Αποστολέας Θέμα: Τζουράς-μισομπούζουκο πλακέ με σκαλιστή πλάτη  (Αναγνώστηκε 2814 φορές)

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Τζουράς-μισομπούζουκο πλακέ με σκαλιστή πλάτη
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 22, 2021, 04:34:21 μμ »
οκ δημητρη μου
παραξενευτηκα... (μα γιατι ομως τα λενε τσαμπουκαδες;)
καλη συνεχεια!
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Απ: Τζουράς-μισομπούζουκο πλακέ με σκαλιστή πλάτη
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 22, 2021, 07:57:46 μμ »
Τριφτήκανε τα τάστα και μορφοποιήθηκε το μάνικο με παστράγκουλο, ράσπα, λίμα και ξύστρα.
Μένουν τα τριψίματα για τα λούστρα.
Θα περιμένουν να προχωρήσει και το άλλο μπουζούκι να πάνε παρέα οι δουλειές.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Απ: Τζουράς-μισομπούζουκο πλακέ με σκαλιστή πλάτη
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 25, 2021, 11:59:27 μμ »
Και επειδή ''αλί που του'χει η κούτρα του να κατεβάζει ψείρες'', δεν κάθομαι ήσυχα και ξανάπιασα το μισομπούζουκο.
Έκοψα άλλο ένα σκάλισμα (ξυλόγλυπτο) από τα ρετάλια και το κόλλησα στο καπάκι, αφού έκανα ένα χοντρό τρίψιμο στο καπάκι..
Το βαραίνω σε εμφάνιση αλλά όπως προείπε κάποιος θα είναι ένα όργανο μπαρόκ.
Το ανησηχητικό είναι πως έχω και άλλα σκαλίσματα να προσθέσω και με τρώει το χέρι μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 26, 2021, 12:31:57 πμ από sakkalis »
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.159
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Τζουράς-μισομπούζουκο πλακέ με σκαλιστή πλάτη
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 26, 2021, 12:28:20 πμ »
...θα είναι ένα όργανο μπαρόκ.
Μιά μπαροκιά -όπως θα λέγαμε μιά ροκιά.
Γειά σου Δημήτρη με τα ωραία σου!

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Τζουράς-μισομπούζουκο πλακέ με σκαλιστή πλάτη
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 26, 2021, 06:15:47 πμ »
δημητρη πολυ ομορφο γινεται!
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Τζουράς-μισομπούζουκο πλακέ με σκαλιστή πλάτη
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 26, 2021, 06:58:01 πμ »
Το χαίρεσαι , το γουστάρεις το οργανάκι ! Μπράβο Δημήτρη !
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: Τζουράς-μισομπούζουκο πλακέ με σκαλιστή πλάτη
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 26, 2021, 09:09:08 πμ »
οκ δημητρη μου
παραξενευτηκα... (μα γιατι ομως τα λενε τσαμπουκαδες;)
καλη συνεχεια!


Τα λενε ετσι οπως ελεγαν ενα σημαδι στο χερι απο καποιο μαχαιρωμα ,μια χαρακια στο μαγουλο απο εναν καυγα κλπ.Αντι να πεις λοιπον εχω εδω στο χερι ενα σημαδι ελεγες .....εχω εναν τσαμπουκα( δηλαδη σημαδι απο καυγα) Μετα ειναι πολυ ευκολο η λεξη να παει οπου πρεπει να σημαινει σημαδεμενο
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Απ: Τζουράς-μισομπούζουκο πλακέ με σκαλιστή πλάτη
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 31, 2021, 04:54:32 μμ »
Χτες βράδυ ασχολήθηκα λίγο ακόμα.
Τρίφτηκε όλο το όργανο στο χέρι με γυαλόχαρτο μέχρι και 400αρι.
Από την αρχή είχα αποφασίσει να περάσω ένα βερνίκι εμποτισμού όλα τα παλιά ξύλα οξιάς με τα σκαλίσματα για δυο λόγους:
1. δεν μπορούσα να πάρω ενιαίο χρωματικό αποτέλεσμα στα σκαλίσματα καθώς έιχε σκούρα σημεία από το προηγούμενο βερνίκι και ήταν δύσκολο να αφαιρεθούν με τρίψιμο λόγω της ανώμαλης επιφάνειας.
2. Θέλησα να κρατήσω τον αρχικό χαρακτήρα της σκαλιστής καρέκλας που ήταν σκούρα πολύ.


Έτσι, πέρασα ένα βερνίκι εμποτισμού σκούρα καρυδιά -υδατοδιάλυτο φαίνεται σε κάποια φωτογραφία.
Το είχα ξαναχρησιμοποιήσει σε αντίστοιχη κατασκευή (Μπαγλαμάς σκαφτός μονοκόμματος οξιά σκαλιστός - Ο λεοντοπόδαρος)

http://www.luthier.gr/index.php?topic=3669.msg64284#msg64284

Και εκεί είχα χρησιμοποιήσει σκαλιστό ξύλο από πόδι τραπεζιού.

Το αποτέλεσμα αποτέλεσμα με το εμποτισμού είναι συζητήσιμο.Τώρα θα ακολουθήσει τρίψιμο με 400αρι και εφαρμογή ενός ματ υδατοδιάλυτου βερνικιού (ευγενική χορηγία του Στέλιου).Πιστεύω πως το αποτέλεσμα θα κρατήσει την αίσθηση του παλιού, για αυτό και επιλέχθηκε. Άσε που θα κρύψει και τις ατέλειες μιας και λόγω των σκαλισμάτων δεν είναι εύκολη η προετοιμασία της επιφάνειας.Το μάνικο είναι καστανιά και παρόλο που μου άρεσε πολυ το αποτέλεσμα του χωρίς εμποτισμού το έβαψα και αυτό για την ομοιομορφία με το καράολο που έχει και σκάλισμα και αυτό.Το μόνο που δεν θα περαστεί το ματ βερνίκι είναι το καπάκι που θα περαστεί γομαλάκα.   Στο καπάκι περάστηκε μόνο το σκάλισμα με βερνίκι εμποτισμού με πινελάκι και λερώθηκε λίγο το καπάκι, μα θα τριφτεί να καθαρίσει πριν περαστεί η γομαλάκα. Ούτως ή αλλως σκέφτομαι να προσθέσω κάτι ακόμα στο καπάκι πριν τη γομαλάκα.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Απ: Τζουράς-μισομπούζουκο πλακέ με σκαλιστή πλάτη
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 10, 2021, 06:37:33 μμ »
Ένα ακόμα ταξίδι ολοκληρώθηκε.
Το όργανο αρματώθηκε, σεταρίστηκε και είναι έτοιμο.
Ο μεγάλος μου ο γιος το καβάτζωσε ήδη. Βέβαια μου κάνει κάτι περίεργα. Το παίζει σαν slide κιθάρα ακουμπισμένο στα πόδια με πεντατονικές στυλ μπλουζ. Δεν ήταν ο σκοπός μου αυτός αλλά αφού του αρέσει δεν βαριέσαι. Πρόλαβε να γρατσουνίσει ήδη και το καπάκι.
Τέλος πάντων, ας συνοψίσουμε την κατασκευή για να κλείσει κι αυτή η παρουσίαση.
Η ιδέα ξεκίνησε όπως και με άλλο ένα όργανο να κατασκευαστεί ένα όργανο ανακυκλώνοντας παλιά σκαλιστά ξύλα από έπιπλα. Το ενδιαφέρον για μένα ήτανε να περισώσω τη δουλειά ενός καλλιτέχνη που σκάλισε τα ξύλα στο χέρι και να μην καταλήξει ο κόπος του σε κανά τζάκι. Τα κομμάτια αυτά τα περιμάζεψα από  τραπεζαρία σπασμένη και πεταμένη στα σκουπίδια πριν κάμποσα χρόνια.
Παρόμοιο εγχείρημα είχε ξαναγίνει (βλ. σύνδεσμο http://www.luthier.gr/index.php?topic=3669.msg64284#msg64284 και έιχε παρουσιαστεί στην έκθεση του luthier.gr)
Το όργανο αυτό θα το ονόμαζα είτε μισομπούζουκο είτε τζουρά μιας και έχει σκάφος μεγαλύτερο από τζουρά και μικρότερο από μπουζούκι. Το σχήμα του οργάνου δεν είναι απόλυτα συμμετρικό μιας και ακολουθεί το αρχικό σχήμα της καρέκλας και δεν θέλησα να επέμβω σε αυτό. 
Σκάφος πλακέ με
μήκος 38 εκ.
μέγιστο πλάτος 17,5 εκ.
Βάθος 8.5 εκ.
Ηχητική οπή κυκλική (5 εκ. διάμετρος)
Κλίμακα - 65 εκ.
Η πλάτη μασίφ οξιά. Κομμένη από σκαλιστή πλάτη καρέκλας παλιάς τραπεζαρίας. Πολύ παλιό ξύλο αγνώστου χρόνου (υποθέτω όχι λιγότερο από 30-40 χρονών).
Πλαϊνά από ελληνική καρυδιά (book matched που λένε και στο χωριό μου)
Καπάκι κέδρος
Ροζετα απλή με εναλλαγή 5 φιλέτων άσπρου-μαύρου
Πεναριά και αυτάκια από την ίδια ελληνική καρυδιά [size=78%](book matched και αυτά).[/size]
Τα διακοσμητικά σκαλίσματα κοπήκαν από τα υπόλοιπα της σκαλιστής καρέκλας (στην ουσία είναι ένα μοτίβο που επαναλαμβάνεται και στην πλάτη.
Η χορδιέρα είναι ιδιοκατασκευή από ελληνική καρυδιά και οι χορδές πιάνουν σε μπρούτζινα βιδάκια. Πιστεύω πως μία απλή μεταλλική χορδιέρα δεν θα έδενε με την όλη μπαρόκ (sic) εμφάνιση.
Καβαλάρης από παλίσανδρο και κόκκαλο μόσχου (από τον χασάπη μου)
Το μάνικο είναι με κόντρα βέγκε (8 χιλ.) και δεξιά αριστερά καστανιά.
Η ταστιέρα έιναι έβενος δίχρωμος
Σημάδια από φυσικό όστρακο (άμπαλον).
Τάστα και χορδές μπουζουκιού
Καράολο από οξιά (ρετάλι από την ίδια πλάτη).
Πάνω στο καραόλο κολλήθηκε διακοσμητικό που συνθέθηκε από τα υπόλοιπα σκαλίσματα της πλάτης.


Βερνίκια:
Τα κομμάτια της οξιάς με τα σκαλίσματα ήταν ήδη βαμμένα με κάποιο παλιό και ξεφτισμένο σκούρο βερνίκι συνηθισμένο την εποχή εκείνη (ίδια τεχνοτροπίας τραπεζαρία είχε και η προίκα της μάνας μου αλλά αυτή μου έχει ξεφύγει προς το παρόν). Η δυσκολία της πλήρους αφαίρεσης του από τα σκαλίσματα θα έδινε διχρωμίες. Έτσι από την αρχή είχε αποφασιστεί να περαστεί με βερνίκι εμποτισμού (Smaltoxyl σκούρα καρυδιά της Vechro) για να αποκτήσει την πρώτερη του εικόνα. Με το ίδιο βερνίκι εμποτισμού περάστηκε πλάτη, καράολο και μάνικο αλλά όχι τα πλαϊνά μιας και μου άρεσε η καρυδιά και μου φάνηκε ενδιαφέρουσα η αντίθεση με το σκούρο.
Το καπάκι για λόγους απόδοσης περάστηκε γομαλάκα όπως και ο καβαλάρης, η χορδιέρα αλλά και τα εσωτερικά του σκάφους.


Συμπεράσματα
Ηχητικά το όργανο έβγαλε καλή φωνή (τζουρά με λίγο μπουζούκισμα πιστεύω).
Το συνολικό αποτέλεσμα παρά τις δυσκολίες κατασκευής με άφησε ικανοποιημένο.
Όλο το όργανο εκτός από το καπάκι περάστηκε μετά υδατοδιάλυτο ματ βερνίκι (Ultraxyl της Χρωτεχ) 
Ένα πρωτο ηχητικό δείγμα πριν το τελικό σετάρισμα:
[/size]https://youtu.be/03-RH2p92aw

Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Απ: Τζουράς-μισομπούζουκο πλακέ με σκαλιστή πλάτη
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 10, 2021, 06:41:35 μμ »
Και μερικές φωτογραφίες ακόμα:

Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Τζουράς-μισομπούζουκο πλακέ με σκαλιστή πλάτη
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 10, 2021, 10:14:13 μμ »
Δημήτρη καταπληκτικό και το αισθητικό και το ηχητικό αποτέλεσμα. !!!!! Ξεκίνα τα επόμενα τώρα που είσαι ζεστός.... {celebrate012}

Blekos Kerkyra

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 982
  • Ουτε καν ερασιτεχνης...
    • Youtube
  • Αγαπημένο ξύλο: Τιμιο ξυλο
  • Αριθμός κατασκευών: Κατασκευές...επισκευές...!
  • Περιοχή: Κέρκυρα
Απ: Τζουράς-μισομπούζουκο πλακέ με σκαλιστή πλάτη
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 10, 2021, 11:17:47 μμ »
Έχει δικό του χαρακτήρα πάει και τελείωσε.
Τα καρφακια που δένουν οι χορδές πίσω είναι κάτι συγκεκριμένο η απλά καρφακια;
Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

https://www.youtube.com/c/blekoskerkyra

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Απ: Τζουράς-μισομπούζουκο πλακέ με σκαλιστή πλάτη
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 11, 2021, 12:16:38 μμ »
Ευχαριστω για τα καλα λογια.
Γιαννη δεν νομιζω να ξεκινησω αλλο οργανο πριν το Σεπτεμβρη. Εχω τωρα να μαζεψω κατι επισκευες και να σχεδιασω τα καινουργια. Μετα απο το μπουζουκι με τσακιση ενθουσιαστηκα και θελω να φτιαξω και τριτο καλουπι μπουζουκιου με τσακιση παλι αλλα ακομα πιο μικρο σκαφος.

Μπλεκο, δεν ειναι καρφακια. Ειναι μπρουτζινες ξυλοβιδες (απο Praktiker αν θυμαμαι καλα) με στρογγυλο κεφαλι. Εχει μηκος 12 χιλ. Και μεγιστο παχος 2 χιλ. Η βιδα εχει καλυτερη πακτωση σε σχεση με το καρφι και την προτιμησα. Εκανα μια τρυπα με πιο ψιλο τρυπανακι και βιδωνει μεσα χωρις ζορι και πιθανοτητα να σχιστει το ξυλο. Με τον ιδιο τροπο βαζω και τις βιδες των κλειδιων. Ειχα κανει και μια σκεψη να στοκαρω την χαρακια της βιδας με μαυρο στοκο να βγει και καποιο σχεδιο αλλα τελικα το αφησα ετσι. Αλλη σκεψη ειναι να τροχισεις το κεφαλι να σβηστει η χαρακια.

Στάλθηκε από το SM-A715F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: Τζουράς-μισομπούζουκο πλακέ με σκαλιστή πλάτη
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 11, 2021, 07:33:20 μμ »
αν και λογω ψυχαναγκασμου θα με χαλαγε αυτη η ασυμετροτητα , βγηκε πολυ ωραιο .Και σε ηχο βεβαια...............
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Blekos Kerkyra

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 982
  • Ουτε καν ερασιτεχνης...
    • Youtube
  • Αγαπημένο ξύλο: Τιμιο ξυλο
  • Αριθμός κατασκευών: Κατασκευές...επισκευές...!
  • Περιοχή: Κέρκυρα
Απ: Τζουράς-μισομπούζουκο πλακέ με σκαλιστή πλάτη
« Απάντηση #29 στις: Απρίλιος 12, 2021, 08:19:22 πμ »
  Βασικά καρφακια τα είπα, βίδακια εννοούσα.
Τα καρφακια ίσως να μην άντεχαν πάνω από πεντεξι αλλαγές χορδών.
  Στο όργανο ενός φίλου είχαμε βάλει και τα είχαμε λιμαρει να μοιάζουν σαν γαντζακια. Άσχημο δεν ήταν απλά αναρωτιομουν που υπάρχουν τα έτοιμα.
Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

https://www.youtube.com/c/blekoskerkyra