Αποστολέας Θέμα: Ένα σωτήριο γκάλοπ  (Αναγνώστηκε 1200 φορές)

Πέτρος Αλτινίδης

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
  • Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Ένα σωτήριο γκάλοπ
« στις: Αύγουστος 03, 2021, 02:13:42 μμ »
Πώς θα φαινόταν η ιδέα να γίνει ένα γκάλοπ, που θα απευθύνεται σε όλα τα μέλη του φόρουμ, με την μοναδική ερώτηση -ποια νομίζεις είναι η αιτία που το φόρουμ παραμένει  καθηλωμένο χωρίς να φυσάει κάνα φρέσκο αεράκι επί σειρά ετών;-. Και το ιδανικό θα ήταν να είναι ανώνυμο! Δεν δικαιλογείται σε κάθε κωμόπολη να ξεφυτρώνουν ένας-δύο οργανοκατασκευαστές το χρόνο και το φόρουμ να είναι στο ψυγείο.

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Ένα σωτήριο γκάλοπ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 03, 2021, 02:48:32 μμ »
Υπάρχουν νέα παιδιά.. Είμαι ένα από αυτά.. Είμαι στο φόρουμ από το 2018..τελευταία μέλη που ήρθαν και έχουν μείνει είναι ο Σάββας στο μπουζούκι..Επίσης σχετικές νέος είναι και ο songless bird..πιθανώς οι κατασκευαστές που ξεφυτρώνουν ανά 2 σε κάθε περιοχή είναι επαγγελματίες.. Ένας επαγγελματίας θα δείξει την τελειωμένη του δουλειά στο Facebook για να πουλήσει.. εδώ ο ερασιτέχνης θα δείξει τον τρόπο που κατασκευάζει κάτι και θα ζητήσει βοήθεια να προσπεράσει δυσκολίες.. Ένας επαγγελματίας δεν έχει ανάγκη για βοήθεια, συνήθως...μην ξεχνάμε ότι η οργανοποιια ειναι μια τεχνη με εντονη την μυστικοτητα απο τους παλιοτερους κυριως..οποτε δεν εχουν διαθεση να μοιραστουν γνωση στο φορουμ..Έτσι λέγεται τουλάχιστον.. Προσωπικά οποιαδήποτε πόρτα χτύπησα, είτε ερασιτέχνη είτε επαγγελματία, την βρήκα ορθάνοιχτη και αφιλοκερδώς.. εδώ στο φόρουμ τα λάθη τα δείχνουμε περισσότερο.. Ένας επαγγελματίας...μπα..και τέλος είναι μια νεκρή περίοδος τώρα Γτ τα ερασιτεχνικά εργαστήρια πιθανώς να μην έχουν κλιματισμό.. εκεί που κάνω τις κατασκευές προσωπικά, δεν κάθεσαι πάνω από 5 λεπτά από την ζέστη.. αυτοί είναι κάποιοι λόγοι που πιστεύω ότι δημιουργεί τέτοια εντύπωση.. κάποτε τα φόρουμ του κάθε χόμπυ ήταν γεμάτα.. Τώρα με ομάδες στο Facebook, Instagram,  Twitter ο κόσμος μοιράζεται.. αυτά..

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.148
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Ένα σωτήριο γκάλοπ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 03, 2021, 04:30:10 μμ »
την ερωτηση την κανατε Κ. Πετρο.
τι απαντησεις προτεινεται να μπουν απο κατω για να γινει κ η ψηφοφορια;
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

letasos

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 358
Απ: Ένα σωτήριο γκάλοπ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 03, 2021, 08:32:06 μμ »
Και εγω ειμαι αρκετα φρεσκος στο φορουμ . Κι οτι εχω μαθει , το εχω μαθει εδω .
Δεν ειναι απλως οτι ολα τα παιδια εδω ξερουν πολλα , ισως σε καποια θεματα πολυ περισσοτερα απο τους επαγγελματιες .
Δεν ειναι οτι εχουν συνεχως διψα να μαθαινουν και να φτιαχνουν καινουργια οργανα .
Δεν ειναι οτι εχουν αισθηση του χιουμορ ( απαραιτητο στοιχειο ) και σπιρταδα .
Ειναι οτι ειναι απολυτα δοτικοι και ετοιμοι ανα πασα στιγμη να μοιραστουν αυτο , που ξερουν με τον καθενα ενδιαφερομενο .
Αν κατι λειπει ειναι ισως η πληροφορηση προς τα εξω . Αυτο ομως ειναι και υποχρεωση των μελλων . Καθε που δειχνω κατι , που εφτιαξα σε οποιον , αναφερω και την υπαρξη του φορουμ . 

Blekos Kerkyra

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 982
  • Ουτε καν ερασιτεχνης...
    • Youtube
  • Αγαπημένο ξύλο: Τιμιο ξυλο
  • Αριθμός κατασκευών: Κατασκευές...επισκευές...!
  • Περιοχή: Κέρκυρα
Απ: Ένα σωτήριο γκάλοπ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 04, 2021, 05:32:39 μμ »
   Γειά χαρά κι απο εμένα, είμαι μέλος αρκετά χρόνια μα λόγω επαγγελματικών κλπ τα είχα παρατήσει κι απλά διάβαζα, το τελευταίο διάστημα ασχολούμαι ξανά λιγάκι.
   Όπως πολλά άλλα φόρουμ έτσι κι αυτό έκανε έναν κύκλο, εφόσον δεν υπήρχε ένα τέτοιο φόρουμ αρχικά γέμισε ερωτήσεις, απαντήσεις και πληροφορίες, Πλέον έχει μία πολύ καλή βάση δεδομένων που χρησιμεύει σε όποιον θέλει να ασχοληθεί. Δεν ανοίγουν πλέον τόσα νέα νήματα επειδή οι απαντήσεις τους υπάρχουν σε παλιότερα...χρειάζεται απλά λίγο ψάξιμο, ποιός ο λόγος να επαναδιατυπώνονται ζητήματα που έχουν καλυφθεί; (Όταν κάποιος θέτει ερώτημα, υπάρχουν σχεδόν πάντα απαντήσεις)
   Ωστόσο υπάρχουν μέλη που παραμένουν πολύ ενεργά, κυρίως στην ενότητα φώτο και βίντεο απο εργαστήρια.
   Δεν ξέρω αν η ιδέα ενός γκάλοπ είναι χρήσιμη, εν τω μεταξύ μιλάμε για γκάλοπ δίχως προτάσεις. Δε νομίζω να χρειάζεται σωτηρία η σελίδα. Όπως προείπαν παραπάνω υπάρχει και το fb και η προσωπική πορεία του καθενός.
   Περιμένω την τοποθέτηση πάνω στην πρόταση σας, μιάς και έχω παρατηρήσει οτι ανοίγετε νέα νήματα και δεν απαντάτε ξανά σε όσους συμμετέχουν. (Αυτό το λέω χωρίς την παραμικρή διάθεση να φανώ απαξιωτικός- ερειστικός.... ίσα-ίσα έχω πολύ καλή διάθεση για συζήτηση)

   
   

   
Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

https://www.youtube.com/c/blekoskerkyra

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Ένα σωτήριο γκάλοπ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 04, 2021, 06:28:57 μμ »
Σαν ιδρυτικο μελος του φορουμ, κι εχοντας γραψει χιλιομετρα σελιδων εδω μεσα( με ενα δαχτυλο), εχοντας απαντησει σε εκατονταδες ερωτησεων (γραπτα η τηλεφωνικα) θεωρω οτι φρασεις οπως ...............το φόρουμ να είναι στο ψυγείο.......η οπως......το φόρουμ παραμένει  καθηλωμένο.....ειναι τουλαχιστον ηβριστικες και ανουσιες σε στυλ ....ελα μωρε κουβεντα να γινεται, και απλα δεν απαντω.Καλο καλοκαιρι σε ολους .................................
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.938
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: Ένα σωτήριο γκάλοπ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 06, 2021, 06:28:35 μμ »
Σαν ιδρυτικο μελος του φορουμ, κι εχοντας γραψει χιλιομετρα σελιδων εδω μεσα( με ενα δαχτυλο), εχοντας απαντησει σε εκατονταδες ερωτησεων (γραπτα η τηλεφωνικα) θεωρω οτι φρασεις οπως ...............το φόρουμ να είναι στο ψυγείο.......η οπως......το φόρουμ παραμένει  καθηλωμένο.....ειναι τουλαχιστον ηβριστικες και ανουσιες σε στυλ ....ελα μωρε κουβεντα να γινεται, και απλα δεν απαντω.Καλο καλοκαιρι σε ολους .................................
Καλό καλοκαίρι σε όλους!
Και γω παλιό μέλος που τώρα γράφω σπάνια γιατί και φτιάχνω σπάνια
Σαν ερασιτέχνης διακατέχομαι και από άλλες μανίες-hobby  και απλά αυτό τον καιρό η οργανοποιία έρχεται τουλάχιστον δεύτερη
Τέτοιο  γκάλοπ το θεωρώ άνευ σημασίας, αν θεωρείς το φόρουμ καθηλωμένο κάνε τη διαφορά και παρουσίασε τις κατασκευές σου με τέτοιο τρόπο που να γεμίσει ερωτήσεις και απαντήσεις τριάντα σελίδες και όχι δυο-τρείς
Κάνε τη διαφορά- δείξε και οι υπόλοιποι θα ακολουθήσουμε

Tags: