Αποστολέας Θέμα: Μισομπούζουκο με τσάκιση, παντούκ με καρύδι  (Αναγνώστηκε 1672 φορές)

George_Kroustas

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Αγαπημένο ξύλο: Βέγκε
  • Αριθμός κατασκευών: 4
  • Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Τέρμα τα παιχνίδια! μετά απο λίγα μπαγλαμαδάκια και έναν σκαφτό τζουρά αποφάσισα να κάνω ένα βήμα προς τα σκληρά, και έπεσα με τα μούτρα.
Μαζί με ένα φιλαράκι μετρήσαμε ένα μαντόλινο με τσάκιση.. και μετά κάναμε του κεφαλιού μας, οπότε δε τολμήσω να πω πως το σκάφος είναι αντιγραφή μαντολίνου, ίσως εμπνευσμένο...Εγώ τόλμησα να επιχειρήσω την τσάκιση και με δυσκόλεψε αρκετά, το λύγισμα του καπακιού ήταν παιχνιδάκι αφού το χάραξα αλλά η εφαρμογή στο σκάφος με παίδεψε γιατί πάνω στην κρίσιμη στιγμή που έκοβα το σκάφος, η αντίληψη της γεωμετρίας στο κεφάλι μου έκανε φτερά, δεν έχω κολλήσει καπάκι ακόμα αλλά νομίζω πως το έσωσα τρίβωντας το σκάφος απο δω κι απο κει στο καμπυλωτήρι των καμαριών. Πάμε λοιπόν στην κατασκευή.
Η κλίμακα αν όλα πάνε καλά θα είναι 63αρα και θα δοκιμάσω αρμάτωμα με 8αρες (σαζιού) για να πλησιάσω στις διατομές των προπολεμικών (Με βάση τις έρυενες του Μουστάκα).
Το καράολο έχει μετρηθεί για 4χορδα κλειδιά για να μπει τριπλή μπουργκάνα.
Όσον αφορά τα ξυλά δε μπόρεσα να συγκρατηθώ και σχεδόν όλο το όργανο ακολουθάει το πανέμορφο πάντρεμα της καρυδιάς με το παντούκ, με λεπτομέριες απο σφενδάμι και λίγο βέγκε στις κόντρες.

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.564
Απ: Μισομπούζουκο με τσάκιση, παντούκ με καρύδι
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 19, 2022, 12:07:49 πμ »
Ομορφο το μπουζουκακι και ο χρωματικος συνδυασμος πολυ καλος.
Αναμενουμε τη συνεχεια.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

George_Kroustas

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Αγαπημένο ξύλο: Βέγκε
  • Αριθμός κατασκευών: 4
  • Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Απ: Μισομπούζουκο με τσάκιση, παντούκ με καρύδι
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 19, 2022, 12:35:13 πμ »
Σε ευχαριστώ πολύ, και γω αναμένω τη συνέχεια    8) 8)

George_Kroustas

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Αγαπημένο ξύλο: Βέγκε
  • Αριθμός κατασκευών: 4
  • Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Απ: Μισομπούζουκο με τσάκιση, παντούκ με καρύδι
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 19, 2022, 12:51:18 πμ »
Eδώ βέβαια θέλω την βοήθεια σας! Η κολάτζα άρχισε να με εκνευρίζει αρκετά!! Το αρχικό σχέδιο ήταν να μπει κανονικά ένα φύλλο απο καρυδία, με μια λεπτομέρια απο παντούκ σε σχήμα αράβικης αψίδας κάτω απο την χορδιέρα (ανάλογα εμφανησιακά με τις χορδιέρες των ταμπουράδων).
Αφού κατέστρεψα την πρώτη κολάτζα με τους λάθος υπολογισμούς μου και με την τεράστια βαρεμάρα μου να κόψω άλλη στην καημένη την κορδέλα των 300w, αποφάσισα να βάλω μια στενή σχετικά λωρίδα απο καρυδιά στο χείλος της τσάκισης και να προχωρήσω με κολάζ.
Βάζω λοιπόν την αψίδα απο παντούκ, δε μου κάθεται στο μάτι, λέω θα βάλω και δύο αυτάκια απο σφενδάμι να έρθει σε ένα λογικό σχήμα κολάντζας...Τα βάζω και μοιάζει με ταύρος, Αν είναι δυνατόν!! Για αραβούργημα πάμε οχι για διαφήμση ρέντμπουλ..τέλος πάντων, τώρα παλεύω να δέσω κάπως τα ξύλα που σε μια κρίση κακής αισθητικής κόλλησα. Παραθέτω φωτογραφίες της κολάντζας στην μίζερη κατάσταση της και όπως σκέφτομαι να την κάνω. Αν έχετε κάτι να προτείνετε είναι πολύ καλοδεχούμενο! Έφτιαξα και μια βάση ρούτερ για το ντρέμελ σήμερα και άλλαξε η αντίληψη μου για το μαρκετερί μιας και με μυτούλα diy κάτου του χιλιοστού σου λύνει τα χέρια, οπότε ίσως δοκιμάσω και κάτι πιο απαιτητικό.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Μισομπούζουκο με τσάκιση, παντούκ με καρύδι
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 19, 2022, 08:51:57 πμ »
απάνω του! δεν ξέρω τι θα κάνεις τελικά, αλλά μ' αρέσει πάρα πολύ η περιγραφή - βγάζει κέφι ρε παιδί μου, ο παραγματικός λόγος που (πρέπει να) ασχολούμαστε.
Νομίζω ότι πέρασες τα δύσκολα (το καπάκι εν προκειμένω, εγώ δεν έχω αποτολμήσει ακόμα κανονική τσάκιση), όλα καλά θα πάνε! απάνω τους!

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.564
Απ: Μισομπούζουκο με τσάκιση, παντούκ με καρύδι
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 19, 2022, 11:08:28 πμ »
Το σχήμα της κολάτζας είναι ωραίο.
Ένα σημείο που πρέπει να λαμβάνουμε υπόψη για την κολάτζα, είναι πως μια ενιαία κολάτζα και όχι σύνθεση κομματιών όπως σε αυτήν την περίσταση, συνεισφέρει καλύτερα στην ενίσχυση και στο δέσιμο του σκάφους οπότε με αυτό το σκεπτικό θα το προτιμούσα.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.143
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Μισομπούζουκο με τσάκιση, παντούκ με καρύδι
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 19, 2022, 07:24:46 μμ »
πολυ ομορφο!  :13:
αναμενουμε...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.172
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Μισομπούζουκο με τσάκιση, παντούκ με καρύδι
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 30, 2022, 11:05:54 πμ »
μ' αρέσει πάρα πολύ η περιγραφή - βγάζει κέφι ρε παιδί μου, ο παραγματικός λόγος που (πρέπει να) ασχολούμαστε.
+1

Γιώργο, έλα όπως είσαι!

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.470
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Μισομπούζουκο με τσάκιση, παντούκ με καρύδι
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 30, 2022, 10:50:56 μμ »
Γιώργο καλά σκέφτηκες και τόλμησες και έπεσες με τα μούτρα, καλά αποτελέσματα!!!
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

George_Kroustas

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Αγαπημένο ξύλο: Βέγκε
  • Αριθμός κατασκευών: 4
  • Περιοχή: Θεσσαλονίκη
ΜΕΤΑΚΙΝΗΘΗΚΕ: Μισομπούζουκο με τσάκιση, παντούκ με καρύδι
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 01, 2022, 03:48:48 μμ »
Τελείωσε και το πρώτο μου ταξίδι προς τα "βαριά". Τα  συναισθήματα ανάμεικτα, κατασκευαστικά και αισθητικά  πήγε καλά, ο ήχος δεν με ενθουσίασε, πολύ τζουραδένιος, άδειος, μπουκωμένος. Θα ανεβάσω σύντομα ένα βιντεάκι με το όργανο κουρδισμένο σε Μι, που φαίνεται να αποδίδει λίγο καλύτερα. Τυχαία με το ρετάλι έβενο που είχα ο καβαλάρης είναι τέλειος στο ύψος με τρίψιμο μόνο για την καμάρα του καπακιού, τρίζει λίγο στα ψιλά αλλά λέω να το αφήσω λίγο καιρό έτσι μήπως στρώσει απο μόνο του. Τελικά του φόρεσα χορδές 10άρες, αλλά θα πειραματιστώ με λεπτότερες και ίσως παχύτερες.

George_Kroustas

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Αγαπημένο ξύλο: Βέγκε
  • Αριθμός κατασκευών: 4
  • Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Απ: Μισομπούζουκο με τσάκιση, παντούκ με καρύδι
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 01, 2022, 03:53:05 μμ »
Εδω τελειωμένο το οργανάκι:

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.564
Απ: Μισομπούζουκο με τσάκιση, παντούκ με καρύδι
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 01, 2022, 04:06:33 μμ »
Όμορφο βγήκε το μπουζουκάκι. Πολυ όμορφοι οι συνδυασμοί των ξύλων. Ιδιαίτερο το σχήμα.
Βάλε και κανένα ηχητικό να ακούσουμε.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

George_Kroustas

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Αγαπημένο ξύλο: Βέγκε
  • Αριθμός κατασκευών: 4
  • Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Απ: Μισομπούζουκο με τσάκιση, παντούκ με καρύδι
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 01, 2022, 04:14:10 μμ »
Ευχαριστώ! Εδώ το βιντεάκι κουρδισμένο σε Μι με 10αρες, θα κάνω τα πειράματα μου και ίσως ανεβάσω και σε Ρε.
Συγγνώμη για το άτσαλο παίξιμο, δεν με λες και σολίστα.
https://www.youtube.com/watch?v=d_lkS43lFUQ

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.143
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Μισομπούζουκο με τσάκιση, παντούκ με καρύδι
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 01, 2022, 09:46:45 μμ »
μπραβο γιωργο, υπεροχο!  :13:
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

George_Kroustas

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Αγαπημένο ξύλο: Βέγκε
  • Αριθμός κατασκευών: 4
  • Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Απ: Μισομπούζουκο με τσάκιση, παντούκ με καρύδι
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 01, 2022, 11:25:47 μμ »
Σαν μαγικό ο ήχος φτιάχνει ώρα με την ώρα, Η αρχική απογοήτευση περνάει, θα ανεβάσω ξανά ηχιτικό σε λίγες μέρες μετά απο λίγο στρώσιμο.