Αποστολέας Θέμα: Διαστασιολόγιο Κρητικού Λαούτου  (Αναγνώστηκε 9360 φορές)

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Διαστασιολόγιο Κρητικού Λαούτου
« στις: Ιανουάριος 06, 2012, 11:28:34 μμ »
Κατόπιν αίτησης του φίλου Σπύρου (spyrosgiapros) και επειδή έτυχε να έχω στα χέρια μου ένα κοινό κρητικό λαούτο (όχι κάποιου επώνυμου κατασκευαστή), αναρτώ τις διαστάσεις που μπόρεσα να μετρήσω. Έχουμε και λέμε λοιπόν :

Κατασκευαστής :                                                               ---------------
Χρονολογία κατασκευής :                                                  Άγνωστη
Συνολικό μήκος :                                                              105,5 εκ.
Σκάφος : Μήκος-πλάτος-βάθος-μέγιστη περιφέρεια
διαμήκους τομής-μέγιστη περιφέρεια εγκάρσιας τομής :   50 - 35,5 - 17 - 67 - 56,5εκ.
Μήκος μάνικου με & χωρίς καράολο :                               55,5 - 36,5 εκ.
Πλάτος-πάχος μάνικου στην ένωση με το σκάφος :          5 - 3 εκ. (χωρίς ταστιέρα)
Πλάτος-πάχος μάνικου στην ένωση με το καράολο :        4,2 - 2,1 εκ. (χωρίς ταστιέρα)
Πάχος ταστιέρας :                                                             7 χιλ.
Μήκος-πλάτος-πάχος-κλίση καράολου :                           19,5 – 7 – (2,2-1,8) και κλίση 25⁰
Ξύλα κατασκευής :                                                           Σκάφος καρυδιά άβαφη,
                                                                                         καπάκι ερυθρελάτη,
                                                                                         μάνικο-καράολο οξυά, ταστιέρα ελιά.
Κλίμακα - Κούρδισμα :                                                      75 εκ.               ΜΙ - ΛΑ - ΡΕ - ΣΟΛ
Μήκος-πλάτος-ύψος καβαλλάρη :                                     11,8 - 0,7 εκ.
Είδος-διαστάσεις οπής-απόσταση από ένωση σκάφους-
μάνικου (χωρίς διακοσμητική ροζέτα):                             Στρογγυλή 11 εκ.  απόσταση 20 εκ.
Γωνία σκάφους-μάνικου :                                                 ≈1,5⁰
Πάχος καπακιού :                                                             Δίφυλλο (κατά μήκος) 3,2 χιλ.
Αριθμός καμαριών-πάχος-ύψος αποστάσεις από την πάνω άκρη οπής :   7 - 7 χιλ. - 17 χιλ. - 1ο 9,8 εκ., 2ο 5,5 εκ., 3ο 2,8 εκ., 4ο 4,2 εκ. (περίπου στο μέσο της οπής), 5ο 11,2 εκ., 6ο 15,2 εκ., 7ο 22 εκ.
Μήκος μπρος τάκου-πάχος πίσω τάκου :                          9 εκ. - 1,7 εκ.
Αριθμός ντουγών - ύψος πλαϊνής ντούγας :                     17 - 7,7 εκ. (στην ένωση κάτω απ' την κολάντζα)
Ύψος πλαϊναριών - κολάντζας :                                        3 - 11,5 εκ.
Μήκος-πλάτος φιγούρας :                                                 27 - 10 εκ.

Για ότι άλλο θέλετε, ρωτήστε.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 11, 2012, 07:27:07 μμ από Κούρος »

dodorgef

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 3
Απ: Διαστασιολόγιο Κρητικού Λαούτου
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 19, 2018, 10:34:56 μμ »
Καλησπέρα και από έμενα .υπάρχει κάποιος φίλος να μου λύσει μια απορία. βασικό όργανο με το οποίο ασχολούμαι (κατασκευαστικά )είναι το ουτι .Έλα όμως που ήρθε η ώρα να φτιάξω και ένα λαούτο (κρητικό )και ενώ όλα πάνε καλά ,με αρκετή βοήθεια απο το χώρο εδώ  μέσα ,ήρθε η ώρα για το καπάκι .αυτή η τρύπα ...υπάρχει κάποιος τρόπος με τον οποίο υπολογίζουμε που θα είναι το κέντρο της? ευχαριστώ!!

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Διαστασιολόγιο Κρητικού Λαούτου
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 20, 2018, 06:44:35 μμ »
Μα φυσικα εκει που ενωνονται τα δυο κοματια του ελατου για το καπακι.Αυτο θα ειναι το κεντρο ως προς τον καθετο αξονα.Για τον οριζοντιο δεν ξερω αλλα τοσα λαουτα υπαρχουν.Μετρησε ενα............................
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Διαστασιολόγιο Κρητικού Λαούτου
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 15, 2018, 04:20:02 μμ »
 


λιγο αργα αλλα τωρα το χρειαζομαι  Κουρε.Τι ακριβως σημαινει το ............. αποστάσεις από την πάνω άκρη οπής.......................
κι αν γινεται με καποιο σχεδιακι γιατι ξερεις οτι δεν φημιζομαι για την εξυπναδα μου
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Tags: