράβο για το forum, πολυ καλη πηγή για ερασιτέχνες και έμπειρους όργανοποιους. Στο θέμα μας τώρα. Εχω αρχίσει εδω και 2 εβδομάδες την κατασκεύη μιας κιθαρας τύπου Explorer( ο θεός να την κάνει) και μιας και είναι η πρώτη μου έχω πολλές απορίες. Δεν ξέρω αν υπερβάλω αλλα πιστεύω σε 3 εβδομάδες θα την έχω τελειώσει,bridge,tailpeace,pickups κτλπ έρχονται σε καμία εβδομάδα, α και το μπράτσο θα είναι έτοιμο.
  Specs:
Bridge:http://www.thomann.de/gr/gotoh_ge103bt_gold.htm
Tailpeace:http://www.thomann.de/gr/gotoh_hw10g.htm
Knobs:http://www.thomann.de/gr/gibson_gisk010_potiknoepfe.htm
Switch:http://www.thomann.de/gr/gibson_toggleswitch.htm
Pickups: http://www.thomann.de/gr/emg_zakk_wylde_pro.htm
Wood: Έλατο

Λοιπόν παίρνω,ξύλα,template και αρχίζω την ζωγραφική .

Να και το αποτέλεσμα.

Ας περάσουμε και τα pickups.

Here we are!!!!

Time to κόψουμε the body.

Εδω είμαστε!!!

Επειδη δεν έχω πάρει ακόμα router, κάνωότι μπορω με το δραπανο. Έχω μια απορία πως θα <<λύανω>> τις τρύπες για να γίνουν κάπως έτσι ?

Ανοίξαμε και το δεύτερο.

Το δεύτερο κομμάτι.

Τρίβουμε και βαζουμε κόλα.

Here we are.

Πήρα ένα ρουτερακι, και το έβαλα μπρος. Δεν είμαι ευχαριστημένος με ο αποτέλεσμα αλλα ακόμα μαθαίνω το ρουτερ.

Σύντομα και αλλες φωτογραφίες.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2012, 04:25:02 μμ από MetalBaby »

Νάσος

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: Dark Queen - Explorer Project
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 18, 2012, 08:45:46 μμ »
Καλησπέρα και καλώς ήλθες στο φόρουμ αυτό!

Παρακολουθώ την πρόοδο στη κιθάρα σου απο το φόρουμ του νόιζ και σου έχω απαντήσει εκεί και εγώ και άλλοι φίλοι που γράφουν και εκεί.

Χωρίς ρούτερ ειναι αδύνατο να κάνεις τέτοιο σκάψιμο σε οποιοδήποτε ξύλο.
Εξασφάλισε κάποιο, έχουν και με τριάντα ευρώ περίπου ειναι εντάξει για 2-3 κιθάρες το χρόνο.

Επειδή το ξύλο σου είναι μαλακό θα μπορούσες και με σκαρπέλο σιγά σιγά και υπομονετικά.

ΠΡΟΣΟΧΗ στη χρήση ΡΟΥΤΕΡ και αιχμηρών εργαλείων κόβουν πολύ εύκολα οτιδήποτε..
Θα μπορούσες να το δώσεις και σε κάποιο ξυλουργό και να στο φτιάξει χωρίς κανένα κίνδυνο :)

Επειδή το πάχος του ξύλου σου ειναι περίπου 3εκ όπως έχεις πει, μάλλον θα έχεις πρόβλημα στη σύνδεση με το μπράτσο γιατι ή δεν θα μείνει πολύ ξύλο αφού σκάψεις , ή θα σκάψεις λίγο και θα είναι ψηλά το μπράτσο και θα δυσκολευτείς να προσαρμόσεις ψηλά τον καβαλάρη και τις χορδές , γι αυτό σκάψε σταδιακά και πειραματίσου!!

Αυτά και πάντα με προσοχή και χαλαρότητα, δεν βιαζόμαστε :)

MetalBaby

• Newbie
  • *
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 18, 2012, 08:54:31 μμ »
 Καλώς σας βρήκα και ευχαριστω για την απάντηση και το ενδιαφέρον. Καταρχάς για το παχος επειδη ήταν όντως λίγο,πήρα  μια πλάκα ίδιου ξύλου με παχος 1.8cm, και τα κόλλησα( θα βαλωφωτογραφίες). Ρουτερ δεν θα παρω τώρα, αλλα αν συνεχίσω στις επόμενες κατασκευές θα είναι must. Θα δοκιμάσω το σκαρπελο που μου είπες, πιστεύω ότι θα κάνει δουλειά.
Όσο για την χαλαρότητα, αν είχα εμπειρία σαν εσένα και εγω αυτο θα έλεγα και ας μην το τηρούσα
 Ευχαριστω και πάλι
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 18, 2012, 09:16:00 μμ από MetalBaby »

theodoropoulos

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Padauk
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 18, 2012, 09:45:36 μμ »
πετα ρε συ αυτο το ξυλο....τζαμπα ο κοπος σου....και κατι αλλο
3 εκατοστα αν ειναι το σωμα θα εχεις προβληματα ...δεν πιστευω να κανεις το μπρατσο με ελατο.ε?,μην το διανοηθεις....

MetalBaby

• Newbie
  • *
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 18, 2012, 09:50:58 μμ »
Ρε συ χαλάρωσε, πρώτο Project είναι μην κόβουν τσάμπα μαόνια εκει στην Αφρική για εμένα. Επειδη για τους μαγνήτες το σκεφτόμουν λες αν βάλω passive να ακούγεται χάλια; Α και για μπράτσο θα βάλω ένα έτοιμο που μου περισσεύει.

Νάσος

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 18, 2012, 11:08:25 μμ »
Με το σκαρπέλο θα μπορέσεις να σκάψεις για τους μαγνήτες κουτσά στραβά δεν πειράζει καλύπτονται απο το πλαστικό καπάκι του μαγνήτη.
Εκέι που θέλει πολύ προσοχή ειναι στο σκάψιμο για το μπράτσο, μπορεί να σου φύγει κομμάτι και να το αχρηστέψεις΄

για το ξύλο συμφωνώ και γω ούτε για πατώματα δεν κάνει και επειδή ειναι μαλακό και ελαφρύ  η κιθάρα σου θα παίζει μουντά και θα έχει ελάχιστο sustain.

Για πειράματα καλό ειναι, σε βλέπω μετά να φτιάχνεις άλλο γιατι δεν αξίζει  να του βάλεις τα μεταλικά μέρη που έχεις παραγγείλει ;D
Καλή συνέχεια

MetalBaby

• Newbie
  • *
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 18, 2012, 11:15:34 μμ »
 Κοιτα, όλα τα εξαρτήματα bridge,tail κτλπ θα το βάλω αργότερα στην δεύτερη κιθάρα που θα φτιάξω, με το καλο να βγει πρώτα η πρώτη  ;) . Αφου λέτε ότι το ξύλο είναι τόσο χάλια δίκιο θα έχετε, γι αυτο το συγουρευω για EMG που είναι active.
 Τωρα για τα pickup cavities  θα τα δουλέψω με το σκαρπελο και θα δω, μάλλον θα βάλω και ξυλόστοκο.

theodoropoulos

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Padauk
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 18, 2012, 11:25:29 μμ »
δεν ειναι μονο το ξυλο..σου λεμε οτι τα 3 εκατοστα θα σου δημιουργσουν θεματα...
1)οπως ειπε ο Νασος στο neck pocket,και μαλιστα αν κανεις γωινια που θ ακανεις γινεται ακομα χειροτερο..
2)pick up cavity...θα μεινει μια ψιχα μεχρι να μην ξετρυπησει απο πισω
3)o toggle διακοπτης δεν ξερω τι απαιτουμενο βαθος εχει

αρα αν θες να μας ακουσεις προσθεσε κι αλλο ξυλο.
ενταξει να κανεις πειραματα αλλα ουε κι ενας επαγγελματιας θ αεκανε δουλεια με αυτο το ξυλο...ασε που δεν ειναι και καθαρο ,olo ροζους,και ειδικα στο neck pocke θα σου σπασει κομματι ....
αυτα απο εμενα καλη επιτυχια

MetalBaby

• Newbie
  • *
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 02, 2012, 04:59:32 μμ »
Ρε παιδιά θέλω λίγο βοήθεια για τον λαιμο. Θα είναι βασισμένες πάνω σε ένα start style μιας και έχει bolt on. Το θέμα είναι δεν ξέρω απο που να αρχήσω και που να τελειώσω  :(. Τι μύτη χρειαζομαι για να ανοιξω με το router το truss rod. Ο λαιμος πρέπει να είναι ένα κομμάτι η πρέπει πρώτα να κάνω την ταστερια και μετα να κολισω τον καβαλαρη  ??? ??? 8) ???