Αποστολέας Θέμα: μπουζουκι μαυρο  (Αναγνώστηκε 2841 φορές)

STERGIOS PANOURGIAS

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Αριθμός κατασκευών: 1
μπουζουκι μαυρο
« στις: Απρίλιος 10, 2012, 11:31:53 πμ »
χαιρετω ολα τα παιδια!!!!!βασικα ειμαι νεοσ στι σελιδα κ στη κατασκευεσ...θελω να βαψω το οργανο μου μαυρο κ θα ηθελα να ρωτησω τι χρωμα χρησιμοποιω???κ επισεισ πρεπει να μονοσω το οργανο φιγουρεσ κτλπ????ευχαριστω εκ των προτερων!!!

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: μπουζουκι μαυρο
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 10, 2012, 11:32:04 μμ »
Φίλε μου,
κατ' αρχάς καλώς ήρθες στο χώρο μας.

Υπάρχουν πάρα πολλά βερνίκια εμποτισμού ξύλου που μπορείς να τα ζητήσεις ως ανιλίνες.

Αραιώνονται αρκετά (μέχρι και 200%) και μπορεί να χρειαστεί να περαστεί παραπάνω από ένα χέρι για να αποκτήσεις την απόχρωση που θέλεις.

Όσον αφορά τώρα τη μόνωση στις φιγούρες και στα υπόλοιπα στοιχεία του οργάνου (δεν ξέρω αν χρησιμοποιείς καπλαμάδες, celuloid, ασετόπαστα κ.λπ.) καλό είναι αφού πάρεις το βερνίκι που θα επιλέξεις, να το δοκιμάσεις σε ένα άχρηστο ρετάλι φιγούρας ώστε να δεις αν ποτίζει ή είναι επιφακειακό που πιθανώς να φεύγει με βρεγμένο πανί.

Ελπίζω να βοήθησα.

STERGIOS PANOURGIAS

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: μπουζουκι μαυρο
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 11, 2012, 11:41:51 πμ »
βασικα επιδη ειμαι καινουργιοσ δεν ξερω καλα καλα να χρισιμοποιησω κ το φορουμ.βασικα το μπουζουκι υπαρχει ιδη κ του αλλαζω μανικα...εχει βερνικι πανω κτλπ...απλα δεν ξερω αν ειναι βερνικια εμποτισμου ι λακεσ κτλπ.γι αυτο ρωτισα για μονοση.ι φιγουρεσ του ειναι πλαστικεσ.ευχαριστω!!!

ουσακ

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 76
Απ: μπουζουκι μαυρο
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 08, 2012, 12:04:37 μμ »
υπαρχει στο εμπόριο και εννοώ στα καταστήματα που είναι ειδικά στην πωληση λουστρου, ένα υλικό που λεγεται μονωτικό... αυτό εχει την ιδιότητα να απομονωνει την επιφάνεια που εφαρμόζεται και να προετοιμάζει την καινουρια επιφάνεια που δημιουργεί να δεχτεί το καινούριο υλικό που θα πέσει...το ζητάμε σαν μονωτικό...

STERGIOS PANOURGIAS

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: μπουζουκι μαυρο
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 08, 2012, 03:21:07 μμ »
δηλαδή πώσ ειναί αυτό κ πώς δουλευετεαί?εγώ μονό τι χαρτοτενεία ξέρω...

Tags: