Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή Βοηθήματος Εύρεσης Συντονισμού Καπακιού  (Αναγνώστηκε 10796 φορές)

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Κατασκευή Βοηθήματος Εύρεσης Συντονισμού (Κουρδίσματος) Καπακιού.

Φίλοι μου καλησπέρα.
Ξεκινώντας να ασχολούμαι δειλά-δειλά με την οργανοποιία, άρχισα να αντιλαμβάνομαι τη σημασία πολλών παραγόντων στην κατασκευή των οργάνων που μέχρι πρότινος ούτε που θα το φανταζόμουν πόσο σημαντικοί είναι. Ένα απ’ αυτά είναι και ο συντονισμός του κυρίως παραγωγού ήχου, του καπακιού αλλά όχι μόνο.

Συχνά λοιπόν έβλεπα το δάσκαλό μου να πιάνει με τα ακροδάκτυλά του καπάκια, καμάρια, μάνικα περίπου στο 1/4 του μήκους τους και φέρνοντάς τα κοντά στο αυτί του να τα χτυπάει με τον κόμπο του δείκτη του, να μουρμουρίζει «μμμμμμμμμμμμμμμ», να πιάνει ένα κουρδισμένο μπουζούκι, να παίζει μια-δυο νότες και να λέει «ΛΑ» ή «ΜΙ» ή «ΣΙ» κλπ. Στη συνέχεια να τρίβει ξανά το κομμάτι να επαναλαμβάνει τη διαδικασία μέχρι που έμενε ευχαριστημένος.

Τον ρώτησα και μου εξήγησε ότι είναι πάρα πολύ σημαντικό το συνολικό όργανο να μην συντονίζεται έντονα σε μια συγκεκριμένη νότα καθώς αυτό μπορεί να δημιουργήσει σοβαρή ηχητική δυσλειτουργία του.
Ρωτώντας άλλους δύο ντόπιους οργανοποιούς μου είπαν ότι όσοι ξέρουν να το κάνουν αυτό είναι πάρα πολύ απλό και καλό αλλά και πάρα πολύ δύσκολο. Διαβάζοντας τα σχόλια οργανοποιών τόσο στο χώρο μας όσο και αλλού, που χρησιμοποιώντας ακριβά βοηθήματα όπως παλμογράφους, νομίζω ότι περίπου πετυχαίνουν το ίδιο.

Προσπαθώντας να κάνω κι εγώ αυτό που είδα να κάνει ο δάσκαλός μου, μέχρι να πιάσω το μπουζούκι …… το ‘χανα. Ανεκπαίδευτο αυτί, κοντή μνήμη; Μάλλον. Αντιθέτως όταν μου χτυπούσε αυτός το ξύλο δίπλα στο αυτί μου και είχα το μπουζούκι στα χέρια το έβρισκα συνήθως με την πρώτη.

Μετά από πολλές προσπάθειες και δοκιμές (δεν περίμενα ότι θα φάω τέτοιο πή….), έφτιαξα μια διάταξη που με βοηθάει πάρα πολύ στην εύρεση του ακριβούς συντονισμού του καπακιού ενός οργάνου (για αρχή καλά είναι) καθώς κρατάει και χτυπάει ακριβώς εκεί που πρέπει το κομμάτι δίπλα στο αυτί μου, ενώ ταυτοχρόνως μου επιτρέπει να κρατάω το μπουζούκι και παίζοντας να βρίσκω αμέσως την κατάλληλη νότα.

Επισημαίνω ξανά ότι αυτή η κατασκευή είναι ένα βοήθημα καθώς τον κύριο ρόλο τον παίζει το αυτί, όπως επίσης και ότι είναι ένα πρώτο βήμα στη διαδικασία εύρεσης και αξιοποίησης του συντονισμού κυρίως του καπακιού.


Ξεκινάω λοιπόν τη διαδικασία κατασκευής.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 01, 2012, 07:54:52 μμ από Κούρος »

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: Κατασκευή Βοηθήματος Εύρεσης Συντονισμού Καπακιού.
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 01, 2012, 03:00:30 μμ »
Υλικά.

Ένα ρετάλι MDF ή κόντρα πλακέ ή έστω νοβοπάν για τη βάση, διαστάσεων 30 εκ. χ 20 χ 2,5 εκ. καθώς και δύο άλλα έστω και μικρότερα.
Ένα κομμάτι κουρτινόξυλο μήκους 60 - 80 εκ., πάχους 3 εκ. ή ένα ξύλινο σκουπόξυλο ή έστω ένα στυλιάρι από τζουγκράνα (!!!!).
Δύο κομμάτια οξυά 13 εκ. χ 5 εκ. χ 5 εκ. (Α)
Ένα κομμάτι οξυά 22 εκ. χ 5 εκ. 1,5 εκ. (Β)
Ένα κομμάτι κόντρα πλακέ σημύδα 30 εκ. χ 15 εκ. χ 2 εκ.
Ένα κομμάτι κουρτινόξυλο μήκους 6 εκ. και διαμέτρου 25,5 χιλ.
Δύο συνδέσμους λάστιχου Φ5.
Ένα κομμάτι αλφαδολάστιχο Φ5 (εσωτερικό) μήκους 1 - 1,5 μέτρο.
Μία φούσκα πιεσόμετρου.
Τέσσερεις βίδες Μ6 μήκους 4 εκ. με κεφαλή πεταλούδα και μια φαρδιά ροδέλα Μ6.
Δυο βίδες Μ5 μήκους 6 εκ.
Έναν αυτοκόλλητο κτύπο για πορτάκια ντουλαπιού.
Δυο μικρά τσοχάκια για πόδια καρεκλών.
Βαρίδια ψαρέματος (περίπου 100 γρ).
Μερικές νοβοπανόβιδες – LOGO – σαπούνι – διάφανη ταινία συσκευασίας – ένα λαστιχάκι - μια καβίλια Φ6.

Κόστος Υλικών ≈ 20€.

Χρόνος κατασκευής (τελικός για όποιον το προσπαθήσει) ≈ 4 ώρες.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 01, 2012, 04:30:35 μμ από Κούρος »

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: Κατασκευή Βοηθήματος Εύρεσης Συντονισμού Καπακιού.
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 01, 2012, 03:03:21 μμ »
Βάση

Βιδώνουμε μαζί τα δύο μικρά κομμάτια MDF, κάνουμε μια διαμπερή τρύπα Φ30 με κέντρο στον διαμήκη άξονα και 5 εκ. από την πίσω πλευρά και μετά βιδώνουμε και το τρίτο μεγάλο ώστε να προκύψει η βάση.
Σκοπός είναι να έχει αρκετό βάρος ώστε να μπορεί να στηρίξει την όλη κατασκευή. Τοποθετούμε το κομμάτι του κουρτινόξυλου που πρέπει να μπαίνει σφιχτά και χωρίς να το βιδώσουμε ώστε να αποσυναρμολογείται εύκολα. Αν έχουμε σκουπόξυλο ή στυλιάρι κάνουμε τρύπα ανάλογης διαμέτρου στη βάση και σε όλα τα παρακάτω κομμάτια που μπαίνουν περαστά.
Σε περίπτωση που «παίζει» μέσα στη βάση, αναγκαστικώς, κάνουμε στην πίσω μεριά της και χαμηλά μια τρύπα Φ5,5 και βιδώνουμε μια βίδα Μ6 σταθεροποίησης με πεταλούδα.
 [ Invalid Attachment ]
 

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: Κατασκευή Βοηθήματος Εύρεσης Συντονισμού Καπακιού.
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 01, 2012, 03:11:58 μμ »
Κεφαλή-Πέταλο.

Κεφαλή.
Κάνουμε στο ένα από τα δύο κομμάτια οξυάς (Α) μια διαμπερή εγκάρσια τρύπα Φ30 (ή όσο είναι η διάμετρος του κουρτινόξυλου) με το κέντρο της στον διαμήκη άξονα και σε απόσταση 3 εκ. απ’ το σόκορο.
Επίσης μία τρύπα Φ5,5 στη μέση της πάνω πλευράς σε απόσταση 6 εκ. απ’ το πίσω σόκορο ώστε να βιδώσουμε τη μια βίδα Μ6 μήκους 4 εκ. με πεταλούδα και την ροδέλα και άλλη μια Φ6 πάλι στο μέσο της πάνω πλευράς και σε απόσταση 2 εκ. απ’ το εμπρός σόκορο. Στη δεύτερη μπήγουμε την καβίλια Φ6. Η λοξοκοπή στο κάτω μέρος του δεν είναι απαραίτητη.
 
Κάνουμε μια τρύπα Φ5,5 στο κέντρο της πίσω μεριάς της κεφαλής και ψηλά και βιδώνουμε τη μια βίδα σταθεροποίησης Μ6 με πεταλούδα (ή με εξάγωνο κεφάλι).
Σε όλες τις περιπτώσεις πριν βιδώσουμε κάποια βίδα την τρίβουμε επάνω στο σαπούνι ώστε να γεμίσουν οι σπείρες της και να βοηθήσει στο βίδωμα.


Πέταλο.
Κάνουμε μια διαμπερή τρύπα Φ4,5 στο μέσο του σόκορου του κόντρα πλακέ και σε απόσταση 3 εκ. απ’ την μία άκρη. Κόβουμε και διαμορφώνουμε το πέταλο σύμφωνα με τις διαστάσεις που περιγράφονται στην επόμενη εικόνα.
Στο κομμάτι από οξυά (Β) κάνουμε ένα διαμπερές αυλάκι πάχους 6 χιλ. αφήνοντας περίπου 1,5 – 2 εκ. απ’ τις άκρες.

 
Βιδώνουμε με τις νοβοπανόβιδες το πέταλο στην άλλη άκρη του ξύλου προσέχοντας να είναι κάθετο στο ξύλο και η διαμπερής τρύπα Φ4,5 να βρεθεί στο κέντρο του αυλακιού.

Βιδώνουμε από μέσα προς τα έξω τις δύο βίδες Μ5 των 6εκ. πετσικάροντας τα δύο σκέλη του πέταλου. Εάν θέλουμε, λιμάρουμε τα κεφάλια των βιδών ώστε να τα κάνουμε ίσια και να κολλήσουμε επάνω από ένα τσοχάκι ώστε να πιάνουν το προς εύρεση συντονισμού κομμάτι προσομοιώνοντας το δυνατόν περισσότερο το πιάσιμο των ακροδακτύλων. Στην εξωτερική βίδα βιδώνουμε και κολλάμε με LOGO μια πεταλούδα. Προσαρμόζουμε την επέκταση με το πέταλο στην κεφαλή και αυτήν στο κουρτινόξυλο όπως η παρακάτω εικόνα.
 [ Invalid Attachment ]

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: Κατασκευή Βοηθήματος Εύρεσης Συντονισμού Καπακιού.
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 01, 2012, 03:33:34 μμ »
Καθε, μα καθε φορα που παρουσιαζεις κατι, ενας κομπος με πιανει στο στομαχι.Ενα αγχος ανεξηγητο για να μπω μεσα στο μυαλο σου, να καταλαβω, να εμπεδωσω........και ισως και μια δοση ζηλιας.Καθε φορα βεβαια καταλαβαινω, θαυμαζω, και ζηλευω μαζι, την τελειοτητα σε οτι πιανουν τα χερια σου ρε φιλε.Ξαναλεω................ξεκινα να φτιαχνεις οργανο.Θα φτιαξεις φοβερα πραγματα ξερω εγω, και λογο της δουλειας μου ξεχωριζω τα μαστορια.Ασε τις ντροπες και τις δικαιολογιες κουρε.Μερα που περναει δεν ξαναπερναει.Κανονισε να αρχισεις γιατι θα αρχισω τις απειλες.ΠΧ θα βαλω δημοψηφισμα στο φορουμ ποσοι θελουν να φτιαξει οργανο ο κουρος.Δεν σε σωνει τιποτα.Αχ γιατι να μην εχει ασφαλτο μεχρι το Ηρακλειο? Γιατι?
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: Κατασκευή Βοηθήματος Εύρεσης Συντονισμού Καπακιού.
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 01, 2012, 04:19:00 μμ »
Σύστημα Χιτωνίου – Εμβόλου – Φούσκας.

Χιτώνιο.
Κάνουμε μια διαμπερή τρύπα Φ30 στο δεύτερο κομμάτι οξυάς (Α) από πάνω προς τα κάτω με κέντρο στον διαμήκη άξονα και απόσταση 2,5 εκ. από το πίσω σόκορο και την διαμπερή Φ5,5 στο κέντρο και πάνω μέρος του σόκορου.
Κάνουμε μία τρύπα Φ26 βάθους 8 εκ. στο κέντρο του άλλου σόκορου. Στην κάτω πλευρά κάνουμε τρύπα ανάλογη με τη διάμετρο του πλαστικού συνδέσμου που αγοράσαμε (θέλουμε ο σύνδεσμος να σφηνώνει) σε απόσταση 7-7,5 εκ. απ’ το μπροστινό σόκορο διαμπερή μέχρι την τρύπα Φ26. Ξύνουμε λίγο σαπούνι στην τρύπα και το τρίβουμε με το χέρι μας εσωτερικώς ώστε να υπάρχει λίπανση που να μειώσει τις τριβές κατά την κίνηση του εμβόλου.


Έμβολο.
Αυτό το εξάρτημα είναι το βασικότερο στην όλη κατασκευή και με παίδεψε πάρα πολύ ώστε να βρω το κατάλληλο βάρος που χτυπώντας το καπάκι θα του προκαλούσε επαρκή δόνηση για να καταλάβουμε το συντονισμό του.

Το έμβολο είναι ένα κομμάτι από κουρτινόξυλο Φ25,5 καλώς κυλινδρισμένο και μήκους 6 εκ. Στην πίσω πλευρά κάνουμε μια διαμήκη τρύπα Φ12 βάθους 5,5 εκ. (ώστε να μην ξετρυπήσει) και τη γεμίζουμε με λιωμένο μολύβι (τα βαρίδια) ώστε να αποκτήσει συνολικό βάρος περίπου 100 γρ. Το έμβολο θα πρέπει να αφήνει κενό 0,5 χιλ. περίπου όταν το εισάγουμε μέσα στο χιτώνιο. Για να έχουμε μείωση τριβών αλλά και καλή στεγανοποίηση τυλίγουμε γύρω του δύο ή τρεις φορές την ταινία συσκευασίας (μπορεί να χρειαστεί λιγότερες ή περισσότερες) φροντίζοντας να τυλιχτεί χωρίς ζάρες.

Βιδώνουμε μια νοβοπανόβιδα στο μολύβι και δένουμε το λαστιχάκι που θα λειτουργήσει ως ελατήριο επαναφοράς. Κολλάμε τον κτύπο στην μπροστινή άκρη του εμβόλου. Αμβλύνουμε την ακμή της περιφέρειας του εμβόλου μπρος και πίσω με ένα γυαλόχαρτο. Δοκιμάζουμε το έμβολο να μπαινοβγαίνει ελεύθερα στην τρύπα του χιτωνίου. Μια μικρή ανοχή είναι θεμιτή καθώς απαλύνει το χτύπημα του εμβόλου χωρίς να επηρεάζει τη λειτουργία του βοηθήματος.


Βάζουμε πρώτα το λαστιχάκι και μετά το έμβολο στην τρύπα και με ένα σύρμα τραβούμε έξω την άκρη από το λαστιχάκι και τη σφηνώνουμε με τον σύνδεσμο αφήνοντας κατάλληλο μπόσικο ώστε το έμβολο να χτυπάει ίσα-ίσα το κομμάτι χωρίς όμως να βγαίνει έξω το έμβολο. Αυτό θα το δοκιμάσουμε στην πράξη καθώς θα εξαρτηθεί απ’ την σκληρότητα του λάστιχου και την απόσταση του καπακιού απ' το έμβολο.
Βιδώνουμε τη βίδα Μ6 στο πίσω μέρος του χιτωνίου, προσαρμόζουμε τα δύο κομμάτια επάνω στο κουρτινόξυλο, προσαρμόζουμε το ένα άκρο του αλφαδολάστιχου στο σύνδεσμο του ξύλου και το άλλο άκρο με τον άλλο σύνδεσμο στη φούσκα του πιεσόμετρου.

Είναι έτοιμο.
 [ Invalid Attachment ]

Υ.Γ. Όσο μικρότερο είναι το μήκος του αλφαδολάστιχου τόσο καλύτερη συμπίεση δίνει στο έμβολο.

Στην αρχή το μήκος του λάστιχου ήταν περίπου 1 μέτρο και το κρατούσα μαζί με το μάνικο ώστε να πατάω τη φούσκα και χωρίς να την αφήσω να μπορώ να πατήσω και τάστο. Μετά από μερικές δοκιμές μπορούσα απλώς να κρατάω το μπουζούκι οπότε κόντυνα το λάστιχο στους 40 πόντους περίπου.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 01, 2012, 04:33:00 μμ από Κούρος »

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: Κατασκευή Βοηθήματος Εύρεσης Συντονισμού Καπακιού.
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 01, 2012, 04:27:51 μμ »
Κώστα,
αν υπήρχε δρόμος θα με είχες συχνό επισκέπτη φίλε μου. Θα είχα κάνει το Χανιά-Άγιος Κωνσταντίνος, Χανιά-Χαλέπα που λέμε εδώ.

Τις επόμενες ημέρες θα ανεβάσω video με διαδικασία χρήσης.

Αναμένω παρατηρήσεις, διορθώσεις, βελτιώσεις, αντιρρήσεις, ερωτήσεις ή σχόλια.

Ανδρέου Δημ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.380
    • Κατασκευες
Απ: Κατασκευή Βοηθήματος Εύρεσης Συντονισμού Καπακιού.
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 01, 2012, 04:31:06 μμ »
Τριανταφυλλε φιλε συγχαρητηρια!! Πολυ υπομονη και μερακι χρειαστηκε για να το φτιαξεις!!
Περιμενουμε το βιντεο να δουμε πως λειτουργει και πως συντονιζεις το καπακι!

Sforzando

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.346
  • Για την υπέροχη τέχνη της Οργανοποιίας!!!
    • LUTHIER SCHOOL
Απ: Κατασκευή Βοηθήματος Εύρεσης Συντονισμού Καπακιού.
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 01, 2012, 05:58:34 μμ »
Λοιπόν... αν δεν ξεκινήσεις να φτιάχνεις μπουζούκι τώρα,θα έρθω στην Κρήτη,θα σε απαγάγω :-X και μαζί θα πάρω και την πατέντα ,άσε τις δικαιολογίες και ξεκίνα την οργανοκατασκευή,είμαι σίγουρος πως θα κεντήσεις... με την τρέλα που κουβαλάς εσύ  θα φτιάξεις μηχάνημα που κατασκευάζει μουσικά όργανα και μετά θα μας λες πως δεν είσαι έτοιμος ακόμη για την πρώτη σου κατασκευή ;)  ;) :) Ρε φιλαράκι ακόμη μπορεί να μην έχουμε γνωριστεί από κοντά, αλλά νοιώθω σα να σε ξέρω χρόνια και όπως λέει και ο Ζαρκ που ξέρει να ξεχωρίζει τα μαστόρια ,θα φτιάξεις φοβερά πράγματα, να είσαι καλά Τριαντάφυλλε!

Blekos Kerkyra

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 982
  • Ουτε καν ερασιτεχνης...
    • Youtube
  • Αγαπημένο ξύλο: Τιμιο ξυλο
  • Αριθμός κατασκευών: Κατασκευές...επισκευές...!
  • Περιοχή: Κέρκυρα
Απ: Κατασκευή Βοηθήματος Εύρεσης Συντονισμού Καπακιού.
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 01, 2012, 06:06:14 μμ »
Αυτο παει να πει μυαλο που στροφαρει!!!
Καθε φορα μας εκπλησσεις Κουρε...εχεις φαντασια και σου πιανουν τα χερια αβερτα!

Αντε ποτε με το καλο θα φτιαξεις το ρομποτ-οργανοποιο; ;D ;D ;D ;D
Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

https://www.youtube.com/c/blekoskerkyra

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: Κατασκευή Βοηθήματος Εύρεσης Συντονισμού Καπακιού.
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 01, 2012, 06:47:00 μμ »
Φίλοι μου σας ευχαριστώ πολύ,
αλλά θα προτιμούσα να "κοσκινίσετε" λίγο την κατασκευή για πιθανά λάθη, παραλείψεις και βελτιώσεις. Είναι κρίμα να προσπαθήσει να το φτιάξει κάποιος (όχι μόνο αυτό αλλά και ότι άλλο έχει φτιαχτεί είτε από εμένα είτε από άλλο μέλος του χώρου), να κολλήσει κάπου να τα παρατήσει στη μέση και να με βρίζει. Γιατί το συγκεκριμένο αν και απλό, αποδείχθηκε λειτουργικώς το πιο δύσκολο απ' ότι έχω επιχειρήσει μέχρι τώρα.

Όσον αφορά την μπουζουκοκατασκευή θα έρθει κι η σειρά της. Στην αρχή δεν έβλεπα την ώρα να ξεκινήσω. Τώρα δεν βιάζομαι πλέον.
Ακόμα και το καλούπι που έχω στη μέση απ' το Σεπτέμβριο, το καθυστερώ γιατί πέραν τις διορθώσεις που έχουν πει μέλη του χώρου ότι απαιτούνται (ο Βαγγέλης, ο Δημήτρης κ.ά) βλέποντας κάποια καλά όργανα ονομαστών κατασκευαστών, το σκάφος τους φαίνεται "στημένο" διαφορετικά. Απ' αυτά που βλέπω στο εργαστήριο έχω μπερδευτεί και δεν ξέρω τι απ' όλα ισχύει και τι όχι. Δεν μπορώ να φτιάξω κάτι που δεν έχω αποφασίσει ακόμα πως θα το φτιάξω. Μέχρι να κατασταλάξω ποιο απ' όλα έχει τις μεγαλύτερες πιθανότητες να είναι το καλύτερο (όχι πιθανότατα και το σωστότερο) θα με ανέχεστε.

Πέραν αυτού υπάρχουν και κάποια άλλα πράγματα που έχω υποσχεθεί να φτιάξω για τους οργανοποιούς που μας δίνουν τόσο πολύτιμες πληροφορίες, που δεν μπορώ να φανώ ανακόλουθος.

Ας είμαστε καλά να σας χαίρομαι και να θαυμάζω να φτιάχνετε τα τόσο καλά και όμορφα όργανά σας. Εγώ για την ώρα βολεύομαι με το δανεικό (και καθόλου ευκολόπαιχτο) μπουζουκάκι μου.

Χρήστος Φυλλαρίδης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 380
Απ: Κατασκευή Βοηθήματος Εύρεσης Συντονισμού Καπακιού.
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 01, 2012, 07:49:49 μμ »
Συγχαρητηρια Τριανταφυλλε,συμφωνω με τους προλαλησαντες,πρεπει να φτιαξεις οργανο εσυ.Εχω καταλαβει απο καιρο οτι εισαι τελειομανης και ψαχνεις το ιδανικο,εισαι και πολυ τυχερος που εχεις τον δασκαλο διπλα σου και σε καποια λεπτα θεματα οπως ειναι αυτο του συντονισμου του οργανου,του κουρδισματος, διαφωτιζεσαι παραυτα.Ξεκινα να φτιαχνεις οργανο μεχρι να χρεοκοπησουμε,μετα θα σκαβουμε μπαγλαμαδες απο καυσοξυλα, εαν υπαρχουν κι αυτα....

Vagges2010

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.320
Απ: Κατασκευή Βοηθήματος Εύρεσης Συντονισμού Καπακιού
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 01, 2012, 09:19:38 μμ »
Τριαντάφυλλε είσαι μέγιστος φίλε μου !!!!!!!!!!  Μηχανικός με τα όλα σου. Και τα δικά μου συγχαρητήρια. Και άντε ξεκίνα σιγά-σιγά. Διαμάντι θα φτιάξεις χωρίς καμμία αμφιβολία.
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

Sforzando

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.346
  • Για την υπέροχη τέχνη της Οργανοποιίας!!!
    • LUTHIER SCHOOL
Απ: Κατασκευή Βοηθήματος Εύρεσης Συντονισμού Καπακιού
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 01, 2012, 09:44:08 μμ »
Παράθεση
Όσον αφορά την μπουζουκοκατασκευή θα έρθει κι η σειρά της. Στην αρχή δεν έβλεπα την ώρα να ξεκινήσω. Τώρα δεν βιάζομαι πλέον.

Τριαντάφυλλε να ξεκινήσεις όποτε εσύ κρίνεις και επιθυμείς,μη με παρεξηγείς φίλε για τον ενθουσιασμό μου και την παρότρυνση μου να ξεκινήσεις κατασκευές,είναι πραγματικά γιατί θαυμάζω το μεράκι σου και το δαιμόνιο πνεύμα σου. Εννοείται πως αν χρειαστείς οποιαδήποτε πληροφορία ή βοήθεια στην οργανοκατασκευή να μην διαστάσεις να μου το πεις,και πάλι μπράβο φίλε μου!!!

Ανέβασε όποτε ετοιμάσεις και το βιντεάκι ,για να δούμε και την λειτουργία του και να το συζητήσουμε καλύτερα.

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.685
Απ: Κατασκευή Βοηθήματος Εύρεσης Συντονισμού Καπακιού
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 01, 2012, 10:08:49 μμ »
Αγαπητοί φίλοι, πιστεύω διαπιστώνουμε όλοι μας ότι η διαδικτυακή μας κοινότητα μπορεί να είναι σχετικά μικρή σε σχέση με άλλα τεράστια φόρουμ, αλλά έχει τόσο μεγάλη δημιουργικότητα, ιδέες, γνώσεις κτλ, που νομίζω πολύ λίγοι άλλοι αντίστοιχοι χώροι διαθέτουν. Και από "ανθρώπινο δυναμικό"; Διαλεχτοί ... ένας κι ένας!

Μπράβο ρε Τριαντάφυλλε, πραγματικά ζηλεύω την μαστοροσύνη σου και τις ανησυχίες σου. Μακάρι να είχα ένα μικρό μέρος από τις ικανότητές σου.
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

Tags: