Αποστολέας Θέμα: Διαμορφωση τακου σε καλουπι για μπουζουκι.  (Αναγνώστηκε 10070 φορές)

xaris

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 169
  • Αγαπημένο ξύλο: Βρεγμενη σανιδα
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Διαμορφωση τακου σε καλουπι για μπουζουκι.
« στις: Φεβρουάριος 17, 2012, 08:27:54 μμ »
Καλησπερα σας.
Ξεκινησα την κατασκευη καλουπιου πριν λιγες μερες και αυριο υστερα απο κοπο,τριξιμο κτλ τελειωνω το καλουπι.
Αγορασα φλαμουρι  για τακο αλλα δεν γνωριζω πως θα τον διαμορφωσω ωστε να ειναι σωστος και να μην εχω προβλημα αργοτερα  με την τοποθετηση των δουγιων.
Σκεφτηκα να τον φτιαξω με το ματι αλλα φοβαμαι μην κανω λαθος. :-\
Τα φωτα σας.
Υ.Γ
Επισης θελω να ευχαριστησω  πολυ τον Βαγγελη για τα σχεδια που εβγαλε για την κατασκευη του καλουπιου. :)

Ανδρέου Δημ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.380
    • Κατασκευες
Απ: Διαμορφωση τακου σε καλουπι για μπουζουκι.
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 17, 2012, 10:19:11 μμ »
Καλησπερα!!
Συμφωνα με το καλουπι σου θα κανεις και την βαση του τακου!
Κατοπιν πρεπει να αποφασισεις το υψος που θα εχεις μπροστα στην μυτη εκει που ενωνει το μανικο!
Δεν ξερω αν κανεις τριχορδο ή τετραχορδο;
Θα διαμορφωνεις τον τακο στα ορια του τελευταιου νομεα και θα τοποθετησεις εναν χαρακα ή μια δουγα και θα βλεπεις αν σηκωνεται στον τακο! Ετσι ελεγχοντας ολα τα σημεια του τακου θα τον διαμορφωσεις ωστε να ειναι συνεχεια του καλουπιου!

ουσακ

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 76
Απ: Διαμορφωση τακου σε καλουπι για μπουζουκι.
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 17, 2012, 10:35:52 μμ »
επίσης θελω και εγώ να προσθέσω στα πολυ στωστά σχόλια που αναφερθηκαν το δεδομένο του ότι τα νερά του τάκου πρεπει να είναι κάθετα με τον διαμήκη άξονα του οργάνου, για να αντέχει τις τάσεις που θα αναπτυχθούν. μπορείς να ξεκινήσεις με έναν τάκο με διαστάσεις μήκος 6cm πλάτος 15cm και ύψος 9cm. πιστεύω πως αυτός ο τάκος θα ταιριάζει στά πιο πολλά καλούπια για μπουζούκι.

xaris

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 169
  • Αγαπημένο ξύλο: Βρεγμενη σανιδα
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: Διαμορφωση τακου σε καλουπι για μπουζουκι.
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 18, 2012, 12:28:20 πμ »
Καλησπερα!!
Συμφωνα με το καλουπι σου θα κανεις και την βαση του τακου!
Κατοπιν πρεπει να αποφασισεις το υψος που θα εχεις μπροστα στην μυτη εκει που ενωνει το μανικο!
Δεν ξερω αν κανεις τριχορδο ή τετραχορδο;
Θα διαμορφωνεις τον τακο στα ορια του τελευταιου νομεα και θα τοποθετησεις εναν χαρακα ή μια δουγα και θα βλεπεις αν σηκωνεται στον τακο! Ετσι ελεγχοντας ολα τα σημεια του τακου θα τον διαμορφωσεις ωστε να ειναι συνεχεια του καλουπιου!
Ανδρεα,το σημειο που θα πατει ο χαρακας στον νομεα πρεπει να ειναι εντελως επιπεδο να υποθεσω ή κανω λαθος;
Βασικα τριχορδο μπουζουκι κανω,ειμαι ο arxarios απο το ρεμπερικο φορουμ,τα εχουμε ξαναπει.
Ξεκινησα παλι την κατασκευη γιατι η προηγουμενη δεν πηγε καλα λογο λαθους καλουπιου,βιασυνης κτλ.
Παρατησα το σκαφος αφου ειχε παρει τον λαθος δρομο.

Ελπιζω αυτην την φορα να τα καταφερω,εχω πεισμωσει και αμα δεν βγει ενα οργανο που εστω να ακουγεται λιγο,θα το φορεσω κολαρο στο κεφαλι μου.

xaris

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 169
  • Αγαπημένο ξύλο: Βρεγμενη σανιδα
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: Διαμορφωση τακου σε καλουπι για μπουζουκι.
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 18, 2012, 12:31:00 πμ »
επίσης θελω και εγώ να προσθέσω στα πολυ στωστά σχόλια που αναφερθηκαν το δεδομένο του ότι τα νερά του τάκου πρεπει να είναι κάθετα με τον διαμήκη άξονα του οργάνου, για να αντέχει τις τάσεις που θα αναπτυχθούν. μπορείς να ξεκινήσεις με έναν τάκο με διαστάσεις μήκος 6cm πλάτος 15cm και ύψος 9cm. πιστεύω πως αυτός ο τάκος θα ταιριάζει στά πιο πολλά καλούπια για μπουζούκι.
Ναι τα νερα καθετα οπως ειπες.
Συμφωνα με το καλουπι που εφτιαξα ,το πλατος του τακου βγαινει περιπου στα 14 πλατος ,9 υψος και 5.5 μηκος.

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: Διαμορφωση τακου σε καλουπι για μπουζουκι.
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 18, 2012, 02:02:22 πμ »
Έχω δει τάκους με παράλληλα νερά προς τον επιμήκη άξονα αλλά και με κάθετα. Στη δεύτερη περίπτωση η εξήγηση (όπως προναφέρθηκε) είναι για να μην σκιστεί ο τάκος από ένα "σφιχτό" αρσενικό μόρσο μάνικου.

Πιστεύω ότι και στις δυο περιπτώσεις το πλεονέκτημα της μιας καθίσταται μειονέκτημα της άλλης. Στην περίπτωση με παράλληλα νερά ο τάκος μπορεί να σκιστεί κατά μήκος (από κάτω) ενώ στην περίπτωση με κάθετα νερά να σκιστεί ακριβώς κάτω απ' το μόρσο.

Θα θέσω λοιπόν μια ερώτηση που με έχει απασχολήσει αρκετά:
Αν φτιάξουμε έναν τάκο "κόντρα πλακέ" από φύλλα πάχους 1 εκ. του ξύλου που θα επιλέξουμε π.χ. φλαμούρι ή κελεμπέκι, δεν θα έχουμε έναν πανίσχυρο τάκο με τα πλεονεκτήματα και των δυο προαναφερόμενων περιπτώσεων και κανένα μειονέκτημα;
Ή για ακόμα μεγαλύτερη ευκολία να κολλήσουμε παχιά φύλλα από έτοιμο αλλά ελαφρύ κόντρα πλακέ;

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.685
Απ: Διαμορφωση τακου σε καλουπι για μπουζουκι.
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 18, 2012, 11:25:48 πμ »
Μην ξεχνάμε ότι πάνω του έχουν κολληθεί οι ντούγες που έχουν αντίθετα νερά και άρα έχουμε πολύ μεγάλη ενίσχυση της μηχανικής αντοχής του τάκου. Έτσι νομίζω ότι με την πρακτική να βάζουμε κάθετα τα νερά προς τον άξονα του μπράτσου, είναι εξαιρετικά σπάνιο να σκάσει ο τάκος (δεν το έχω ακούσει ποτέ ως βλάβη που στην ουσία θα αχρηστεύσει το όργανο)

Βέβαια ένας από τους δασκάλους μου στην οργανοποιία (για να είναι 1000% σίγουρος) ακολουθούσε την πρακτική να χρησιμοποιεί σάντουιτς δύο κομματιών φλαμουριού με ένα λεπτό φύλλο (6 mm) κόντρα πλακέ ανάμεσα, παράλληλα με τα νερά του φλαμουριού (τα νερά του τάκου ήταν κάθετα προς τον άξονα του οργάνου). Αλλά να πω την αλήθεια μου φάνηκε υπερβολικό και προσωπικά δεν ακολουθώ αυτή την πρακτική.
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

Γιώργος Κατσίγιαννης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 929
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
Απ: Διαμορφωση τακου σε καλουπι για μπουζουκι.
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 18, 2012, 02:27:13 μμ »

Βέβαια ένας από τους δασκάλους μου στην οργανοποιία (για να είναι 1000% σίγουρος) ακολουθούσε την πρακτική να χρησιμοποιεί σάντουιτς δύο κομματιών φλαμουριού με ένα λεπτό φύλλο (6 mm) κόντρα πλακέ ανάμεσα



Φιλε ΚαΠα μηπως πηγαμε στον ιδιο δασκαλο????
Ο κ Φωτης ηταν ο δασκαλο σου????

αποστολης τ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 501
Απ: Διαμορφωση τακου σε καλουπι για μπουζουκι.
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 18, 2012, 03:16:03 μμ »
χαρη στο μπροστινο μερος του τακου αφου βρεις το κεντρο και αποφασισεις το υψος οπως ειπε ο δημητρης θα κανεις ενα ημυκυκλιο με τον διαβητη,στο υψος θα υπολογισεις και το παχος απο τις ντουγιες.

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.685
Απ: Διαμορφωση τακου σε καλουπι για μπουζουκι.
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 18, 2012, 03:59:10 μμ »

Φιλε ΚαΠα μηπως πηγαμε στον ιδιο δασκαλο????
Ο κ Φωτης ηταν ο δασκαλο σου????


Πράγματι ένας από τους δασκάλους μου ήταν ο Φώτης Λουρίδας από το Όμιλο Ελληνικών Τεχνών. Ερασιτέχνης και ο ίδιος, δεν είχε τον παραμικρό δισταγμό να σου δείξει ότι ήξερε από την τέχνη της οργανοποιίας. Πολλές από τις γνώσεις του νομίζω ότι τις αντλούσε από το εργαστήριο του Μουντάκη. Για όποιον θέλει να πάρει μια οργανωμένη βασική γνώση (με ιδιαίτερα μικρό κόστος) ο Φώτης είναι μια πολύ καλή λύση.

Εγώ παρακολούθησα για περίπου 1,5 χρόνο (πριν 2-3 χρόνια). Λές να είμαστε και "συμφοιτητές"?  ;D
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

Γιώργος Κατσίγιαννης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 929
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
Απ: Διαμορφωση τακου σε καλουπι για μπουζουκι.
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 18, 2012, 09:00:49 μμ »
Μπορει και να ειμασταν  "συμφοιτητές"....Εγω πηγα το 2009 και 2010.
Πραγματικα ο κ Φωτης ειναι φοβερος  ανθρωπος αλλα και δασκαλος.
Εννοειται οποιος θελει να παει τον συστηνουμε ανεπιφυλακτα.....
Του χρωσταω πολλα....να ειναι καλα!!!!

xaris

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 169
  • Αγαπημένο ξύλο: Βρεγμενη σανιδα
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: Διαμορφωση τακου σε καλουπι για μπουζουκι.
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 19, 2012, 03:06:16 μμ »
Καλησπερα.
Εχει μεινει το πισω μερος ,θελει λιγο τριψιμο.
Σκεφτομαι να μην φτιαξω τακο πισω αλλα να κολαω τις δουγιες σε κατι πολυ λεπτο,ισως βαλω και χαρτι. 

O μπροστινος τακος θα εχει αυτες τις διαστασεις,μου φαινεται λιγο το 5.5 εκ αλλα ετσι το βγαλε το σχεδιο.

Το ημικυκλιο  βασει σχεδιου βγαινει 2.5 εκ πλατος και υψος 1.3 εκ

 

αποστολης τ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 501
Απ: Διαμορφωση τακου σε καλουπι για μπουζουκι.
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 19, 2012, 03:40:15 μμ »
χαρη μπορεις στην ακρη της ντουγομανας να κανεις μια τρυπουλα με ενα πολυ ψιλο τρυπανακι και να βαλεις ενα καρφακι για να την στερεωσεις,οταν τελειωσεις με τις ντουγιες βγαζεις το καρφακι κολλας την κολατζα απο πανω και δεν φενετε τιποτα.

xaris

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 169
  • Αγαπημένο ξύλο: Βρεγμενη σανιδα
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: Διαμορφωση τακου σε καλουπι για μπουζουκι.
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 19, 2012, 04:03:18 μμ »
το φοβαμαι αυτο διοτι  στο τελος η δουγια ειναι πολυ λεπτη  και στο προηγουμενο σκαφος που ειχα ξεκινησει να κανω ,με το που καρφωσα μια δουγα αυτη ραγισε.

οι διαστασεις του τακου οπως τις εβγαλα ειναι σωστες;

Γιώργος Κατσίγιαννης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 929
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
Απ: Διαμορφωση τακου σε καλουπι για μπουζουκι.
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 19, 2012, 04:25:41 μμ »
χαρη μπορεις στην ακρη της ντουγομανας να κανεις μια τρυπουλα με ενα πολυ ψιλο τρυπανακι και να βαλεις ενα καρφακι για να την στερεωσεις,οταν τελειωσεις με τις ντουγιες βγαζεις το καρφακι κολλας την κολατζα απο πανω και δεν φενετε τιποτα.


Αυτο ειναι το σωστο οταν δεν εχει τακο πισω.Αν κανεις τρυπα με τρυπανακι του 1 χιλιοστου δεν θα ανοιξει η ντουγα.Αλλα απο την στιγμη που θα μπει η κολλαντζα και κολλησουν ολες οι ντουγες μαζι τι σε πειραζει??? Αυτος ειναι ο σκοπος της κολλαντζας,εκτος της αισθητικης πλευρας. Τωρα για της διαστασεις του τακου, καλυτερα να ερχεται μικρο το ημικυκλιο μπροστα και το κοβεις εκει που θες για να εχεις της διαστασεις για τριχορδο ή τετραχορδο.Ετσι δεν εχεις τον κινδυνο να σου βγει χοντρο το μπρατσο στην ενωση!!!!

Tags: