Αποστολέας Θέμα: Επιλογή ταστιέρας  (Αναγνώστηκε 1212 φορές)

Tempest

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 119
  • Αριθμός κατασκευών: Στο ξεκίνημα...
Επιλογή ταστιέρας
« στις: Νοέμβριος 20, 2021, 07:57:06 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Θα εκτιμούσα τη γνώμη σας για επιλογή ταστιέρας σε μια thinline telecaster που φτιάχνω. Οι επιλογές είναι οι ακόλουθες.

1. Σφένδαμος
2. Βεγκε
3. Κερασιά
4. Ιροκο
5. Έβενος
6. Παλίσανδρος (1)
7. Παλίσανδρος (2)
8. Παλίσανδρος (3)

Ακολουθούν φωτογραφίες με τη σειρά που αναγράφω τα ξύλα.

Προσωπικά κλίνω προς παλίσανδρο (2 η 3) και ίσως σα δεύτερη σκέψη σφένδαμο. Κυρίως από άποψη ομορφιάς. Δε πιστεύω πως το ξύλο της ταστιέρας θα παίξει ιδιαίτερο ρόλο στον ήχο, ειδικά σε semi hollow σώμα.
Το μπράτσο θα είναι από σφένδαμο. Η κιθάρα είναι από μοβιγκι και καπάκι αμερικάνικη καρυδιά. Δυστυχώς επειδή μου έκανε μεγάλα σκισιματα στο ρουταρισμα στο σώμα, θα το βάψω. Το καπάκι θα πάρει περιμετρικά φιλέτο ασετοπαστας στο ίδιο στυλ με το pickguard.

Ρίχτε καμία πρόταση!


Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

«Ω, ευγενικοί μου άνθρωποι, η ζωή είναι σύντομη… Αν ζούμε, ζούμε για να πατήσουμε πάνω στα κεφάλια των βασιλιάδων…»

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.547
Απ: Επιλογή ταστιέρας
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 20, 2021, 08:15:54 μμ »
Τι χρωμα θα το βαψεις;
Η επιλογη της ταστιερας πρεπει να λαβει υποψη το χρωμα του σκαφους.
Για ειμαι ειλικρινης προτιμω το χρωμα του ξυλου.
Εχεις σκεφτει την περιπτωση να να χρησιμοποιησεις καποιον εμποτισμο για να τονισεις πιο πολυ τα σκασιματα. Μπορει το αποτελεσμα να ειναι πιο ωραιο τελικα. Εχει τοσα ωραια ξυλα με σημαδια.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Tempest

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 119
  • Αριθμός κατασκευών: Στο ξεκίνημα...
Απ: Επιλογή ταστιέρας
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 20, 2021, 08:43:30 μμ »
Λεω να το βάψω ένα απαλό κρεμ. Όχι πολύ έντονο. Η αλήθεια είναι πως με βαριά καρδιά θα το κάνω... προτιμώ και εγώ το φυσικό ξύλο και ίσα ίσα που δένει ωραία και με το καπάκι. Αν το βάψω με κάποιο χρώμα εμποτισμού οπως λες θα πρέπει να το κάνω αρκετά σκούρο για να μη φαίνονται τα σημεία με στόκο καθώς είναι αρκετά μεγάλα.... Θα βάλω φωτογραφίες από το σώμα σε πρώτη ευκαιρία.

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

«Ω, ευγενικοί μου άνθρωποι, η ζωή είναι σύντομη… Αν ζούμε, ζούμε για να πατήσουμε πάνω στα κεφάλια των βασιλιάδων…»

Γιωργος π

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: Επιλογή ταστιέρας
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 21, 2021, 12:46:11 πμ »
Η ανοιχτοχρωμες  ταστιερες λερώνονται πολύ εύκολα..
Και μετά φαίνονται άσχημα..
Καλύτερα σκουρόχρωμα  ξυλα

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Επιλογή ταστιέρας
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 21, 2021, 10:44:02 πμ »
δαγκωτο στο 3...
 :13:
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Γιωργος π

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: Επιλογή ταστιέρας
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 21, 2021, 06:28:29 μμ »
Το κερασάκι το είδα.... η τούρτα που είναι {celebrate018}...;;; {celebrate018} {celebrate018}

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.937
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: Επιλογή ταστιέρας
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 24, 2021, 09:44:16 πμ »
Έβενο θα βάλεις και μη βάψεις το σώμα, το φυσικό χρώμα του ξύλου είναι όνειρο
Έχω και γώ κάτι τέτοιο στα υπόψιν με καπάκι για το σώμα παλίσανδρο 8)

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.547
Απ: Επιλογή ταστιέρας
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 24, 2021, 10:11:07 πμ »
Έβενο θα βάλεις και μη βάψεις το σώμα, το φυσικό χρώμα του ξύλου είναι όνειρο
Έχω και γώ κάτι τέτοιο στα υπόψιν με καπάκι για το σώμα παλίσανδρο 8)
Συμφωνώ και εγώ. Θα έβαζα μάλιστα και το ανοιχτο κομματι να βγει δίχρωμη.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.283
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Επιλογή ταστιέρας
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 24, 2021, 03:05:42 μμ »
απλώς να γράψω μια πληροφορία:
έβαλα σχετικά πρόσφατα δυο ταστιέρες ανοιχτόχρωμες (ελιά και σφεντάμι) σε δυο κιθάρες.
Επειδή δεν είχα καμία εμπειρία, αποτάνθηκα στον Γιάννη Παβέζα, φίλο και (σούπερ) οργανοποιό εδώ στη Σαλλλλλλλονίκη που φτιάχνει διάφορα, μεταξύ των οποίων ηλεκτρικές με ανάλογες ταστιέρες.
Η συμβουλή του (που ακολούθησα, ως "πεπατημένη", π.χ. Fender - δεν ξέρω αν επιβεβαιώνει και ο Νάσος) είναι να περάσω την ταστιέρα με βερνίκι πολυουρεθάνης - (σε παλιότερη συζήτηση περι βερνικιών με τον Πασχάλη λέει ότι γίνεται "ενα με το ξύλο"). Το βερνικι περνιέται με τα τάστα περασμένα, τα οποία μετά καθαρίζονται ένα ένα.
Σε μένα δούλεψε (η μία κιθάρα με την ελιά παίζεται μανιωδώς, η άλλη δεν έχει βρει ακόμα σπίτι κι έτσι πως πάω δεν θα βρει- δεν ασχολούμαι καθόλου). Αλλά και πάλι, να πω την αμαρτία μου, προτιμώ τις σκούρες, το σφεντάμι δεν μου άρεσε, "έχασε" το μουαρέ του με το βερνίκι, παρότι περίμενα ότι θα "κερδίσει". Η ελιά βγήκε κούκλα αλλά δεν νομίζω να ξαναβάλω ανοιχτόχρωμη ταστιέρα (σε λαϊκή βέβαια).

Tempest

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 119
  • Αριθμός κατασκευών: Στο ξεκίνημα...
Απ: Επιλογή ταστιέρας
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 24, 2021, 07:34:56 μμ »
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις! Παραθέτω και κάποιες φωτογραφίες από το σώμα να μου πείτε αν σώζεται και πως...

Δυστυχώς τα σκισιματα του ρούτερ ήταν μεγάλα με αποτέλεσμα στο ένα δίπλα από το jack να κόψω τελείως το κομμάτι και να ταιριάξω ένα άλλο που να έχει περίπου ίδια νερά. Είναι βέβαια πιο σκούρο για κάποιο λόγο και επίσης έχει κενά αλλά τι να κάνουμε.

Τα άλλα δύο σκισιματα δοκίμασα να τα γεμίσω με tidebond ανακατεμένη με σκόνη του ίδιου του ξύλου αλλά για κάποιο λόγο όταν στέγνωσε η κόλλα απέκτησε ένα πολύ σκούρο καφέ χρώμα. Είναι αυτό που φαίνεται έξω από τα στοκαρισματα... Εξυσα πάλι και στόκαρα την μεγαλύτερη επιφάνεια με ξυλοστοκο μπας και δείξει καλυτερα.

Επίσης η πλάτη έχει σημεία που στοκαριστηκαν και δε μου αρέσουν ιδιαίτερα...

Για τις φωτογραφίες πέρασα μια δόση white spirit..

Αν έχει κανείς ιδέα για το πώς σώζεται θα χαρώ πολύ!













Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

«Ω, ευγενικοί μου άνθρωποι, η ζωή είναι σύντομη… Αν ζούμε, ζούμε για να πατήσουμε πάνω στα κεφάλια των βασιλιάδων…»

Tempest

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 119
  • Αριθμός κατασκευών: Στο ξεκίνημα...
Απ: Επιλογή ταστιέρας
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 24, 2021, 07:37:46 μμ »
Έβενο θα βάλεις και μη βάψεις το σώμα, το φυσικό χρώμα του ξύλου είναι όνειρο
Έχω και γώ κάτι τέτοιο στα υπόψιν με καπάκι για το σώμα παλίσανδρο 8)
Τον έβενο λέω μήπως τον κρατήσω για ένα αντίγραφο της Gibson midtown που θέλω να κάνω να σου πω την αλήθεια. Πιστεύω εκεί θα ταιριάζει πιο καλά. Τη σκέφτομαι με καπακι σφένδαμο είτε με καπλαμα παλίσανδρο είτε με καπλαμα κερασιά. Εξακολουθώ να είμαι στο νούμερο 2 η 3 παλίσανδρο να πω την αλήθεια...

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

«Ω, ευγενικοί μου άνθρωποι, η ζωή είναι σύντομη… Αν ζούμε, ζούμε για να πατήσουμε πάνω στα κεφάλια των βασιλιάδων…»

Tags: