Αποστολέας Θέμα: Τάστα μπουζουκιού  (Αναγνώστηκε 9182 φορές)

moytro

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 193
  • Αγαπημένο ξύλο: rosewood
  • Αριθμός κατασκευών: 7
Τάστα μπουζουκιού
« στις: Ιούνιος 11, 2012, 09:28:03 πμ »
Καλημέρα!
 Μου έχουν στείλει τάστα μπουζουκιού, τα οποία στο σημείο που καρφωνονται στο ξύλο είναι λεία.
Δέν έχουν τα δοντάκια και μπαίνουν με ελάχιστο χτύπημα στην ταστιέρα. Χάραξα με πριονάκι 0.3mm. να το λεπτύνω?
 Με πόση δύναμη πρέπει να καρφώνονται τα τάστα?

immortalx

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.449
    • Facebook profile
  • Αγαπημένο ξύλο: οτιδηποτε εκτος απο αυτο που βγηκε απ'τον παραδεισο XD
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Τάστα μπουζουκιού
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 11, 2012, 12:48:54 μμ »
Νομιζω πως δεν θα κρατησουν μονο με καρφωμα και καλυτερο θα ηταν να γεμισεις τις σχισμες με εποξικη κολλα πριν το καρφωμα.
Παρομοιο τροπο χρησιμοποιει η Parker στις κιθαρες της αλλα απ'οτι γνωριζω τα ταστα που χρησιμοποιουν ειναι τελειως flat. Δεν λειπουν δηλαδη μονο τα δοντακια αλλα ολοκληρο το καθετο τμημα του προφιλ του συρματος και τοποθετουνται απευθειας στην ταστιερα χωρις χαραξη.
Οσον αφορα το παχος χαραξης, εφ'οσον τα ταστα σου δεν εχουν δοντακια πρεπει να μετρησεις το παχος τους και να χαραξεις με αναλογο πριονι για να πατησουν ακριβως εκει που πρεπει.
Αληθεια, που βρηκες τετοια ταστα;

moytro

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 193
  • Αγαπημένο ξύλο: rosewood
  • Αριθμός κατασκευών: 7
Απ: Τάστα μπουζουκιού
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 11, 2012, 01:24:53 μμ »
Απο Κωσταντέλλο μου τα'στειλαν. Αλλα δεν με ευχαρίστησαν, είναι πολύ μαλακά κ άσπρα σαν αλουμίνιο κάπως. και σκέφτομαι να μη τα χρησιμοποιήσω.

KOSTAS7

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 988
Απ: Τάστα μπουζουκιού
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 11, 2012, 01:54:56 μμ »
Kαλησπερα σε παρομοια περιπτωση μου και το δοκιμασα με επιτυχια :γυρναμε το ταστο προς το προσωπο μας απο την μερια που καρφωνεται στο μηκος της διαδρομης χτυπω ελαφρα με την πλαινη μερια του σκαρπελου ανα τακτα χρονικα διαστηματα και δημιουργουνται δοντια καρφωνω και ετοιμος

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: Τάστα μπουζουκιού
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 11, 2012, 04:23:19 μμ »
ΡΕ ΚΩΣΤΗ ΤΙ ΤΑΣΤΑ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΕΣ? 0,4- Ο,5 ? ΠΩΣ ΤΑ ΖΗΤΗΣΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΩΣΤΑΝΤΕΛΟ? ΔΕΝ ΣΕ ΡΩΤΗΣΕ ΜΕ ΤΙ ΝΟΥΜΕΡΟ ΠΡΙΟΝΙ ΘΑ ΧΑΡΑΞΕΙΣ?
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Vagges2010

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.320
Απ: Τάστα μπουζουκιού
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 11, 2012, 08:19:03 μμ »
Φίλε moytro, στο μπουζούκι που έχω από 15 χρονών (παπαπα τότε που βγήκαν τα ραδίκια), όσες φορές άλλαξα τάστα σε οργανοποιούς, τέτοια τάστα έβαλαν, δηλαδή μαλακά χωρίς δοντάκια. Πρώτη φορά που χρησιμοποίησα τάστα με δοντάκια ήταν στον τζουρά που έφτιαξα το 2010 και αυτό γιατί τα αγόρασα από γνωστό που φτιάχνει μαντολίνα και μου έδωσε τάστα για μαντολίνο. Με παίδεψε αφάνταστα για να το τοποθετήσω. Στο μπουζούκι που σας παρουσίασα πρόσφατα, έβαλα τάστο σαν αυτό που σου έστειλαν, δηλαδή με λείο στέλεχος για την εγκοπή πάχους 0,5 του χιλιοστού. Χάραξα με πριόνι πάχους 0,45 του χιλιοστού που έχω πάρει από το Dick. Μπήκαν πολύ σφικτά αλλά χωρίς το παίδεμα που έφαγα με τα άλλα και χωρίς σπασίματα στα χείλη των εγκοπών. Νομίζω ότι δεν έχεις πρόβλημα να τα χρησιμοποιήσεις, αρκεί να είναι σωστή η σχέση πάχους πριονιού και στελεχους του τάστου.
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: Τάστα μπουζουκιού
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 11, 2012, 10:53:37 μμ »
Ευάνθιε, μη φοβάσαι, είναι τα τάστα που χρησιμοποιούνται πλέον κατά κόρον στα μπουζούκια. Είναι "ευκολοφόρετα" και δεν έχουν κανένα φόβο να βγουν αρκεί να χρησιμοποιήσεις για την τοποθέτησή τους πάχος λάμας πριονιού 0,05 χιλ. λεπτότερο απ' το πάχος των τάστων (για πάχος 0,5 χιλ. λάμα 0,45 χιλ όπως λέει και ο Βαγγέλης).

Δεν θα πρέπει να ξεχνάμε ότι οι τάσεις των χορδών είναι τόσο ισχυρές που ακόμα και ένα μη σφιχτό, κατά την τοποθέτησή του, τάστο στέκεται χωρίς πρόβλημα στη θέση του.

immortalx

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.449
    • Facebook profile
  • Αγαπημένο ξύλο: οτιδηποτε εκτος απο αυτο που βγηκε απ'τον παραδεισο XD
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Τάστα μπουζουκιού
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 12, 2012, 12:41:07 πμ »
Παιδια σιγουρα δεν υπαρχει περιπτωση αυτα τα ταστα να μετακινηθουν απο τη θεση τους χωρις κολλα; Εδω στις κιθαρες που βαζουμε παντα ταστα με δοντι, καποιοι χρησιμοποιουμε και κολλα! Αν για καποιο λογο το οργανο μεινει για καιρο στην ακρη χωρις χορδες και κατα συνεπεια χωρις την ταση αυτων να σφιγγουν τα ταστα, με τις αλλαγες υγρασιας και θερμοκρασιας δεν υπαρχει περιπτωση να χαλαρωσουν; Και τελος να συμπληρωσω, οτι ακομη και η τεχνικη τοποθετησης των ταστων με δοντι (πρωτα χτυπημα στις ακρες και μετα στο κεντρο) γινεται για να καρφωθουν τα δοντια πλαγιως και οχι καθετα, ετσι ωστε να ειναι δυσκολο να βγουν. Απλα μου κανει εντυπωση γιατι πρωτη φορα ακουω για τα συγκεκριμενα ταστα και αν ειναι τοσο ευκολα στην τοποθετηση θα ηθελα να τα δοκιμασω!

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: Τάστα μπουζουκιού
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 12, 2012, 01:31:08 πμ »
Γιάννη, τα τάστα με δόντια συνήθως είναι σκληρά και δυσκολοδούλευτα. Χρησιμοποιούνταν περισσότερο παλιότερα. Τώρα όπως είπα αν χαραξεις με λάμα 0,45 χιλ. και βάλεις τάστα λεία 0,5 χιλ. δεν έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα, βάλεις δε βάλεις χορδές.

Ξεσκεύρωσα ελάχιστο σκεύρωμα σε ταστιέρα και έβαλα τα ίδια, ίσια τάστα χωρίς ξαναχάραξη και κόλλα και δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα. Σε ένα τάστο που ήταν πολύ χαλαρό, στοκάρισα την εγκοπή με κυανοακρυλική και σκόνη έβενου και την ξαναχάραξα οπότε το τάστο μπήκε και πάλι σφιχτό και χωρίς κόλλα.

immortalx

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.449
    • Facebook profile
  • Αγαπημένο ξύλο: οτιδηποτε εκτος απο αυτο που βγηκε απ'τον παραδεισο XD
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Τάστα μπουζουκιού
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 12, 2012, 07:21:14 πμ »
Τριανταφυλλε ευχαριστω για τις διευκρινησεις και τις πληροφοριες! Σε καμια περιπτωση δεν θελω να πω οτι το ενα ειδος ταστων ειναι καλυτερο απο το αλλο, συμπεραινω ομως οτι μαλλον ειναι θεμα παραδοσης στην κατασκευη του οργανου. Ισως και η ελλειψη radius στις ταστιερες μπουζουκιου να βοηθαει στο να μενουν τα ταστα πιο ευκολα στη θεση τους. Στις κιθαρες τα ταστα με δοντι χρησιμοποιουνται κατα κορον και μιας και εθεσες το θεμα της σκληροτητας φαντασου οτι υπαρχει ακομη πιο σκληρο ταστοσυρμα (stainless steel) απο το κοινο (18% Nickel/Silver) που χρησιμοποιειται!

ΑΝΤΩΝΙΟΣ

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • Αριθμός κατασκευών: 4
Απ: Τάστα μπουζουκιού
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 12, 2012, 10:42:08 πμ »
Θα σας μεταφέρω μια πληροφορία διαμάντι. Ειχα την τύχη να γνωρίσω τον τελευταίο Παναγή και τον ανηψιό τους που αργότερα συναίχισε το εργαστήριο τον Λάκη τον Καβάση. Ξέρετε με τί κολούσαν τα τάστα στις περίφημες κιθάρες ''ΠΑΝΑΓΗ''; ΚΟΥΦΌ. 
Με ΣΚΟΡΔΟ.  Ξεφλούδιζαν ενα λοβό σκόρδο και το πέρναγαν πάνω κάτω στην ανοιγμένη χαρακιά του τάστου μέχρι που γέμιζε πολτό. Τοτε κάρφωνε το τάστο και σκούπιζε οτι πολτός υπερχείλιζε. Είναι η ελαφρύτερη κόλα μου είπε ο γεροπαναγης και το τάστο βγαίνει πανεύκολα στην αλαγή χωρίς να πληγώσει την ταστιέρα στο χείλος της χαρακιάς.  Μπρός στη δυσπιστία μου την πρώτη φορά που τοι είδα μου εβαλε λίγο πολτό στον δείκτη και αντίχειρα και μολις στέγνωσε στο ανοιγόκλειμα οντως τα δάχτυλα κολούσαν ελαφρώς. Δοκιμάστετο. Δεν μου το μετέφερε κανείς. Το είδα με τα μάτια μου σε εκατοντάδες κιθάρες.

Sforzando

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.346
  • Για την υπέροχη τέχνη της Οργανοποιίας!!!
    • LUTHIER SCHOOL
Απ: Τάστα μπουζουκιού
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 12, 2012, 07:35:51 μμ »
Φίλε Αντώνιε αυτές οι πληροφορίες από παλιούς οργανοποιούς είναι πραγματικά διαμάντια!!! Να είσαι καλά.

kostaslaouto

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 39
Απ: Τάστα μπουζουκιού
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 16, 2012, 12:05:29 πμ »
Το σκορδο ειναι μεσο που κανει την ψαροκολλα  ισχυρη
απο μονο του δεν κανει τιποτα
Ειναι πραγματι παλια τεχνικη περνουσαν τα ξυλα  με σκορδο ειδικα τους καβαλαρηδες στο λαουτο και τα καμαρια
και μετα κανονικη συγκοληση με ψαροκολλα
Ισως κατι σας διαφευγει στην ιστορια σας
Ετσι για την αποκατασταση της αληθειας

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: Τάστα μπουζουκιού
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 16, 2012, 12:27:19 πμ »
Το σκορδο ειναι μεσο που κανει την ψαροκολλα  ισχυρη
απο μονο του δεν κανει τιποτα
Ειναι πραγματι παλια τεχνικη περνουσαν τα ξυλα  με σκορδο ειδικα τους καβαλαρηδες στο λαουτο και τα καμαρια
και μετα κανονικη συγκοληση με ψαροκολλα
Ισως κατι σας διαφευγει στην ιστορια σας
Ετσι για την αποκατασταση της αληθειας

Έτσι το είχα ακούσει κι εγώ αν και δεν το είχα πολυπιστέψει.

Ιωάννης Γ.

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Αγαπημένο ξύλο: Της αρκούδας.
Απ: Τάστα μπουζουκιού
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 08, 2017, 02:16:53 μμ »
Έπεσα τυχαία πάνω σε αυτό το θέμα,

σε ξύλινα κλειδιά πολλοί βάζουν σκόρδο, το αποτέλεσμα είναι να κάνουν κρακ στο γύρισμα, σαν να δίνει το σκόρδο διαβαθμίσεις αλλά και σφίγγουν μετάξι τους τα δύο σώματα.

Με την μπόχα τι γίνεται! :D

Tags: