Αποστολέας Θέμα: εμπειρία από τήν κατασκευή καλουπιού γιά μπουζούκι οκτάχορδου  (Αναγνώστηκε 5060 φορές)

chris

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 500
  Αγαπητοί φίλοι συμφορουμίτες σήμερα θά σάς μιλήσω γιά τίς εμπειρίες μου επάνω στήν κατασκευή τού καλουπιού

γιά μπουζούκι.Ξεκίνησα νά ασχοληθώ ερασιτεχνικά καθόσον (σέ υλικια είμαι αρκετά μεγάλος γιά νά τό κάνω

επάγγελμα αλλά είμαι καί συνταξιούχος. τώρα πόσον χρονων είμαι μόνο ένα σας λέω (άν ήμουν γαιδαρος θά είχα

ψωφίση 3 φορές) μέ τήν κατασκευή οργάνων από μεράκι καί τό ότι σέ μικρή υλικία ήμουν καί μουσικός στό επάγγελμα

. Τό έναυζμα μού τό έδωσε ο ΦΙΛΟΣ μου ΚΑΠΑ πέφτοντας τυχαία επάνω στό μπλοκ του.Ετσι πέρυσι τό φλεβάρη άρχισα

νά οργανόνω τό εργαστήριο πού θά τοποθετούσα τά εργαλεία. Αφού πήρα τά πρώτα εργαλεία έβαλα μπρός .Τό πρωτο πού

έκανα ήταν νά πάρω διάφορες πληροφορίες μέσω ιντερνέτ για διάφορα πράγματα επάνω σέ κατασκευές καθ όσον στό

παρελθόν δέν είχα καμία εμπειρία πάνω στό ξύλο. Αφού μάζεψα τίς πρώτες πληροφορίες ξεκίνησα. Τό πρώτο πού

σκέφτηκα ήταν μέ τί σειρά θά ξεκηνήσω καί σέ τί όργανο. Ο κλήρος έπεσε στό μπουζούκι .Σκέφτηκα νά αγοράσω τό

πρώτο σκάφος καί νά κάνω όλα τά άλλα μέχρι νά αποκτήσω κάποια εμπειρία .Η σκέψη αυτή δέν μού άρεσε γιατί θά

οικιοποιώμουν κάτι πού δέν θά ήταν  κατασκευασμένο από μένα άλλά από τρίτον.¨Ετσι θά έπρεπε νά κάνω

καλούπι.Διαβάζοντας γιά διαστάσεις τού σκάφους πήρα σάν δεδωμένα τό μάκρος 38,5 κε τό φάρδος 28,5 καί τό ύψος

16,5 κε καί πάνω σέ αυτά τά μέτρα άρχισα νά κατασκευάζω τό καλουπι μου.Τό καλούπι θά γινόταν μέ ξύλο σφεντάμι

20μμ καί μέ 5 ακτίνες πλευρικές όπως τό δείχνη ο κουκουρίγκος στήν φωτό .Τό καλούπι έγεινε όμορφο καί γερό αλλα

καί πολύ βαρύ λόγω ξύλου.Αφού έκανα τό πρώτο σκαφος πήγε στά σκουπίδια .Πεδεύτηκα 2 μήνες γιά να μάθω νά κλείνη

 σωστά αφού χάλασα ξύλα γιά 4 μπουζούκια.ΔΙάβασα τήν θεωρία τού κ κουμαρτζή γιά τής ντούγιες αλλά από εκεί

πρέπει νά είσαι μαθηματικός γιά νά καταλάβης. Άρα τζίφος.Τού έγραψα καί νά είναι καλά ο άνθρωπος νά πάω απο

εκεί νά μού δείξη .Είναι όμως μακριά δρόμος 200 χιλιόμετρα καί θέλη νά φάς μία μέρα,άρα πάλι τζίφος.Γράφω στόν

Κ Κακογιαννάκη στήν Αμερική μέ απαντάει αυθημερόν οάνθρωπος καί μέ πολύ ευγένια μού στέλνη καί όλα τά πατρόν

του από τό καλούπι του καί πολύ αναλυτικά.Ξανακανω μέ αυτά τά πατρόν καινούριο καλούπι από ξύλο πεύκο τώρα γιά

ποιό ελαφρύ .Πραγματικά τό καλούπι έγινε τέλοιο καί όμορφο καί ελαφρύ.ξεκεινάω καινούριο σκάφος μέ αυτό τό

καλούπι βρίσκω πάλι δυσκολία τού ξαναγράφω νά μού πεί ορισμένα πράγματα.Ο άνθρωπος ευγενέστατος αλλά από

ελληνικά κγρί οπότε δέν έβγαλα άκρη αλλά μού άφησε νά ενοειθή ότι πρέπει άν επιμεινω θά τό βρώ τόν τρόπο μόνος

μου .Συνεχίζω μόλις φτάνω στήν 10η ντούγα καρφόνοντας ένα καρφί μού σπαει τό καλούπι.κουτσά στραβά τό έκλεισα

τό σκάφος βρίσκοντας τόν τρόπο τουλάχιστον νά γίνη σκάφος. Ξεκεινάω πάλι καινολυριο καλούπι τώρα μέ ξύλο οξιά

πάντα μέτά ίδια μέτρα.Τελειόνω τό καλούπι γίνε πραγματικά κουκλα καί αρχίζω καινούριο σκάφος.Τό κλείνω τό

σκαφος σωστά γίνεται όμορφο αλλά μού φένεται σά σκαφος λίγο μεγάλο .Τό μετράω βλέπω τά μέτρα είναι σωστά αλλά

δέν μού κάθετε στά μάτια μου ωραίο. Απελπίστηκα γιατί πεδευόμουν 3 μήνες μέ καλούπια.Γράφω στό διατονικο καί

ρωτάω άν πουλά καλούπια για μπουζούκια .Η απάντηση του έτσι ακριβώς  όπως  σάς τή μεταφέρω όχι γιά τήν ώρα δέν

πουλάμαι δέν ξέρω στό μέλλον ίσως γιατί τό καλούπι γίνεται μία φορα στά10 χρόνια καί γιά νά πετύχη πρέπει νά

χαλάσης άλλα δέκα καί κεί πάνω θά κάνης πάρα πολά όργανα.Πραγματικά μού έδωσε μέ την ηλικρείνιά του θάρος νά

συνεχίσω.Ξεκεινάω πάλι από τήν αρχή γιά καινούριο καλούπι πάντα όπως είπα ποιό πάνω μέ τά ίδια μέτρα.Αποκτώντας

τώρα εμπειρία από τά προηγούμενα δέν έκανα παραπάνω από 5 ώρες γιά τήν κατασκευή του. καί τελικά τό τελεφταιο

ήταν αυτό πού ήθελα γερό ελαφρύ καί όμορφο.Τό έριξα 2 χέρια βερνίκι άχρομο καί 1 χέρι καιρί καί εδώ πάνω έκανα

περίπου 7 σκάφη πολυ όμορφα. ¨Οπως μού είπε καί οφίλος ο ΚΑΚΟΓΙΑΝΝΑΚΗΣ  από μόνο σου θά βρεις τόν τρόπο .¨Οταν

τόν βρεις μή φοβάσαι τίποτα συνέχυσε. Πού θέλω νά καταλήξω τό καλούπι δέν είναι κάτι τό εύκολο πράμα πού

γίνεται γιά νά λέμε ότι κάναμε καλούπι.Τό καλούπι γιά τόν πραγματικό μάστορα είναι ιερό καί τό σέβετε γιατί μέ

αυτό τό εργαλείο βγάζει τόν άρτον του.Παράκληση γιά αυτά πού γράφω ζητώ συγνώμη γιά τά ορθογραφικά λάθη, πού

θάς κουράσω γιά όσους τά διαβάσεται καί, θά ήθελα επί πλέον τήν γνωμη τού πραγματικά μάστορα καί καλλιτέχνη

οργανοποιού Κ ΝΙΚΟΥ ΦΡΟΝΙΜΟΠΟΥΛΟΥ άν είναι έτσι ή όχι ΧΡΗΣΤΟΣ

Vagges2010

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.320
Τελικά Χρήστο πως το έφτιαξες το καλούπι. Με σχέδια ή με το μάτι. Μπορεί να μας δόσεις περισσότερες πρακτικές πληροφορίες. Προσωπικά με ενδιαφέρει γιατί βρίσκομαι στην φάση του σχεδιασμού καλουπιού για μπουζούκι.
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

chris

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 500
¨Εκανα περίπου 6 ή 7 δέν θυμάμαι ακριβώς όλα βάση σχεδίου αλλά αυτό δέν έχη καί πολύ σημασία τό τελευταίο πού τό έκανα χωρίς σχέδιο αλλά αποκτώντας τήν ανάλογη εμπειρία από τά προηγούμενα είναι καί τό ποιό τέλειο. Από αυτό δέν έβγαλα φωτογραφίες  ακόμη αλλά όλα τά καλούπια όπως γράφω στηρίζωνται ατά ίδια μέτρα ήτοι  μάκροσ 38,5 φάρδος 28,5 καί ύψος 16,5.Γιαυτό σού στέλνω τά πατρόν τού Κακογιαννάκη καί άν είσαι τυχαιρός μπορεί (άν γιά νά είμαι ειλικρινής δέν νομίζω μέ την πρώτη) να τά καταφέρης.Εγώ πάντως σού εύχωμαι νά τά καταφέρης μέ τήν πρώτη. Τώρα ότι θά βγάλης καλούπι θά βγάλης αλλά τό θέμα είναι νά βγή σωστό δηλαδή όμορφο ισομετρικό καί τό κυριότερο νά μήν σέ κουράζη.Διότι όπως ανέφερα μέ τά ίδια ακριβώς μέτρα μπορεί να βγάλης  και 50διαφορετικά σχέδια,όπως μού είπε ο Καρελας εμείς πού ήμαστεχρόνια στήν δουλειά μέ τήν πρώτη δέν μπορούμαι νά βγαλουμαι τέλειο καλούπι. ΧΡΗΣΤΟΣ

Sforzando

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.346
  • Για την υπέροχη τέχνη της Οργανοποιίας!!!
    • LUTHIER SCHOOL
Μπράβο Χρηστάρα!!! Έχεις μεράκι και αυτό σου δίνει την δύναμη να προχωράς.

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.685
Από την μικρή μου εμπειρία έχω καταλάβει ότι υπάρχουν κάποιες λεπτομέρειες που ίσως δεν τους δίνουμε σημασία, αλλά παίζουν μεγάλο ρόλο στον κατασκευή του καλουπιού για μπουζούκι.

Μια τέτοια σημαντική λεπτομέρεια είναι ότι οι ντούγες δεν λυγίζουν ποτέ κατά πλάτος, αλλά μόνο κατά μήκος. Αυτη η "λεπτομέρεια" έχει καθοριστική σημασία στην κατασκευή του καλουπιού, ιδιαίτερα κοντά στα "χείλη" του καλουπιού,  όπου το σκάφος καταλήγει με τα πλαϊνάρια (τις τελευταίες φαρδιές ντούγες, μια δεξιά και μια αριστερά). Σε αυτή τη ζώνη, γύρω γύρω,  το ανάπτυγμα του καλουπιού δεν πρέπει να είναι καμπύλο κατά πλάτος αλλά τελείως επίπεδο όπως και αυτή η φαρδιά ντούγα, η οποία όπως είπαμε θα λυγίσει στο μήκος της, αλλά καθόλου στο φάρδος της. Αυτό σημαίνει ότι όταν ακουμπάμε ένα χάρακα κάθετα προς το χείλος του καλουπιού, αυτός θα πρέπει να εφάπτεται τέλεια σε τόσο φάρδος, όσο και το φάρδος που θα έχουν τα πλαϊνάρια. Και αυτό πρέπει να γίνεται σε ολόκληρη την περίμετρο του καλουπιού.

Αυτή η "επιπεδότητα" περιμετρικά στα χείλη του καλουπιού, θα πρέπει να μεγαλώνει στην περιοχή της κολάντζας και ιδιαίτερα στο φαρδύτερο μέρος της. Οι κολάντζες μπορούν να  έχουν φάρδος (ανάλογα και με το ύψος που ενώνονται οι ντούγες) 10-12 cm.

Μια πολύ σημαντική λεπτομέρεια είναι το σημείο που θα επιλέξουμε για να ενωθούν οι ντούγες. Η επιλογή του σημείου αυτού δεν είναι τόσο ελεύθερη όσο δείχνει αρχικά. Εξαρτάται πάρα πολύ από το σχήμα που έχει το καλούπι μας και από τον αριθμό των ντουγών που θα χρησιμοποιήσουμε. Η κακή επιλογή του σημείου μας φέρνει πάρα πολλά προβλήματα στο να ταιριάξουν οι ντούγες η μία με την άλλη, ιδιαίτερα στο σημείο που η κλίση του σκάφους γίνεται πολύ απότομη. Ακόμα και σε ένα σωστό καλούπι, αν διαλέξουμε λάθος σημείο σύγκλισης των ντουγών, θα αντιμετωπίσουμε σημαντικά προβλήματα. Γιαυτό δεν πρέπει να βιαστούμε και να θεωρήσουμε ότι όλο το καλούπι είναι λάθος. Η βέλτιστη επιλογή του σημείου σύγκλισης γίνεται μετά από (αρκετές) δοκιμές.
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

chris

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 500
συμφονώ απόλυτα μέ αυτά πού λέει ο  Παναγιώτης  γιατί όλα αυτά τά αντιμετώπησα καί εγώ αλλά σιγά σιγά τά έλυσα μετά από πολές δοκιμές καί κούραση.  ¨Ενα λέω μ'ονο ότι μέ τά καλούπια καί μέ τό σκάφος νά κλείνη σωστά έφαγα 3 μήνες καί 150 ευρώ γιά ξύλα καί κόλες καί αυτά αποκλειστικά μόνο γιά νά εξηκοιοθώ μέ τό σκάφος.  Αυτά τά λέω γιά αυτούς πού έχουν μεράκι καί θέλουν να ασχοληθούν μαυτό τό άθλημα ότι πρέπει νά έχουν υπομονή καί νά μήν απελπίζωνται  μέ τήν πρώτη δυσκολία

Blekos Kerkyra

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 982
  • Ουτε καν ερασιτεχνης...
    • Youtube
  • Αγαπημένο ξύλο: Τιμιο ξυλο
  • Αριθμός κατασκευών: Κατασκευές...επισκευές...!
  • Περιοχή: Κέρκυρα
Εγω παιδευτηκα πολυ....παρα πολυ(2 μηνες :D).....για να σχεδιασω στο χαρτι το σκαφος του οργανου!
Δεν ηθελα να αντιγραψω καποιο αλλο αν και ειχα βρει οργανα που μου αρεσαν,τελος παντων αφου καταφερα να καταληξω σε συμπερασματα που εδειχναν λογικα (για εμενα τουλαχιστον) εκανα και τα σχεδια.

Το καλουπι το εφτιαξα απο mdf 1,6 εκ παχος,αυτα που με παιδεψαν πολυ ηταν η στερεωση με μεταλλικες γωνιες,μεθοδος που δε συνιστω λογω του οτι πρεπει να κυνηγας την ακριβεια σε καθε γωνια που τοποθετεις,και το τριψιμο ωστε καθε ακτινα/καμαρι του καλουπιου να παρει τη σωστη καμπυλοτητα.
Οταν με το καλο ξεκινησω να στρωνω πανω στο καλουπι θα δουμε αν ειναι σωστο!

Προς το παρον κοβω δειλα δειλα ντουγες και πλαναρω κατι παλιες ταβλες να ερθουν στα ισα τους.
Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

https://www.youtube.com/c/blekoskerkyra

Tags: