Αποστολέας Θέμα: Καλούπι από αφρολέξ;  (Αναγνώστηκε 335 φορές)

ManMan

• Newbie
  • *
Καλούπι από αφρολέξ;
« στις: Μάρτιος 08, 2021, 06:12:38 μμ »
Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα για τους πιο έμπειρους από εμένα. Αυτό είναι εάν θα μπορούσε το καλούπι του οργάνου να γίνει από σκληρό αφρολέξ;;
Αφού στην ουσία αυτό που "δένει" τις ντούγιες στο ηχείο είναι ο μπρος και ο πίσω τάκος, εμείς θέλουμε κάτι, κατά μια έννοια στιβαρό, ώστε να πατάνε οι ντούγιες και να ακολουθούν την καμπυλότητα που ορίζουμε εμείς.

Αν έχω παραλείψει κάποια πληροφορία στον συλλογισμό μου, που θα μπορούσε να απαντήσει στο ερώτημα μου, ας με συγχωρέσετε καθώς τώρα είναι η πρώτη φορά που θα ασχοληθώ με την κατασκευή οργάνου με ντουγιες.

Ευχαριστώ πολύ!!

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

• Hero Member
Απ: Καλούπι από αφρολέξ;
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 08, 2021, 07:56:44 μμ »
το θεμα δεν ειναι μονο το σχημα αλλα και το οτι θες κατι σκληρο για να καρφωνεις τα καρφακια
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Γιάννης Καραβασίλης

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Καλούπι από αφρολέξ;
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 08, 2021, 08:26:45 μμ »
Τα οποία καρφάκια θα κρατάνε  τις δούγες μεταξύ τους και το ενδιάμεσο φιλέτο σφιχτά μέχρι να στερεοποιηθεί η κόλλα σου. Οπότε το σκληρό αφρολέξ όσο σκληρό και να είναι θα έχει ανοχές κατά γην άποψή μου. Άρα όπως σου είπε και ο Κώστας χρειάζεσαι κάτι άλλο και γι αυτό τα καλούπια είναι συνήθως ξύλινα εκτός από κάτι μαστόρια στη γειτονική χώρα που φτιάχνουν κάτι ούτια στον αέρα και κρατάνε τις δούγες κολλημένες μεταξύ τους με ταινίες και λάστιχα και σιδερένια τσιμπιδάκια κλπ κλπ....

Tags: καλούπι