Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια για λογαριασμούς  (Αναγνώστηκε 4507 φορές)

Sforzando

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.346
  • Για την υπέροχη τέχνη της Οργανοποιίας!!!
    • LUTHIER SCHOOL
Βοήθεια για λογαριασμούς
« στις: Μάιος 13, 2012, 03:42:44 μμ »
  Παιδιά καλησπέρα,θα ήθελα την βοήθεια σας στο εξής: Πριν αρκετό χρονικό διάστημα και για πρώτη φορά σαν χρήστης του διαδικτύου είχα ανοίξει ένα λογαριασμό της google και συγκεκριμένα για την υπηρεσία gmail ,με όνομα χρήστη του τύπου ( όνομα @gmail.com) και με το αντίστοιχο password έμπαινα στο gmail,αργότερα στα τέλη του 2010 έφτιαξα το ιστολόγιο μου χρησιμοποιώντας πάλι το ίδιο όνομα χρήστη όπως είχα και στο gmail αφού η google δίνει την δυνατότητα να κάνει κανείς χρήση διαφόρων προϊόντων της με το ίδιο user name και password, μέχρι εδώ καλά… εχτές έφτιαξα και ένα κανάλι στο youtube αλλά δημιούργησα καινούργιο λογαριασμό με άλλο username και password ,το κανάλι δημιουργήθηκε μια χαρά χωρίς κανένα πρόβλημα αλλά έχω διαπιστώσει τα εξής:

•Η κύρια διεύθυνση του ηλεκτρονικού μου ταχυδρομείου έγινε το καινούργιο όνομα χρήστη του τύπου  (νέο όνομα @gmail.com) με το νέο password που έδωσα κατά την δημιουργία του καναλιού.

•Τώρα είδα πως έχω δύο λογαριασμούς google ,έναν με το πρώτο username(του παλιού λογαριασμού) με τον οποίο μπορώ και συνδέομαι στο gmail(του πρώτου λογαριασμού) καθώς και στο ιστολόγιο μου. Ενώ με τον άλλο λογαριασμό τον καινούργιο ,με τον οποίο δημιούργησα εχθές το κανάλι έχω πρόσβαση στο youtube,στο νέο λογαριασμό gmail  αλλά όχι στο ιστολόγιο μου.

Μπορώ να κάνω κάτι για να έχω μόνο τον καινούργιο λογαριασμό και να έχω μέσω αυτού πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες(mail,tube,blogger)?

Σκέφτηκα να σβήσω τον παλιό αλλά διαπίστωσα πως με τον καινούργιο δεν μπορώ να μπω στο ιστολόγιο μου.

Μπορώ να έχω και τους δύο λογαριασμούς?

Έψαξα στις ρυθμίσεις για να σβήσω έναν από τους δυο αλλά τα παράτησα μην κάνω καμμιά μ@#ακία.

Να τους αφήσω ως έχουν ::) ::)  ,βοήθεια please :)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 13, 2012, 06:19:43 μμ από Sforzando »

immortalx

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.449
    • Facebook profile
  • Αγαπημένο ξύλο: οτιδηποτε εκτος απο αυτο που βγηκε απ'τον παραδεισο XD
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Βοήθεια για λογαριασμούς
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 14, 2012, 12:05:10 πμ »
Γιωργο, στο link που παραθετω εχει οδηγιες για να συνδεσεις τους 2 λογαριασμους gmail που εχεις. Αυτο θα σου επιτρεπει μεν να διαβαζεις τα μυνηματα και των 2 λογαριασμων κανοιντας log in μονο απο τον εναν, αλλα δεν γνωριζω αν θα σου επιτρεπει και προσβαση στο blog σου απο τον καινουριο λογαριασμο.
Μπορεις βεβαια να εχεις και τους 2 ταυτοχρονα αλλα σιγουρα δεν ειναι και οτι πιο βολικο  :) :)
http://www.makeuseof.com/tag/how-to-link-multiple-gmail-accounts-together-in-4-easy-steps/

Sforzando

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.346
  • Για την υπέροχη τέχνη της Οργανοποιίας!!!
    • LUTHIER SCHOOL
Απ: Βοήθεια για λογαριασμούς
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 14, 2012, 11:58:12 πμ »
   Γιάννη σε υπερευχαριστώ για την πληροφόρηση, πράγματι δεν είναι καθόλου βολικό να έχει κανείς δύο διαφορετικά username,σκέφτομαι να διαγράψω τον καινούργιο λογαριασμό μαζί με το κανάλι αφού ακόμα είναι φρέσκα και να κρατήσω τον παλιό.   

Τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω για να διαγράψω τον καινούργιο λογαριασμό ::)(αυτόν που δημιούργησα για το κανάλι του tube),θέλω να διαγραφεί και το κανάλι και το νέο gmail). Μετά θα μπορέσω να φτιάξω ένα νέο κανάλι συνδεόμενος με τον πρώτο μου (παλιότερο) λογαριασμό. ::)
Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη για το πρήξιμο.

immortalx

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.449
    • Facebook profile
  • Αγαπημένο ξύλο: οτιδηποτε εκτος απο αυτο που βγηκε απ'τον παραδεισο XD
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Βοήθεια για λογαριασμούς
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 14, 2012, 09:35:46 μμ »
Γιωργο μην ανησυχεις, κανεναν δεν πρηζεις και ειναι χαρα μου αν μπορω να φανω χρησιμος  ;D

Για τη διαγραφη του λογαριασμου Gmail :

Κανοντας κλικ σε αυτο το link http://www.google.com/settings/products μεταφερεσαι σε μια σελιδα οπου μπορεις να δεις τις υπηρεσιες Google που χρησιμοποιεις.
Πρωτου προχωρησεις, τσεκαρε στο επανω δεξι μερος της σελιδας οτι εισαι συνδεμενος με τον νεο λογαριασμο και οχι με τον παλιο!
Διπλα απο το κειμενο "Your products" κανε κλικ στο "edit". Θα μεταφερθεις σε νεα σελιδα οπου κανοντας κλικ στο "Close account and delete all services and info associated with it " ο λογαριασμος σου θα διαγραφει. Μαλλον θα χρειαστει να εισαγεις για τελευταια φορα το username και password του λογαριασμου σου για να σου επιτρεψει να τον διαγραψεις.

Για τη διαγραφη του λογαριασμου YouTube :
Κανε log in στο YouTube με τον νεο σου λογαριασμο. Στο επανω δεξι μερος κανε κλικ στο username σου και στο μενου που θα εμφανιστει επελεξε "settings".
Στην σελιδα των settings, κατω απο το username και το email σου κανε κλικ στο "advanced". Κανε κλικ στο κουμπι "Close Account" για να διαγραφει ο λογαριασμος σου.

Υ.Γ : Για τη διαγραφη του gmail υπαρχουν και αλλοι τροποι, αλλα ψαχνοντας ο συγκεκριμενος μου φανηκε ο πιο ευκολος. Προσοχη μονο μη διαγραψεις κατα λαθος τους παλιους λογαριασμους και αν κολλησεις πουθενα εδω ειμαστε!

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: Βοήθεια για λογαριασμούς
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 15, 2012, 04:59:51 μμ »
ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΙΑΓΡΑΨΩ ΚΑΠΟΙΑ ΒΙΝΤΕΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΜΟΥ ΕΚΕΙ.................ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ?
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

immortalx

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.449
    • Facebook profile
  • Αγαπημένο ξύλο: οτιδηποτε εκτος απο αυτο που βγηκε απ'τον παραδεισο XD
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Βοήθεια για λογαριασμούς
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 15, 2012, 09:34:13 μμ »
ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΙΑΓΡΑΨΩ ΚΑΠΟΙΑ ΒΙΝΤΕΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΜΟΥ ΕΚΕΙ.................ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ?

Κωστα, συνδεσου στο YouTube και πατα στο ονομα του λογαριασμου σου που βρισκεται πανω δεξια. Απο το μενου που θα εμφανιστει κανε κλικ στην επιλογη "video manager".
Θα δεις μια λιστα με τα video που εχεις ανεβασει. Αριστερα απο τα εικονιδια των video εχει απο ενα κουτακι το οποιο μπορεις να τσεκαρεις. Αφου τσεκαρεις τα video που θελεις να διαγραψεις, ακριβως επανω απο την λιστα επελεξε Actions->Delete

Sforzando

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.346
  • Για την υπέροχη τέχνη της Οργανοποιίας!!!
    • LUTHIER SCHOOL
Απ: Βοήθεια για λογαριασμούς
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 17, 2012, 11:39:28 πμ »
Γιάννη σε ευχαριστώ πολύ για τις σαφέστατες οδηγίες,να είσαι πάντα καλά!!!

Tags: