Αποστολέας Θέμα: ΛΥΡΑ ΚΑΙ ΜΑΝΤΟΛΙΝΑΚΙ  (Αναγνώστηκε 4159 φορές)

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
ΛΥΡΑ ΚΑΙ ΜΑΝΤΟΛΙΝΑΚΙ
« στις: Φεβρουάριος 05, 2012, 02:41:08 μμ »
ετοιμα τα κουκλακια μου.(ανακατασκευες ειναι) μετα απο πολυ κοπο και πολλα λαθη κατα συνεπεια και πολλα μπαλωματα. για πρωτες αποπειρες καλα ειναι μαλλον. τομαντολινακι εχει πολυ καθαρο ηχο, η λυρα ομως βγαζει πολυ πριμα την ΛΑ. γνωριζει κανεις πως μπορουμε να το διορθωσουμε λιγο αυτο?

Μακρής Δημήτρης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 333
  • Αγαπημένο ξύλο: Μαύρη μουριά, παλίσσανδρος
Απ: ΛΥΡΑ ΚΑΙ ΜΑΝΤΟΛΙΝΑΚΙ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 05, 2012, 03:07:28 μμ »
Μπράβο σου για την ανακατασκευή!! Η λύρα ποιανού κατασκευής είναι? Για να "χαμηλώσεις" λίγο τα πρίμα φτιάξε έναν άλλο κάτω καβαλάρη με μεγαλύτερο μήκος... Τώρα λογικά θα έχει μήκος γύρω στους 4 - 4,5 πόντους.. Φτιάξε έναν με γύρω στα 5 εκ μήκος και ξαναδοκίμασε!!! Δεν θα μεγαλώσεις τις αποστάσεις των χορδών όμως!

theodoropoulos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Αγαπημένο ξύλο: Padauk
Απ: ΛΥΡΑ ΚΑΙ ΜΑΝΤΟΛΙΝΑΚΙ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 05, 2012, 03:26:56 μμ »
Μπράβο σου για την ανακατασκευή!! Η λύρα ποιανού κατασκευής είναι? Για να "χαμηλώσεις" λίγο τα πρίμα φτιάξε έναν άλλο κάτω καβαλάρη με μεγαλύτερο μήκος... Τώρα λογικά θα έχει μήκος γύρω στους 4 - 4,5 πόντους.. Φτιάξε έναν με γύρω στα 5 εκ μήκος και ξαναδοκίμασε!!! Δεν θα μεγαλώσεις τις αποστάσεις των χορδών όμως!
πολυ ενδιαφερον αυτο...δεν το ξερα...αν αλαζε ξυλο στον καβαλαρη,πιο μαλακο,θα εκανε δουλεια λες?

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: ΛΥΡΑ ΚΑΙ ΜΑΝΤΟΛΙΝΑΚΙ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 05, 2012, 03:28:15 μμ »
δημητρη η λυρα ειναι κινεζικη που απο βλακεια μου αγορασα καποια στιγμη στο ψιλοτσαμπα. το σκαφος ειναι φλαμουρι(το ειχα δειξει στον καρελα και μου ειπε οτι το ιδιο βαζει και αυτος στισ λυρες) πολυ σκαψιμο γιατι ηταν χοντρο, μια φετα ελατο απο πανω για να σηκωθει γιατι ηταν ρηχο και καπακι ελατο απο την αρχη. ο καβαλαρης ειναι τωρα 4,5. στα 5cm ιδιο παχος, πιο λεπτο πιο χοντρο?

Μακρής Δημήτρης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 333
  • Αγαπημένο ξύλο: Μαύρη μουριά, παλίσσανδρος
Απ: ΛΥΡΑ ΚΑΙ ΜΑΝΤΟΛΙΝΑΚΙ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 05, 2012, 04:24:56 μμ »
Διαφορετικό ξύλο καβαλάρη σίγουρα θα είχε διαφορά...  Δεν μπορώ να αναγνωρίσω ο συγκεκριμένος από τι ξύλο είναι!
Τώρα όσον αφορά το φλαμούρι σίγουρα δεν είναι πολύ καλή επιλογή για σκάφος!! Είναι φθηνό ξύλο γι' αυτό και συναντάται στις φθηνές λύρες! Το καπάκι σου τι πάχος έχει? Τον καβαλάρη φτιάξε τον στο ίδιο πάχος γιατί αν γίνει πιο παχύς θα χάσει πολύ ο ήχος!

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: ΛΥΡΑ ΚΑΙ ΜΑΝΤΟΛΙΝΑΚΙ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 05, 2012, 04:44:36 μμ »
το καπακι ξεκιναει απο 1,5 στα ανοιγματα και φτανει 3-3,5 στην ακρη. μπορει βεβαια να εχω αφησει και πολυ χοντρο το νευρο στη μεση

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: ΛΥΡΑ ΚΑΙ ΜΑΝΤΟΛΙΝΑΚΙ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 05, 2012, 04:50:37 μμ »
οσο για τον καβαλαρη ειναι πολυ μαλακο και νομιζω μαονι.μια καρυδια θα ηταν καλυτερα αλλα δεν εχω τωρα κατι. κατι πολυ σκληρο θα εκανε ας πουμε αγιοξυλο και μαλιστα χρησιμοποιημενο σε κουζινετο προπελας (τελειως σκληρο και ξερο)?

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: ΛΥΡΑ ΚΑΙ ΜΑΝΤΟΛΙΝΑΚΙ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 05, 2012, 05:41:14 μμ »
ρε παιδια υπαρχει κινεζικη λυρα?Α ρε σχυστοματδες τι αλλο θα αντιγραψετε?
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: ΛΥΡΑ ΚΑΙ ΜΑΝΤΟΛΙΝΑΚΙ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 05, 2012, 05:47:55 μμ »
υπαρχει και ειναι τραγικη κατασκευη (βαμμενη με ενα κιλο λαδομπογια ηταν οταν την αγορασα) τισ πουλαει και ενα μαγαζι στο κεντρο 145ε μαζι με θηκη αλλα βεβαια δεν παιζει ουτε τα καλαντα
 

Μακρής Δημήτρης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 333
  • Αγαπημένο ξύλο: Μαύρη μουριά, παλίσσανδρος
Απ: ΛΥΡΑ ΚΑΙ ΜΑΝΤΟΛΙΝΑΚΙ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 06, 2012, 04:09:26 πμ »
οσο για τον καβαλαρη ειναι πολυ μαλακο και νομιζω μαονι.μια καρυδια θα ηταν καλυτερα αλλα δεν εχω τωρα κατι. κατι πολυ σκληρο θα εκανε ας πουμε αγιοξυλο και μαλιστα χρησιμοποιημενο σε κουζινετο προπελας (τελειως σκληρο και ξερο)?
Προσωπικά τις περισσότερες φορές χρησιμοποιώ σφενδάμι για τους κάτω καβαλάρηδες! Βέβαια οι παλιοί οργανοποιοί λέγανε πως καλό είναι ο καβαλάρης να είναι από το ίδιο ξύλο με το σκάφος! Όσον αφορά το αγιόξυλο δεν το έχω ξανακούσει για καβαλάρη αλλά τίποτα δεν μπορεί να απορριφθεί! Δεν έχεις παρά να δοκιμάσεις και να μας πει το αποτέλεσμα!!