Αποστολέας Θέμα: Ερωτήσεις για πρώτο όργανο  (Αναγνώστηκε 618 φορές)

George_Kroustas

• Newbie
  • *
  • Αγαπημένο ξύλο: Βέγκε
  • Αριθμός κατασκευών: 4
  • Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Ερωτήσεις για πρώτο όργανο
« στις: Ιανουάριος 31, 2021, 06:49:03 μμ »
Καλησπέρα! Πρώτη μου δημιοσίευση στο φόρουμ οπότε ελπίζω να μην έκανα καμιά πατάτα.
Τελειώνω το πρώτο μου οργανάκι, (την πρώτη σοβαρή προσπάθεια για να είμαι ειλικρινής) και θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
1) Να αποπειραθώ να λουστράρω με γομαλάκα ή μπορεί να γίνουν λάθη σε έναν ερασιτέχνη;
2) Για να καλύψω έναν λαθάκι στην τρύπα (δεν είναι ολοστρόγγυλη γιατί μου έφυγε το ντρέμελ) λέω να βάλω μια ξύλινη φιγούρα, για να μπορέσω να κόψω την λεπτομέρια, κόλλησα τον καπλαμά σε ένα φύλλο χαρτί για να μην σκιστεί απο τα νερά, είναι σωστή η τεχνική ή θα μου βγάλει θέμα;
3) Λέω να φτιάξω μια χορδιέρα απο βέγγε αντι για την καθιερωμένη μεταλλική, έχει κάποιος εμπειρία του πως μπορεί να γίνει; (ανάλογη με του σαζιού/ταμπουρά φαντάζομαι)

Το οργανάκι είναι τζουράς σκαφτός αλλά με μπερντέδες αντι για τάστα,
Ξύλα: σκάφος - φλαμούρι, μάνικο/καράολο - καστανιά και βέγκε, καπάκι - έλατο με καπλαμά απο κάποιο σκούρο ξύλο (μου κάνει για σαπέλι αλλά δεν παίρνω και όρκο)
 Παραθέτω και κάποιες φωτογραφίες να μου πείτε τη γνώμη σας.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Ερωτήσεις για πρώτο όργανο
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 01, 2021, 08:48:59 πμ »
καλημέρα και καλή ευκολία στη συνέχεια!
χορδιέρα δεν έχω φτιάξει ποτέ, για τα άλλα δύο
1) πάντα υπάρχει η πιθανότητα λάθους, κάνε πολλές δοκιμές να καταλάβεις πώς συμπεριφέρεται η γομαλάκα. Γενικά (από τη δική μου μικρή εμπειρία) στρώνει πιο δύσκολα στο καπάκι απ΄ότι στα σκάφος. Το όργανο όμως είναι σχετικά μικρό και δεν νομίζω να σου δημιουργήσει πρόβλημα. Δοκιμές.
2) σκέτο χαρτί με καπλαμά νομίζω πάλι θα σκιστεί. Καλύτερα δυο καπλαμάδες κολλημένοι (με κόντρα τα νερά θ είναι πιο σταθερό αλλά θα σου βγάλει περίεργα σόκορα) και το καλύτερο βέβαια να είναι μασίφ το ξύλο, 2χιλ. αρκεί, για να μη σου βγάλει και περίεργα νερά στα σόκορα. Όσο πιο καλή λάμα έχεις τόσο καλύτερο θα βγει.

Χρήστος SGF

• Jr. Member
  • **
  • Αγαπημένο ξύλο: ?
  • Αριθμός κατασκευών: 3
  • Περιοχή: Κρηνίδες Καβάλα
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 03, 2021, 05:55:26 μμ »
Προσκοπικά προτού χρησιμοποιήσω γομαλάκα έκανα αρκετές πρόβες σε διάφορα ξύλα, με σκούρη και με διάφανη (όσο γίνεται).
Ενθουσιάστηκα με το χρώμα της σκουρης και έκανα το σκάφος και το μανίκι όλα καλά και μπορώ να πω ότι έγινε και εύκολα. Αλλά μόλις έκανα το καπάκι έγινε μαύρο χάλι, αλλού ποιο σκούρο αλλού ποιο ανοιχτώ  :embarrassed2:,  έτσι το αφαίρεσα και το έκανα με διάφανη, με δυσκόλεψε αλλά βγήκε καλή.

Γρηγόρης Μαυρακης

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 03, 2021, 06:24:08 μμ »
Γομαλακα..
Οι λόγοι.. πρωτον δεν υπάρχει λάθος που δεν διορθώνεται..στην γομαλακα παρεμβαίνει σε όποιο στάδιο και να είσαι.. δεύτερον.. τώρα θα πειραματιστεί στο πρώτο όργανο.. αν μετά φτιάχνεις ωραία όργανα δύσκολα θα κάνεις πειράματα με τα λουστρα..τρίτον.. είναι το πιο ευρέως αποδεκτό και όμορφο λουστρο..ωστόσο αν όλα αυτά δεν σε πείθουν.. Κάνε μόνο το καπάκι γομαλακα..Και μανίκι και σκάφος βερνικι νιτρου..

George_Kroustas

• Newbie
  • *
  • Αγαπημένο ξύλο: Βέγκε
  • Αριθμός κατασκευών: 4
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 05, 2021, 12:02:35 πμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας, αν καταφέρω να κάνω σωστή γομαλάκα θα το κάνω όλο γομαλάκα. Προς το παρών δοκιμάζω σε ένα κομμάτι φλαμούρι για να δω πως θα φαίνεται στο σκάφος, η αλήθεια είναι οτι 3 ώρες που το έχω αφήσει να στεγνώνει δεν είναι πολύ γυαλιστερό, ενώ σε ανάλογα βίντεο δτο ίντερνετ φαίνεται να γυαλίζει απο το πρώτο χέρι. Ενδεχομένως έχω κάνει λάθος στην σύσταση γιατί η ζυγαριά μου έκανε κάτι τσαχπινιές και μέτρησα ψιλολάθος.

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: #72
  • Περιοχή: Ελληνικό
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 05, 2021, 05:53:20 πμ »
πρεπει κ το τριψιμο πριν να ειναι αεροδρομιο...
...και να μη βαζεις πολυ πραγμα στη μπαλα...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Blekos Kerkyra

• Hero Member
  • Ουτε καν ερασιτεχνης...
    • Youtube
  • Αγαπημένο ξύλο: Τιμιο ξυλο
  • Αριθμός κατασκευών: Κατασκευές...επισκευές...!
  • Περιοχή: Κέρκυρα
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 05, 2021, 04:54:47 μμ »
Χώρις να έχω μεγάλη εμπειρία.
Όσο καλύτερα είναι τριμμένο το όργανο, τόσο καλύτερο φινίρισμα θα πάρεις. Εγώ έχω φτάσει μέχρι Νο2500 γυαλοχαρτο.
Από τα 3-4 όργανα που έχω κάνει, στην αρχή πέρασα τη γομαλακα αραιή (περισσότερο αραιωμένη με οινόπνευμα) 2-3 χέρια.
Μετά τα υπόλοιπα, σε αναλογία με λιγότερο οινόπνευμα, εκεί που αρχίζει να σου κολλάει η μπάλα έχεις δίπλα λίγο παραφινέλαιο και στάζεις μια σταγόνα στη μπάλα για να γλιστράει, οπότε αρχίζει και κολλαει. Γιατί όταν κολλάει αφήνει σημάδια και θέλει να το αφήσεις να στεγνώσει και ένα απαλό πέρασμα με ψιλό γυαλοχαρτο για να στρώσει πάλι.
Για τα δικα μου δεδομένα 6-7 περάσματα είναι αρκετά. Και, σε αυτό που θα ορίσεις ως τελευταίο χέρι, περνάς τη μπάλα βάζοντας λίγο παραφινέλαιο οπότε κολλάει, σε μια φάση από το πολύ τρίψιμο η επιφάνεια της μπάλας θα "πετσωσει", εκεί είναι που ρίχνεις πέρασμα με ελάχιστη γομαλακα και ελάχιστο παραφινελαιο...τρίψε τρίψε θα δεις ότι αρχίζει και γυαλίζει, εκεί θα φανεί και το αν έχεις τρίψει καλά το όργανο.
Για εμένα δίνει ένα αποτέλεσμα που μου αρέσει, μια ευγενική παλαιικη γυαλαδα.
Αν θες περισσότερο περνάς ένα χέρι γυαλιστερό βερνίκι για όργανα που κυκλοφορεί σε σπρέι...δεν έχει άσχημο αποτέλεσμα. Υπάρχει σατινε και γυαλιστερό.
https://polichromo.gr/proionta/sprei-verniki-xyloy-cosmoslac/

Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

https://www.youtube.com/c/blekoskerkyra

Πέτρος Αλτινίδης

• Jr. Member
  • **
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 05, 2021, 08:41:28 μμ »
Γεια σας. Πιστεύω ότι, η γομαλάκα είναι μια χαρά προϊόν. Δεν έχω εμπειρία. Εγώ χρησιμοποιώ tru oil και το ξέρω αρκετά καλά, χρόνια. Το τελικό φινίρισμα, μετά από περίπου 8 χέρια, είναι πάρα πολύ καλό.
Αν κάποιος θέλει βοήθεια no problem.

Γρηγόρης Μαυρακης

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 05, 2021, 09:33:01 μμ »
Μέχρι 320 για το σώμα και 500-600 για το καπάκι είναι μια χαρα..Δεν έχει νόημα πιο πάνω.. απλά να είναι σωστό το τρίψιμο μέχρι αυτά τά νούμερα.. στην κατεύθυνση των νερών του ξύλου.. έχει στο YouTube μια πλήρη παρουσίαση από τον pablo requena..θα σε καλύψει πλήρως..

Γιωργος π

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 05, 2021, 11:36:36 μμ »
Πριν 2-3  Χρόνια εισουν τελείως άσχετος με βερνίκια....  τα όργανα που είχα κάνει ήταν μόνο με γομαλακα και μπάλας το vernilac 500.
Εεεεεεε  είπα και εγώ να κάνω κάτι διαφορετικό και να δοκιμάσω και ακρυλικα και πολυολεθανης ......
Το συγκεκριμένο σπρει σε ενα όργανο έγινε καλό...

Σε ένα άλλο δεν στέγνωσε ποτέ.......

Από την μια τρέλανε τον Στέλιο για το τι κα κάνω τώρα.....
Από την άλλη σχολίαζε ο Κώστας (Ο γνωστος) τι μπλέκεις με τέτοια σπρέι..... {celebrate014} {celebrate014} {celebrate018}
Και τελικά δεν ξανά ασχολήθηκα με τέτοια γιατί δεν ξέρεις τι μπωρεί να πάθεις....

Τα σπρει από ότι έχω καταλάβει θέλουν καλό καιρό 20 βαθμούς και άνω... αλλιώς τρέχουν δεν στεγνώνουν κτλ...

Tags: