Αποστολέας Θέμα: Μπουζούκι με σκληρό ήχο  (Αναγνώστηκε 1571 φορές)

konsaw

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 320
  • Αριθμός κατασκευών: 3
  • Περιοχή: Bietigheim-Bissingen / Stuttgart / Germany
Μπουζούκι με σκληρό ήχο
« στις: Μάρτιος 31, 2021, 08:26:57 πμ »
Καλημέρα φίλοι μου,

Έχω ένα μπουζούκι για μια ψηλό επισκευή.
Το οργανο ειταν παραγγελία άπω Ελλάδα και έφτασε τον Ιανουάριο όταν ειχαι εδώ πολύ ψυχρά.
Όταν άνοιξε το πακέτο ο ιδιοκτήτης, το μπουζούκι ήταν μούσκεμα. (Μάλλον από θερμοκρασία και υγρασία)

Όταν μου το έδωσε τα ταστα μου έκοβαν τα δάχτυλα όταν έπεσα.
Τα ταστα δεν ηταν καλά στρωμένα.
Και ο ήχος ειταν παράξενος σκληρός και σαν να τασταριζε.

Διόρθωσα τα τάστα και καλυτέρεψε λίγο.
Ο ήχος ειταν ακόμα παράξενος.
Δεν καθόταν ο καβαλάρης καλά και το διόρθωσα χωρίς να αλλάξει ο ήχος.
Το δοκίμασα να σηκώσω το ύψος του καβαλαριου με καπλαμά.
Ο ήχος ίδιος.

Είπα να δω αν είναι η χαρακιές... και έβαλα άλλον καβαλαρι να δω αν αλλάξει τίποτα.
Ακόμα τα ίδια.

Έφτασα στο σημείο που νομίζω ότι φταίει κατασκευή η ίδια.

Τη μπορεί να κάνει τον ήχο έτσι σκληρό;

Κιταξα με κάμερα μέσα.
Πατουρα (στο χείλος του σκάφου) δεν έχει.
Τα καμάρια δεν τα έδωσαν όμορφη μύτη.
Απλά λίγο της γωνιές σπάσανε.



Ψηλά καμάρια;
χαιρετίσματα

Σάββας

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Μπουζούκι με σκληρό ήχο
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 31, 2021, 09:49:53 πμ »
Τι μπορεί να κάνει τον ήχο έτσι σκληρό;

δεν ξέρω τι μπορεί να έχει κάνει τον ήχο σκληρό, αλλά από την μικρή μου εμπειρία και προσπαθώντας να διορθώσω αντίστοιχα προβλήματα σε δικές μου κατασκευές, είδα ότι μπορούν ενδεχομένως να μαλακώσουν τον ήχο οι εξής επεμβάσεις, ξεκινώντας από τα εύκολα:

- καβαλάρης (πάχος, υλικό)
- παχύ καπάκι (τρίψιμο / κατέβασμα μόνο στην περίμετρο σε ~ δυο εκαταοστά πλάτος)
- μεγάλη εγκάρσια καμπύλη ή μεγάλη κλίση break angle (χορδή μετά τον καβαλάρη προς την χορδιέρα) ή και τα δύο. Η εγκάρσια καμπύλη θέλει χειρουργείο, μπορείς όμως να παίξεις με το ύψος της χορδιέρας.
- απολήξεις καμαριών (το σβύσιμο προς το σκάφος αρχίζει πιο κοντά στην περίμετρο απ' ότι θα μπορούσε και το καπάκι είναι σχετικά άκαμπτο), θέλει χειρουργείο.

Στο facebook (σε μια ομάδα για τον Ζοζέφ) κάποιος έγραφε ότι ο Ζοζέφ επενέβαινε στα καπάκια τελειωμένων μπουζουκιών ξεκολλώντας το μισό μόνο καπάκι (από την τρύπα και κάτω) και ανασηκώνοντάς το "έγδερνε" εσωτερικά την περιοχή του καβαλάρη. Προφανώς δεν έχω τρόπο να ελέγξω αυτήν την πληροφορία και τη γράφω με κάθε επιφύλαξη, αλλά κατά τη γνώμη μου κάτι τέτοιο θα είχε αποτέλεσμα, αν έκρινε κανείς ότι θα μπορούσε να το κάνει (δεν είναι και εύκολο) και ότι δεν θα έθετε σε κίνδυνο την ακεραιότητα του οργάνου.

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: Μπουζούκι με σκληρό ήχο
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 31, 2021, 10:00:35 πμ »
Για να εκοβαν τα ταστα του σημαινει συρικνωση της ταστιερας κατα πλατος.Αυτο συμβαινει οταν το ξυλο στεγνωσει κατω απο τα ορια του.Πως εγινε αυτο αφου ηταν μουσκεμα?Τελος παντων ποιος να ξερει τι εγινε εδω?
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

konsaw

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 320
  • Αριθμός κατασκευών: 3
  • Περιοχή: Bietigheim-Bissingen / Stuttgart / Germany
Απ: Μπουζούκι με σκληρό ήχο
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 31, 2021, 10:47:08 πμ »
- απολήξεις καμαριών (το σβύσιμο προς το σκάφος αρχίζει πιο κοντά στην περίμετρο απ' ότι θα μπορούσε και το καπάκι είναι σχετικά άκαμπτο), θέλει χειρουργείο.

Αν σε καταλαβα καλα, ενοεις αυτο το κομματι (X)... αν το μεγαλοσω θα ειναι πιο εύκαμπτος;
 


Τη εμπιρια κανατε εσεις;
Κανετε στα τρια καμαρια παντα ιδια διαταση (Χ) η στο (Υ);
Πως αποφασιζετε τη διασταση τηα δοσετε;

Και ενα ακομα, που δεν το σχεδιασα εδω.... τη υψος  αφινετε περισιο στην ακρι, που μπενει μεσα στην πατουρα;
Πιστευω πως αν ειναι πολυ ψιλα, θα ειναι πολυ ακαμπτο και αν ειναι πολυ χαμιλα, μπορει να σπασει απο την πιεσι τον χωρδον.

Για να εκοβαν τα ταστα του σημαινει συρικνωση της ταστιερας κατα πλατος.Αυτο συμβαινει οταν το ξυλο στεγνωσει κατω απο τα ορια του.Πως εγινε αυτο αφου ηταν μουσκεμα?Τελος παντων ποιος να ξερει τι εγινε εδω?

μαλλον θα κινιθικαν δα ταστα. μονο στην μια πλευρα με εκοβαν.
χαιρετίσματα

Σάββας

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Μπουζούκι με σκληρό ήχο
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 31, 2021, 11:07:01 πμ »
ναι αυτό εννοώ, το Χ.
Δυστυχώς δεν υπάρχει κανόνας. Ανάλογα με το (κάθε) καπάκι αποφασίζω πόσο θα αφήσω. Γενικά έχω παρατηρήσει ότι όσο πιο μεγάλο είναι το Χ τόσο πιο ενδοτικό γίνεται το καπάκι. Αλλά παίζει ρόλο και το ίδιο το καπάκι. Αν είναι μαλακό (που τα αποφεύγω) το Χ το κάνω πιο μικρό. Αν είναι άκαμπτο (λεπτό αλλά γερό) το κάνω όσο μεγαλύτερο νομίζω ότι θα κρατήσει χωρίς να υποχωρήσει το καπάκι.

Το ύψος στην απόληξη το κάνω 3 χιλ. στα κάτω καμάρια, στο καμάρι του τάκου μπορεί και 4 αν είναι ψηλό (που συνήθως είναι).

George45

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 806
  • Αγαπημένο ξύλο: ολα!!
  • Αριθμός κατασκευών: MIA
Απ: Μπουζούκι με σκληρό ήχο
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 31, 2021, 05:32:46 μμ »
Το υψος των χορδων στο 12 ταστο που βρισκεται.?.ασε το οργανο να στεγνωση σε σταθερη θερμοκρασια δωματιου.τα ταστα δεν τα εχουν φτιαξει σωστα για αυτο κοβουν.βαλε καμια φωτο μηπως σκεφτουμε και κατι αλλο.

konsaw

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 320
  • Αριθμός κατασκευών: 3
  • Περιοχή: Bietigheim-Bissingen / Stuttgart / Germany
Απ: Μπουζούκι με σκληρό ήχο
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 01, 2021, 11:36:56 μμ »
Το οργανο ειχαι στεγνώσει ήδη. Πριν δυο μήνες ήταν αυτή η φάση.

Το action ήταν μετά που το σήκωσα (εβενοσκονι και super glue) περίπου στα 1,5χηλ.

Έβαλα μετα που ρώτησες ένα καπλαμά 0,6χηλ κάτω άπω τον καβαλάρη και καλυτέρεψε πάρα πολύ ο ήχος.
Ακόμα είναι σκληρός. Αλλά καθάρισε.

Το action στα μπουζούκια που πρέπει να είναι; Στην  κιθάρα αν θυμάμαι καλά είναι περίπου 2,5χηλ.
Πολύ στο μπουζούκι θέλουν να είναι πολύ χαμηλό. Αλλά αν χτυπάν στα ταστα η χορδές τη κερδίσανε;
χαιρετίσματα

Σάββας

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Μπουζούκι με σκληρό ήχο
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 02, 2021, 05:32:58 πμ »
οταν το οργανο φτιαχνεται με αρκετη υγρασια, ή η ταστιερα ειναι φρεσκια, οταν το οργανο παει σε θερμοκρασια υψηλη και χωρις υγρασια τοτε συμβαινουν 2 πραγματα, η ταστιερα συρικνωνεται (οπως σωστα ειπε ο κωστας) αλλα και διαστελονται τα ταστα.
εδω ελλαδα αν βαλεις φρεσκια ταστιερα κ φτιαξεις το οργανο χειμωνα (χωρις αφυγραντηρες κλπ) τοτε το καλοκαιρι τα ταστα θα εξεχουν σιγουρα, οποτε ενα ψιλοσενιαρισματακι το θελουνε στο τελος καλοκαιριου , εκει, μετα το γυρισμο απο μυκονο....
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: Μπουζούκι με σκληρό ήχο
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 02, 2021, 01:58:07 μμ »
οταν το οργανο φτιαχνεται με αρκετη υγρασια, ή η ταστιερα ειναι φρεσκια, οταν το οργανο παει σε θερμοκρασια υψηλη και χωρις υγρασια τοτε συμβαινουν 2 πραγματα, η ταστιερα συρικνωνεται (οπως σωστα ειπε ο κωστας) αλλα και διαστελονται τα ταστα.
εδω ελλαδα αν βαλεις φρεσκια ταστιερα κ φτιαξεις το οργανο χειμωνα (χωρις αφυγραντηρες κλπ) τοτε το καλοκαιρι τα ταστα θα εξεχουν σιγουρα, οποτε ενα ψιλοσενιαρισματακι το θελουνε στο τελος καλοκαιριου , εκει, μετα το γυρισμο απο μυκονο....

Στελιο καποτε εστειλα οργανο τελειωμενο σε χωρα του εξωτερικου .Οταν το παρελαβε μου αρχισε την γκρινια για διαφορα πραγματα και το κυριοτερο οτι κοβουν τα ταστα.Δεν το πιστεψα και του ειπα να το στειλει πισω.Πραγματικα τα ταστα ειχαν βγει εξω κι ομως.Το ειχα στα χερια μου πανω απο 4 μηνες.Αλλαξε περιβαλον κι εγινε ολο αυτο.
Επισης να πω οτι μου παραπονεθηκε οτι το οργανο μετα το δωδεκατο ταστο ειναι λιγακι ψοφιο ενω το ειχαν δοκιμασει τουλαχιστον 3 παιχταραδες με ενθουσιασμο εδω στην Ελλαδα. Πραγματικα ετσι ηταν αφου το ακουσα με τα αυτια μου .Μετα ομως απο μερικες μερες στην εδρα του εστρωσε κι αυτο.
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Μπουζούκι με σκληρό ήχο
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 02, 2021, 09:02:41 μμ »
ο γυπας μου χε πει:
πρεπει να περασουν και οι 4 εποχες.....
μετα ειναι οκ...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Tags: