Αποστολέας Θέμα: Καινουργιο τετραχορδο!!!  (Αναγνώστηκε 5792 φορές)

Γιώργος Κατσίγιαννης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 930
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
Καινουργιο τετραχορδο!!!
« στις: Μάιος 03, 2012, 01:09:26 πμ »
Γεια και χαρα σας φιλοι μου....!!!
Με χαρα λοιπον σας παρουσιαζω το καινουργιο μου μπουζουκακι που μολις σημερα εβγαλε της πρωτες του νοτες.
Λοιπον,το μονο που εμενα με χαλαει ρε παιδια,ειναι το σχημα στο καπακι του περιμετρικα.δεν ξερω γιατι βγηκε ετσι ή τι δεν εκανα καλα ::),δειτε κι εσεις και πειτε μου.....
περιμενω σχολια ελευθερα για να γινω καλυτερος.....μην μου ''χα'ι'δεψετε'' τα αφτια παιδια ετσι.... ;D ;D ;D
Σας ευχαριστω!!!





Εδω ενα βιντεακι για τον ηχο του....
mpoyzoyki 1.WMV
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 03, 2012, 03:45:47 μμ από georgesk »

Κώστας Τρικάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 544
Απ: Καινουργιο τετραχορδο!!!
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 03, 2012, 03:39:37 πμ »
μιά χαρά είναι το όργανο. Οργανάρα!

το περίγραμμα θυμίζει τα παλιά μεγάλα τρίχορδα. Προφανώς το καλούπι ή η σύγκλιση των ντογών στον μπροστινό τάκο έδωσαν αυτό το σχήμα

ο ήχος μετράει, η ψυχή και το ταξίδι της κατασκευής :)

Ανδρέου Δημ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.380
    • Κατασκευες
Απ: Καινουργιο τετραχορδο!!!
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 03, 2012, 07:39:38 πμ »
ΤΕΛΕΙΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

KOSTAS7

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 990
Απ: Καινουργιο τετραχορδο!!!
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 03, 2012, 08:31:50 πμ »
Kαλημερα εμενα δεν με χαλαει τιποτα οπως ειπε και ο Δημητρης τελειο!!!!

takis55

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 71
Απ: Καινουργιο τετραχορδο!!!
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 03, 2012, 11:10:34 πμ »
μπραβο φιλε πάρα πολύ καλό και απο ηχο σκιζει

Sforzando

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.346
  • Για την υπέροχη τέχνη της Οργανοποιίας!!!
    • LUTHIER SCHOOL
Απ: Καινουργιο τετραχορδο!!!
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 03, 2012, 01:57:58 μμ »
Γεια σου Γιώργαρε,πολύ όμορφο το μπουζούκι σου και το σχήμα του δεν με χαλάει καθόλου,καλόπαιχτο και καλή συνέχεια!!!

αποστολης τ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 501
Απ: Καινουργιο τετραχορδο!!!
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 03, 2012, 03:42:44 μμ »
πολυ καλο μπραβο γιωργο!το σχημα στο καπακι θυμιζει οργανα του παπαδαμου.και ο ηχος και το παιξιμο ειναι τελεια!

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Καινουργιο τετραχορδο!!!
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 03, 2012, 04:27:56 μμ »
Γεια και χαρα σας φιλοι μου....!!!
Με χαρα λοιπον σας παρουσιαζω το καινουργιο μου μπουζουκακι που μολις σημερα εβγαλε της πρωτες του νοτες.
Λοιπον,το μονο που εμενα με χαλαει ρε παιδια,ειναι το σχημα στο καπακι του περιμετρικα.δεν ξερω γιατι βγηκε ετσι ή τι δεν εκανα καλα ::),δειτε κι εσεις και πειτε μου.....
περιμενω σχολια ελευθερα για να γινω καλυτερος.....μην μου ''χα'ι'δεψετε'' τα αφτια παιδια ετσι.... ;D ;D ;D
Σας ευχαριστω!!!


ΕΙΣΑΙ ΤΡΕΛΟΣ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ....................ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΟΥ ΧΑΙΔΕΥΩ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΕΧΕΙΣ ΔΩΣΕΙ ΡΕΣΤΑ. ΚΑΙ ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΑΧΩ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΑ ΤΕΤΡΑΧΟΡΔΑ. ΤΕΛΕΙΟ ΑΠΟΡΩ ΤΙ ΣΕ ΧΑΛΑΕΙ?    ΒΡΕ ΤΙ ΑΚΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ..................ΚΑΤΣΕ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΚΑΙ ΗΧΟ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΞΑΝΑΚΟΥΣΕΙΣ




Εδω ενα βιντεακι για τον ηχο του....mpoyzoyki 1.WMV
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Καινουργιο τετραχορδο!!!
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 03, 2012, 04:31:06 μμ »
ΑΙ ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ..................................................................ΚΑΙ ΓΑΜΩ ΤΑ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙΑ ΜΕ ΖΑΜΠΕΤΙΣΤΙΚΟ ΗΧΟ ΘΑ ΕΛΕΓΑ.   ΕΓΩ ΦΙΛΕ ΓΙΩΡΓΟ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ...ΓΕΙΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ!!!!!!!!!   

ΥΓ. ΕΣΥ ΠΑΙΖΕΙΣ?
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Χρήστος Φυλλαρίδης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 380
Απ: Καινουργιο τετραχορδο!!!
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 03, 2012, 05:12:24 μμ »
Κατ αρχην Γιωργο  θα πω την αποψη μου με την ευαισθησια της ιδιοτητας του μουσικου που την κουβαλαω πολυ περισσοτερα χρονια απο αυτην του "μπουζουκοποιου" αν και ειναι βαρυς ο τιτλος ο τελευταιος ,τελος παντων της προσπαθειας μου αυτης. Σε συγχαιρω για την εκτελεση, μυριζει Ελλαδα,οπως ακριβως την χαρακτηρησε με το παιξιμο του ο Μεγαλος Ζαμπετας και της εδωσε το ηχοχρωμα αυτο,λιγοι παιζουν με σεμνοτητα το υφος  του χωρις να τον βανδαλιζουν,καθε πενια μια σταλα μελι.
   Οσο για το οργανο, μολις ειδα οτι εχεις ανεβασει ηχο πηγα κατευθειαν εκει ,οργανο=ηχος. Εχει τελειο ηχο και εχω την εντυπωση οτι πρεπει να ειναι και φωνακλαδικο.Αν και δεν ειναι ποιοτικη η εγγραφη ,το οργανο λεει πολλα και εχει να δωσει ακομα περισσοτερα στο μελλον.Οσο για την εμφανηση,αν και ειναι κατι που λιγο μ'ενδιαφερει ,ειναι πανεμορφο,μην σκας για το σχημα του καπακιου,εδω μας προσεφερες εναν ηχο αριστουργημα.Προσωπικα το σχημα αυτο μου αρεσει , καθοτι ασχολουμαι αποκλειστικα με τριχορδο εχει τετοια στοιχεια.Καλες πενιες!!

Ανδρέου Δημ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.380
    • Κατασκευες
Απ: Καινουργιο τετραχορδο!!!
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 03, 2012, 06:06:17 μμ »
Γιωργο οπως και εγραψα το πρωι το μπουζουκι αυτο ειναι εκπληκτικο!!
Εχει φανταστικο ηχοχρωμα και παρα πολυ καλη εμφανιση!! Πολλα συγχαρητηρια!
Ετοιμο να μας καταπληξει στην εκθεση!!!!! ???

Γιώργος Κατσίγιαννης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 930
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
Απ: Καινουργιο τετραχορδο!!!
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 03, 2012, 09:00:45 μμ »
ΑΙ ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ..................................................................ΚΑΙ ΓΑΜΩ ΤΑ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙΑ ΜΕ ΖΑΜΠΕΤΙΣΤΙΚΟ ΗΧΟ ΘΑ ΕΛΕΓΑ.   ΕΓΩ ΦΙΛΕ ΓΙΩΡΓΟ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ...ΓΕΙΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ!!!!!!!!!   

ΥΓ. ΕΣΥ ΠΑΙΖΕΙΣ?


Κωστα εγω παιζω.....


Κατ αρχην Γιωργο  θα πω την αποψη μου με την ευαισθησια της ιδιοτητας του μουσικου που την κουβαλαω πολυ περισσοτερα χρονια απο αυτην του "μπουζουκοποιου" αν και ειναι βαρυς ο τιτλος ο τελευταιος ,τελος παντων της προσπαθειας μου αυτης. Σε συγχαιρω για την εκτελεση, μυριζει Ελλαδα,οπως ακριβως την χαρακτηρησε με το παιξιμο του ο Μεγαλος Ζαμπετας και της εδωσε το ηχοχρωμα αυτο,λιγοι παιζουν με σεμνοτητα το υφος  του χωρις να τον βανδαλιζουν,καθε πενια μια σταλα μελι.
   Οσο για το οργανο, μολις ειδα οτι εχεις ανεβασει ηχο πηγα κατευθειαν εκει ,οργανο=ηχος. Εχει τελειο ηχο και εχω την εντυπωση οτι πρεπει να ειναι και φωνακλαδικο.Αν και δεν ειναι ποιοτικη η εγγραφη ,το οργανο λεει πολλα και εχει να δωσει ακομα περισσοτερα στο μελλον.Οσο για την εμφανηση,αν και ειναι κατι που λιγο μ'ενδιαφερει ,ειναι πανεμορφο,μην σκας για το σχημα του καπακιου,εδω μας προσεφερες εναν ηχο αριστουργημα.Προσωπικα το σχημα αυτο μου αρεσει , καθοτι ασχολουμαι αποκλειστικα με τριχορδο εχει τετοια στοιχεια.Καλες πενιες!!

Χρηστο για μενα ο Ζαμπετας ηταν και ειναι το μπουζουκι με ΑΡΩΜΑ ΕΛΛΑΔΑΣ...!!!!
Ο ΜΕΓΑΣ ΜΠΟΥΖΟΥΞΗΣ για εμενα ,χωρις να θελω να μειωσω αλλους ογκολιθους της πενιας.Ο καθενας ειχε και εχει το στυλ του και τους ευχαριστουμε για οτι εχουν προσφερει.
Στο θεμα του μπουζουκιου τωρα,δεν μ αρεσει το καπακι οπως προειπα επειδη το εφτιαξα εγω και θα ηθελα να ηταν πιο στρογγυλο πιο πολυ για ομορφια.....αν το εβλεπα σε βιτρινα σε καποιο μαστορα και μου αρεσε ο ηχος του,δεν θα εδινα σημασια διοτι ποτε απο τα οργανα που εχω πληρωσει δεν  τα αγορασα με κριτηριο την ομορφια ή την φιγουρα τους.....
Η εγγραφη εγινε απο μια φωτογραφικη μηχανη οποτε εχει αποκλιση ο ηχος.


Γιωργο οπως και εγραψα το πρωι το μπουζουκι αυτο ειναι εκπληκτικο!!
Εχει φανταστικο ηχοχρωμα και παρα πολυ καλη εμφανιση!! Πολλα συγχαρητηρια!
Ετοιμο να μας καταπληξει στην εκθεση!!!!! ???


Εννοειται πως στην εκθεση θα γινει χαμος  Δημητρη......!!!!
Τελος θελω να σας ευχαριστησω ολους για της αποψεις σας και για τα καλα σας λογια,και θελω να σας ευχηθω να κανετε της κατασκευες των ονειρων σας.....!!!!

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Καινουργιο τετραχορδο!!!
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 03, 2012, 09:44:21 μμ »
ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΣΧΕΤΟ.............ΚΥΡΙΟΙ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΑΔΕΣ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΞΑΝΑΓΥΡΙΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΡΜΑ?
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Vagges2010

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.320
Απ: Καινουργιο τετραχορδο!!!
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 03, 2012, 11:22:10 μμ »
Γιώργο τι μπουζουκάρα είναι αυτή φίλε μου !!!!!!!!!!!!!!!!! Εμφάνιση special, ήχος μαγευτικός και παίξιμο άψογο !!!!!!!!!!!!!!!! Δεν κατάλαβα τι σε χαλάει στο σχήμα του καπακιού. ΑΝ θέλεις μου το εξηγείς. Γιώργο έκανες ΜΑΤ. Τα συγχαρητήριά μου. Το όργανο είναι "επαγγελματικό" καταλαβαίνεις τι εννοώ.
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

Γιώργος Κατσίγιαννης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 930
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
Απ: Καινουργιο τετραχορδο!!!
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 03, 2012, 11:28:21 μμ »
Γιώργο τι μπουζουκάρα είναι αυτή φίλε μου !!!!!!!!!!!!!!!!! Εμφάνιση special, ήχος μαγευτικός και παίξιμο άψογο !!!!!!!!!!!!!!!! Δεν κατάλαβα τι σε χαλάει στο σχήμα του καπακιού. ΑΝ θέλεις μου το εξηγείς. Γιώργο έκανες ΜΑΤ. Τα συγχαρητήριά μου. Το όργανο είναι "επαγγελματικό" καταλαβαίνεις τι εννοώ.


Βαγγελη καλησπερα.
Ευχαριστω για τα καλα λογια σου!!!
Αυτο που με χαλαει ειναι οτι πισω προς την χορδιερα παει σχεδον ισια σαν λαουτο...χαχα,αυτο δεν καταλαβα γιατι βγηκε ετσι ::)
Τωρα οσο για το ''επαγγελματικο''.....ξερω τι εννοεις αλλα ερχεσαι ΠΡΩΤΟΣ φιλε Βαγγελη χαχαχα....μας τρελλανες με την μπουζουκαρα σου!!!!